Koupě nemovitosti v dražbe a rizika

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xmms 19. 6. 2011 00:06

Zajímal jsem se o koupi domu v dražbě (nedobrovolné) a je s tím spojeno dost rizik. Třeba jak dostat původního majitele pryč apod. Kromě toho se obvykle jedná o to, že lidé o dům přišli kvůli dluhu u lichváře, který si nechal protizákonně zapsat zástavní právo apod. Takových je tam spousta, stačí si přečíst dražební vyhlášku a vygooglovat pověst věřitele.

Je ale bezpečné takové nemovitosti kupovat v dražbě? Vím, že zástavní právo a další podobné vymažou z katastru po zakoupení v dražbě, ale co když dlužník podá žalobu na neplatnost úvěrové smlouvy a smlouvy o zástavním právu? Může vydražitel o takovou nemovitost přijít?
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 20. 6. 2011 00:59

no tudle ukaovali pani co si koupila v drazbe byt a dluznik podal namitku pro podjatost k soudu ci dalsi protesty na soud a drazbu, a diky prutahum soudu ho vubec nikdo nemuze vystehovat, dluznik nic neplati, takze ma odstrihnuty elektro i plyn a vystehovat ho nikdo nemuze.
no bejt ja majitel noveo bytu, tak v nepritomnosti dluznika vyrazim dvere, namontuju novej zamek a veci vyhazim z vokna na ulici.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 6. 2011 09:44

audiobullys: vyhazet veci z okna na ulici by pritahlo moc pozornosti... taky jsem zaslechl moznost nahlasit vloupani a prijet tam s pcr a nechat borce sebrat, ale je to trochu hardcore, protoze PCR se do takovych akci nehrne.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 20. 6. 2011 20:23

Cha cha, nahlásit vloupání. :mrgreen: Nakonec by to asi skončilo jako "Křivé obvinění" a odnesl by to oznamovatel. :pozor

§ 345 tr. zákoníku
Křivé obvinění
(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 6. 2011 21:11

křivé obvinění? přijdu ke své nemovitosti, nepasuje mi klíč do zámku, uvnitř je někdo cizí tak logicky zavolám pčr a nahlásím vloupání. a pachatele pochopitelně neznám, takže na neznámého.... n a že to pak překvalifikují na neoprávněné užívání cizí věc je jejich věc...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 21. 6. 2011 03:58

Jaképak neoprávněné užívání cizí věci? Když tam ten člověk žil předtím legálně, tak jediným legálním způsobem jak ho vystěhovat z domu je žaloba u soudu a ne trestní oznámení. Trestní právo má totiž subsidiární charakter, tedy používá se až jako poslední možnost (ultima ratio), pokud ostatními právními prostředky nelze sjednat nápravu, tedy např. pokud by soud na základě tvé žaloby rozhodl o jeho vystěhování a on by přesto neuposlechl.
Kód: Vybrat vše
http://cs.wikipedia.org/wiki/Trestní_právo#Subsidiarita_trestn.C3.AD_represe


V některých lidech ale stále přebývá komunistické myšlení a myslí si, že vše za ně vyřeší policie, když podají trestní oznámení. :mrgreen:
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 6. 2011 09:54

ultima__ratio: taže když ti prodám auto a pak ti v něm odjedu, tak jem to ok, protože jsem ho taky dříve legálně užíval? Asi ne, že? takže zpomal, než se zase dostaneš do módu osobne....
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 21. 6. 2011 12:02

ultima__ratio píše:Cha cha, nahlásit vloupání. :mrgreen: Nakonec by to asi skončilo jako "Křivé obvinění" a odnesl by to oznamovatel. :pozor

§ 345 tr. zákoníku
Křivé obvinění
(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

mikicz zjevně nemá na mysli podání trestního oznámení, ale oznámení podezření ze spáchání trestného činu PČR. Skutečnost, že pojme podezření a toto oznámí, v žádném případě nenaplní skutkovou podstatu tr.č. Křivého obvinění; o materiálním aspektu v tomto konkrétním případě už vůbec nemluvě.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 21. 6. 2011 17:06

"Oznámení o podezření ze spáchání trestného činu" = "trestní oznámení", nevidím v tom žádný rozdíl. Policie ale vyhodnocuje každé oznámení podle obsahu a ne podle názvu, takže je jedno, jak to nazveš.

§ 59/1 tr. řádu
Podání se posuzuje vždy podle svého obsahu, i když je nesprávně označeno.
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 21. 6. 2011 21:07

To by musel jít sedět za křivé obvinění každej, kdo inicioval vyšetřování tr.č., kdy spáchání tr.č. nebylo následně zjištěno nebo prokázáno. Takže takhle asi ne, že.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 22. 6. 2011 16:37

No to záleží právě na obsahu toho oznámení, když má ve svém domě bývalého majitele domu nebo třeba jen neplatícího nájemníka, který nechce dům opustit (protože třeba nemá kam jít), má v tom domě také své věci, tak prostě nemůže majitel domu nahlásit policii, že se mu tam ten člověk vloupal, vždyť to přece není pravda, ten člověk mu tam nekrade a nevniknul mu tam neoprávněně, pouze tam neoprávněně přebývá, protože není majitel domu schopen podat žalobu k soudu a nechat ho soudně vystěhovat. Místo toho podá smyšlené oznámení o vloupání, aby ušetřil soudní poplatky a tomu člověku pak hrozí 2 roky odnětí svobody. Ať klidně řekne majitel domu policii pravdu, ona ji stejně zjistí, až bude toho druhého vyslíchat, ale ať si nevymýšlí něco o vloupání, když to není pravda. Vloupáním se rozumí vniknutí do uzavřeného prostoru lstí, nedovoleným překonáním uzamčení nebo překonáním jiné jistící překážky s použitím síly a trestní zákoník ho zná pouze jako kvalifikovanou skutkovou podstatu trestného činu krádeže.

§ 205 tr. zákoníku
Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo
pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena
evakuace osob,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo
propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 22. 6. 2011 16:47

Pakliže jsem majitelem nemovitosti (nebo se tak na základě údajů v KN oprávněně domnívám) a nejsem povinen umožnit tam někomu přístup (ať již věcným břemenem nebo smluvně), tak každého člověka, který se tam bez mého souhlasu vyskytuje oprávněně považuji za nežádoucího vetřelce.
Jako laik nevím, zda porušuje domovní svobodu, krade, nebo co tam dělá, ale oprávněně se domnívám, že páchá tr.č., a toto podezření sdělím PČR.

Chceš snad tvrdit, že toto jednání by bylo tr.č. křivého obvinění :?: :roll:
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 22. 6. 2011 17:45

No to záleží právě na tom, jestli jim při tom oznámení řekneš pravdu nebo lež. Oznámit si můžeš cokoliv, ale nesmějí ti dokázat, že jsi jim oznámil lež. Když máš někoho ve svém domě a znáš ho a víš proč tam je, tak jim oznam, že ti tam ten a ten člověk neoprávněně přebývá, protože je to bývalý majitel a nechce se odstěhovat a nevymýšlej si, že se ti tam vloupal, když to je lež.
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Joezbrna 22. 6. 2011 20:05

No, pokud není majitelem a nemá tam co pohledávat, tak se tam vloupal, zejména pokud jsi mezitím vyměnil zámkovou vložku.
Že kdysi v tom bytě bydlel a řádně ho nevyklidil, na věci nic nemění.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 22. 6. 2011 20:49

On v tom bytě nebydlel kdysi, on tam bydlí stále, ale vidím, že to stejně nepochopíš. :D
ultima__ratio
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron