ČMSS výpočet hodnotícíhočísla

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aaischa 24. 2. 2012 14:19

Zdravím,

rád bych poprosil o vysvětlení výpočtu Hč u čmss, našel jsem si vzoreček, i pár příkladů po netu ale nikdy jsem se nedopočítal k pár věcem, moc by mi pomohlo kdyby mi je tu někdo objasnil - v excelu si pak chci udělat kalkulačku abych si propočítal jak to vypadá, kdy vzniká nárok na úvěr atd

vzorec:
Obrázek

1) výkon úspor k rozhodnému dni, jak toto spočítám ? nikde jsem nenašel pochopitelné vysvětlení ?

2) dle smlouvy číselný faktor tedy dle smlouvy například -- hodnotící číselný faktor:48 u standardní varianty,70 u rychlé varianty

3) výkonnostní faktor -ten nechápu viz jeho vzoreček dole, jak jej spočítm ? zustatek k rozhodnemu dni je zustatek na SS dělený min procentem, tedy například 40% takže 0,4 ? nebo 40 ?

děkuji moc, sám bych na tohle asi nikdy nepřišel, googlim jak můžu, počítám a stejně se mi nedaří O:-) :oops: :oops:
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 6. 3. 2012 22:20

položil jsem dotaz přímo do ČMSS, a musím pochválit, obrdžel jsem odpověď přesně jakou jsem potřeboval, třeba někdy někomu pomůže,

Vážený pane,

hodnotící číslo se rovná součinu výkonu úspor k rozhodnému dni, hodnotícího
číselného faktoru dle sjednané tarifní varianty a výkonnostního faktoru, dělenému
cílovou částkou, jak je uvedeno ve Všeobecných obchodních podmínkách (VOP), Článek XIII., Podmínky pro přidělení cílové částky, odst. 4) (viz. příloha)

První proměnná v čitateli vzorečku pro výpočet hodnotícího čísla tj.
"Výkon úspor" se stanoví jako součet podílů úroků a úrokové sazby v
jednotlivých obdobích spoření s danou úrokovou sazbou (tj. v období před
a po přechodu z tarifu do tarifu, nebo při změně úrokové sazby (podle
nového zákona o stavebním spoření je úroková sazba fixovaná 6 let). Výsledné
hodnotící číslo tak spravedlivě zohledňuje případné různé fázi spoření s
různou úrokovou sazbou.

Jestliže k přechodu nedošlo (tj. úroková sazba se nezměnila, "Výkon úspor" se stanoví podle zjednodušeného vzorce:

> Výše úroků k rozhodnému dni
> VÚ (výkon úspor) = -----------------------------------------------
> úroková sazba platná od uzavření smlouvy

"Výše úroků k rozhodnému dni" (tj. celková suma úroků (i nepřipsaných), které k účtu k rozhodnému dni přísluší) se počítá v Kč (zaokrouhleno na desítky haléřů),
"úroková sazba platná od uzavření smlouvy" se vyjadřuje číslem prostým (tj. např. 2% p.a. = 0,02).

Platný "výkonnostní faktor" (VF) , který se počítá jako podíl "zůstatku na účtu k rozhodnému dni" a "minimálního procenta naspoření", může mít min. hodnotu 1 a max. hodnotu 2 (tj. např. jestliže jeho výpočet dává číslo menší než 1, bere jako VF=1) a zaokrouhluje se na tři desetinná místa.

"zůstatek na účtu stavebního spoření k rozhodnému dni" představuje aktuální sumu peněz na Vašem účtu a počítá se v Kč (zaokrouhleno na desítky haléřů),
" minimální procento naspoření (podle zvoleného tarifu)" lze nalézt v přiložených VOP (Článek III.) a jakožto procento z CČ se uvádí v Kč.
"cílová částka" (CČ) se počítá v Kč

Výsledné hodnotící číslo se vypočítává vždy na 3 platná desetinná místa (nezaokrouhluje se, usekává se).

Hodnotící číselný faktor je stanoven stavební spořitelnou a pro smlouvy s platnými VOP 07/2004, 04/2005, 03/2006

pro tarif Invest: 70 při rychlé variantě (IR)
48 při standardní variantě (IS)

pro tarif Perspektiv: 33 při dlouhodobé variantě (PD)

pro tarif Atraktiv: 70 při rychlé variantě (AR)
48 při standardní variantě (AS)

pro tarif Klasik: 69 při rychlé variantě (KR)
42 při standardní varianta (KS)

Se srdečným pozdravem
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod loping 7. 9. 2013 20:13

dobrý den, velmi zajímavé co jste vyzjistil. V současnosti uvažuji o pořízení úvěru ze stavebního spoření a také zjišťuji, jak to vlastně s tím hodnotícím číslej je. Moc mě zaujalo, jak jste říkal, že máte excelovskou tabulku, kde si dané počítáte. Myslíte, že by bylo moc troufalé, kdybych o ni poprosil? ;-) .. můj e-mail by v případě kladné odpovědi byl pizur.mirek@centrum.cz

díky,
MP
loping
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 9. 2013 00:33

Vážení, máte někdo k dispozici Obecné úvěrové podmínky ČMSS z r. 2006? Buď v PDF souboru nebo písemné a můžete je naskenovat? Ale pozor, nikoliv ty, co má teď ČMSS na svém webu. Ty jsou docela drsným způsobem změněny proti těm, co tam byly ještě tak před 14 dny. Pokud se podaří prokázat, že je ČMSS vyměnila, půjde za to snad někdo konečně do báně.
Pokud je někdo máte a můžete je poskytnout, dejte mně vědět přes SZ.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 22. 9. 2013 11:53

To Tomáš Marný:

A tohle ti nepomůže? :arrow: http://finance-dc.wz.cz/uverove_podminky.html
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod hordubal 26. 1. 2014 19:06

Tady je přehled toho, jak dlouho se u jednotlivých stavebek čeká na přidělení
http://www.stavebky.cz/prehled-tarifu-p ... eni-uveru/
hordubal
Kolemjdoucí