Koupě bytu (600-700) bez realitky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod novgorod 24. 10. 2009 11:51

Dobrý den

Mám zájem koupit si byt tak za 600-700 000kč a chtěl bych si objasnit dvě věci:

- Když to budu kupovat NE přes realitku ale přímo od majitele, tak kolik si mám připravit zhruba tak "transakční" poplakty? Co jsem si totiž tak zjistoval, tak tenhle způsob bude pro mě jistější, rychlější a prý i levnější než použít realitku. Ale nevím kolik si tak přesně mám připravit peněz...?

- Kolik bych si tak měl připravit pěnez, kdybych tento byt zhruba tak po roce prodával (s realitkou nebo bez, kolik bych musel já osobně zaplatit za nějaké "transakční" poplatky?

Díky za odpovědi.
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 24. 10. 2009 12:10

novgorod: co zahrnuješ do transakčních poplatků? vypracování smlouvy advokátem nebo notářem? úschova peněz? poplatek na katastru? zkus to trochu specifikovat
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 24. 10. 2009 13:24

tak počítám tam samozřejmě vše co je nutné pro bezproblémové nabytí nemovitosti do mého vlastnictví.

Kolik teda a co ta druhá otázka prosím?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 24. 10. 2009 13:28

Tuším, že když jsem prodával já byt, tak poplatek byl 5%.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 24. 10. 2009 14:50

ok, takže při PRODEJI bytu přes REALITKU= 5% (to zajistuje potom veškerý právní servis i poplatek realitce těch 5%. ano?)

Co jinak

Nákup samostatně (bez realitky)

A prodej samostatně (bez realitky, bez nákladů na inzerci (dejme tomu že zájemce už mám).
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 24. 10. 2009 14:51

novgorod: no a je nutná notářská, nebo bankovní úschova peněz? je nutná smlouva od právníka, nebo si ji stáhneš z netu?
realitky chtějí 3-7% co vím...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 24. 10. 2009 20:18

ježiš já nevím, kupoval bych dum/byt poprvé. Už to píšu potřetí: vše co je nutné a většinou se dělá.
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod papshop 24. 10. 2009 21:45

Koupit a prodat byt není jako koupit rohlíky. Pokud si na to troufáš sám, proč ne, ale stát se může cokoli a takové malé opomenutí nebo chyba ve smlouvě tě může stát hodně peněz. Ohaduji, že notář si vezme cca 0,5 až 1% (jen můj odhad, možná když projdeš net, že poplatky najdeš - já jsem na chalupě s připojením od O2 na cesty a to se nechytám, abych se kouknul). Totéž pokud chceš prodávat cca za 1 rok - dříve platilo, že pokud prodáš do 3 let - dnes je to tuším 5 let od nabytí (neověřeno), takjakákoli částka, o kterou navýšíš cenu při prodeji (tj. kladný rozdíl prodeje-nákupu) se daní jako příjem. Takže pokud zamýšlíš koupit např. za 1 milion a prodat např. za 1,5 mil. tak v daném roce přiznáš nejen svůj příjem ze zaměstnání - podnikání, ale k tomu si přičteš půl milionů a z toho zaplatíš daně. Jinak polatky - při prodeji se platí daň z převodu - většinou prodávající, katastr - při koupi návrh na vklad - myslím 500,-Kč. Ale každopádně, pokud tomu nerozumíš, a zdá se mi, že ne, tak si toho notáře/realitku raději zaplať - on ti navíc řekne co kde podat, eventuelně ti vše vypíše a připraví.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 24. 10. 2009 21:49

Mě zarazilo, že bys byt po roce prodal. Bez RK to vyjde levněji, ale zase si všechno musíš ohlídat sám.

Úschova peněz - to je hodně různé, ale nejméně je to asi za 4000.
Katastr - 500 Kč kolek na vklad.
Daň z převodu, kdo ji zaplatí - 3% z ceny.

Jestli to budeš po roce prodávat, tak z případného zisku zaplatíš daň z příjmů + daň z převodu (pokud ji nezruší, možná jí zvýší). Jejich výše je v tuto chvíli neznámá, odvíjí se od prodejní nebo odhadní ceny (která je vyšší). Takže ještě budeš platit odhad - to nevím kolik stojí.

Jestli spekuluješ, tak doporučuji zlato, na tomhle proděláš kalhoty a ještě s lítáním po úřadech :-D
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 25. 10. 2009 07:33

Pokud prodáváš bez realitky, musíš vyřešit:
- složení zálohy (rezervační smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí)
- sepsání smlouvy kupní
- úschovu peněz
- návrh na vklad na katastr

První dva body, tj. sepsání smlouvy o smlouvě budoucí a smlouvy kupní je nejlépe ošetřit s právníkem. Úplně maximální cena za právníka je 12500 Kč. Za to si totiž můžeš přes server bezrealitky.cz sjednat balíček právních služeb včetně advokátní úschovy (osobně jsem jednou prošel). Tím neříkám, že to doporučuji zrovna přes tento server, obejdi pár advokátů a zeptej se, za kolik ti to sepíší. Když to bude stát více než 12,5 K, jdi do bezrealitky.
Druhou možností je sepsat smlouvu u notáře, tam jsou poplatky za sepsání smlouvy tarifem podle ceny nemovitosti a pro byt za 600-700K by to nemuselo být tak hrozné. Navíc dostaneš slevu na úschovu, viz dále. Minus je, že notáři nejsou většinou tak flexibilní jako advokáti a neumí dobře ošetřovat právní vztahy (např. se může stát, že notář nebude vůbec řešit vystěhování předchozího majitele a bude řešit jen koupi nemovitosti atd.)
V kupní smlouvě nezapomenout na :
- zádržné na daň z převodu nemovitosí
- podmínky předání bytu
- sankce za nezrušení trvalého bydliště

Úschova peněz:
- notář - poplatek cca 1 %, pokud sepisuješ smlouv u něj, tak úschova stojí řádově méně cca 0,1%
- advokátní úschova - cena smluvní, cca 0,1-0,5%, riziko krachu advokáta, měl by být pojištěn. U toho balíčku bezrealitky.cz je v ceně
- vázaný účet - nabízí ČS, KB, RB, UniCredit - používám KB, 0,1% minimálně tuším 4500, ostatní byly před dvěma roky dražší, ale třeba se to změnilo, já to zjistil jednou a od té doby používám prověřenou službu

Návrh na vklad - sepíše ti ho notář nebo advokát, ale není to nic složitého, jen podle nějakého vzoru doplníš svoje čísla parcel a budov z kupní smlouvy. Poplatek 500 Kč, ale Janota ho chtěl zvednout, možná už je to víc.

Všechny poplatky zde uvedené jsou DOHROMADY za obě strany, za kupujícího i prodávajícího. To znamená, že se můžete dohodnout, kdo je bude hradit. Většinou se chodí na půl, ale když jeden chce transakci uzavřít víc než druhý, tak to může vzít na sebe celé (potřebuje-li majitel nutně prodat, tak ho dotlačíš k tomu, že zacvaká poplatky on).
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod najlim 28. 3. 2011 16:34

co se týká ceny za odhad, tak ty se dají realizovat i za necelé 2.000,- např. http://www.odhadyaocenovani.cz , ale taky za ceny kolem 6.000-8.000,- Kč
najlim
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků