Dlouhodobé přespořování cílové částky u SS

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 5. 3. 2013 13:21

Joezbrna píše:V té bonusové smlouvě nemá pojišťovna vůbec právo smlouvu vypovědět? To se mi nezdá...

Proč? Raiffka to tak jeden čas měla také... Než jim to došlo a do další verze VOP už to dopsali.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod Joezbrna 5. 3. 2013 13:34

Tak to mě překvapuje, ale fakt to tam není :shock: To celkem zásadně mění situaci.

Pak tedy není důvod abys smlouvu vypovídal, o Tvé úspory (včetně bonusů) Tě nemůžou připravit, to je už Tvůj majetek, to by si zadělali na velký průser a ostudu.

Zdvořile žádají, abys jim sdělil své rozhodnutí, tak bych jim zdvořile a prpokazatelně (písemně) sdělil, že nice se měnit nebude, a že dle článku XY VOP může spořitelna vypovědět smlouvu pouze z důvodu uvedených ve VOP, kterýžto podle Tebe žádný nenastal.
Joezbrna
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vlaju 5. 3. 2013 22:34

Jen se bojím, aby tu ostudu neriskovali, aby se za každou cenu zbavili bonusových smluv. Zřejmě jen část lidí bude mít odvahu a peníze na účinnou obranu. Navíc stále není možné vyloučit, že našli nějakou kličku a jdou sebevědomě do toho. Snad pomůže se svým názorem nějaký právník nějakého občanského sdružení.

-- 5. 3. 2013 23:19 --

to: Tomáš Marný
A jak se pak Raifka zbavila starých smluv? Myslel jsem, že se jí povedlo je nedávno vypovědět, protože mohli. Nebo se těch starých nevypověditelných nezbavili?
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlaju 6. 3. 2013 00:00

Našel jsem info o jejich akci, teď by to mělo tedy chodit všem, na oficiálních stránkách ovšem o hrozbě výpovědí nic neříkají.
http://www.modrapyramida.cz/o-nas/tisko ... vou-castku
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qtalpa 6. 3. 2013 01:06

Uvedeného vyhrožovacího dopisu se netřeba bát. Postačí doporočeně s dodejkou zaslat odpověď, že jejih návrhy nepřijímáte, smlouvu vypovídat nebudete a že ani oni podle VOP nemají právo smlouvu vypověět.

Ono je to všechno vlastně velmi jednoduché. Zmíněná část VOP

"Přespořování cílové částky není přípustné, v takovém případě účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na celé tisíce Kč nahoru stavební spořitelna považuje automaticky za novou cílovou částku."

totiž neříká nic jiného, než: "Protože přespořování cílové částky není přípustné, její přespoření automaticky znamená její navýšení právě z toho ddůvodu, aby nebyla přespořována." Nadto to ustanovení znamená i dohodu mezi smluvními stranami.

Právě proto také v pozdějších VOP ustanovení doplnili. Bez toho doplňku jej ale nelze vykládat stejně, jako s ním.

Protože jsou si toho velmi dobře vědomi, zkouší na to jít jinak.
qtalpa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dinkylinky 6. 3. 2013 01:27

Potom co předvedla RB si tím jist vůbec nejsem. Bylo o tom v TV, na zpravodajských serverech, ale protože se to týká minima lidí, tak si řekli, že to risknou a vyšlo jim to. Navíc reportáže byly dělány v duchu - ČNB snížila sazby, tak se dá pochopit, že takovéto úroky nelze dávat. Upřímně 100 % jsem očekával, že potom, co zjistila Modrá pyramida, že to RB v prosinici prošlo, prakticky nikdo se soudit nebude, tak to zkusí taky. Byl článek na E15, že vypověděli v RB smlouvu člověku, který ani neměl naspořeno celou CČ /zbývalo mu 50000 do 500000/. Přesto to klidně udělali.
Další věc je v případě soudu, že je tu úplně jiná situace oproti těm úvěrovým smlouvám. Ti, co žalují, riskují jen zaplacení soudního poplatku, a jinak budou platit za smlouvu dál stejnou částku. Ale tady, pokud se budete chtít soudit, riskujete ztrátu bonusu 1,5 % za 13 let. :!:
dinkylinky
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qtalpa 6. 3. 2013 01:35

Je třeba počítat s tím, že poobné názory se teď v diskuzích budou objevovat víc než dříve. ;-) :pozor
qtalpa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod engy 6. 3. 2013 08:47

Tak jsem volal na tu linku a paní se mi snažila vysvětlit (asi na to měli školení), že už cílovou částku nenavyšujou. Snažil jsem se jí tedy vysvětlit, že tím tedy porušují čl. 9, odst 7 a prý že pokud s jejím vysvětlením nesouhlasím, že se mám na ně obrátit písemně, že mi do 30 dnů odpoví, ale prý možná dříve.
Jdu tedy psát na info@modrapyramida.cz.
Jinak na to mám stejný názor jako ostatní diskutující, že podmínky by pro účastníka měly být neprůstřelné a budu se bránit.
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod klient MP 6. 3. 2013 10:05

Zdravím, jsem na tom stejně - dostal jsem dopis, uvedený finanční poradce tel. nebere a na speciální infolince pro přespořené smlouvy mi telefonicky bylo vysvětleno: SSMP se koncem roku rozhodla, že už dále nebude navyšovat CC a pokud nepřijmu některou z nabízených variant a hlavně se do budoucna nevzdán úrokového zvýhodnění budou smlouvy ukončovat (důvody mlží - byli vázáni pouze 6 let, musí spravovat svěřené prostředky s péčí řádného hospodáře a vzhledem k úrokům ČNB ...). Žádat je o písemné stanovisko asi nemá moc cenu. Jelikož je málo času asi jediným krokem je vyžádat si stanovisko jejich nadřízeného (kontrolního) orgánu k tomuto postupu. Netušíte někdo kam se obrátit - ČNB, MF, ...? Nebo nepodnikl někdo již nějaký takovýto krok?
Dík za info. Vláďa
klient MP
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 3. 2013 10:45

Obrátit se můžeš na lampárnu na nákladním nádraží, bude to mít naprosto stejný výsledek jako obrátit se na ČNB nebo MF.

Na tyto dvě bolševické instituce jsem se obrátil před léty, kdy Liška vychcaná začala nehorázně zvyšovat poplatky za vedení účtu. Z ČNB mi odpověděl jakýsi soudruh, že s tím nemohou nic dělat, protože Liška vychcaná, stejně jako ostatní SS, je soukromá firma. Z MF mi odpověděl jiný soudruh s několika tituly, že oni sledují jen využití státního příspěvku.
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 6. 3. 2013 11:03

Tu ČNB můžu potvrdit, naprosto na 2 věci. Svoje mají jistý, tak proč by zabývali plebsem: protahování, protahování a pak odhození do koše. Stejně jako ČTÚ by měli dohlížet na finanční trh, místo toho ani jeden regulátor nefunguje.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 6. 3. 2013 11:04

Klient MP:

Naopak. Písemně je chci informovat o tom, že jejich nabídky odmítám, trvám na pokračování smlouvy, a pokud ji chtějí vypovědět ať mi písemně sdělí podle jaké části VOP ji chtějí vypovědět.

Sestavuji s ostatními uživateli zde dopis, který jím do konce března pošlu, ještě to dolaďujeme. Uvažuji nad tím, že bych zde pak zveřejnil jeho podobu i pro ostatní.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlaju 6. 3. 2013 11:33

Pro upřesnění Vám napíšu něco, na co jsme přišli po zběžné konzultaci s právníkem: S největší pravděpodobností nebudou smlouvy vypovídat, ale odstupovat od nich, ostatně v dopise vlastně nehrozí výpovědí, ale "ukončením smlouvy". Výpověď by se jim možná nezdařila, ale odstoupení se budou pokoušet pasovat na nějaké obecnější formulace.
Na žádnou vyšší instituci jsem se zatím neobrátil, zatím pouze na média. Ostatně možná to bude nakonec i účinnější, někteří zatím vyjádřili zájem.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 6. 3. 2013 11:52

Mno, tak zrovna ty média jsou némlich to samý jako zmíněná ČNB nebo MF... Pokud si vzpomínám, tak jsem tenkrát vystupoval v ČRo, v nějaké TV (tuším ČT), bylo to v nějakých deníkách, a výsledek je 0,0 nic... Resp. ten, že z tehdejších tuším dvou stovek je dnes Liška vychcaná na 330,- Kč.

Jak to funguje v civilizovaném světě, kde nejsou na úřadech líná vypasená prasata...
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod klient MP 6. 3. 2013 20:32

Obrátit se na media případně s tím SS pohrozit mne taky napadlo, a pokud se do toho někomu tady chce možná to bude i účinnější než jen dopis na SS. Pokud se SS rozhodla (což konstatovala paní na infolince), že již nebude automaticky navyšovat CC (a tím dle mne jednat v rozporu s VOP) tak asi nemá moc cenu jim psát dopis ( i když mít písemnou reakci by bylo dobré) a ztrácet čas čekáním na odpověď (předpokládám, že ve stejném nic neříkajícím duchu jako dopis co rozesílají). Já je zatím oslovil mailem a čekám zda zareagují. Bohužel nevíme o co budou případné ukončení smlouvy opírat, ale pak asi nezbude než se obrátit na soud, protože dle VOP jsou výpovědní důvody SS jsou pouze ty co jsou ve VOP uvedeny a odstoupení zde není zmíněno vůbec (ale to by se vše rušilo od počátku a postupovalo by se jako by smlouva nebyla uzavřena a to si myslím SS nepoužije). Stále si myslím, že k ukončení smlouvy nemá SS žádný legální právní důvod a že pouze blafuje a doufá, že většina klientů, kteří doposud jejím tlakům odolali, se zalekne. Chtělo byto asi rozmáznout v TV, aby se lidi nátlaku nezalekli.
klient MP
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka