Rada při výběru hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2016 14:13

A je ta splátka určitě včetně pojištění a neplatí se to pojištění bokem? Mám pocit, že jsi neuvedl všechny informace. Kde je zaplaceno to pojištění? Je v těch 1,3M nebo se platí bokem?
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 3. 2016 16:06

To je právě to, co mě překvapuje ze všeho nejvíc. Samozřejmě, že jsem se ptal, jestli se pojistné platí navíc, a bylo mi odpovězeno, že je rozpočítáno do úroků. Ale mechanismu propojení pojistného a splátek úroků vůbec nerozumím. Pojistné by činilo cca 550 Kč měsíčně a je součástí splátky úroků 2250 Kč. Když odečtu pojistné, zůstává 1700 Kč a to ani náhodou neodpovídá úroku 2,09 %.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 10. 3. 2016 16:59

Je to divný. Předpokládám, že chápu správně, že jistina se nesplácí vůbec. Pak by to mělo být na výpočet jednoduché.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 08:56

Ahoj,

na golemfinance

mi vyslo toto: 
Obrázek

Tedy splatnost i fix na 10 r. a cisty rpsn u spiritelny 1,91% (tj.na celych 10 let) - je to mozny ze tak malo? Lakaji a pak osolu? Nejake hacky? Nejake rady a doporuceni? K zadanym parametrum?

Diky.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 09:07

Tak to nabízí v rámci promo kampaně, ne?

http://www.csas.cz/banka/appmanager/por ... ypo_kampan

Třeba si to budou chtít vybrat na jiných produktech ("supervýhodném" zpoplatněném účtu v případě nesplnění podmínek a podobně :-] ).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 09:36

No spis pojisteni schopnosti splacet, coz cini 7,7% navic ke kazde splatce (a coz pry je podminka K tomu uroku 1,89%)

To uz je vyhodnejsi navysit urokovou sazbu o 0,2% a pojisteni si nesjednat, pak vyjde na 2,09% p.a. a vzhledem k 0,- za vedeni uveroveho uctu a 0,- za poskytnuti si myslim, ze to na 10 let fix je stale velmi zajimave ... Ale protoze hypo nerozumim, tak se necham poucit kde jsou hacky a haky...

A bezny ucet je k pry hypo uplne zdarma, kdyz na nej prijde 7000,- mesicne viz http://www.csas.cz/static_internet/cs/O ... riloha.pdf (ale fakt je, ze to mohou kdykoliv zmenit )

Do toho RPSN teda nevim co mohli zapocitat, protoze to pojisteni schopnosti splacet od oka navysi cely uver (jistinu ) rekneme o 9%...???
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 09:58

Tak úroková sazba hlavně záleží, jakou si s bankou vyjednáš, oficiálně je sazebníková "od" 1,89 % p.a., ale u ČS se půjde dostat jistě i níže a bez pojištění...

Jo, vedení "standardního" BÚ OÚČS II v rámci programu Za důvěru je zdarma, ale bez balíčku transakcí (minimálně 29 Kč měsíčně) je docela k ničemu - použitelnější je sjednání služby buďto "Moje zdravé finance", kde je BÚ parametrově stejný, ale obsahuje i odchozí platby nebo Blue (kde je třeba pak k hypotéce ještě další službu zdarma, aby bylo vedení zdarma - buďto pravidelné investice do podílových fondů nebo kreditku) anebo rovnou Erste Premier...

Do RPSN musí být započítáno vše, tedy i přípané náklady na vedení BÚ, akorát mám dojem, že pořád není ze zákona nutno uvádět vypočtené RPSN u hypoték (ale možná to ČS už přesto dělá - nechával jsem si jednu kalkulaci dělat vloni, už si nepamatuji, jestli tam bylo vypočteno RPSN nebo ne - ale jelikož jsem to měl bez pojištění a vedení BÚ bezplatné, tak nebylo moc rozdílné od nabídnuté úrokové sazby).
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:28

Ale ta kreditka je taky za prachy ... V ramci toho Za duveru, nebo ne?

A pri pohledu na http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00022740 je podminka nove od 1.2.16 platba kartou (myslel jsem ze staci poslat na ten BU jen na splatku hypo a je vyreseno ale ono ne)...

Kolik stoji prichozi a odchozi prikaz jsem se tam nedozvedel... Kdyz pises ze bez balicku za 29,- o nicem... A jestli to jsou Zdrave finance anebo Za duveru (v linkovanem dokumentu) take moc si jist nejsem :-)

Rpsn CSAS neuvadi, na obrazku je vypocet Rpsn srovnavacem, na zaklade buhviceho... Proto jsem to zminil.

Edit: ten srovnavac muzete otestovat zde http://www.golemfinance.cz/cz/nejlepsi-sazby-na-trhu

Edit2: prostymi pocty (mesice x splatka) mi vyslo, ze zaplatim za 10 let (fix i splatnost) asi jen o 10% navic celkem, coz mi prislo jako trochu zajimave az neuveritelne.
Naposledy upravil vpe dne 4. 4. 2016 10:34, celkově upraveno 1
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 10:33

U ČS pozor! Pokud máte z nějakých bank dojem, že bezplatný účet je opravdu bezplatný, tak tady to může znamenat platit zvlášť za příchozí, odchozí platby, účetní položky a spoustu dalšího. I když jim jasně sdělíte "nechci žádné pojištění", tak vám třeba u kreditky jsou schopni strhnout každý měsíc pětikilo u KK za pojištění splácení, protože to tam i přes váš výslovný požadavek někde zapomněla zaškrtnuté.
Kromě toho fixace je na 10 let, podmínky produktů mění prakticky neustále. Takže pokud někde kalkuloval do výhodnosti program iBod, tak na to může rázem zapomenout.

Rozhodně bych zkusil víc bank. Pokud by dala výhodnou nabídku ČS, tak bych ji jen použil v jiné bance, aby věděla, co dorovnat. Rozhodně bych udělal všechno, abych se ČS vyhnul.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:35

A co ten Premier? Jake jsou aktualni podminky? Drive to bylo o tom tocit 100K?

A ze vam nastavi omylem neco jineho nez chcete, tak to se mi stalo u KB. Jsem jim to hodil na hlavu a poplatili si tak leda oni...

A zmena podminek uctu, ktery nemuzete zmenit pri hypo, a na ktery zmenili podminky, tak to se mi stalo u HYPObanky aka CSOB vs. Postovni sporitelny...

Takze jen zopakuji co jsem napsal vyse, za 10 let za uver jen 10% preplatit, umi to dorovnat jeste nekdo jiny? V ramci nejake jine akce? Myslim ze niz uroky uz nepujdou, nebo ano?
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 10:40

Ano, v současné produktové nabídce jsou kreditní karty jen s poplatkem za vedení, stačí mít ale tu KK Odměna, která vrací 39 Kč měsíčně a vrací 1 %, max. 350 Kč za zúčtovací období (v rámci Blue si lze pak sjednat KK World, která je zpoplatněna 59 Kč měsíčně, vrací 1 % a max. 1000 Kč za zúčtovací období - ale ČS se již vyjádřila, že nějakým způsobem budou vratky upravovat, takže ty kreditky za moc pak stát nemusí - když to uppraví třeba na 0,5 %, aby se za obrat 7800 Kč jen KK Odměna sama zaplatila, bude to zřejmě k ničemu).

Lze si ale třeba po 300 Kč měsíčně posílat třeba do Sporobondu, kde je vstupní poplatek 1 %.

Odchozí platba bez transačního balíčku v OÚČS II stojí 5 Kč (v rámci ČS), z/do jiné banky je příplatek "clearingové centrum ČNB" dodatečné 2 Kč: http://www.csas.cz/banka/nav/osobni-fin ... -d00022719

Služba "Moje zdravé finance" má pak svůj vlastní sazebník: https://www.mojezdravefinance.cz/public ... od_1.2.pdf
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 10:45

Freemantle a xls: prichozi polozka je bez poplatku (dejme tomu ta splatka 8237,-) a odchozi polozka na inkaso splatky je za 5,-

Takze by zbyvala platba kartou (ze by posilat 1 haler kamsi?) a zadne dalsi naklady (za soucasnych podminek) by byt nemely. Ale i tak je to opruz kazdy mesic resit platbu kartou, nekdy 3 mesice nic neplatim... A spolehat na vratku z kreditky jak si spravne rekl, je take na houby.

Takze - co ten Premier? Posilat si 100K sem a tam :-)? To jeste jde?

Opravte me pokud se pletu.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 11:06

Podmínkou Premier je myslím taky utratit 250 tis. ročně nevracecí kreditkou, takže to asi taky nepůjde.

Jinak nemá tady cenu u takových bank jako ČS nebo ČSOB něco plánovat, protože si postavíte nějaký ideální plán, který zkrachuje buď na tom, že na něco zapomenete, anebo že za 2 týdny naprosto překopou podmínky. Místo "Za důvěrou" zavedou "Ke světlým komunistickým zítřkům" a jste v pr***i.

Ono mají totiž už teď v ČS postavené ty produkty tak, aby vám pumpli buď na jednom, nebo na druhém, nebo na všem, ale aby se z toho prakticky nedalo vybruslit a oni si na své přišli. Ušetříte na poplatcích - okradou vás na provizích z investic, pojištění, úrocích.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 4. 2016 11:14

Však si nemusíš sjednávat ten OÚČS II, ale "Moje zdravé finance", což je parametrově shodný produkt, akorát obsahuje navíc ty odchozí platby, takže 5 Kč za odchozí platbu platit nemusíš.

V případě Blue jsou taky odchozí platby v ceně, jen je pro vedení služby zdarma mít nějaký ten další produkt...

U Erste Premier je třeba splnit příjmové nebo bilanční (součet depozit a úvěrů) a současně kritérium kartového obratu. Pokud splníš příjmové kritérium 100 tisíc Kč, je třeba pro vedení služby zdarma splnit i útratu kartou 250 tisíc Kč za rok, pokud budeš mít hypotéku nad 2,5 milionu (resp. součet vkladů a o to nižší zůstatek hypotéky), stačí 150 tisíc Kč za rok a pokud bude hypotéka nad 5 milionů, tak kartový obrat plnit není třeba. Podrobnosti jsou v ceníku Erste Premier: Však si nemusíš sjednávat ten OÚČS II, ale "Moje zdravé finance", což je parametrově shodný produkt, akorát obsahuje navíc ty odchozí platby, takže 5 Kč za odchozí platbu platit nemusíš. Podrobnosti jsou v ceníku Erste Premier: http://www.erstepremier.cz/static_premi ... _CP.0..pdf
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 4. 4. 2016 11:17

Dobrý počteníčko, jestli někdo nemá co na práci:
https://www.erstepremier.cz/static_prem ... remier.pdf

Hlavní "výhodou" je, že to mohou kdokoli jednostranně změnit.
xls
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka