Výpověď stavebního spoření

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kubonik 23. 10. 2012 10:36

Dobrý den,
mám uzavřené stavební spoření u ČMSS. Myslím že od roku 2004. Už 2 roky tam peníze leží a nespoří se. Za chvíli dokončím vysokou školu a pojedu pracovat do ciziny, tak jsem chtěl dát výpověď a peníze vybrat. Na pobočce mi sdělili že mám vysokou cílovou částku (1 500 000, naspořeno je asi 150 000) a že budu platit poplatek 15 000 když smlouvu ukončím, že si to mám nějak rozdělit a nějaký peníze tam nechat.
Co byste mi poradili vy? já myslel že po 6 letech si peníze budu moct vybrat normálně i pokud nebude cílová částka dospořená.
Díky za rady.
kubonik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 10. 2012 10:44

Cilova castka stim nema zadnou souvislost. Celkove mi prijde, ze ti nakecali nejake nesmysly.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Lexx 23. 10. 2012 10:51

Při předčasném ukončení bývá pokuta 1 % z cílové částky, což by odpovídalo, ale pokud už to tam máš 6 let, tak kecali :-) S dospořením cílové částky to nemá co dělat, ta se dokonce nesmí dospořit (přespořit).
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod gekkon 23. 10. 2012 13:05

Vzhledem k tomu, ze je nasporeno jen 10% cilove castky videl bych problem v tzv. hodnoticim cisle, ktereho se musi dosahnout, aby se po 6-ti a vice letech dalo 'beztrestne' zrusit. U CMSS je pozadovano tusim 64 - byva to uvedeno na rocnim vypisu od sporitelny. Pokud se presahne hodnotici cislo, neni pak problem s vyberem; castka je tzv. pridelena.
gekkon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Franklin 23. 10. 2012 13:25

Já jsem doteď žil v domnění, že hodnotící číslo je zajímavé jen v případě, že si beru úvěr.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 23. 10. 2012 13:29

Žij v tom domnění dál, je správné. Pokud chci spořit a nechci úvěr, je hodnotící číslo k ničemu.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 23. 10. 2012 13:38

Přesně tak, hodnotící číslo je pouze ukazatel nároku na úvěr ze stavebního spoření. Smlouvu o SS lze vypovědět po skončení vázací lhůty 6 let bez sankce. Optimální by dokonce bylo učinit tak do konce t.r., ať neplatí poplatek za další rok vedení SS...
OT: Kromě toho, co se cílové částky týče, myslím, že všechny stavební spořitelny umožňují bez poplatku snížení CČ (když si už poplatek vybrali na uzavření smlouvy na vyšší CČ), což má příznivý vliv na hodnotící číslo...
Naposledy upravil fremantle dne 23. 10. 2012 14:04, celkově upraveno 1
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Franklin 23. 10. 2012 13:59

On i sazebník ČMSS mluví poměrně jasně. Výpověď bez úvěru po vázací lhůtě (5/6 let) je prostě zdarma.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod kubonik 23. 10. 2012 16:14

Proč mi teda na pobočce ČMSS říkali že si tam 15 000 z těch peněz nechají? Ta cílová částka se navyšovala z důvodů nějakého budoucího úvěru. tak se chci zeptat, jestli je tedy výhodnější úvěr od SS nebo nějaká hypotéka. Počítám s tím že do 2 let si začnu shánět nějaký bydlení.
kubonik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 10. 2012 16:36

kubonik: tak to bys mel asi nejlepe vedet sam. Vyhodnejsi je aktualne hypoteka.

Na tvem miste bych napsal email primo na centralu s tim, at mi napisou podminky vypovedi (vcetne poplatku atd.).
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kubonik 23. 10. 2012 18:24

Dobře, díky.
kubonik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elinor 23. 10. 2012 19:47

15.000 Kč odpovídá 1% z cílové částky. Nemysleli ve st.sp., že zbytečně "propadne" tento poplatek? Možná by šlo právě místo výpovědi něco jako rozdělení cílové částky. Nevím, nevyužila jsem, možná někdo bude vědět. Min. doporučuji si toto tj. rozdělení cílové částky, nechat vysvětit od st.sp., co to obnáší a co přináší za výhody oproti klasické výpovědi.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kamey 23. 10. 2012 20:09

15.000 je převod na novou smlouvu - poplatek za uzavření.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod elinor 24. 10. 2012 05:29

Kamey: Mám pocit, že při rozdělení smlouvy se právě nový poplatek za "novou" smlouvu již neplatí. Tak jako tak kubonik 15 tis. jako poplatek za nynější smlouvu zaplatil. Při rozdělění bude mít možnost mít novou smlouvu bez vstupního poplatku na cílovou částku 1,5 mil minus cca 150 tis, které vybere.
Našla jsem na netu: Chci ukončit stavební spoření, u kterého stav účtu zdaleka nedosáhl cílové částky, za kterou jsem zaplatil vstupní poplatek. Dostanu poplatek za nevyužitou část cílové částky zpátky?

Jak už to bývá, jednou zaplacený poplatek se nevrací. Existuje ale možnost tzv. rozdělení cílové částky. Co to znamená, si ukážeme na příkladu. Dejme tomu, že máte stavební spoření s cílovou částkou 500 tis. Kč. Při uzavření smlouvy jste zaplatili poplatek 5000 Kč. Naspořili jste pouze 200000 Kč a smlouvu chcete ukončit a uzavřít novou. Rozdělení cílové částky probíhá tak, že se u stávající smlouvy sníží cílová částka na např. 200000 Kč a uzavře se nová smlouva na cílovou částku, o kterou cílovou částku stávající smlouvy snižujete - v tomto případě na 300000 Kč - bez vstupního poplatku.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod iura 24. 10. 2012 06:27

Také si myslím, že mu v bance jen řekli, že zbytečně přijde o těch 15000 Kč, co zaplatil za uzavření smlouvy s takto vysokou cílovou částkou, a on to blbě pochopil, že bude muset těch 15000 Kč znovu zaplatit jako nový poplatek. Většinou byl poplatek za uzavření smlouvy 1% z cílové částky, uzavírat hned na takto vysokou cílovou částku (1500000 Kč) byla blbost, když to ani nevyužil, o těch 15000 Kč defakto přišel úplně zbytečně. ;-]
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Další stránka