Výpověď starého stavebního spoření z strany České spořitelny

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod 12sx 4. 8. 2013 09:48

Jasně, třeba jo,..Ale i v tom dopise to tam je,...Tak nevím.
12sx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vlaju 4. 8. 2013 10:33

Já myslím, že v tomto vám nelžou. My jsme v Modré pyramidě také dostali nabídku navýšení zdarma (max.o 300tis), zpětně bychom o úroky ani o bonus nepřišli, jen bychom neměli nadále 4,5%, ale jen 3%. Tedy možné to je, ale je potřeba číst všechno pozorně při podpisu změny a ověřovat si, jestli to není jen výklad pana poradce. Vypadá to lákavě, až tak, že tomu někteří nechtějí věřit, ale na druhou stranu se při podpisu změny přechází s největší pravděpodobností na nové VOP - přijdete tedy nejen o budoucí bonusový úrok, ale také dáte spořitelně úplně volnou ruku do budoucna: Jednak už nebudete moci ani spekulovat o oprávněnosti výpovědi a spořitelna vám bude moci kdykoliv jednostranně změnit úrokovou sazbu, aniž by musela bojovat o váš souhlas (jde o novinku umožněnou novelou zák.o SS, o které jsme zde psali). Pro někoho to může být zajímavá nabídka, ale je potřeba si uvědomit, že u ní není záruka, jak dlouho vydrží. Za půl roku můžete dostat srdceryvný dopis od SS, že by zkrachovala, pokud by vám nadále umožňovala zhodnocovat vaše peníze tak, jak jste se v současné době dohodli.
vlaju
Diskutér

Odeslat příspěvekod 12sx 4. 8. 2013 10:47

Ano, plně souhlasím...S Modrou jsme to taky absolvovali, myslím Bonusovou smlouvu s 4,5%....Tady mi teď šlo o to nemuset hned řešit vypovězenou smlouvu a hlavně - "kam s tím". Ono je bohužel teď doba, kdy dostat 2% s poměrně krátkou výpovědní dobou, je umění. No zatím běží nějaká výpověď udaná v dopise, tak uvidíme. Děkuji za reakci.....
12sx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irenabed 6. 8. 2013 06:27

Také jsem obdržela dopis od SS-CS s nadpisem Ukončení smlouvy o SS, kde se uvádí, že dosažením sjednané CČ se účel smlouvy naplnil a my ji tímto vypovídáme.
Přijde mi to, že SS-CS čeká, kolik takto oslovených klientů vypíše přiložený příkaz k výplatě zůstatku.
Chystám se také zaslat dopis o neakceptaci výpovědi z důvodů uvedených již v této diskuzi.
irenabed
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zdenalj 6. 8. 2013 08:57

Zdravím.
Tak jsem se dostal do stejné situace jak tady popisujete. Samozřejmě se mi to nelíbilo, tak jsem napsal odvolání. Po pár dnech mi dorazil dopis skoro stejný jako byl ten první, že jsou v právu a že je to standardní postup. Nemáte někdo zkušenosti či nápad co se s tím dá dělat? Moc se mi nezdá že se odvolávají na zákon o běžném účtu...
Předem díky za jakýkoliv nápad jak postupovat dále.
zdenalj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SocPredator 6. 8. 2013 09:40

Kam s tím? Wustenrot nabízí 2,2% :D
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 6. 8. 2013 12:38

zdenalj píše:Zdravím.
Tak jsem se dostal do stejné situace jak tady popisujete. Samozřejmě se mi to nelíbilo, tak jsem napsal odvolání. Po pár dnech mi dorazil dopis skoro stejný jako byl ten první, že jsou v právu a že je to standardní postup. Nemáte někdo zkušenosti či nápad co se s tím dá dělat? Moc se mi nezdá že se odvolávají na zákon o běžném účtu...
Předem díky za jakýkoliv nápad jak postupovat dále.

1) jak odvolání? uveďte formulaci...
2) jak moc skoro stejný? pár přísp. zpět Uziv (bohužel to jen zmínil, dále nespecifikoval a ............) že mu Buřinka mimo 3 kompenzační benefity uvedené v prvním oznámení o ukončení smlouvy nabídla ještě nějaký čtvrtý benefit jako reakci na jeho neakceptaci výpovědi...a Vám nic? Zkuste ten druhý dopis sem postnout jako obrázek či soubor přirozeně bez VAšich osobních dat....

Kromě toho, že nevíme co znamená odvolání zda je to natvrdo nesouhlas nebo zda bylo formulováno nějak měkčeji jako žádost o přezkoumání apod. , se ještě nabízí možnost nevyplnit/nepodat pokyn k zaslání prostředků z účtu SS a nenechat si proplatit došlý šek (poukázku), který by měl dojít na adresu účastníka po ukončení smlouvy/výpov. doby, ale je to nevyzkoušený postup...
Naposledy upravil tom brava dne 6. 8. 2013 14:48, celkově upraveno 2
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod irenabed 6. 8. 2013 13:48

Ale když by potom po 3 měsících poslali peníze, tak už nepůjde smlouvu obnovit, bude ukončená a zanikne ta možnost bezplatného navýšení CČ. To už je potom konečná. A dát peníze na nové SS je zase 6 roků nemožné je event. vybrat.
irenabed
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod uziv 6. 8. 2013 14:24

Najednou je tady nějaký pohyb :-D

Já jsem si to promyslel a v současné době žádám po spořitelně:

1. Pokračování starého SS s tím, že přistoupím na zvýšení cílové částky (podle požadované doby spoření, např. když budu chtít spořit ještě 10 let, tak zvýšit CČ o 200 tis.). Zvýšení bude bez poplatku, vedení účtu min. 6 let také bez poplatku, garantovaný úrok 2% po celou dobu spoření, kdykoliv možnost okamžité výpovědi z mé strany s výpovědní lhůtou 3 měsíce.

2. Zřízení dalšího nového SS (na jinou osobu) s cílovou částkou 130 až 200 tis. Zřízení bez poplatku, vedení účtu bez poplatku, min. po dobu 6 let úrok 2%.

S SSČS už jsem jednal, prý mi dají vědět.

Pokud mi tyhle podmínky budou garantovat, tak na to přistoupím.
uziv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tom brava 6. 8. 2013 14:36

To Uziv: Takže zmíněný čtvrtý benefit nebyl až natolik zajímavý, že zkoušíte usmlouvat vylepšení 2 ze 3 zmíněných v prvním dopise (....pokud to chápu , přidáváte 2 podmínky: "vedení účtu bez poplatku" a "fixaci úroku") ???
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod uziv 13. 8. 2013 12:30

Mám telefonicky potvrzeno tak, jak jsem napsal. Prý mi pošlou potvrzující dopis, se kterým zajdu na některou pobočku a tam uzavřu příslušné smlouvy.
uziv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kolemjdouci Diskuter 1. 9. 2013 12:04

Dobrý den,

ač jsem toto forum založil 9.6., výpověď je do 31.8. - zásilku jsem převzal už v květnu (neměl jsem echo jako někdo ;-) ) Takže jsem trochu napřed a o vývoji budu informovat.

Ovšem první dopis, který sjem dostal od ČS, není totožný s tím "od uziv 1. 8. 2013 20:00" na ulozto. Jestli tomu dobře rozumím, v něm nikde není odkaz na paragrafy obchodního zákoníku (viz 1. příspěvek tohoto fora) ani důvod výpovědi (BTW Vaše naskenované VZP jsou novější než moje dle data, ale zatím jsem je nesrovnával.)

Já dostal a) "Oznámení ukončení smlouvy o stavebním spořeni" a b) "Výpověď Vaší smouvy o stavebním spoření" v jednom dopise (z druhé strany téhož listu...).

Násl. postup byl: 1) odpověď na jejich dopis s přiloženou výpovědí - že ji považuji za porušení VOP a budu se bránit soudně. 2) odpověď ČS, že výpověď je v pořádku. 3) (hromadný) dopis od ČS s nabídkou podobné té v "od uziv 1. 8. 2013 20:00". Toť zatím vše, pokud mi někdy v budoucnu dojde např. výpis bez připsaných úroků apod., následovat bude žaloba a podnět k finančnímu arbitrovi.

Pro všechny: Dopis a/nebo peníze nepřebírejte, příkaz k výplatě zůstatku neposílejte, nic nového nepodepisujte. Nevím, kolik máte naspořeno, ale podle mě 4% (3%) jsou lepší než x tisíc sleva na poplatku při nové smlouvě na 2%, nehledě na to, že bez poplatku vám nabídnou spoření i jinde, např. tam kde máte druhé spoření, jistě se státním příspěvkem.

Dotaz k 3měsíční výp. lhůtě: Když si sjednáte termínovaný vklad na 3 roky za x procent, také ho může banka (dle zákona a bez ohledu na OP) kdykoli vypovědět s 3měsíční výp. lhůtou? A vy?
Kolemjdouci Diskuter
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honza072 3. 9. 2013 12:11

Uz nekdo dostal penize ze sveho stavebniho sporeni po vypovedi ze strany Burinky? Jak to probiha?
honza072
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SAS DETMAR 10. 9. 2013 12:36

Zdravím všechny diskutující.
Naše rodina, resp. moje obě děti (již dospělé) již výpověď dostali. Jedná se o smlouvy z roku 1999. Dcera s výpovědí do 31.8. a syn do konce října. Důvod - překročení cílové částky (podotýkám, že k tomu došlo pouze připisování úroků, nikoliv vkladem) a samozřejmě s využití paragrafů obchodního zákoníku vztahující se k běžnému resp. vkladovému účtu. Se spořitelnou jme si vyměnili celkem 3 dopisy (na každé straně), kdy jsem jim snášel nové a nové argumenty, že jejich výpověď je neplatná. Nejdříve jsem však oslovil ČNB, aby se mi k tomu vyjádřila, jelikož stavební spořitelny spadají pod bankovní dohled. Samozřejmě mi odpověděli, že nemohou vstupovat do sporu a dávat závazné stanovisko a že to musí řešit soud. Dále jsem psal na finančního arbitra, zda by se případně spor řešil u nich, což nevyloučili, ani nepotvrdili, ale dostal jsem od nich docela zajímavou informaci, že účet u stavebního spoření nemůže být účtem vkladový, natož běžným, protože se neřídí a ani nemůže řídit zákonem o platební styku, což je jedním z charakteristických rysů běžných nebo vkladových účtů. Samozřejmě jsem i odmítl zástupný důvod výpovědi = překročení cílové částky/naplnění účelu smlouvy a to hned z několika důvodů:
a) překročení není důvodem ani ze smlouvy, ani z VOP
b) VOP na překročení pamatují a pokud se tak stane, je to řešeno ve VOP při ukončení smlouvy formou doplatku 1% z částky překročení
c) jelikož ani dcera, ani syn zatím nevyužili možnosti čerpání úvěru ze stavebního spoření, nemůže být v žádném případě naplněn účel smlouvy, protože ani klient a hlavně spořitelna nemusí vědět, zda bude klient úvěr v budoucnu čerpat nebo ne.
Pak jsem samozřejmě argumentoval i tím, že na smlouvy se nevztahuje OZ, ale jen občanský zákoník atd.
Ze strany spořitelny byly zasílány neustále stejné odpovědi, že jejich postup je právně v pořádku a že mi, resp. dětem nabízí navýšení až do 1 mil Kč bez poplatku, úvěr se sazbou 2,9%, kompenzaci poplatků za vedení účtu na dalších 6 let (no ty už mají děti předplacené na několik let dopředu, protože u těchto smluv byly poplatky prakticky dvojnásobné).
Samozřejmě neopomněli vždy zdůraznit, jak si nás váží a děkuji za přízeň.......blé,blé,blé.
Takže poslední dopis došel 23.8.2013. Následně dceři došel dopis datovaný 3.9.2013, že dnem 2.9. ruší "účet" stavebního spoření a že zůstatek posílají dle "jejího přání" poštovní poukázkou na adresu a jméno. Současně přiložili výpis od 1.1. do 31.8.2013, připsali úroky, odečetli daně z úroků a samozřejmě nezapomněli odečíst celý roční poplatek Kč 550,- za vedení účtu.
Takže takto probíhá výplata, pokud odmítáte výpověď, jak se někdo na fóru ptal.
Peníze dcera samozřejmě nepřevzala a ani nehodlá převzít.
Ještě hodláme udělat poslední, závěrečný pokus o smírné řešení dopisem a po jejich reakci, kterou přepokládáme negativní, budeme vážně uvažovat o zrušení výpovědi soudní cestou. Pokud máte někdo tip na vhodného právního zástupce, tak sem s ním. Zdravím
SAS DETMAR
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod honza072 11. 9. 2013 10:19

Dobry den.
Penize bych urcite neprebiral. Schovejte si dopis, v nemz informujete SS, ze s vypovedi nesouhlasite. Pravnika jsem nesehnal, vsichni se k tomu vyjadrovali tak nejak nejiste.. Nevim proc, kdyz po pravni strance je klient na 100% v pravu.
Prijde mi, ze se po "nesmyslnem" poplatky zpet pravnici boji neco vetsiho zacit..
Ukonceni smlouvy je ze zakona mozne pouze v pripade insolvence SS a klient by mel byt vyplacen z pojisteni vkladu. Jinak je mozna samozrejme dohoda. Nic jineho dle starych VOP (pokud je neporusujete) mozne neni.
Burinka a jini smlouvy podepsali bez natlaku, meli by je tedy plnit. Ze si tam zapomneli onehdy dat moznost vypovezeni z jejich strany je ted jen a jen jejich problem. VOP si psala kazda SS sama...
honza072
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka