Rada při výběru hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 27. 12. 2015 13:09

Dobrý den

Na jaře chceme začít stavět RD a řešíme profinancování. Jen údaje pro informaci:
Nemovitost bude mít hodnotu cca 3,2 mil. Pozemek jsme již zakoupili z vlastních peněz, projekt jsme si také nechali vytvořit, ještě máme nějaké vlastní peníze na účtu, tedy si půjčujeme cca 2,0 mil.

V první řadě jsem si dal tyto hodnoty do internetových srovnávačů a při splatnosti 25 mi nejlevnější nabídky ukazovaly kolem 8400,00 měsíčně. Účet mám v ČS a mBank. U obou ústavů jsem již byl.

Spořitelna mi nabídla splátku o cca 200,00 Kč měsíčně více. Vedení účtu zdarma, ale za 746,00 pojištění smrti, invadility a dlouhodobé nemoci. Hned první odkaz na google mi u hypoteční banky nabíl stejné pojištění o 160,00 měsíčně méně, takže je to 200,00 na vyšší splátce, stošedesát u pojištění a za 25 let je rozdíl 110 000,00 na hypotéce.

U mBank mě tlačili do variabilní hypotéky s nějakým priborem, který sice chápu, ale celkově mi jejich nabídka ve spojení s touto variabilitou nepřipadala vůbec výhodná.

Začátkem roku jsem objednaný u Unikredit, který v některých srovnávačích vyšel nejlevněji, tak uvidím.

Ještě mě kontaktovala před časem firma eurohypotéky, kteří mi nabídli nejmenší splátku, ale jsou to jen prostředníci a nějak mi to taky nesedí.

Píšu, abych nevypadal, že jsem se rozhodl pro hypotéku a bez vlastní invence napsal dotaz do poradny, ať to někdo vyřeší za mě, ale je to pro mě velký závazek a rád bych měl víc informací, když nejsem ve finančních produktech moc zběhlý. Například, nezjistil jsem, jaký poměr je splácení jistiny a úroků u jednotlivých splátek, takže když bych třeba po pětileté fixaci chtěl refinancovat, ať nenarazím na to, že jsem zatím platil jen úroky a stále dlužím stejnou částku. Dále bych rád měl nastavenu delší dobu, tedy nižší splátku, ale mít možnosti mimořádných splátek, protože předpokládám, že bych sem tam zaplatil něco navíc a reálně bych chtěl skončit za cca 17 let.

Předpokládám, že hypotéku řeší sousta lidí a ten rozdíl nebude jen v té výši splátky. Budu jen rád, když se někdo podělí se svou zkušeností, případně napíše, na co si dát pozor? Děkuji
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fantucci 27. 12. 2015 14:27

No evidentně řešíte bankovní "pultovní nabídky".
Počkejte na UCB a Cardif, si pochutnáte.

V zásadě kromě finančních parametrů řešte např. i způsob čerpání a jeho zpoplatnění, pojištění nemovitosti, řešení odhadu nemovitosti. Zajištění příjmů v případě potřeby řešte bokem.
Co se týká mimořádných splátek - chce to každý, využije málokdo. To je takový problém si peníze dávat stranou a při fixaci je tam jednorázově vložit?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 12. 2015 07:44

Začnu u toho poměru úroku a splácené jistiny. Funguje to tak, že každý měsíc banka vypočte úrok a ze splátky, která přijde se tento úrok strhne a zbytek umoří jistinu. Takže čím vyšší splátka, tím více umořuješ jistinu.

Co se týče té variabilní hypotéky - obecně to není špatná věc, výhodné pro ty, co nechtějí při každé změně fixace vyjednávat o nové sazbě a nebo čekat, co jim banka napálí. Nyní bych ji ale nedoporučoval - aktuálně jsou mezibankovní sazby velmi nízko a bude tam tedy vysoká marže. Až se PRIOR zvedne, vyletí celkové sazby variabilních hypoték raketově nahoru. Zmíněná mBank umí ale i klasické fixní sazby.

Každopádně si nech udělat nabídky a můžeš zkusit s bankami smlouvat. Nech si udělat v jednu chvíli od ČS i UCB a vytisknout. S tou, co je nižší, jdi do té druhé banky a požádej o protinabidku, případně s tou můžeš jít zpět do té první a tak pořád dokola, dokud budou banky ochotné snižovat. Můžeš zkusit zapojit i jiné, občas se zde objeví informace, že lidé dostali výhodnou sazbu v Raifce, kolegovi z práce zase jedině KB byla ochotna hypotéku dát. Případně zkus banky, které se snaží zvýšit svůj podíl na trhu a je u nich pravděpodobnost, že se budou podbízet (asi bych zkusil Air Bank, možná Equa).

Ty mimořádné splátky jsou dobrá věc, ale jak píše kolega, dá se to řešit při konci fixace, záleží na tom, jak dlouhou budeš mít. MBank třeba umožňuje ročně splatit 20 % z hodnoty hypotéky. Další možností jsou tzv. Ofsetové hypotéky - http://www.mesec.cz/clanky/offsetova-hy ... k-usetrit/ Jsou sice obvykle dražší, ale tady bych ji asi doporučil - jestli to správně chápu, budeš dům teprve stavět, to se mohou objevit nečekané výdaje a to budeš rád, že máš kam sáhnout. Takže bych vzal co nejvyšší hypotéku, co ti budou ochotni dát a přebytek peněz dal na účet (abys platil úrok jen z toho rozdílu). No a když zjistíš, že jsi rozpočet podcenil, máš kde brát, když to naopak bude stát méně, budeš mít o to menší úroky.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 12. 2015 07:49

Air Bank nedává nové hypotéky, pouze refinancuje (prý prozatím, ale už to trvá dost dlouho). A jak tady někdo psal, nedokáže např. ani sloučit 2 úvěry ze stavebního spoření do jedné hypotéky.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 28. 12. 2015 08:36

Jo, ty srovnávače, to je dnes takový mor :-)
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fantucci 28. 12. 2015 09:58

PatrikChrz píše:Začnu u ...

takže:
a)Equa se v nabídkách rozhodně moc nepodbízí, to umí a dělají hlavně velké banky
b) offsetová hypo - musí na to příjmově mít. Navíc u normálních hypoték se dá výše navýšit a pak v rámci podmínek banky něco nedočerpat. Případně se dá řešit doplňkovou částí - V tomto kontextu mi volba dražší varianty postrádá smysl
c) Airbank už zmíněná byla
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 28. 12. 2015 12:12

Ty pojistky jsou hodně ošemetné. A minimálně drahé:

http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-ad ... 3_test_nio
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 29. 12. 2015 10:21

K tomu splácení, tj rozdělení splátky na úmor a úrok. Lze to odvodit geometrickou řadou, či udělat si cyklický výpočet v excelu, není to težké. Komu by se v tom nechtělo hrabat, doporučím toto:

http://kalkulacky.idnes.cz/cr_hypotecni-kalkulacka.php

"Splátkový kalendář" zobrazí žádaný rozpis. A toť podstatné know-how finančního poradce.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 29. 12. 2015 12:02

Nevím co je to cyklický výpočet, ale tabulkové editory na to mají normálně funkci IPMT a PPMT - stačí dosadit ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gooorila 30. 12. 2015 19:26

Dobrý den

Děkuji za reakce. Na to pojištění je to zajímavý pohled, protože jsem to bral jako jakousi záchranu. Samozřejmě je otázka, jak jsou podmínky nastaveny a manželka vtipně konstatovala že máme tři děti a ona pak bude dostávat dostatečný sirotčí důchod. Jsem pesimista a tak nějak dopředu předpokládám, že pojištění ztráty zaměstnání a nebo dlouhodobé nemoci, bude postaveno nějak komplikovaně, ale možná se mýlím.

Netušil jsem, že i u hypoték má smysl vyjednávat. U telefonních tarifů ano, ale že jsou i "podpultové" nabídky, když začnu nosit konkurenční?

Uvažoval jsem také tak, že půjdu do nabídky, která je pro mě nejjednodušší k vyřízení. V ČS mi chodí výplata, tam hned konstatovala, že s příjmy nemáme žádný problém. Stejně dva roky budu stavět , takže se tam platí nějak jen úroky a pak mi fixace skončí za další tři roky. Pak jsem uvažoval o možnostech refinancování, kde se již dá asi více smlouvat.

Ale minimálně dvě banky bych si ještě rád obešel a pak si ještě obejdu kolečko s nejlevnější nabídkou...
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 12. 2015 20:35

To s těmi sirotčími důchody je pravda, navíc když jsou nezaopatřené děti, tak bude dostávat i vdovský. Ve výsledku to jsou poměrně slušné peníze.

To pojištění ztráty zaměstnání je dost naprd. Neplatí, pokud dáš sám výpověď, i když přistoupíš na dohodu, nebo když jde o zrušení z důvodu porušení pracovní kázně.
Další háček je, že se vyplácí po omezenou dobu (max rok) a pouze v případě, že nemáš žádnou práci. Takže nemůžeš vzít třeba dočasně jinou, hůře placenou protože tím bys přišel o plnění.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 30. 12. 2015 20:51

@Gooorila: jo to kolečko s protinabídkami funguje. Sice bývají nějaká omezení, ale v zásadě se dá dosáhnout velmi dobrých podmínek.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 12. 2015 20:54

Jo, ten vdovský důchod je perfektní... Hlavně tím, že na rozdíl od spousty dalších dávek (třeba přídavků na děti) není vázán na příjem. Takže znám podnikatelku, která má z podnikání měsíční příjem cca 100 kKč čistá ruka a k tomu jí tento hodný stát vyplácí 6,5 kKč měsíčně kapesné v podobě vdovského důchodu. A bude jí to vyplácet do smrti, protože má studující dítko a dítko bude studovat ještě v době, kdy ona získá nárok na důchod...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod xtonda 31. 12. 2015 09:29

A to je špatně? Manžel zjevně předčasně zemřel a peníze, které odváděl, nečerpal a tak je spravedlivé, aby z toho plynul vdovský důchod. Důchod je dávka závislá na tom kolik kdo odvedl a odpracoval a není důvod aby jeho aktuální příjmy na to měly jakýkoliv důvod.

Představ si, že moje babička, ročník 1921 právě dovršila 94. rok života a tak je v důchodu již celých 40 let, z toho 26 let čerpá i důchod vdovský, aktálně celkem cca 12 tis. Kč. Tedy čerpá důchod o dost více let něž pracovala.

A teď si pukni, závistivý tomášku.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 31. 12. 2015 10:34

Já myslím, že 12 tisíc zde nikdo tvé babičce závidět nebude. Na druhou stranu je to trochu nespravedlivé, co když manžel odešel, byl rozvod, nebo žádná svatba nikdy nebyla, přitom třeba žena vychovala dvě tři děti a má důchod 7000 Kč, protože celý život byla s dětmi a pracovala jen v jednodušších pracích, jelikož neměla ani žádné vzdělání.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 31. 12. 2015 11:40

Jakeho manzela si vybrala, takoveho mela. Vzala si ho dobrovolne. Mohla si vzit takoveho, ktery by ji neutekl, radeji by zemrel.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod evlo 4. 1. 2016 01:26

[quote="Fantucci"
V zásadě kromě finančních parametrů řešte např. i způsob čerpání a jeho zpoplatnění,[/quote]Co to znamena konkretne?
evlo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 4. 1. 2016 08:02

@evlo: způsobů čerpání je několik. Prvně je to rozdělení na čerpání na návrh na vklad a to normální. To na vklad je mezi vkladem návrhu na zástavní právo a jejím skutečném zapsání Katastem. Slušné banky mají tohle zdarma, ty neslušné i za 2000,- (třeba Spořka). Běžné čerpání je 1-3 ks zdarma, pak třeba za 500 Kč. To se využije zejména při výstavbě. Opět, u slušných bank jsoou všechna čerpání zdarma.

A pak je dělení čerpání pro výstavbu. Na fakturové a na bezfakturové - využívá se u stavby svépomocí. Tam většinou ale banka chce, aby třetí osoba (odhadce) kontroloval, jak ta výstavba skutečně probíhá.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mariacek 11. 1. 2016 23:59

No já bych všem, co uvažují o hypotéce doporučil si otevřít excel a tam dát otevřít šablonu úmor půjčky. To vám perfektně ukáže poměr úroku a jistiny, o kolik to přeplatíte při x letech splácení apod. vyplnění za 10 vteřina pak si můžete hrát s čísly a počítat jestli je lepší platit x let, nebo jaký je rozdíl, když máte sazbu o x % nižší atd...
Mariacek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod evlo 12. 1. 2016 01:19

vrtadlo1 píše:@evlo: způsobů čerpání je několik. Prvně je to rozdělení na čerpání na návrh na vklad a to normální. To na vklad je mezi vkladem návrhu na zástavní právo a jejím skutečném zapsání Katastem. Slušné banky mají tohle zdarma, ty neslušné i za 2000,- (třeba Spořka). Běžné čerpání je 1-3 ks zdarma, pak třeba za 500 Kč. To se využije zejména při výstavbě. Opět, u slušných bank jsoou všechna čerpání zdarma.

A pak je dělení čerpání pro výstavbu. Na fakturové a na bezfakturové - využívá se u stavby svépomocí. Tam většinou ale banka chce, aby třetí osoba (odhadce) kontroloval, jak ta výstavba skutečně probíhá.
Jo no, bohuzel uz na me ty pasti vyskakuji, holt se clovek ojebum poprve nevyhne, vsak to je jak s koupi auta, proste jde o to ziskat zkusenosti, stoji to penize, chce to nadhled.
evlo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 12. 1. 2016 07:46

To nejsou pasti, jen se v tom prostě neorientujete. Každý nemůže rozumět všemu.
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod evlo 12. 1. 2016 14:34

:D
evlo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Gooorila 29. 1. 2016 20:38

Dobrý den

Jen pro info pro budoucí diskutéry:

Byl jsem v UniCredit a skutečně, hned ze startu nabídka 1,89% bez pojištění, nebo 1,59% s pojištěním. Paradox je, že měsíční splátka včetně pojištění je nižší, než splátka bez pojištění, takže ušetřím a ještě budu pojištěn.

Kontaktoval jsem ještě společnost, která se zabývá vyřizováním hypoték a ti mi nabídli ještě o pár stokorun nižší splátku, tak jsem se s nimi sešel a údajně to funguje tak, že poptají několik bank za mě a dokážou vytendrovat ještě lepší podmínky, než já sám. Každopádně, se spořitelnou jsem telefonoval, řekl že má nabídku nejvyšší a chtějí se sejít, že zkusíme něco vymyslet. Takže uvidíme a jestli se to nebude blížit tomu, co mám nyní, tak asi využiji tu společnost...když tak pro info pro ostatní napíšu, jak probíhalo.
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 1. 2016 21:32

Tady k tomu jeden nejmenovaný finanční poradce napsal povídání: http://svorba.cz/hypoteka-od-unicredit-a-pojisteni/
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 29. 1. 2016 21:39

astrapa, takhle mi dělat reklamu :-)

Goorila, zdánlivě nejlevnější není nejlepší a nejlevnější, pozor na to.
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 29. 1. 2016 22:02

Pokud banka dokáže zabalit pojištění tak, že se tváří jiný produkt jako levnější, hlupák klient (to není urážka ani nic osobního vůči tazateli) na to slyší a sáhne po tom, tak udělala hodně dobrou práci... Klioš přece "ušetří a ještě je pojištěn" :lol: Ten manažer, co to vymyslel si jistě za prodej předražené jinak po funkční stránce nepoužitelné slátaniny své odměny zaslouží.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 29. 1. 2016 22:28

No ale pravda je, že u UCB splátka s pojištěním je prostě nižší, než splátka bez pojištění. Takže pak můžeš koumat, jestli úvěr vezmeš u UCB (s pojištěním smrti a invalidity 3. stupně) nebo u jiné banky za stejnou sazbu a bez pojištění.

Bylo mi vysvětleno, že pojištění je po dobu fixace (tj. 3 nebo 5 let), předplácí se, ale pojistné se rozpustí do měsíčních splátek úvěru. O to pojištění se navýší úvěr, čili je pak třeba vyšší zástavní hodnota, nebo víc vlastních peněz, ale není to žádná dramatická částka, tuším cca 30 tis. na 1 mil. úvěr.
Je ale potřeba pořádně pročíst úvěrovou a pojistnou smlouvu, jestli tam nebude nějaký háček, např. při konci fixace (překvápko v podobě automatické prolongace apod.).

Když si člověk udělá to jejich Premium konto a k němu naváže kreditku Visa Classic, je pak na hypotéce 1% sleva (nabídka o jaké píše Gooorila už je předpokládám kalkulována s touhle kreditkou).
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gooorila 30. 1. 2016 17:53

fremantle píše:Pokud banka dokáže zabalit pojištění tak, že se tváří jiný produkt jako levnější, hlupák klient...

Nejsem odborník na finance, ale chápal jsem to takhle:
Hypotéka bez pojištění na 2 500 000,00 = 1,89% = splátka 10 463,00 Kč/měsíc
Hypotéka s pojištěním na 2 575 00,00 (těch 75k je právě to pojištění) = 1,59% = splátka 10 407,00 Kč/měsíc

Přestože se k částce připočítala částka na pojištění a jakoby si půjčuji více, pořád je to o tom, že na měsíční splátce platím o pár korun méně a přitom mám alespoň nějaké pojištění. Každopádně, dám si to do excelu, abych viděl, jak se to tváří po pěti letech, kdy bych chtěl mít fixaci a kdybych chtěl refinancovat.

vladimir.svorba píše:...zdánlivě nejlevnější není nejlepší a nejlevnější, pozor na to....

Jasně, proto se ptám na zkušenosti ostatních. Nestydím se přiznat, že tomu až tak moc nerozumím a bohužel, zkušenost mě naučila, že mě vždy chce někdo odrbat. Logika by v tomto případě naznačovala, ať si najdu nějakého poradce, ale ta má paranoia se vztahuje i na tohle :o).
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 30. 1. 2016 18:19

Vždyť to v tom článku máte napsané, jak se to chová.
Po pěti letech máte tento zůstatek:

Při sazbě 1,89 % p.a. 2 089 697,48 Kč
Při sazbě 1,59 % p.a. 2 138 408,62 Kč

Za to pojištění tedy za těch 5 let zaplatíte 45 411,14 Kč , o tolik je varianta s nižší úrokovou sazbou podmíněnou pojištěním dražší... tedy 756,85 Kč měsíčně za nekvalitní pojištění.
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 31. 1. 2016 13:24

astrapa: Psali jsme si o tom v SZ. Podle mého průzkumu trhu je to pojištění 2x dražší než u konkurence. Ta zdánlivá výhodnost je v tom, že pojištěn jsi na 5 let (předpokládejme takovouto fixaci), ovšem cena pojištění je rozpočítána do splátek na celou sjednanou dobu (např. 20 let). Po 5 letech zase vyjednáváš o sazbě, a když nepřistoupíš na další pojištění, dostaneš dále sazbu 1,89 % (řekněme, že situace bude obdobná nynější) ... (nebo zacvakáš další pojistné na dalších 5 let).
Gooorila píše:... bohužel, zkušenost mě naučila, že mě vždy chce někdo odrbat. ...

Možná spíš "bohudík". U bank, pojišťoven apod. je vždy třeba se mít na pozoru.
BTW, obdobnou nabídku jako v UCB pravděpodobně dostaneš i v ČSOB a bez kreditky a pojištění (to měli uvedeno transparentněji zvlášť měsíční sazbou). Navíc jak u UCB, tak u ČSOB jsou schopni bez většího naléhání jít ještě o 0,2 % níž (na 1,69 %).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 2. 2016 09:35

Aha, já už jsem to pochopil. Když vezmu variantu s vyšším úrokem (1,89 %), tak sice jakoby platím vyšší splátku, ale za 5 let umořím víc jistiny, čili zůstatek dluhu bude po 5 letech nižší - a bude nižší pro případné refinancování.

Když vezmu variantu s pojištěním a nižším úrokem (1,59 %), tak sice splátka bude jakoby nižší, nicméně kvůli rozpuštěnému pojistnému bude stejně vysoká jako v předchozí variantě, jenže po 5 letech umořím méně jistiny, čili zůstatek dluhu bude nižší a budu muset refinancovat vyšší dluh.

To jste to nemohli napsat takhle polopaticky pro méně chápavé? Pak si člověk zbytečně láme hlavu, v čem je zase háček :-D

Tak to je mi teď jasné, že raději vezmu vyšší úrok.

Navíc předpokládám, že závazek i s pojistným se zapisuje do BRKI celý (tj. 10 407 Kč)? Ví to někdo?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 1. 2. 2016 09:53

Pokud už podepíši smlouvu, podle níž si nechávám dobrovolně navýšit jistinu o hodnotu pojistného 3 %, tak zcela určitě bude tak zanesena i úvěrová angažovanost do registrů... tam přece taky nemají jak odlišit, jestli byla některá ze složek jistiny pojistné.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 1. 2. 2016 09:54

Tak to je jasné, že se do registrů zapisuje výše úvěru včetně pojištění. A zároveň splátka odpovídající výši celkového úvěru (tedy včetně pojištění).
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod astrapa 1. 2. 2016 10:14

Čili úvěrová angažovanost v BRKI bude s pojistným paradoxně vyšší (byť "jen" o 75 tisíc), ale splátka bude malinko nižší (10 407 Kč namísto 10 463 Kč), ta úspora v registru 56 korun ale na úvěrové zátěži zase tolik nezmění. I když kdo to má napnuté až nadoraz, může i pár desetikorun pomoct. Např. při čistém příjmu 25 000 Kč, kdy už člověk nějaký úvěr nebo leasing má, řekne banka, že se klient vejde maximálně do splátky 10 450 Kč, je pak jasné, že bude muset kývnout na variantu s pojištěním, aby se pod tu hranici podhoupl.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 1. 2. 2016 10:31

JJ, Jak jsem psal na začátku, UCB a jejich úvěrové pojištění je "pecka".
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 1. 2. 2016 22:34

Ale hlavně si představte, jak ty dvě předložené "simulace" působí na "obyčejného" člověka. Já nad tím dumal 2 dny, kde je háček. (Pravda, neměl jsem základní informaci, že pojištění je jen na 5 let, takže jsem si zpočátku myslel, že na celou dobu úvěru.) Astrapa na tom byl možná ještě hůře, a to jsme lidi finančně gramotnější než průměr populace. Od UCB je to jejich klasická "nekalá" obchodní praktika.

-- 1. 2. 2016 22:44 --

BTW, pane Švorba, nemám rád pojišťováky (i finanční poradce), ale máte u mě plus (malé, bezvýznamné). :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 07:59

Zajímalo by mě, co píšou do toho papíru pro ČNB, jaký je pojistný zájem klienta (specifikace požadavků a potřeb). Vždyť je to na klienta podvod, nikdo vám neřekne, že kvůli pojištění se dluh umořuje pomaleji.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 2. 2. 2016 08:03

Teď to asi vyzní, že si přihřívám profesní polívčičku, ale představte si, že pak typicky ten člověk"koupí" tu variantu s pojištěním a všude říká a radí, jak udělal dobře, že si to u bank vyřídil sám. Že k tomu nepotřebuje žádné finanční/hypoteční poradce.
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 08:17

Jo, to já říkám. :-) BTW, titul hypotéční poradce má kdejaká slíp...slečna od přepážky, která o hypotéce ví v podstatě prd. (Platí to i o kohoutech, aby mne někdo nenařknul z diskriminace. :-) )
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 08:19

To jsou spíš hypoteční bankéřky, ne?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 10:31

Ano, ale myslím, že někde mají na cedulkách "poradce". Ono je to jedno, bankéřky to taky nejsou. :-)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 2. 2. 2016 10:40

BTW: pane drkarel, někdy stačí jen slušně poděkovat nebo radši nepsat nic, než to, co jste napsal...
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 10:42

Aha ... a ... Za co přesně bych měl já Vám děkovat? (Jestli Vy náhodou nejste tak trochu zahleděn do sebe. Což asi jste, když se tak kouknu na Váš podpis, který jsem zatím nějak přehlížel ... nebo tam nebyl?) ... a ... Co jsem napsal tak strašnýho? resp. Co přesně máte na mysli?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 2. 2016 18:39

Ten podpis jsem nějak přehlídl :) Taková provokace :)
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2016 09:46

Ještě zpět k tomu pojištění: v RSTS také nabízí pojištění u Uniqi. Bez pojištění je sazba 2,29 % a s pojištěním 1,99 % (pro podnikatele 2,09 %). Jenže se to asi chová jinak - nepředplácí se po celou dobu fixace, jako u UCB, ale platí po dobu trvání úvěru. A je to prý tak, že když klient úvěr splatí (třeba zrefinancuje), tak je mu i vráceno pojistné, které v daný kalendářní rok už zaplatil. Moc tomu mechanismu teda nerozumím.
Při překlenovacím úvěru 1,3 mil. Kč za standardní sazbu 2,29 % vychází splátka úroků cca 2480 Kč, při sazbě 2,09 % (vč. pojištění) pak na cca 2250 Kč. Nejde mi to moc do hlavy, protože prostý matematický výpočet říká: 2,09 : 100 * 1300000 : 12 = 2264 Kč - proto nechápu, jak může být splátka úroku vč. pojištění rovněž cca 2250 Kč.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2016 14:13

A je ta splátka určitě včetně pojištění a neplatí se to pojištění bokem? Mám pocit, že jsi neuvedl všechny informace. Kde je zaplaceno to pojištění? Je v těch 1,3M nebo se platí bokem?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2016 16:06

To je právě to, co mě překvapuje ze všeho nejvíc. Samozřejmě, že jsem se ptal, jestli se pojistné platí navíc, a bylo mi odpovězeno, že je rozpočítáno do úroků. Ale mechanismu propojení pojistného a splátek úroků vůbec nerozumím. Pojistné by činilo cca 550 Kč měsíčně a je součástí splátky úroků 2250 Kč. Když odečtu pojistné, zůstává 1700 Kč a to ani náhodou neodpovídá úroku 2,09 %.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2016 16:59

Je to divný. Předpokládám, že chápu správně, že jistina se nesplácí vůbec. Pak by to mělo být na výpočet jednoduché.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 08:56

Ahoj,

na golemfinance

mi vyslo toto: 
Obrázek

Tedy splatnost i fix na 10 r. a cisty rpsn u spiritelny 1,91% (tj.na celych 10 let) - je to mozny ze tak malo? Lakaji a pak osolu? Nejake hacky? Nejake rady a doporuceni? K zadanym parametrum?

Diky.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 09:07

Tak to nabízí v rámci promo kampaně, ne?

http://www.csas.cz/banka/appmanager/por ... ypo_kampan

Třeba si to budou chtít vybrat na jiných produktech ("supervýhodném" zpoplatněném účtu v případě nesplnění podmínek a podobně :-] ).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 09:36

No spis pojisteni schopnosti splacet, coz cini 7,7% navic ke kazde splatce (a coz pry je podminka K tomu uroku 1,89%)

To uz je vyhodnejsi navysit urokovou sazbu o 0,2% a pojisteni si nesjednat, pak vyjde na 2,09% p.a. a vzhledem k 0,- za vedeni uveroveho uctu a 0,- za poskytnuti si myslim, ze to na 10 let fix je stale velmi zajimave ... Ale protoze hypo nerozumim, tak se necham poucit kde jsou hacky a haky...

A bezny ucet je k pry hypo uplne zdarma, kdyz na nej prijde 7000,- mesicne viz http://www.csas.cz/static_internet/cs/O ... riloha.pdf (ale fakt je, ze to mohou kdykoliv zmenit )

Do toho RPSN teda nevim co mohli zapocitat, protoze to pojisteni schopnosti splacet od oka navysi cely uver (jistinu ) rekneme o 9%...???
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 09:58

Tak úroková sazba hlavně záleží, jakou si s bankou vyjednáš, oficiálně je sazebníková "od" 1,89 % p.a., ale u ČS se půjde dostat jistě i níže a bez pojištění...

Jo, vedení "standardního" BÚ OÚČS II v rámci programu Za důvěru je zdarma, ale bez balíčku transakcí (minimálně 29 Kč měsíčně) je docela k ničemu - použitelnější je sjednání služby buďto "Moje zdravé finance", kde je BÚ parametrově stejný, ale obsahuje i odchozí platby nebo Blue (kde je třeba pak k hypotéce ještě další službu zdarma, aby bylo vedení zdarma - buďto pravidelné investice do podílových fondů nebo kreditku) anebo rovnou Erste Premier...

Do RPSN musí být započítáno vše, tedy i přípané náklady na vedení BÚ, akorát mám dojem, že pořád není ze zákona nutno uvádět vypočtené RPSN u hypoték (ale možná to ČS už přesto dělá - nechával jsem si jednu kalkulaci dělat vloni, už si nepamatuji, jestli tam bylo vypočteno RPSN nebo ne - ale jelikož jsem to měl bez pojištění a vedení BÚ bezplatné, tak nebylo moc rozdílné od nabídnuté úrokové sazby).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:28

Ale ta kreditka je taky za prachy ... V ramci toho Za duveru, nebo ne?

A pri pohledu na http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00022740 je podminka nove od 1.2.16 platba kartou (myslel jsem ze staci poslat na ten BU jen na splatku hypo a je vyreseno ale ono ne)...

Kolik stoji prichozi a odchozi prikaz jsem se tam nedozvedel... Kdyz pises ze bez balicku za 29,- o nicem... A jestli to jsou Zdrave finance anebo Za duveru (v linkovanem dokumentu) take moc si jist nejsem :-)

Rpsn CSAS neuvadi, na obrazku je vypocet Rpsn srovnavacem, na zaklade buhviceho... Proto jsem to zminil.

Edit: ten srovnavac muzete otestovat zde http://www.golemfinance.cz/cz/nejlepsi-sazby-na-trhu

Edit2: prostymi pocty (mesice x splatka) mi vyslo, ze zaplatim za 10 let (fix i splatnost) asi jen o 10% navic celkem, coz mi prislo jako trochu zajimave az neuveritelne.
Naposledy upravil vpe dne 4. 4. 2016 10:34, celkově upraveno 1
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 10:33

U ČS pozor! Pokud máte z nějakých bank dojem, že bezplatný účet je opravdu bezplatný, tak tady to může znamenat platit zvlášť za příchozí, odchozí platby, účetní položky a spoustu dalšího. I když jim jasně sdělíte "nechci žádné pojištění", tak vám třeba u kreditky jsou schopni strhnout každý měsíc pětikilo u KK za pojištění splácení, protože to tam i přes váš výslovný požadavek někde zapomněla zaškrtnuté.
Kromě toho fixace je na 10 let, podmínky produktů mění prakticky neustále. Takže pokud někde kalkuloval do výhodnosti program iBod, tak na to může rázem zapomenout.

Rozhodně bych zkusil víc bank. Pokud by dala výhodnou nabídku ČS, tak bych ji jen použil v jiné bance, aby věděla, co dorovnat. Rozhodně bych udělal všechno, abych se ČS vyhnul.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:35

A co ten Premier? Jake jsou aktualni podminky? Drive to bylo o tom tocit 100K?

A ze vam nastavi omylem neco jineho nez chcete, tak to se mi stalo u KB. Jsem jim to hodil na hlavu a poplatili si tak leda oni...

A zmena podminek uctu, ktery nemuzete zmenit pri hypo, a na ktery zmenili podminky, tak to se mi stalo u HYPObanky aka CSOB vs. Postovni sporitelny...

Takze jen zopakuji co jsem napsal vyse, za 10 let za uver jen 10% preplatit, umi to dorovnat jeste nekdo jiny? V ramci nejake jine akce? Myslim ze niz uroky uz nepujdou, nebo ano?
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 10:40

Ano, v současné produktové nabídce jsou kreditní karty jen s poplatkem za vedení, stačí mít ale tu KK Odměna, která vrací 39 Kč měsíčně a vrací 1 %, max. 350 Kč za zúčtovací období (v rámci Blue si lze pak sjednat KK World, která je zpoplatněna 59 Kč měsíčně, vrací 1 % a max. 1000 Kč za zúčtovací období - ale ČS se již vyjádřila, že nějakým způsobem budou vratky upravovat, takže ty kreditky za moc pak stát nemusí - když to uppraví třeba na 0,5 %, aby se za obrat 7800 Kč jen KK Odměna sama zaplatila, bude to zřejmě k ničemu).

Lze si ale třeba po 300 Kč měsíčně posílat třeba do Sporobondu, kde je vstupní poplatek 1 %.

Odchozí platba bez transačního balíčku v OÚČS II stojí 5 Kč (v rámci ČS), z/do jiné banky je příplatek "clearingové centrum ČNB" dodatečné 2 Kč: http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00022719

Služba "Moje zdravé finance" má pak svůj vlastní sazebník: https://www.mojezdravefinance.cz/public ... od_1.2.pdf
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:45

Freemantle a xls: prichozi polozka je bez poplatku (dejme tomu ta splatka 8237,-) a odchozi polozka na inkaso splatky je za 5,-

Takze by zbyvala platba kartou (ze by posilat 1 haler kamsi?) a zadne dalsi naklady (za soucasnych podminek) by byt nemely. Ale i tak je to opruz kazdy mesic resit platbu kartou, nekdy 3 mesice nic neplatim... A spolehat na vratku z kreditky jak si spravne rekl, je take na houby.

Takze - co ten Premier? Posilat si 100K sem a tam :-)? To jeste jde?

Opravte me pokud se pletu.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 11:06

Podmínkou Premier je myslím taky utratit 250 tis. ročně nevracecí kreditkou, takže to asi taky nepůjde.

Jinak nemá tady cenu u takových bank jako ČS nebo ČSOB něco plánovat, protože si postavíte nějaký ideální plán, který zkrachuje buď na tom, že na něco zapomenete, anebo že za 2 týdny naprosto překopou podmínky. Místo "Za důvěrou" zavedou "Ke světlým komunistickým zítřkům" a jste v pr***i.

Ono mají totiž už teď v ČS postavené ty produkty tak, aby vám pumpli buď na jednom, nebo na druhém, nebo na všem, ale aby se z toho prakticky nedalo vybruslit a oni si na své přišli. Ušetříte na poplatcích - okradou vás na provizích z investic, pojištění, úrocích.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 11:14

Však si nemusíš sjednávat ten OÚČS II, ale "Moje zdravé finance", což je parametrově shodný produkt, akorát obsahuje navíc ty odchozí platby, takže 5 Kč za odchozí platbu platit nemusíš.

V případě Blue jsou taky odchozí platby v ceně, jen je pro vedení služby zdarma mít nějaký ten další produkt...

U Erste Premier je třeba splnit příjmové nebo bilanční (součet depozit a úvěrů) a současně kritérium kartového obratu. Pokud splníš příjmové kritérium 100 tisíc Kč, je třeba pro vedení služby zdarma splnit i útratu kartou 250 tisíc Kč za rok, pokud budeš mít hypotéku nad 2,5 milionu (resp. součet vkladů a o to nižší zůstatek hypotéky), stačí 150 tisíc Kč za rok a pokud bude hypotéka nad 5 milionů, tak kartový obrat plnit není třeba. Podrobnosti jsou v ceníku Erste Premier: Však si nemusíš sjednávat ten OÚČS II, ale "Moje zdravé finance", což je parametrově shodný produkt, akorát obsahuje navíc ty odchozí platby, takže 5 Kč za odchozí platbu platit nemusíš. Podrobnosti jsou v ceníku Erste Premier: http://www.erstepremier.cz/static_premi ... _CP.0..pdf
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 11:17

Dobrý počteníčko, jestli někdo nemá co na práci:
https://www.erstepremier.cz/static_prem ... remier.pdf

Hlavní "výhodou" je, že to mohou kdokoli jednostranně změnit.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 11:19

Jinak s tím, že ČS nebo ČSOB jsou banky na houby musím nesouhlasit - tyhle banky zrovna hypotéky umí - HB v rámci skupiny ČSOB mi nabídla celkem slušné podmínky i po uplynutí fixace a nabídka ČS byla tehdy taky velmi slušná - podmínky v obou bankách byly lepší než jejich standardní ceníkové sazby, co se týče vedení, tak za 6 let jsem s tím problém neměl (Era Online účet) a u ČS jsem podmínky taky splnit dokázal i bez hypotéky (samozřejmě ty banky lze použít jen na běžný platební styk, výběry z bankomatů v zahraničí, eurové účty a SEPA platby, samozřejmě, nikoliv - ty je třeba pořád s něčím kombinovat)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 11:24

A to resime tech az 69,- Kc za mesic, pokud by ucet nebyl zdarma?

Beztak musi CSAS drzet nejaky lowcost ucet v dnesni dobe, vzdyt by jim uz citelna skupinka migrovala jinam, takze nejake razantni zpoplatneni nelze cekat
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomason87 4. 4. 2016 11:38

Chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenost se získáním některé ze současných promosazeb, které banky nabízejí, tedy cca od 1,69 do 1,89%? Je reálné na takovou sazbu dosáhnout při dvou mírně nadprůměrných příjmech? LTV 80-90%
Tomason87
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 11:41

69 Kč je vedení OÚČS II, na to aby byl ten účet jakž-takž použitelný, tak je třeba ten transakční balíček za 29 Kč, takže 98 Kč, což už je v případě nesplnění podmínek programu "Za důvěru" stejně ten účet v rámci služby "Moje zdravé finance", kde je při nesplnění (= příchozí platba na účet aspoň 7000 Kč a jedna paltba kartou) poplatek 100 Kč... A za stokorunu lze dostat i lepší služby si myslím (třeba Velký tarif v Air Bank, kde můžu aspoň vybírat z bankomatu v EU zdarma do aleluja a mít třeba odchozí a příchozí europlatby v ceně paušálu).

-- 4. 4. 2016 11:43 --

1,89 % p.a. určitě získat lze, i méně si myslím... Samozřejmě záleží na konkrétním případu (i bance), nejen LTV - nízkonákladovka nebude dělat opičky kvůli 400 tisícům, i kdyby LTV bylo 50 %...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 11:57

1) a k tomu obdobny urok na hypo v Airbance???

2) tomu nerozumim, co nebude delat nizkonakladovka? Ta ti vyssi LTV ani nepujci anebo da vyssi urok... A pozadavek 25000,- prijmu zadatelu byl u bank uz treba pred 10 lety a je stale (treba RB sdelila tuhle castku vcera)... Takze nizkonakladovka spise zamitne/napali vyssi urok, imho

3) vi nekdo, dokazal by objasnit LTV 85-0-15 nebo 80-10-10, co se tim presne mysli resp. Ceho se tim dosahne?
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 12:14

Já bych tohle vůbec nekomplikoval - prostě nejprve bych si domluvil nějakou slušnou hypotéku tam, kde budou nejvhodnější podmínky a účet bych řešil až jako podružnou záležitost (pokud bude podmínkou pro zvýhodnění sazby apod.)... Prakticky nyní i ty největší banky už mají účty, které lze mít za nějakých podmínek zdarma (jak ČS, tak ČSOB i KB).

-- 4. 4. 2016 12:16 --

vpe píše:3) vi nekdo, dokazal by objasnit LTV 85-0-15 nebo 80-10-10, co se tim presne mysli resp. Ceho se tim dosahne?

Jak je tohle myšleno? 85 % nebo 80 % bude z hypotéky? Kdo pak platí těch 0 a 15 nebo 10 a 10 % (teda obzlášť v případě 10 a 10, když 10 % budou nejspíš peníze žadatele)?
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 4. 4. 2016 12:35

85 - 0 - 15 a 80 - 10- 10 může být myšleno hypotéka - vlastní zdroje - úvěr ze stavebka

Ale v jakých souvislostech to je u vás, těžko říci :-)
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 21:26

Kdyz si ty pomery date do google, tak se v reklame slibuje, jak vam usetri 15% na urocich :-)

http://www.google.cz/search?q=85-0-15

Na a ja su zvedavy, co to asi tak muze byt za fintu. Ze by neco jako predhypotecni uver anebo jiz zminena kombinace se stavebkem?
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 21:54

To je teda dost blbá reklama :-)

Tak to pak chápu tak, že má jít o klienta bez vlastních zdrojů, tedy má možnost 100 % hypotéky (která je typicky dražší), nebo si půjčit hypotéce s 85 % LTV a 15 % z úvěru ze stavebka (pokud nemá nárok, pak překlenovací úvěr, jenže tam budou úrokové sazby u nezajištěných kolem 5 % p.a. a více, tak by bylo setsakra počítat, aby se to vyplatilo - stejně by tam bylo třeba aspoň tak odhadem 40 % z těch 15 % jako akontaci, jinak se ta PÚ fáze vleče hodně dlouho a je to drahé)...

V případě 80 % LTV hypotéky, 10 % jsou nejspíš vlastní peníze a 10 % úvěr ze stavebka (nebo PÚ, pak platí vesměs to samé co výše)...

Pokud klioš nemá něco naspořené na stavebku (ideálně v nějakém úvěrovém tarifu), tak je to docela dost administrativy navíc - je třeba to hlavně spočítat, jeslti se to vyplatí (jakou nejnižší sazbu by banka nabídla u 100 % hypotéky a porovnat to se sazbami obou úvěrů, navíc je to třeba zohlednit jen na určité období (období fixace u hypotéky, překlenováky mívají taky fixace) - pokud se s tím člověk nechce zabývat (nebo si nezaplatí někoho, kdo to udělá za něj), tak by to šlo označit takřka za blbost, pokud mu nevadí si to propočítat, může ušetřit - ale jistě nejde říct, že to bude 15 % - to je nějaká hodnota vytažená z nosu.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod ripper6 1. 10. 2016 21:55

Chci se zeptat zde na tento byt, abych jen chapal urcity pojmy a castky.

http://reality.idnes.cz/detail/prodej/b ... f84c14bb5e

Pokud to teda chapu trochu...
2 400 000 - to je pouze castka za clenstvi v druzstvu?
anuita 1 832 000
znamena to tak, ze clovek potom zaplaceni 2mega neco, bude jeste platit najemny druzstvu?
A celkem pokud mu uhradi 1 832 000 tak co se stane? Potom uz to ziska do osobniho vlastnictvi a nebo uz nehradi zadnej najem?

u hypo to pise jeste:
Modelový příklad hypotéky, který vychází z parametrů vámi vybrané nemovitosti.
Při ceně nemovitosti 2 400 000Kč, výši hypotéky 90% z ceny nemovitosti, a době splácení 30 let, bude při úroku 1.79% splátka vycházet na 7 759 Kč měsíčně.
Castka pusobi hezky, ale k tem 7759 kolik by musel pripadne clovek jeste platit za holej byt? :hm
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 1. 10. 2016 22:49

Hypotéku na to nedostanete, pokud nemáte do zástavy jinou nemovitost.

A kolik je splátka té anuity?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 1. 10. 2016 23:07

To z toho vubec nevim kolik je splatka, ja jen postnul ten inzerat, aby me to prave nekdo vysvetlil :)
To je me jasny, nemovitost zadnou do zastavy nemam. Slo jen o vysvetleni tech castek.

Kdyz by nekdo ihned uhradil 2 400 000 a potom by za pul rok jeste rek ze uhradi 1 832 000, co by s tim bylo potom? Bylo by to uz jeho?
ripper6
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 1. 10. 2016 23:13

Ještě nebylo. Musela by o tom rozhodnout členská schůze družstva, že budou jednotky (byty) převedeny do vlastnictví členů - nájemců bytů.

+ ještě by musel být dům rozdělen na jednotky prostřednictvím tzv. prohlášení vlastníka budovy a to vloženo na katastr nemovitostí.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec