Vyplatí se stavebko?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod solaris1 16. 6. 2014 13:27

Ahoj,

oplatí se ještě stavebko? Má smysl ho tento rok zakládat?

Dík
Ad Astra
solaris1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malejarda 16. 6. 2014 16:37

Vyplati, staci ale zalozit az na konci roku a soupnout tam hned dvacet tacu + poplatky, do te doby mit ty prachy na mSporeni u mBank.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 6. 2014 16:41

Bylo by dobré více rozvést otázku. Stavebko k čemu? Jako spořící produkt, nebo úvěrový?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 16. 6. 2014 17:33

osobne: A jak víš, že do konce roku nepůjde s úročením dolů i Wüstenrot jakožto poslední SS, co úročí vklady na spořicím tarifu 2 % p.a.?

-- 16. 6. 2014 17:35 --

Jinak tady fakt už čekám jen na příspěvek, kde bude něco ve smyslu, aby si založil spořicí účet nebo cokoliv u Equa bank... :-D
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 16. 6. 2014 19:15

Založit nyní se vyplatí, když naháníš čas, protože min. na 6 let jsou zde finance zaparkované, ale hodně záleží, co od tohoto produktu očekáváš a jak chceš s $ posléze naložit. Stavebko je vhodnější spíše na kuch.l., rekonstrukce nebo menší nemovitosti, a taky se lze naučit pravidelně spořit/(investovat do budoucnosti). V poslední řadě je to konzervativní produkt na zhodnocování financí o trochu lepší než TV.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod solaris1 16. 6. 2014 20:03

Dik. Jde hlavne o sporeni. Konci smlouva, tak jestli vlozit zbytek po rekonstrukci na novou smlouvu na 6 let u Lisky. Dik
solaris1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chjoo 17. 6. 2014 00:42

A proč na novou? Pokračuj na staré, ta skončí až sám řekneš a nemusíš čekat 6 let.
chjoo
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 6. 2014 05:58

Jestli jsem pochopil dobře, tak tazatel chce použít nějaké peníze, které má na stávající smlouvě, takže ji bude vypovídat. Akorát nějak nerozumím, proč si chce sjednávat spořicí tarif u "Lisky" (možná by bylo dobré jít k nějaké stavební spořitelně)... :-))
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod smajlik2 22. 6. 2014 15:23

fremantle píše:osobne: A jak víš, že do konce roku nepůjde s úročením dolů i Wüstenrot jakožto poslední SS, co úročí vklady na spořicím tarifu 2 % p.a.?

"Poradce" W... mi tvrdil, že dvě procenta končí tento měsíc. Možný je, že kecal, abych rychle podepsal smlouvu.
Fakt už žádná jiná SS nemá 2%?
smajlik2
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 6. 2014 15:49

Úrokový lístek od 1.7. tam není, takže kecal
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 23. 6. 2014 06:15

Hm, ale úrokové sazby u WSS nebyly vyhlašovány předem jako u spořicího účtu WHB, takže to až takové nepravděpodobné tvrzení být nemusí... http://www.wuestenrot.cz/o-nas/stavebni ... ove-sazby/

Každopádně jiné SS už 2 % p.a. na spořicím tarifu už opravdu nemají...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 6. 2014 09:25

Pravda. Ale v této situaci (jediní 2%) by zveřejnění pro ně samotné bylo marketingově lepší, tak jsem naivně usoudil, že to nechají i dál - no uvidíme :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 23. 6. 2014 09:39

Stavební spoření se stále vyplatí i jako spořicí produkt. Nutnou podmínkou je ale přiměřeně vysoká úložka (optimálně 1700 Kč/měsíčně). Pro pravidelné spoření je přehled výnosů tady:
http://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni-sporici-tarify/
Pro jednorázovou úložku na stávající smlouvu by muselo spočítat, co vychází nejlépe.

2 % nabízí už jen Wüstenrot. Ostatní spořitelny nabízejí méně. Nabízejí sice různé bonusy, ale ty jsou vesměs pouze pro děti. Možná by se měl ještě zvážit bonusový vklad od ČMSS
http://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni ... 3=selected
Ten se dá vypovědět už po dvou letech - což by sice znamenalo ztrátu státní podpory, ale je tam navíc bonus až 1,1% takže při rozumném jednorázovém vkladu je to pořád lepší než spořicí účet.
swisst
Diskutér

Odeslat příspěvekod BOSSHUGO 23. 6. 2014 13:04

Ten bonusový vklad vypadá zajímavě a má první 2 roky vedení zdarma a zrušení po min. 2 letech taky zdarma. Ještě zrušení 1 % za založení a je z toho zajímavý termíňák na 2 roky a déle :lol:
LG 42PC56 - HDMI - LG DVX298H ... Philips PDL 7906H
Od 12.1997 Motorola d170 >Ericsson T10s >Motorola v3688 >Motorola v8088 >Samsung V200 >Samsung D900 >HTC Wildfire >Alcatel OneTouch Idol 2 Mini S >Xiaomi Redmi 3S
BOSSHUGO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 24. 6. 2014 12:49

Minimalne se to vyplatit kvuli ziskani hodnoticiho cisla a budoucimu vyuziti treba na nejaky uver - treba RSTS proplaci snad i x let nazpet, takze neni problem si "pujcit" prachy na stare uctenky za libovou sazbu.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod fremantle 1. 7. 2014 18:08

Jen tak mimochodem, asi se ukázalo, že ten poradce Wüstenrotu uživatele smajlik2 opravdu nekecal: http://www.wuestenrot.cz/stavebni-spore ... i-sporeni/

Takže stavební spoření s úrokovou sazbou 2 % p.a. je definitivně minulostí...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod davsopl 29. 7. 2014 14:49

Wüstenrot má v ČR řekl bych jedno z nejlepších stavebních spoření 1,5% + st. příspěvek + 50% sleva. Pokud se uzavírá stavebko on-line, náleží klientovi sleva 50% z uzavíracího poplatku. Je možné požádat také na infolince o slevu 50% z poplatku a většinou vám najdou někoho v okolí se kterým to sepíšete. Ohodnocovací body je možné po ukončení spoření vyměnit za Kč.

https://ispk.wuestenrot.cz/ISPK/ISPK.On ... e=external
davsopl
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 29. 7. 2014 15:26

Wustenrot jsem měl rád, doporučoval jsem je, kde se dalo. I tady. Ale poté, co si vše začali ohýbat pro své dobro, na klienty nekoukaje, už bych se jich nedotkl ani klacíkem. Jako jediní mohou vypovědět smlouvu KDYKOLIV, KLIDNĚ ANI NE PO 6 LETECH. To ať si strčí za klobouk. :-\
lopatickaCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 31. 7. 2014 11:45

To, ze maji takovou moznost jeste neznamena, ze ji vyuziji :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Thom 31. 7. 2014 11:49

lopaticka: co se SS týče, je to jinde lepší?
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 31. 7. 2014 12:30

To je sice pravda, že jí nemusí využít, ale na rozdíl od ostatních tuto možnost mají. Doporučuji pěkné stránky stavebky.cz (něco od nic bylo i na mesec.cz), přičemž autor zde myslím vystupuje jako Swit, Swiss či tak nějak.
lopatickaCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 31. 7. 2014 12:49

Tak ono pořád rozhoduje i to, k jakému účelu má to stavebko být - pokud to má být úvěr, pak rozhodujícím parametrem může být i to, ktorá spořitelna vůbec půjčí - tedy alespoň když jsem před pár lety poptával nezajištěný překlenovák 250 tis. při 10-20 % akontaci tak svolná byla třeba jenom Buřinka a to jsem tehdy oběhl všechny.
Podle stránek má nyní velmi hezká čísla na meziúvěr Liška, kde při složení 40 % na účet stavebního spoření lze dosáhnout 3,9 % p.a. (akce do konce září) - začátkem roku jsem už měl schůzku s jedním poradcem o jejich nabídce a už tehdy mě hodně zaujala sazba 4,4 % p.a., ale nyní mě tato nabídka velmi nahlodává...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 31. 7. 2014 19:23

fremantle: Mně 4,4 % připadá celkem hodně, na to, že to počítají z celé částky, tedy i z těch peněz, které tam mám já.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 31. 7. 2014 19:55

Tak není to málo, ale s uvážením v jakých mírách se i ty nezajištěné překlenováky pořád pohybují (klidně i přes 6 % p.a., třeba od té Buřinky jsem to měl tehdy za 5,5 % p.a.) to je dost dobrá nabídka - pokud uvážím, že to ve fázi meziúvěru chci mít 2 roky, pak dosypu tolik, aby nastalo překlenutí. A úrok z vkladů je tuším 1,5 % p.a., což není až tak šílený diferenciál.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod dezod20 12. 10. 2014 19:20

Trošku z jiného soudku:

Mám 2.smlouvy u W. jednu starou "výhodnou", kterou mi brzo vypoví a druhou new za 2%/rok. Založil jsem před 3.měsíci stím, že na ni budu spořit, ale docela se změnil názor na věc.. Využití už mi nedává tak moc smysl.

Ještě tam nedal ani korunu, musím tak učinit do konce roku? Nebo mohu nechat uspané? (měl bych uhradit 200,-Kč + 3000,-Kč (0,5% z cílovky 600k) + roční vklad pro přiznání SP.
Díky za názor, zkušenost apod.. kdo to měl na podobno:-)
dezod20
Návštěvník

Odeslat příspěvekod swisst 12. 10. 2014 20:34

dezod20 píše:...Ještě tam nedal ani korunu, musím tak učinit do konce roku? Nebo mohu nechat uspané? (měl bych uhradit 200,-Kč + 3000,-Kč (0,5% z cílovky 600k) + roční vklad pro přiznání SP....

Záleží, jak moc na té smlouvě lpíte (2% úrok dnes už neseženete).
Pokud klient řádně nespoří, má Wüstenrot právo smlouvu vypovědět, a to bez varování.
Myslím, že to není standardní proces a že doposud se nespoření u nových smluv tolerovalo. Nicméně doba se mění a spořitelny se vůči klientům chovají méně přátelsky než dříve.

Pokud chcete smlouvu zachovat, je potřeba tam dát peníze dle smlouvy.
Druhá možnost je riskovat ztrátu smlouvy a nedávat tam nic. Spořitelna to bude pravděpodobně po určitou dobu tolerovat. Kdyby smlouvu vypověděla, přijdete jen o smlouvu, nikoli o peníze (není žádná sankce za "nespoření").
Rozhodně nedoporučuji zaplatit poplatek a dále nespořit (strategie "aspoň něco"). Před výpovědí to neochrání a zaplacený poplatek se při výpovědi nevrací.
swisst
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 12. 10. 2014 20:35

dezod20: Pokud máš smlouvu s úročením 2 % p.a., tak ji musíš mít už déle než 3 měsíce protože od 1. července lze sjednat pouze smlouvy s úročením nejvýše 1,5 % p.a. Pokud jsi na ni nic nevkládal, tak je možné, že ti ji SS možná sama brzy vypoví, pokud to už neudělala, podívej se do obchodních podmínek na lhůty.

Každopádně se obávám, že poplatek za uzavření budeš muset uhradit - jinak SS zpravidla umožňují vypovědět smlouvu do 1 měsíce od uzavření bez sankcí, kdoví jak to má Wurst, ale nyní na poplatek každopádně nárok mají dle smlouvy a OP, tak by ho mohli vymáhat. Pokud chceš spořit, tak aby na účtu byl zůstatek vyšší než nula (tedy uhradit poplatky za uzavření a vedení, ale nejlépe hradit min. měsíční úložku předepsanou dle smlouvy), pokud chceš smlouvu vypovědět pak ještě poplatek za ukončení před uplynutím vázací lhůty (asi 0,5 % - 1 % z CČ, přesně se podívej do sazebníku).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod jnm 13. 10. 2014 18:16

Jsem trochu zmatenej - jak je možný, že na srovnávači stavebky.cz vychází nejlépe Liška "Pravidelné spoření", když na srovnávači http://www.banky.cz/prehled-a-porovnani ... ni-sporeni mi podle kritérií (podle mě klíčových) "poplatek za zřízení" + "úročení vkladu" vychází nejlíp Waldviertler Sparkasse? Nemáte někdo ponětí, kde se ten rozdíl bere?

A možná abych to zjednodušil - kde bych si měl teď sjednat stavebko, když mi jde čistě o nejvýhodnější uložení pravidelně posílaných volných prostředků (těch 1700,- Kč měsíčně), které bych neměl v následujících letech potřebovat a nepředpokládám ani žádnej úvěr? :)
jnm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 13. 10. 2014 18:42

jnm: Mi hlava nebere, proč srovnáváš jabka s hruškama (stavební spoření - ČMSS s (patrně) spořicím účtem - WSPK)...

Pokud si chceš sjednat stavebko, tak nejlépe tam, kde budeš mít po očištění od poplatků (za uzavření, za vedení) nejvíce peněz na konci :-)

Jinak ty uvádíš nejspíše nějaký speciální tarif (pravidelné spoření), kde můžou být různé bonusy a pod. - to je nejlepší když si to sám nasimuluješ, ale většinou ty zvýhodnění jsou "sežrány" právě těmi poplatky za sjednání, takže pokud na spoření efektivní roční úložky 20.000 Kč pro získání maximální státní prémie, tak za mně nejlépe stavebko, u něhož neplatíš za uzavření nic (aktuálně asi jenom RSTS při online sjednání).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod jnm 13. 10. 2014 20:25

fremantle: To by mi hlava taky nebrala, srovnávat stavebko se spořákem, ale protože jsem (snad) ještě lucidní, srovnávám produkty tam uvedené a označené ve všech případech jako stavební spoření (asi jsi neklikl na ten mnou postovaný odkaz, viď?).

Jinak samozřejmě souhlasím s tím, co píšeš, jen předpokládám, že někdo si tuhle simulaci na maximální výnos už udělal a mohl by se podělit o zkušenosti, nic víc, nic míň :)
jnm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 13. 10. 2014 21:25

jnm: Máš pravdu, neklikal jsem na to, až nyní... :-) Nějak mě ani nenapadlo, proč by měl být nějaký důvod si pořizovat SS od přeprodejce (což v tomto případě WSPK bude), narozdíl přímo od stavební spořitelny. Každopádně když to rozklikneš, tak to tam přímo uvádí, přeprodávají SS od Buřinky. No a sama Buřinka v nabídce tarif s úročením 2 % p.a. nemá, takže na těch stránkách tam píšou navíc předpokládám blbosti. A trochu ještě pochybuji, že by ti předprodejce umožnil sjednat SS za tu samou cenu, za jakou to prodává přímo stavební spořitelna online (495 Kč).

Každopádně ta Buřinka si je myslím kvůli úročení 1 % p.a. mimo hru tak jako tak. Podle mě nyní vyjde nejlépe si asi sjednat bezplatně online spořicí tarif u RSTS s úrokovou sazbou 1,5 % p.a.

Na srovnání když už si propůjčím odkaz na stránky od spoludiskutujícího swissta, kde je poměrně hezky zpracováno srovnání konkrétních tarifů dle čisté efektivní úrokové sazby v závislosti od měsíční úložky: http://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni-sporici-tarify/, ovšem uvedené srovnání nerespektuje možné slevy (např. u té RSTS možnost bezplatného online uzavření, což ji posune o kousek lépe - CČ je u toho základního srovnání stanovena na 140.000 Kč, tak o těch 1.400 Kč - trochu mě překvapilo, že i poté vychází hůře než ČMSS v režimu "pravidelné spoření", ale je fakt, že u Lišky jsou nějaké úrokové bonusy, které jsem konkrétně nestudoval).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod dezod20 14. 10. 2014 10:10

fremantle píše:dezod20: Pokud máš smlouvu s úročením 2 % p.a., tak ji musíš mít už déle než 3 měsíce protože od 1. července lze sjednat pouze smlouvy s úročením nejvýše 1,5 % p.a. Pokud jsi na ni nic nevkládal, tak je možné, že ti ji SS možná sama brzy vypoví, pokud to už neudělala, podívej se do obchodních podmínek na lhůty.

Každopádně se obávám, že poplatek za uzavření budeš muset uhradit - jinak SS zpravidla umožňují vypovědět smlouvu do 1 měsíce od uzavření bez sankcí, kdoví jak to má Wurst, ale nyní na poplatek každopádně nárok mají dle smlouvy a OP, tak by ho mohli vymáhat. Pokud chceš spořit, tak aby na účtu byl zůstatek vyšší než nula (tedy uhradit poplatky za uzavření a vedení, ale nejlépe hradit min. měsíční úložku předepsanou dle smlouvy), pokud chceš smlouvu vypovědět pak ještě poplatek za ukončení před uplynutím vázací lhůty (asi 0,5 % - 1 % z CČ, přesně se podívej do sazebníku).

Zatím ještě běží, takže jsem uhradil poplatky, jde mi o to jestli je možné na sml. neplatit cca 20/rok a nechat ji zatím ležet? Případně promyslet jak efektivně spořit na cílovku 600k tzn. 300 bez úvěr. Úvěr je tam 4,70%. Díky za rady.
dezod20
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 10. 2014 11:16

dezod20: Spořit na slouvu nemusíš nic, ale jak tady již zaznělo, pokud nedodržíš minimální měsíční úložku předepsanou dle smlouvy, může (to neznamená, že to i udělá, ale má na to dle všeobecných obchodních podmínek právo) stavební spořitelna smlouvu vypovědět.

Tu minimální úložku máš uvedenou ve smlouvě a odvíjí se od výše cílové částky, zpravidla to bývá kolem 0,5 % CČ a jelikož máš cílovku nastavenou z nějakých nepochopitelných důvodů zbytečně vysoko (když nechceš využít úvěr), tak to může být i kolem 3000 Kč/měsíc. Částka 20 tisíc ročně s touto hodnotou nemá nic společného - těch 20 tisíc je doporučovaných proto, že v současné době lze získat u této částky maximální výši státní prémie za rok.

Dále nevím co myslíš tím "na cílovku 600k tzn. 300 bez úvěr" - spořit můžeš klidně kolik chceš, i do těch 600 tisíc Kč, nikdo tě nenutí si ten úvěr vzít. Pokud chceš využít (řádný) úvěr, tak zpravidla musíš naspořit 35 - 45 % CČ. No a efektivně - nejefektivněji tě vyjde vkládat maximum akorát pro zisk maximální státní prémie, tedy těch 20 tisíc ročně - s úložkou nižší, ale i vyšší efektivita klesá - takže záleží na tobě, na co to stavebko chceš využít - na úvěr je ta sazba poměrně vysoká (s ohledem na to, že lze získat úvěr ze SS i pod 3 % p.a.).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod dezod20 14. 10. 2014 12:36

Ad 1 - O.K.
Ad 2 - mrknu kolik tam mám nastaveno, ale těch 20k stím má společné to, stále je to přeci měs.úložka x 12 samozřejmě nejnižší možná, tak aby šlo o co nej zhodnocení vklad/úrok (SP).
Pro tvoji informaci, ano CC není moc ideál nastavena, nicméně jsem netušil jestli budu či nebudu potřebovat úvěr, teď bych to udělal jinak.
Ad 3 - většinou vypovídají smlouvu v polovině CC tzn. 300k pokud si ho nevezmeš, tak pá pá. O tom, že by někdo spořil i přes 1/2 CC a spořitelna byla vklidu jsem zatím nikde neslyšel. Opět zjistí, že daný úrok je po 6letech nevýhodný a zase to nějak vymyslí. Prostě náš zákazník náš pán:-)

Můžu SS vypovědět dříve než 6let bez ztráty úroků + SP?

Pokud ne, je možné vkládat ročně třeba 20k x 4let. a poslední 2roky vložit větší částky např. 300+300 tím pádem se dostanu přes CC, což je také důvod výpovědi?

Díky
dezod20
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 10. 2014 13:14

No, když tu už cílovku máš tak jak máš, tak to asi bude opravdu na to lepší nesahat, třeba bys úvěr později přesto využil.

Co se týče toho vypovídání, tak minimálně ve vázací lhůtě má stavební spořitelna poměrně omezené možnosti jak úvěr vypovědět, tam by důvodem mohlo být opravdu asi jen nedodržení smluvních podmínek (nehrazení minimální úložky nebo poplatků), při překročení určitého procenta CČ se domnívám, že není důvod výpovědi dle smlouvy, či VOP - je ale možné, do podmínek si stavební spořitelny propašovaly u novějších smluv nějaké páky jak ukončit pro ně nevýhodné smlouvy v budoucnosti.

Vypovědět smlouvu o SS před uplynutím vázací lhůty 6 let aniž bys ztratil nárok na SP nelze (úroky neztrácíš, dokonce ani úroky z připsaných záloh SP) - v případě výpovědi tebou bude ale stavební spořitelna nejspíš požadovat navíc ještě sankční poplatek před uplynutím vázací lhůty (obvykle kolem 0,5 - 1 % z CČ), v případě výpovědi spořitelnou si sice poplatek nebude nárokovat, ale SP stejně nezískáš. V případě přespoření tě bude s největší pravděpodobností nutit si CČ navýšit.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod m_p_ 20. 11. 2014 11:27

Nechci zakládat nové vlákno, tak to zkusím tady:

V roce 2013 jsem založil stavební spoření, které bych chtěl nyní zrušit, i za cenu ztráty přiznané státní podpory a zaplaceného vstupního poplatku. Bude muset finanční poradce, přes kterého jsem to uzavíral, vracet provizi za moji smlouvu nebo ne?
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod swisst 20. 11. 2014 20:08

S nejvyšší pravděpodobností poradce nic vracet nebude - stejbě jako klient nedostane zpět poplatek za uzavření, který je obvykle použit na výplatu provize.
swisst
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 20. 11. 2014 23:05

jj, požádal jsem o překlenovací úvěr, kvůli tomu bylo třeba samozřejmě uzavřít i smlouvu o SS, prescoringem jsem prošel, ale úvěr schválen nebyl - stavebko jsem zrušil, samo o sobě pro mě nemělo smysl, vstupní poplatek 15000 Kč + 1000 Kč vrácen nebyl, naopak jsem ještě musel doplatit stokoruny za vedení účtu.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 20. 11. 2014 23:49

astrapa: Tak to se pořádně napakovali, u které stavební spořitelny to bylo?

Některé SS prý slibují, že v případě neschválení překlenovacího úvěru budou hradit vstupní náklady zpět, ale do jaké míry to pak plní (a nevím, jestli se i k tomu nějak právně zavazují např. ve VOP a pod.), si nedovolím odhadnout, minimálně v RSTS jsem měl ten dojem, že to až nezdravě moc zmiňují s tím "že se nic neděje", jen aby uzavřeli smlouvu...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 11. 2014 10:03

Moc bych tomu nevěřil. Tohle je velký průšvih finančního sektoru, je to totéž,jako o většiny pojišťoven. Stavební spořitelny zrušily pobočky, povyházely zaměstnance a najaly ičaře, kteří jsou živi provizemi. Proto tzv. "poradce" nakecá před podpisem smlouvy to, co člověk chce slyšet a pak "zapomene" co říkal.

Jsem zvědavý, kdy propustí své zaměstnance banky a přejdou na stejný systém ičařů, jak to provedly pojišťovny a stavební spořitelny. Ale to je jiná diskuse.

Jinak je zajímavé, že stavební spořitelny sice mají jakési "pobočky" (kanceláře se svým logem na dveřích), ale ti ičaři se v nich každý den střídají a rotují. Když jsem obíhal spořitelny, abych pozjišťoval informace - mám tendenci každou informaci ověřovat z více zdrojů - tak se mi stalo, že jsem na 3 pobočkách narazil na stejného člověka :-) Toto rotování se svými poradci provádějí ČMSS, MP a RSTS. SSČS a Wust jsem neoslovoval.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 21. 11. 2014 11:26

Wüstenrot je to samé, já sice byl na jedné pobočce pár let dozadu, ale tam to bylo asi nejhorší z těchto všech - ti lidé neměli v kanceláři ani počítač, takže ti nedokázali předvést třeba ani simulaci stavebního spoření...
Jenom u SSČS to je trochu naopak, ti nemají vlastní kanceláře, ale stavebko prodávají na pobočkách "svých" bank (u ČS mají přímo náhled do jejich systému, teda i na zůstatky a pod. - konceckonců taky mají jako jediní SS v IB Servis 24, ostatní stavební spořitelny mají jen své aplikace), ale smlouvy lze uzavírat tuším i u WSPK a snad i Sberbank CZ.

Jinak si myslím, že by trhli více, kdyby SS prodávali u "svých" bank i jiné stavební spořitelny. Vloni jsem zvažoval ještě MPSS, ale kancelář jsem neměl nikde v okolí (myslím pěší dostupnost, resp. po cestě, ztrácet čas chozením do kanceláře jsem nemínil), zato pobočky KB jsou snad všude, tak jsem na jednu zavolal, jestli umí udělat aspoň simulaci, odpověď byla zřejmá - to jen v kancelářích MPSS...tak jsem se s nimi i hned rozloučil.

Jinak ten systém nějak v oblibě taky nemám - nemám potřebu mít "svého" poradce, a řešit třeba úpravy smlouvy jen přes něho (ještě tam třeba chytneš poradce, co se ti bude snažit tlačit při každé takové události další produkty, nabízet "spolupráci" a pod.) - už jsem taky tak jednou dopadl, že úpravu smlouvy RSTS jsem řešil na poště (taky zajímavá zkušenost, resp. ztráta času, na běžné přepážce ani neví co po nich chceš a speciální přepážky na prodej produktů mají opět jen na "velkých" poštách), no hrůza...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 11. 2014 12:06

Zajímalo by mě, které managerské ucho M.B.A. tento systém "osobních poradců" vymyslelo. Neznám nikoho, kdo by byl spokojený, naopak na to všichni nadávají. A když zavolám na infolinku, že se potřebuji na něco zeptat, odkáží mě na mého "osobního poradce" a odpověď z nich prostě nedostanu...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 31. 12. 2014 13:34

V téhle době těžko říct, jestli to má smysl. Jestli bude ČNB dál pokračovat v devalvaci měny, tak mít peníze na 6 let bloknuté moc výhodné není.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod Taki 4. 1. 2015 08:58

Uplynulo mi 6 let od založení buřinky a jako lákadlo, abych s nimi zůstal, mi poslali dopis, že mi snižují úrok na 0,5%.
Tak jsem se koukal a vychází mi nejlépe ta MP s 1+0,7% a -2000. Protože budu mít peníze z buřinky a nepotřebuji je, dal bych je úročit na novou smlouvu, ale předpokládám, že tam se musí rok co rok nasypat těch 20000 aby bylo 2000, takže pokud chci cílovou částku 200000, můžu tam dát jednorázově max. tak 55-60 tis.
Myslím si to dobře?
Taki
Diskutér

Odeslat příspěvekod outlier 4. 1. 2015 10:40

Ne, můžeš je tam dát dopředu klidně všechny najednou a pak tam 6 let nevložit nic.
outlier
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 4. 1. 2015 10:53

Taki píše:...Protože budu mít peníze z buřinky a nepotřebuji je, dal bych je úročit na novou smlouvu, ale předpokládám, že tam se musí rok co rok nasypat těch 20000 aby bylo 2000, takže pokud chci cílovou částku 200000, můžu tam dát jednorázově max. tak 55-60 tis.
Myslím si to dobře?

Pro státní podporu je možno vložit všechny peníze najednou. Každý rok se na státní podporu použije 20.000 a zbytek se z pohledu státní podpory převede do dalších let.

Pro získání úroku 1+0,7% je ale potřeba vložit každý rok 0,5% CČ za každý měsíc spoření. V tomto případě se vklady nepřevádí. To nesouvisí se státní podporou, je to podmínka MPSS (říkají tomu "obratová podmínka"). Podrobněji je to popsáno na stavbkách.cz . Najdete to tam v seznamu tarifů pro spoření.
swisst
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejarda 4. 1. 2015 17:52

To je pekna svinarna.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Taki 4. 1. 2015 19:50

swisst, děkuji moc za odpověď i za odkaz..
Taki
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 5. 1. 2015 02:49

malejarda píše:To je pekna svinarna.

To je finta, aby am nekdo nenasypal celou cilovou castku najednou :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejarda 5. 1. 2015 20:05

A ja to zrovna udelal u RSTS, tak doufam, ze tam tahle svinarna neplati.
malejarda
Diskutér

Odeslat příspěvekod A1rh- 10. 2. 2015 23:20

tak to si piš, že dost pravděpodobně platí. Nemám pročtené VOP současných smluv, ale už před lety jsem u tenkrát ještě HYPO tarifu NS 1,8 bojoval u smluv na rodiče na 230tis, abych nepřišel o úrokové zvýhodnění 2+2% + vrácení části úhrady za uzavření smlouvy. Jen proto, že jsem první 2 roky předplatil a tím nesplnil pravidelnost vkladů. Podařilo se, ale kdyby ne tak by to bylo hodně drahý.

Přitom u předchozích smluv se stejnými VOP, ale jiným označením tarifu NMW 1,6 to možné bylo.
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 2. 2015 06:47

Tak sem dám taky jeden příspěvek o tom, jak se "vyplatí" stavebko.
Včera přišla manželce nabídka od Wüstenrot na úvěr na bydlení k jejímu tři roky starému stavebku. Podle nich je to nabídka za "atraktivní úrokovou sazbu" 5,5 % (RPSN u ukázkové kalkulace 6,76 %). A to ještě poznamenávají, že pokud člověk chce úvěr nad 200 tisíc (předscháleno dostala 452 tisíc), tak může být vyžadováno sjednání životního nebo úvěrového pojištění.
Myslím, že se snaží hezky, ale raději si od nich dál nechá vyplácet ta 3 % zhodnocení. Ta se totiž skutečně vyplatí, na rozdíl od jejich nabídky.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 11. 2. 2015 09:26

Tak ale to je sazba sjednaná někdy před 6 lety ne? Když sjednáš nové SS teď, tak ti po splnění podmínek za X-let Wustenrot nabídne 1,99 % :-)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod A1rh- 11. 2. 2015 09:29

u RSTS a starších běžících smluv zvyšují úhradu za vedení účtu. Nyní to u mě je 160Kč/čtvrtletí = 640Kč/rok + 21Kč za výpis už mi přijde jako pořádná lichva, ale asi je to v souladu s VOP. Už to ani nezkoumám. Zatím to úrok z vkladu s výhodou pokryje, ale další stavebko už zřizovat nehodlám. Nebaví mě být v rukou nějakých vydřiduchů a pořád počítat s nějakými podrazy, hačky a kličkami.
Taky chodící návrhy na změnu smlouvy "se zachováním stávající výše poplatků za vedení" (tedy 4x80Kč), ale úročením 1,5% oproti 2% současným jsou jako vždy jen pro ty, co si neumí vzít kalkulačku aby zjistili, že úrok 0,5% navíc samozřejmě s rezervou pokryje zvýšení poplatku za vedení, oproti přechodu na nové podmínky.
A1rh-
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 2. 2015 15:59

astrapa píše:Tak ale to je sazba sjednaná někdy před 6 lety ne? Když sjednáš nové SS teď, tak ti po splnění podmínek za X-let Wustenrot nabídne 1,99 % :-)

Před třemi. Tedy před třemi lety a dvěma měsící (prosinec 2011). Měli tenkrát koncem roku akci na 3 %, když všichni dávali 2 %.
Dneska mi přišla stejná nabídka úvěru, jen mi nabízejí o 2 tisíce méně, než manželce (450 tisíc). Nazývají to půjčka ProBydlení. Je zajímavé, že ačkoliv se podle jejich webu jedná o překlenovací úvěr, v tom dopise o tom nepíší ani slovo. Ba naopak, tam píší, že se ten úvěr nechá sjednat na 6 až 18 let. Navíc ta výše úvěru nemá nic společného s aktuálním stavem stavebka, ani se sjednanou cílovou částkou (cca 150 tisíc a 200 tisíc). Každopádně to RPSN 6,76 % je fakt mimo mísu, i když vezmu v úvahu to 3% zhodnocení.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 11. 2. 2015 16:38

Tak vypadá to na úplně standardní nabídku podle úrokového lístku (PÚ ProBydlení Expres 5,50 % p.a. pro klienty skupiny Wüstenrot - neklienti mají s přirážkou 5,90 % p.a.): https://www.wuestenrot.cz/file.php?type ... ENERAL.pdf

Při složení 40 % CČ se úroková sazba snižuje na 4,50 % p.a., což je na nezajištěný překlenovák poměrně slušná nabídka (ostatně s touto sazbou jsem uzavíral PÚ vloni u ČMSS), ale je fakt, že stavební spořitelny se mohly posnažit i trochu více - překlenovák se sazbou 5,50 % p.a. jsem si sjednával u Buřinky už snad v r. 2010...
fremantle
Diskutér