Rada při výběru hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 2. 2016 09:35

Aha, já už jsem to pochopil. Když vezmu variantu s vyšším úrokem (1,89 %), tak sice jakoby platím vyšší splátku, ale za 5 let umořím víc jistiny, čili zůstatek dluhu bude po 5 letech nižší - a bude nižší pro případné refinancování.

Když vezmu variantu s pojištěním a nižším úrokem (1,59 %), tak sice splátka bude jakoby nižší, nicméně kvůli rozpuštěnému pojistnému bude stejně vysoká jako v předchozí variantě, jenže po 5 letech umořím méně jistiny, čili zůstatek dluhu bude nižší a budu muset refinancovat vyšší dluh.

To jste to nemohli napsat takhle polopaticky pro méně chápavé? Pak si člověk zbytečně láme hlavu, v čem je zase háček :-D

Tak to je mi teď jasné, že raději vezmu vyšší úrok.

Navíc předpokládám, že závazek i s pojistným se zapisuje do BRKI celý (tj. 10 407 Kč)? Ví to někdo?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 1. 2. 2016 09:53

Pokud už podepíši smlouvu, podle níž si nechávám dobrovolně navýšit jistinu o hodnotu pojistného 3 %, tak zcela určitě bude tak zanesena i úvěrová angažovanost do registrů... tam přece taky nemají jak odlišit, jestli byla některá ze složek jistiny pojistné.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 1. 2. 2016 09:54

Tak to je jasné, že se do registrů zapisuje výše úvěru včetně pojištění. A zároveň splátka odpovídající výši celkového úvěru (tedy včetně pojištění).
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 2. 2016 10:14

Čili úvěrová angažovanost v BRKI bude s pojistným paradoxně vyšší (byť "jen" o 75 tisíc), ale splátka bude malinko nižší (10 407 Kč namísto 10 463 Kč), ta úspora v registru 56 korun ale na úvěrové zátěži zase tolik nezmění. I když kdo to má napnuté až nadoraz, může i pár desetikorun pomoct. Např. při čistém příjmu 25 000 Kč, kdy už člověk nějaký úvěr nebo leasing má, řekne banka, že se klient vejde maximálně do splátky 10 450 Kč, je pak jasné, že bude muset kývnout na variantu s pojištěním, aby se pod tu hranici podhoupl.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fantucci 1. 2. 2016 10:31

JJ, Jak jsem psal na začátku, UCB a jejich úvěrové pojištění je "pecka".
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 1. 2. 2016 22:34

Ale hlavně si představte, jak ty dvě předložené "simulace" působí na "obyčejného" člověka. Já nad tím dumal 2 dny, kde je háček. (Pravda, neměl jsem základní informaci, že pojištění je jen na 5 let, takže jsem si zpočátku myslel, že na celou dobu úvěru.) Astrapa na tom byl možná ještě hůře, a to jsme lidi finančně gramotnější než průměr populace. Od UCB je to jejich klasická "nekalá" obchodní praktika.

-- 1. 2. 2016 22:44 --

BTW, pane Švorba, nemám rád pojišťováky (i finanční poradce), ale máte u mě plus (malé, bezvýznamné). :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 07:59

Zajímalo by mě, co píšou do toho papíru pro ČNB, jaký je pojistný zájem klienta (specifikace požadavků a potřeb). Vždyť je to na klienta podvod, nikdo vám neřekne, že kvůli pojištění se dluh umořuje pomaleji.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fantucci 2. 2. 2016 08:03

Teď to asi vyzní, že si přihřívám profesní polívčičku, ale představte si, že pak typicky ten člověk"koupí" tu variantu s pojištěním a všude říká a radí, jak udělal dobře, že si to u bank vyřídil sám. Že k tomu nepotřebuje žádné finanční/hypoteční poradce.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 08:17

Jo, to já říkám. :-) BTW, titul hypotéční poradce má kdejaká slíp...slečna od přepážky, která o hypotéce ví v podstatě prd. (Platí to i o kohoutech, aby mne někdo nenařknul z diskriminace. :-) )
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 08:19

To jsou spíš hypoteční bankéřky, ne?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 10:31

Ano, ale myslím, že někde mají na cedulkách "poradce". Ono je to jedno, bankéřky to taky nejsou. :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 2. 2. 2016 10:40

BTW: pane drkarel, někdy stačí jen slušně poděkovat nebo radši nepsat nic, než to, co jste napsal...
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 10:42

Aha ... a ... Za co přesně bych měl já Vám děkovat? (Jestli Vy náhodou nejste tak trochu zahleděn do sebe. Což asi jste, když se tak kouknu na Váš podpis, který jsem zatím nějak přehlížel ... nebo tam nebyl?) ... a ... Co jsem napsal tak strašnýho? resp. Co přesně máte na mysli?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 18:39

Ten podpis jsem nějak přehlídl :) Taková provokace :)
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2016 09:46

Ještě zpět k tomu pojištění: v RSTS také nabízí pojištění u Uniqi. Bez pojištění je sazba 2,29 % a s pojištěním 1,99 % (pro podnikatele 2,09 %). Jenže se to asi chová jinak - nepředplácí se po celou dobu fixace, jako u UCB, ale platí po dobu trvání úvěru. A je to prý tak, že když klient úvěr splatí (třeba zrefinancuje), tak je mu i vráceno pojistné, které v daný kalendářní rok už zaplatil. Moc tomu mechanismu teda nerozumím.
Při překlenovacím úvěru 1,3 mil. Kč za standardní sazbu 2,29 % vychází splátka úroků cca 2480 Kč, při sazbě 2,09 % (vč. pojištění) pak na cca 2250 Kč. Nejde mi to moc do hlavy, protože prostý matematický výpočet říká: 2,09 : 100 * 1300000 : 12 = 2264 Kč - proto nechápu, jak může být splátka úroku vč. pojištění rovněž cca 2250 Kč.
astrapa
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků