Končící stavební spoření - založit nové?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jnm 27. 9. 2012 12:13

Zdravím všechny a prosím o odborný názor na mou situaci:

Mám stavební spoření (Liška) z roku 2002 s cílovkou 300k Kč. Teď je tam cca 260k. Na rok 2012 už mám základ pro státní podporu skoro 30k. Podle mojí představy bych tam teď už nemusel nic posílat, počkám, až mi příští rok připíšou státní podporu za rok 2012 a pak ho ukončím (abych nepřekročil cílovku). Je to tak OK?

Kladu si otázku, co dál. Rád bych ve spoření (v nějakém spoření) pokračoval a zvažuju založení nového stavebka. Odkládat měsíčně 1700 Kč by neměl být problém. Netuším ale:
- jestli neexistuje jiná, lepší alternativa s (přibližně) stejnou rizikovostí a stejnou nebo lepší výnosností?
- pokud neexistuje, pak kdy nové stavebko založit, aby to bylo co nejvýhodnější - čekat, až skončí to stávající nebo už teď? Kam se pak připíše státní příspěvek?
- kde nové spoření založit - samozřejmě bych rád co nejlepší úrok a co nejnižší vstupní náklady (poplatek za uzavření smlouvy, poplatky za vedení)? Zvýhodněné nabídky pro "děti a mládež" nevyužiju, je mi přes 30.
Kritérium případného úvěru (hypotéky) pro mě není určující, nepředpokládám, že bych ho využil (alespoň dle toho, jak jsem schopen teď odhadnout blízkou budoucnost).

Samostatná otázka pak samozřejmě zní, co s těmi penězi, které ze stávajícího stavebka vyberu, ale to by asi bylo na dýl :) nebo přinejmenším na jiné vlákno.

Předem díky za rady a názory!
jnm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 27. 9. 2012 14:15

Ok to není, lepší zrušit hned a tu státní podporu za 2012 pošlou dodatečně (nejlíp bylo zrušit hned v lednu 2012, to by podporu poslali někdy v srpnu 2012).

Nové stavebko bych rozhodně nedělal, lepší to rozházet po nějakých co nejlépe úročených pojištěných termínovaných vkladech (tj. záložny) a část na nějaký spořicí účet.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 27. 9. 2012 14:23

no ale dotyčný nemá v plánu peníze ze stavebka přelít do nového. nové stavebko bere do úvahy pro další pravidelné spoření...

vejde se tam ještě úložka v lednu 2013? kvůli podpoře za 2013... pak to hned seknout.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 27. 9. 2012 14:41

Doposlal bych tam ještě asi 10.000, a vypověděl to až v lednu. Tím ti vznikne nárok na podporu za rok 2013. V červnu ti přijde doplacena podpora za 2012 a v červnu 2014 za rok 2013. (To je praktická realizace toho, co zmiňuje Fantucci). Nevidím důvod ty další 2000,- státu nechávat.

Pak máš do prosince 2014 čas přemýšlet, zda založit nové stavebko. Nenech se zlákat akcemi a založením nového stavebka bez poplatku. To je každý rok. Spíše sleduj, jak bude upravena účelovost státní podpory (jen na bydlení, na vzdělání, na důchod...), zda to využiješ.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 27. 9. 2012 17:17

Pokud se rozhodneš pro stavebko, tak si jej založ klildně dneska nebo po novem roce (poplatek za vedeni), protože doba trvání je min na 6 let. Zvolenou část, ale můžeš spořit málo a bez st. příspěvku.Tak "ušetříš" čas 1 rok.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod jnm 1. 10. 2012 16:49

Všem díky moc za názory! Jen jestli jsem to pochopil správně:

Teď můžu klidně založit nové stavebko bez ohledu na to, kdy ukončím to stávající. Výhodou bude, že mi u nového začne běžet 6 letá lhůta k vybrání peněz, nevýhodou poplatek za uzavření a vedení a nebudu na něm mít státní příspěvek (zase tam ale můžu s ohledem na to spořit míň).

Zároveň je vcelku jedno, kdy ukončím to stávající stavebko - příspěvek za rok 2013 dostanu buď na něj (když ho ukončím v lednu 2013) nebo do toho nového (když už ho budu mít a to staré ukončím ještě letos). Ačkoliv čím dřív ho ukončím, tím míň získám na úrocích ze stávající už ne úplně malé částky.

Jestli je to tak, tak nevidím nějaké výrazné výhody a nevýhody ani jednoho řešení... Dá se tady vlastně udělat nějakej zásadní kiks? :hm
jnm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fantucci 1. 10. 2012 17:29

asi nedá, nicméně podporu na 2013 bych navázal na aktuální stavebko - co je doma, to se počítá..
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod iura 2. 10. 2012 05:18

Kdy mi přijde státní podpora za letošní rok, když jsem letos ukončil stavební spoření, vše mi vyplatili a nové jsem nezakládal? Vklad 20000 Kč jsem samozřejmě na tento rok zaplatil před výpovědí. Neměla mi náhodou ta státní podpora za letošní rok 4500 Kč už dávno na účet přijít?
Naposledy upravil iura dne 2. 10. 2012 12:16, celkově upraveno 1
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 2. 10. 2012 06:49

tak hlavně 4.500,- už ani nepřijde. viz nové podmínky stavebního spoření
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod iura 2. 10. 2012 12:16

No dobře, tak přijde méně. Ale kdy to přijde?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod miho 2. 10. 2012 12:58

Priblizne v kvetnu pristi rok.
miho
Hlavní administrátor

Odeslat příspěvekod iura 2. 10. 2012 18:32

Aha, takže se to u vypovězených smluv už teď nevyplácí ten samý rok na podzim, jako se to dělalo dříve?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod zbijeczka 2. 10. 2012 19:04

U smluv stavebního spoření uzavřených do 31.12.2003 a ukončených v prvním pololetí aktuálního roku, bude státní podpora vyplacena v měsíci říjnu toho samého roku. U smluv stavebního spoření uzavřených do 31.12.2003 a ukončených v druhém pololetí aktuálního roku a dále u smluv stavebního spoření uzavřených po 1.1.2004 bude státní podpora vyplacena v měsíci dubnu následujícího roku.
Naposledy upravil zbijeczka dne 2. 10. 2012 19:15, celkově upraveno 1
zbijeczka
Diskutér

Odeslat příspěvekod iura 2. 10. 2012 19:13

Takže na podzim v říjnu je stále druhý výplatní termín státní podpory pro vypovězené smlouvy, jako to bylo dříve? Ta moje smlouva o stavebním spoření byla uzavřena někdy v roce 2002, vypovězena letos v lednu a ukončena na konci dubna. Z jakých informačních zdrojů jsi to čerpal?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod Coudy87 4. 10. 2012 10:00

Pokud v lednu 2013 poslu na stavebko 20 000 Kc a nasledne stavebko zrusim, kam mi v dubnu-kvetnu 2014 prijde podpora za rok 2013 kdyz uz stavebko budu mit vice jak rok zrusene?

Stejne tak kam mi prijde podpora za rok 2012 kdyz v dubnu-kvetnu 2013 budu mit stavebko take cca 2 mesice zrusene?
Coudy87
Kolemjdoucí

Další stránka