Konces.poplatek ČT upravit zákonem?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 3. 2015 12:40

Pokud vím, diskusi o zrušení koncesionářských poplatků a privatizaci ČT zahájil kdysi Petr Mach a skupina okolo Edvarda Kožušníka. Jejich nápady ale nikdy nebyly součástí mainstreamu (s výjimkou Kožušníkova plánu elektronizace státní správy, který pak poněkud překrouceně převzal Ivan Langer). Jenže v posledním roce v souvislosti s rozdělením naší společnosti na dva vyhraněné tábory proruských a proukrajinských začala jedna skupina křičet, že ČT lže a proto ji musíme zrušit, což je taková jednorázová vlna, která časem opadne. Také mi vadí, že musím živit armádu nezaměstnaných, ale jsme solidární stát a chápu, že vyvážená společnost je výhodnější, protože nechci skončit na stromě. Všechna relevantní soukromá média jsou už koncentrována do rukou asi 4 osob a já si nedokážu představit v horizontu příštích 50 let, po které se ještě chystám žít, že by tyto 4 osoby měly rozhodovat o tom, jaké informace se ke mně dostanou nebo nedostanou. Protože ačkoli si o zprávách v ČRo (který poslouchám) nemyslím nic dobrého, pořád napříč stanicemi ČRo nacházím pořady, které mi pomáhají orientovat se v dnešním stále složitěším světě. Samozřejmě, že by vysílání mohlo být lepší, ale v éteru není v češtině žádná jiná rozhlasová stanice, která ČRo nahradí. Zpravodajství vysílá už jen rádio Zet, ale je otázka, jak dlouho bude chtít tento projekt vysílatel dotovat.

-- 21. 3. 2015 12:44 --

passydent: panebože, ČT a ČRo nemají jen úkol informovat! Přečti si úvodní paragrafy zákonů o České televizi a o Českém rozhlasu!

Rochus: stačí si prostudovat zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Babička chodí tuším každé pololetí na poštu s potvrzením o příjmech (tj. důchodový výměr) a je od poplatků zproštěna.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 3. 2015 16:36

Rochus píše:Možná by nebylo na škodu vysvětlit tu možnost neplatit konc.poplatek pro ty co nemají větší příjem jak 2,15 násobku ŽM.Někdo uvítá rady jak to prakticky zrealizovat.Ja myslím že důchodcú co mají příjem pod 7tis se najde dost.


Prakticky se to realizuje na poště nebo https://tvp.ceskatelevize.cz/poplatky/
Osobně bych byl pro to, aby nebyly žádné výjimky - když jsi sociál, nemáš mít TV. Tedy pokud se ten zákon nezruší, to by asi měla být priorita
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 21. 3. 2015 17:20

Proc by clovek s malym prijmem nesmel mit televizi? Ty vole to je nazor...
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 21. 3. 2015 20:44

V některých (západo)evropských zemích jsou koncesionářské poplatky povinné pro všechny domácnosti (bez ohledu, jestli vlastní či nevlastní přijímače), s tím, že chudí jsou od jejich placení osvobozeni.

Česká republika zvolila mírnější režim, pro placení poplatků je nutné vlastnit přijímač, ale opět jsou chudí od jejich placení osvobozeni.

Jinak opravdu nerozumím, proč právě ČT a ČRo by mělo být konfliktní téma. Kontroverzi si dokážu představit kolem MLM firem, poplatků za vedení úvěrového účtu nebo výše provizí za životní pojištění. Některá témata by ale měla být tabu, a k takovým nepovoleným tématům musí patřit zachování dělby státní moci, veřejných univerzit, veřejnoprávních médií, všeobecného zdravotního pojištění, státního důchodu a státní policie.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 3. 2015 21:32

Ano, chudí cikáni, kteří mají na fasádě několik talířů, jsou od poplatků osvobozeni. Zatímco bohatý pracující, který na sračku ČT nikdy ani oko nehodí, musí na tu estébáckobolševickou bandu přispívat.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 3. 2015 22:50

Jack111 píše:Proc by clovek s malym prijmem nesmel mit televizi? Ty vole to je nazor...


Na tom názoru není nic špatného. Televizi mu zakazuješ asi jen ty, já mu dával jen doporučení ji nemít, protože čuměním na ní ještě nikdo nezbohatl. Méně demagogie, pls
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 21. 3. 2015 23:08

Nemas mit - to neni doporuceni. Nezbohatl? No a co?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 21. 3. 2015 23:13

To je doporučení. Navíc je všem jasné (dle tématu), že jde o poplatek, a jak se mu vyhnout - ne zákaz. Stejně jako si jde chudej člověk koupit chleba, musí za něj zaplatit. Nevidím žádný důvod, proč by neměl platit těch 135 Kč. Za chvíli mu budeme kupovat cigára, kredit do mobilu...
Malými nerovnostmi všechno začíná. Jako solidarita ok, ale až nebudeme mít 100 mld. sekeru
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 22. 3. 2015 01:03

Kdyz jsi social, nemas mit TV.
Kde tam vidis doporuceni a kde poplatky?

Kdyz si jde chudy clovek koupit chleba (maso 4x tydne bys povolil a co cokoladu, tu uz asi ne. Jejim jezenim nezbohatnes), musi za nej zaplatit, protoze dost dobre nejde jednoduse tohle udelat pres stat. Ale stat chudemu na to da stravenky nebo penize. Jo asi by slo vyplacet 135 navic v davkach tem, co platit poplatek nemusi. Prislo by ti to lepsi?
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 3. 2015 09:37

Je udivující, s jakými argumenty si schopen přijít, abys obhájil bazální nerovnost. Když někdo nemá 135 Kč měsíčně, tak prostě nemá mít TV - je to daleko zbytnější věc než potraviny. To je celé. Ostatní je zbytečné řešit a příměr s masem a čokoládou já nechápu.

Stát umí a má ne zrovna levný aparát na to, přispět komukoli na cokoli - od auta, přes nájem a elektřinu i na chleba. A mě by samozřejmě přišlo lepší, aby se přispívalo jen na základní životní potřeby, za což televizi nepovažuji. Celé to ale říkám jen proto, že jsi tvrdil, že mu TV zakazuji. "Zakazuji" mu ji asi jako jezdit 2x ročně k moři, když je chudej. Je naprosto logické, že když na něco nemám, tak si to nemám pořizovat a co já asi tak mohu někomu zakázat? Proto říkám doporučení...
:-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod passydent 22. 3. 2015 09:57

astrapa píše:... Některá témata by ale měla být tabu, a k takovým nepovoleným tématům musí patřit zachování dělby státní moci, veřejných univerzit, veřejnoprávních médií, všeobecného zdravotního pojištění, státního důchodu a státní policie.

:oboze
Tak tento výrok snad patří jenom někam na diskusi Haló Novin, pokud nějakou mají
passydent
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malejjara 22. 3. 2015 10:40

SocPredator píše:... https://tvp.ceskatelevize.cz/poplatky/ ...

Zajimave, koukam, ze lze televizni poplatek hradit kartou. Platite to nekdo kartou? Strhava se to z karty automaticky? 2 % by nebyla spatna. :hm
malejjara
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod malejjara 25. 3. 2015 20:17

Nikdo tu neplatí televizní a rozhlasový poplatek kartou?
malejjara
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 25. 3. 2015 20:50

jenom rozhlasovy
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 25. 3. 2015 22:24

SocPredator píše: Když někdo nemá 135 Kč měsíčně, tak prostě nemá mít TV


To je taková neoliberální představa o světě, že kdo nemá na daně, nemá mít volební právo. Já bych taky raději, kdyby voliči KSČM nebo Úsvitu neměli volební právo, ale předpokladem funkční demokracie je nějaký konsensus, abychom se tu nepožrali a každý má právo se vyjádřit. Protože soukromá média zprostředkovat rozmanité názory nemusí, je veřejným zájmem provozovat veřejnoprávní média (proto se jim správněji říká "média veřejného zájmu"). A pokud stíhám zaregistrovat, tak napříč programy a pořady ČT opravdu zaznívají všemožné i výstřední názory. Pokud někomu vadí, že ve večerních zprávách v 19:00 nezaznívají názory jemu blízké, tak holt musí vyhledat jiný pořad, v ČT si každý vybere to svoje.
Já se ale spíše divím, že lidi na tomto serveru zajímající se o osobní finance, nechápou tyto základní předpoklady existence evropského typu státu. Nedivím se, že to nechápou třeba Rusové, ale Češi by snad mohli mít rozum.
astrapa
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků