Dá se ušetřit koupí domu PŘED rekonstrukcí a rekon. posléze?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikcik 19. 7. 2015 14:50

Kolik se dá zhruba tak ušetřit když koupím normální hezký starší, zachovalý dům PŘED rekonstrukcí a posléze si sám zajistím rekonstrukci (najmu firmu/živnostníky/lidi na rekonstrukci sám)?

příklad: Dům max do 1,4 milionu po rekonstrukci. Předpokládám že je dost lidí/firem kterí kupují (+-) zachovalé domy (řekněmě za 800 000 kč), najmou si řemeslníky na rekonstrukci (řekněmě za 200 000kč) a pak si přihodí nějakou částku jako svůj zisk za "starost a zařizování" rekonstrukce, řekněmě třeba 100 000 kč... Tzn. koupí dům za 800 tisíc, rekonstrukce 200 tisíc, jejich "marže" 100 000kč a dům pak prodají tedy za 1 100 000 Kč...?

Tohle je předpokládám běžná praxe?

Můj dotaz:

1) Kolik tak bývá ta "marže" (pro domy s finální prodejní cenou do 1,4 milionu kč) o kterou si navýší subjekt prodejní cenu jako svůj zisk (marži)? Je to fakt tak 100 000kč, nebo více/méně (pro domy s finalní prodejní cenou tak do 1,4 milionu kč) ?

2) A skutečně se vyplatí vyhledat si dům před rekonstrukcí, na rekonstrukci si sám sehnat lidi a sám si to ohlídat a zařídit a tím pádem ušetřit tak tu marži (100 000kč)? Nebo to nestojí za ty problémy, komplikace, shánění řemeslníků a celkově "řešení" ?

Díval jsem se
mikcik
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 19. 7. 2015 15:37

Co já mám zkušenosti, tak je to spíš naopak - když dům zrekonstruuješ, tak se jeho cena nezvýší ani o náklady. Jediné co má smysl je před prodejem ošetřit nejhůře vypadající místa - opadávající omítka, vymalovat - a tak zlepšit dojem z domu, ale to není tvůj případ.

Důvod je ten, že:

1) Byla by náhoda, kdyby ses rekonstrukcí trefil do vkusu a potřeb kupujícího. Většinou se jim rekonstrukce ne úplně líbí / vyhovuje, takže ji plně nedocení a radši si koupí dům před rekonstrukcí a zrekonstruují si ho sami přesně podle sebe.

2) Blbě se kontroluje kvalita prací. Samozřejmě na to předchozí majitel mohl dohlédnout a nechat to provést kvalitně, ale možná to udělal jen na efekt a za dva roky bude potřeba to předělat (izolace atp.). Opět je lepší koupit dům spíš horší a na kvalitu rekonstrukce dohlédnout sám.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikcik 19. 7. 2015 16:57

Tak to je zajímavá zkušenost...

moc nechápu ten bod 1 ale, že se někomu nebude líbit rekonstrukce? To jsem nikdy nepochopil... pokud se nebavíme o nějaké mega rekonstrukci jako bourání nenosných příček, tak přece rekonstrukce jen zlepšuje kvalitu bydlení (nová okna, nezatékající střecha, izolace, zateplení, rekonstrukce rozvodů atd...) může mi někdo vysvětlit co se na tom někomu nemůže líbit, slyším to už poněkolikáté a nechápu... to jakože se nějaké babě třeba nelíbí barva omítky (vnitřní vnější), nebo podobné pi.... :-O?
mikcik
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 19. 7. 2015 18:20

- někdo může trvat na eurooknech, protože "dřevo je dřevo", někdo nedá dopustit na plastová okna, ale musí mít minimálně osmikomorová, někomu je to jedno, hlavně že to moc nestojí...

- někomu se líbí v kuchyni dlažba, někdo tam chce lino

- někomu se líbí plovoucí podlaha, jiný nechce, aby mu pes v noci klapal drápkama

- někdo chce vanu, někdo sprchový kout

- někdo vyžaduje v domě strukturovanou Cat 6 kabeláž, někdo netuší, o čem je řeč... A někdo si k tomu dělá ještě rozvod audia.

- A to nemluvím o barvách. Třeba naši předchůdci měli vymalováno z našeho pohledu naprosto příšernou fialovou, ale jim se líbila. Koupelny vykachličkovali černo - béžově a nevysekali jsme to jen proto, že nám bylo líto ničit prakticky novou koupelnu.

Prostě spousta věcí se dá řešit různými způsoby a, jak se říká, "sto lidí, sto chutí".
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2015 06:33

Někdo chce okna plastová, jiný dřevěná, další hliníková, někdo s roletami, jiný s žaluziemi. Někdo vanu, jiný sprchový kout, další obojí, někdo bidet. Někdo chce stěny bílé jiný barevné.

"Nejhorší" jsou podlahy, tam toho jde vymyslet strašně moc - od plovouček, přes lino nebo PVC, parkety, lepený nebo pokládaný koberec, po různé lité podlahy. Vše má své výhody a nevýhody a o ničem nelze říct, že to pro nějaký účel nemůže být vhodnější - a navíc vše může být v různých úrovních kvality. A když to ještě zkombinuješ s vytápěním - do podlahy, do stropu (asi nejhorší, co jsem viděl), na zeď, na pevná paliva, na elektřinu, na plyn,...
,
Jako jsou lidé, kteří nechtějí nebo neumí zařizovat rekonstrukce a chtějí přijít k hotovému, ale těch je spíše méně.

Další jsou finance - snadněji člověk sežene 1,5 milionu s tím, že postupně vrazí do domu další milion, tak, jak bude mít příjmy, než vypláznout najednou 2,5 milionu.

A nakonec, ale rozhodně ne nejméně důležité - když si to udělá sám, ví, co tam má. U hotového tak nějak počítá s tím, že bude stejně potřeba něco dodělat, upravit, opravit, asi jako když kupuje auto z bazaru..
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 7. 2015 08:25

Podle mne je také lepší zrekonstruovat si to sám podle svých představ a potřeb... V bytě po rekonstrukci koupelny si třeba předchozí majitelé obložili vanu do výšky 1,30 m... Přitom jim to dělal táta, takže ušetřili pár Kč za 4 řady obkládaček. Teď to znamená buď sprchovat se ve vaně na kolenou, nebo ve stoje a zlít přitom zeď nad obkladačkami.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 7. 2015 08:43

Rekonstrukci bytu či domu nikdo nikdy nezaplatí. Vždycky můžeš prodávajícímu říct, že ty jeho úpravy stojí za h***o, ať si je strčí za klobouk a navalí slevu. A jelikož to tak dělají všichni kupující, tržní cena zrekonstruovaných nemovitostí je jen těsně nad podobnými před rekonstrukcí.

Naopak, dá se ušetřit, když si najdeš zrekonstruovanou, která by Ti vyhovovala. Ideálně z dědictví nebo rozvodu, kdy se spolumajitelé nemohou dohodnout a/nebo spěchají na prachy :idea:
Joezbrna
Diskutér