Modrá pyramida hrozí ukončením bonusových smluv

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod filip893 18. 5. 2015 18:35

Ten dopis chodí běžnou poštou, nebo doporučeně?
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlaju 18. 5. 2015 18:55

Do vlastních rukou.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 18. 5. 2015 18:58

Hmm tak to mne na poště také čeká.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod engy 18. 5. 2015 19:37

vlaju píše:Už je to tady, říkal jsem si, že třeba chce jen někdo oživit tuto diskuzi, ale postup spořitelny byl zřejmě takový, že navýšili v prosinci naposled a čekali na přespoření. Ti, kteří posílali úložky, přespořili dříve, teď přišli na řadu ti, kteří přespořili až nyní, připsáním státní podpory. Mě byla ukončena 30.4. a řekl bych, že teď už dopis dostávají všichni.
Potřebovali bychom zkušenosti lidí, kteří se bránili v první vlně, ale tuším, že spořitelna se nebude přiznávat k postupu a bude oddalovat reakci na nesouhlas až bude reagovat na všechny. Reakce také nemusí být žádná, protože s uzavřením účtů je patrné, že to spořitelna myslí vážně a jediným respektovaným názorem bude názor soudu.
Obávám se také, že není ani vhodná doba na medializaci - proběhlo rušení snad u všech spořitelen a redaktoři, potažmo čtenáři, nebudou ochotní zkoumat VOP aby pochopili, že tento případ je výjimečný. To bude moci udělat až soud. Ohlas ve smyslu ostudy MP by byl tedy minimální, dokud neproběhne první vyhraný spor.
Další postup tedy budeme dál ladit, ale je vidět, že bude jen pro část odvážnější. Odhaduji, že ti, kteří budou vzdorovat jen pasivně, obdrží opravdu složenku a její nevyzvednutí spořitelnu opravdu trápit nebude.

Tak mě už také dorazilo. Samozřejmě jim napíšu, ale pokud by se našla skupina, která by chtěla jít do soudního sporu, tak se rád přidám. CČ mi zvýšili k 31.12.2014, ale hned došlo k jejímu překročení připsáním úroků. Zkusím oslovit i ČNB s kopií výpovědi a VOP.
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honza072 18. 5. 2015 19:43

Tak manželce to již také dorazilo. I my bychom se rádi přidali k soudnímu sporu...Tedy pokud by se našel někdo další.... Pokud ano, prosím kontaktujte mne na e-mailu : honza072@seznam.cz
Děkuji.
honza072
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zemlýna 19. 5. 2015 00:57

Zdravím,

tak téměř po roce se ozývám. Mám na poště dop. psaní do vl. rukou adresáta, odesílací adresa je Praha 225 00 ... domnívám se tedy, že je to onen dopis co přišel i vám !? Bude mi k něčemu platné, když si ho nepřevezmu, příp. převezmu až na konci úložní doby nebo tím nic nezměním/neoddálím?
Přespořil jsem loni v létě jednorázovým vkladem a od té doby posílám měsíčně úložky. Během této doby mi nic nepřišlo (mimo roční výpis v lednu) a ani jiný problém nebyl.
Díky za radu!
zemlýna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod RGbiker 19. 5. 2015 08:53

Zdravim vsechny,
ano, je to dopis s dodejkou do vl. rukou z podaci posty Praha 225 00, myslim, ze jeho neprevzeti nicemu nepomuze, protoze se nejspis uplatni tzv. fikce doruceni (dopis bude po urcite dobe povazovany za doruceny, i kdyz si ho nepreberete). Tez jsem ho dnes obdrzel ve stejnem zneni, tez mam zablokovany ucet a kvetnova platba se mi jiz vratila s kodem 6 (neexistujici ucet). Tento tyden napisu nesouhlasny dopis a take podam stiznost na CNB. Rad se pripojim i k soudnimu sporu.
RGbiker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod engy 19. 5. 2015 11:29

Přišla mi klasická CTRL+C, CTRL+V odpověď, aniž by se zabývali argumenty

Vážený pane xxx,
dovolte, abychom reagovali na Váš e-mail, který se týká smlouvy číslo xxxxxx.

Dopisem ze 15.5. 2015 jsme Vám sdělili, že Modrá pyramida stavební spořitelna nadále již nesouhlasí s dalším navýšením cílové částky.

K ukončení stavebního spoření dojde z důvodu naplnění účelu smlouvy o stavebním spoření tj. dospoření zůstatku k cílové částce (resp. k překročení cílové částky).

Cílová částka označuje předpokládanou částku, kterou má klient záměr naspořit nebo o jakou výši úvěru má klient zájem. Vzhledem k tomu, že tato částka již byla přespořena byl Váš záměr naplněn.

S přáním krásného dne
engy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fagot 19. 5. 2015 12:32

Když nemám přespořeno, tak mi tohle nehrozi? Přespořím až přičtením úroků po novém roce.
fagot
Návštěvník

Odeslat příspěvekod šumpe 19. 5. 2015 12:48

Mně přišla jiná odpověď na můj nesouhlas. Kromě opakování odstavce z předchozího ukončení připsali další:

"Zároveň si dovolujeme upozornit, že postup pro navýšení cílové částky podle čl. 9, odst. 1 VOP je závislý na přijetí z naší strany. Z čl. 9, odst. 7 VOP dále plyne, že ,,...přespoření není přípustné...", a že ,,...přespořením cílové částky se rozumí stav, kdy zůstatek na účtu účastníka je vyšší než sjednaná cílová částka". Z toho vyplývá, že nejsme povinni akceptovat jakékoli vklady na účet stavebního spoření po dosažení cílové částky. V tomto ohledu považujeme za vhodné doplnit, že ustanovení čl. 9, odst. 7 VOP dále stanoví, že ,,v případě přespoření účastník výslovně souhlasí s tím, že přespořenou částku zaokrouhlenou na tisíce Kč nahoru stavební spořitelna automaticky považuje za novou cílovou částku". Tuto poslední část ustanovení je třeba vykládat v kontextu výše uvedeného jako smluvní zastřešení situace pro případ, kdy k nepřípustnému přespoření fakticky dojde (např. v důsledku automatického připsání úroků). Nejedná se však o možnost účastníka jednostranně a neomezeně navyšovat sjednanou cílovou částku, což by bylo v rozporu s čl. 9, odst. 1 VOP a ustanovením čl. 9, odst. 7 VOP o tom, že přespoření není přípustné.
Vzhledem k výše uvedenému jsme přesvědčeni o tom, že náš postup je zcela v souladu
s uzavřenou Smlouvou a VOP i s příslušnými právními předpisy. Dle našeho názoru bylo naším
právem Váš spořící účet uzavřít a nepřijímat jakékoli další vklady na účet stavebního spoření."

K prvnímu přespoření oproti smluvně sjednanému došlo u mě v průběhu roku 2013 vlivem zasílaných úložek. Akceptovali to 2 roky a najednou smí k přespoření dojít jen připsáním úroků nebo připsáním státního příspěvku?
šumpe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nevericitomas 19. 5. 2015 15:38

To zduvodneni mi takto zni docela rozumne.
nevericitomas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 2Snoop2 19. 5. 2015 19:22

šumpe píše:....."Tuto poslední část ustanovení je třeba vykládat v kontextu výše uvedeného jako smluvní zastřešení situace pro případ, kdy k nepřípustnému přespoření fakticky dojde (např. v důsledku automatického připsání úroků). Nejedná se však o možnost účastníka jednostranně a neomezeně navyšovat sjednanou cílovou částku, což by bylo v rozporu s čl. 9, odst. 1 VOP a ustanovením čl. 9, odst. 7 VOP o tom, že přespoření není přípustné.".........


Rozumím tomu jejich výkladu správně, že pokud bych přestal spořit "ukládat" těsně před cílovou částkou a CČ by byla překročena pouze připsáním úroků (a to třeba i opakovaně po několik let), MPSS smlouvu neukončí?
Ale tím, že jsem poslal úložku za 2015 to dle jejich nového výkladu už znamená nepřípustný stav?

Takže se s dovolením ptám, jestli Ukončení smlouvy přišlo i někomu, kdo letos ještě úložku neposílal?

PS: Stejně to jejich odůvodnění bere v potaz jen část věty VOP "Přespořování cílové částky není přípustné,..." a je podle mě vytržený z kontextu. To, že souvětí pokračuje dál, je už nezajímá.
2Snoop2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rrudyy 19. 5. 2015 20:55

Ano,nic jsem tam tento rok neposílal, není potřeba mam tam na pět roků dopředu, no možná na patnáct a taky stop
rrudyy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vlaju 19. 5. 2015 21:39

Ale ale, to je docela vtipné. Tady se někdo z úředníků snažil napsat pro Šumpe něco kreativního a vyšlo z toho takové menší přiznání, že případné přespoření bez přičinění klienta je legální. Zřejmě šlo o první vlnu ukončování, kdy lidé přespořili svou úložkou. Nyní přespořujeme 30. dubna státní podporou - jde tedy o situaci dle tohoto dopisu právně zastřešenou...
Ani tak by to donekonečna nešlo, časem by byl problém s minimální měsíční úložkou. U některých smluv, tam, kde bylo do 31.12.2014 vloženo dostatečné předplacení měsíčních úložek, a tyto úložky byly akceptovány navýšením CČ (což bylo u všech smluv plošně), mohla by být životnost smluv dlouholetá.
Jenže lidem, co přespořili pouze státní podporou, nebo těm, kteří nemají aktivovanou státní podporu a přespoří až připsáním úroků 31.12.2015 (pár zbylých možná bude - třetí vlna ukončování), myslím pošlou zase jiný text.
Nakonec bude jedno, co si o tom myslí a píšou, bude muset rozhodnout soud.

-- 19. 5. 2015 22:59 --

Ale zatím obezřetně: Spořitelna účty uzavřela, zatím neukončila, jen nepřijímá další peníze. Věc se sice jmenuje Oznámení o ukončení smlouvy, nikde však nevidím, že by smlouva byla ukončena. Je možné ji ukončit výpovědí, odstoupením a pod, ale těžko jen oznámením, že jsou povinni vyplatit zůstatek klientovi. Ano, jsou povinni, pokud o to požádám. Proto opatrně s odesláním návratky. Kdo se bojí poplatků za složenku (a že nejsou malé při vyšších částkách), ať alespoň doplní text za své prohlášení "tímto prohlašuji, že žádám o zaslání zůstatku ze smlouvy o stavebním spoření č...." do volného místa pod textem: "pouze v případě oprávněného jednostranného ukončení smlouvy ze strany Modré pyramidy stavební spořitelny".
Možná je to trochu paranoidní, ale jak říkám, zatím je účet uzavřený, to jsme si ověřili, ale jestli opravdu pošlou částku složenkou a jestli to opravdu povede k ukončení smlouvy bez aktivity klienta, to jsme si neověřili - a že už nám několikrát v dopisech jen vyhrožovali dalším postupem. Ani v tuto chvíli nemáme v ruce výpověď nebo odstoupení od smlouvy. Netvrdím, že je to jasné, jen vyzývám opět k opatrnosti a kdo nepíše zrovna nesouhlasná stanoviska, ať alespoň doplní text pod své prohlášení.
vlaju
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod honza072 19. 5. 2015 23:18

Ale ja po nich nepozaduji zvyseni cilove castky...At ji klidne nechaji nizkou a při vypovedi z me strany si ji pripadne navysi (aby neprisly o peníze) . Pripadne si myslim, ze pokud ve smlouve není napsano, ze MPKB "muze" zvýšit CČ, ale zvýší CČ, pak nemaji na vyber ne?
Nebo se mýlím?
Talé si myslím, že složenkou na adresu je možno poslat pouze částku do 10 000 Eur ...275000kč, ale nevím to jistě..

-- 20. 5. 2015 00:21 --

Jen pokud nebudeme dále vkládat peníze na ucet, muzou argumentovat, ze jde o poruseni smlouvy z naší strany..To v VOP je... Samozrejme znemozneno by to bylo Pyramidou...

-- 20. 5. 2015 00:28 --

Ještě jedna věc...Strhli si na zacatku roku poplatek za vedeni uctu za cely rok, pak preci nemohou uckoncit ucet drive...A další věc, jak se pripadne dostaneme ke statni podpore za rok 2015, která bude vyplacena v 04/2016??
To jsou nedoresene věci- dle mého...A dost podstatne.
honza072
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků