Modrá pyramida hrozí ukončením bonusových smluv

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Turrican 20. 5. 2015 09:01

Také už mi přišlo oznámení o ukončení smlouvy o stavebním spoření.
Předpokládám, že text dopisu bude stejný jako mají ostatní, zajímá mě ale jiná věc.

V lednu letošního roku mi přišel od MPSS dopis ze kterého si dovolím ocitovat první a poslední odstavec (včetně tučného zvýraznění):

Vážený pane, jako našemu věrnému klientovi si Vám dovolujeme oznámit, že k datu 30. 06.2015 budou u Vaší smlouvy o stavebním spoření splněny podmínky pro pro přidělení cílové částky.

... (následují tři věty - vysvětlení přidělení cílové částky, výše úvěru a aktuálnízůstatek k datu vyhotovení) ...

Vzhledem k tomu, že k termínu přidělení budete mít již téměř nebo zcela naspořenou plnou výši cílové částky, doporučujeme Vám ji navýšit.


Zajímá mě, zda i někdo další dostal tento dopis?

Oznámení o ukončení smlouvy o stavebním spoření totiž nově opírají (mimo bodů, které jsou stejné jako před dvěma lety) o:
- dosažení účelu smlouvy, čímž má být naspoření cílové částky
- nesouhlas s dalším navýšením cílové částky

Oboje je však v přímém rozporu s textem dopisu z ledna, kde mě sami doporučují navýšení cílové čásky. Z toho je zřejmé (a samozřejmě i ze smlouvy, respektive VOP), že cílová částka se může měnit (zvýšit i snížit) a těžko ji tedy mohou 'naroubovat' na §603 zákona č. 89/2012 Sb., stejně tak nesouhlas s navýšením cílové částky, když mě sami doporučují do 30.06.2015 cílovou částku navýšit.
Turrican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šumpe 20. 5. 2015 09:31

Ten dopis s doporučením navýšení CČ jsem v lednu dostala také. V souvislosti s následujícím uzavřením účtu a odmítnutím navyšování CČ ze strany MPSS je to jako vtip.

Vnímám to stejně jako Vlaju, že není vůbec jisté, co bude dál. Poplatků za složenku se nebojím, pokud MPSS počítá s tím, že ho bude hradit účastník, myslím by to v Ukončení napsala, aby klienty ještě víc postrašila a tito jí rychle sdělili číslo účtu.
Výhružku, že peníze pošlou složenou, zformulovali stejně vágně, jako všechny předchozí výhružky. Neuvedli, kdy mi je pošlou, jen do kdy jim mám sdělit požadované údaje.
Pokud mi zůstatek účtu skutečně pošlou složenkou, nevyzvednu si ho. A uvidím, co bude dál. Možná soud.

K předspořeným úložkám: MPSS zvýšila CČ na stav účtu k 30.12.2014, tedy na stav před připsáním a odepsáním položek z 31.12.2014. Předspořené tedy dle mého teď mohou být jen úroky za 2014 + zaslané úložky v 2015 před uzavřením účtu. A zvýšením CČ se zvýšila minimální měsíční úložka, ale to je celkem jedno, když účty uzavřeli.
šumpe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Turrican 20. 5. 2015 10:15

Takže je pravděpodobné, že i ten lednový dopis dostali všichni.

Ještě jsem dohledal dopis s odpovědí na můj dotaz před dvěma lety, kde jsem žádal o sdělení z jakého důvodu a podle kterého ustanovení VOP mé smlouvy (konkrétní článek a bod) chce MP moji smlouvu ukončit.

K Vašemu dotazu si Vám dovolujeme sdělit, že náš dopis neobsahuje sdělení, že smlouvu vypovíme. Nabídka ve svém závěru obsahuje sdělení, že Modrá pyramida přistoupí k ukončení smlouvy o stavebním spoření. Způsoby ukončení smlouvy o stavebním spoření nejsou pouze jednostranné, ale smlouvu lze ukončit též dohodou, jakož i dalšími způsoby uvedenými v jednotlivých ustanoveních VOP.

Před případným krokem směřujícím k ukončení smlouvy o stavebním spoření budete o tomto našem kroku písemně informován.


O ukončení smlouvy o stavebním spoření jsem samozřejmě předem písemně (ani jinak) informován nebyl, takže je opravdu otázka jakou mají dopisy MPSS váhu, když informace v nich obsažené si protiřečí a sliby MPSS nejsou z její strany dodržovány.
Turrican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod engy 20. 5. 2015 11:14

šumpe píše:Vnímám to stejně jako Vlaju, že není vůbec jisté, co bude dál. Poplatků za složenku se nebojím, pokud MPSS počítá s tím, že ho bude hradit účastník, myslím by to v Ukončení napsala, aby klienty ještě víc postrašila a tito jí rychle sdělili číslo účtu.

V "Ukončení" píšou "V případě zaslání zůstatku poštovní poukázkou je nutné počítat se zaúčtováním úhrady za související poštovní služby"
Stavím se k tomu taky tak, že číslo účtu jim nepošlu a jestli mi přijdou poštou, tak je nepřijmu.

Mimo jiné jsem jim napsal:

"Tímto bych Vás chtěl informovat, že pokud zašlete zůstatek na účtu poštovní poukázkou, porušíte tím zákon 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti § 4 odst. 1 "Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje částku 270 000 Kč (dále jen „limit“) je povinen provést platbu bezhotovostně.". Rozdělení částky do více plateb není přípustné a považuje se za porušení zákona."
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod guru jára 20. 5. 2015 11:24

Nojo, ale kdyz to poslou postovni poukazkou, tak to je prave brano jako bezhotovostni platba.

§ 1 zák.č. 254/2004 Sb.
Účel zákona
Tento zákon určuje, kdy jsou fyzické i právnické osoby (dále jen "osoby") povinny provést platbu bezhotovostně prostřednictvím osoby oprávněné poskytovat platební služby nebo provozovatele poštovních služeb formou poštovního poukazu (dále jen "peněžní ústav"), a upravuje kontrolu dodržování této povinnosti.
Naposledy upravil guru jára dne 20. 5. 2015 11:31, celkově upraveno 2
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod 123pesk 20. 5. 2015 11:28

Já jsem žádnou zprávu o možnosti navýšení CČ v začátku roku nedostal, a to máme 2 smlouvy v rodině. Nedošlo by však aktem navýšení CČ ze své vůle ke ztrátě bonusu, případně i 3% úrokove sazby? Pokud SS přistoupí na požadavek navýšení, může si již klást podmínky, např. že navyšenou smlouvu převede na v současnosti nabízený tarif? Zatímco při automatickém navyšování není potřeba projev vůle ze strany klienta. Rád bych se připojil k dalšímu postupu soudní cestou.
123pesk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod engy 20. 5. 2015 11:45

guru jára píše:Nojo, ale kdyz to poslou postovni poukazkou, tak to je prave brano jako bezhotovostni platba.

§ 1 zák.č. 254/2004 Sb.
Účel zákona
Tento zákon určuje, kdy jsou fyzické i právnické osoby (dále jen "osoby") povinny provést platbu bezhotovostně prostřednictvím osoby oprávněné poskytovat platební služby nebo provozovatele poštovních služeb formou poštovního poukazu (dále jen "peněžní ústav"), a upravuje kontrolu dodržování této povinnosti.


Děkuju za upřesnění :-( :-S

-- 20. 5. 2015 11:52 --

Zákon o stavebním spoření 96/193 § 7 odst. (3) Všeobecné obchodní podmínky musí obsahovat nejméně tyto údaje:
a) podmínky uzavírání smluv a postup stavební spořitelny při jejich uzavírání, změnách a ukončování

VOP stanovují podmínky výpovědi, čímž vyhoví požadavku na stanovení postupu ukončení, takže jejich argumentace, že to není výpověď, ale ukončení je docela na vodě.
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod šumpe 20. 5. 2015 12:03

Aha, takže Oznámení o ukončení jsme nedostali všichni úplně stejné, já v něm nic o poplatku za zaslání složenkou nemám.

"Pokud v uvedeném termínu vyplněné Prohlášení neobdržíme, bude zůstatek Vašeho účtu stavebního spoření zaslán poštovní poukázkou na adresu:.........
Pokud by tato adresa již nebyla aktuální, prosíme o sdělení Vaší aktuální korespondenční adresy ve výše uvedeném termínu. Jestliže si prostředky zaslané poštovní poukázkou nevyzvednete, budou vráceny zpět na účet MPSS, který není úročen a nelze z něj nárokovat státní podporu."

Tedy to neměli dopředu úplně promyšlené a upravují dle situace.
Myslím, že do 30.6. se nebude dít nic, když mi v tom dopise z ledna, kde mi doporučují navýšení CČ (což samozřejmě neudělám, protože bych přišla o výhody - to už snad všichni víme) píší, že k datu 30.6. budou u mé smlouvy splněny podmínky pro přidělení cílové částky. Tak by měla k 30.6. ještě existovat.
šumpe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod engy 20. 5. 2015 12:09

Můj dopis s ukončením zde https://goo.gl/GoGn7R
Došlo 17.5., jestli máte z dubna, tak tam to možná nebylo.
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod šumpe 20. 5. 2015 12:25

Oznámení o ukončení mám z konce března a liší se v té chybějící větě o poplatku za zaslání složenkou. A v úplně poslední větě mám přímo na koho se obrátit, tj. jméno, tel., e-mail. Jinak je text zcela shodný.
šumpe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Turrican 20. 5. 2015 13:15

Jen pro 'odlehčení' tématu se můžete podívat jak si chudák spořitelna loni vedla, jak ji naše smlouvy ruinují:
https://www.modrapyramida.cz/sites/files/modrapyramida/attachments/modra_pyramida_vz_2014_cz.pdf

Rok 2014
Hospodářský výsledek po zdanění tis. Kč 994 684
Vyplacená dividenda za obchodní rok tis. Kč 994 684

Takže necelá miliarda loňského zisku odtekla celá k 100% vlastníku MPSS, tedy do KB (stejně jako v předchozích dvou letech). A asi všichni víme komu patří KB, takže kam asi pokračovala.
Z VZ a přehledu na její 2. straně (posledních 5 let) je patrné, že si MPSS vede velmi dobře a jejím hlavním problémem rozhodně nejsou staré smlouvy, ale to, že se jim za poslední dva roky klesá objem úvěrů.
Turrican
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ronim 20. 5. 2015 19:09

K tématu bych chtěl říci, že máme v rodině několik smluv nějaké bonusové a jednu jen 3% (tedy bez 50% úrokového bonusu, ovšem jinak stejné VOP s automatickým přespořováním CČ). Na žádnou smlouvu nebyla v roce 2015 zaslána úložka (předplaceno z roku 2014). Tu jen 3% vypověděli v první vlně, bonusové ve vlně druhé. To znamená, že přespořením pravidelnými úložkami to není ani státní podporou, jen se podle mě rozhodli možná nejdřív 3% a pak bonusové. ???
ronim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fodi 20. 5. 2015 19:18

Známá dnes přinesla pyramidí výpověď. Tohle napasovali na nedodržení minimální měsíční částky, protože se tam posílá 200-400 měsíčně. CČ není dosažena, na smlouvě je prý jen asi 20 kKč.
Fodi
Diskutér

Odeslat příspěvekod ronim 20. 5. 2015 19:23

Pozor na to prohlášení klienta, podle mě se jedná o klamavou praktiku, protože když máte smlouvu přidělenou můžete pomocí prohlášení klienta, které dříve současně s přidělením zasílali (nyní tak již nečiní a máte se obrátit na poradce) naspořené prostředky nechat zaslat na svůj účet a není tam 3 měsíční výpovědní lhůta, ale pouze měsíční. Pokud to uděláte tímto způsobem a máte naspořenou částku menší než CČ, vyplatí zůstatek spoření a zbytek máte možnost čerpat úvěr ze stavebního spoření. V našem případě přespořených smluv již úvěr není, ale vyplněním prohlášení je MPSS oprávněna odeslat zůstatky účtu. Akorát mi tam nehraje že uzavřeli účty a nepřijímají další vklady.
ronim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 20. 5. 2015 19:40

U těchto smluv rozhodně není 3 měsíční výpovědní doba. Tyhle smlouvy MPSS vyplácí ve svém zájmu ASAP.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků