Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Slaisik 26. 6. 2016 18:48

Potrebuji rozložit akontaci bytu ve výši 140tis. formou úvěru na delší období. Nevím, co je optimálnější: zvolit stavení spoření s překlenovacím úvěrem na 9let a pak řadným věr ( Liška nebo Modra pyramida) nebo je to drahé a vyplatí se vzít na 8let spotřebitelský úvěr s úrokem 8%.

Nevím, jak se spočítají celkové náklady a tak se dotazuji na názor zdejších znalých lidí. Co si o tom myslíte a jak by jste to řešili vy?

Předem děkuji
Slaisik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nnnokiaE52 26. 6. 2016 19:24

Vem spotrebak, ktery muzes kdykoli predcasne splatit.
nnnokiaE52
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 6. 2016 20:34

Slaisik: A kolik do toho můžeš dát peněz? U překlenovacích úvěrů záleží na podmínkách, u nezajištěných to není nic moc (buďto jsou dražší (s ohledem na to, že nyní lze sehnat spotřebitelské úvěry už i kolem 4,9 % p.a. nebo je třeba dosáhnout nějaké procento naspoření - konkrétně u MPSS to bylo kdysi 20 %, aby vůbec šlo nezajištěný meziúvěr řešit), a třeba zrovna Liška měla docela fajn podmínky u PÚ při naspoření aspoň 45 % CČ (ostatně před 2 lety jsem zrovna takhle u nic čerpal se sazbou 4,5 % p.a. - v průbehu jsem tam ještě něco přihodil, aby se mi překlopil úvěr hned po skončení těch dvou let a letos někdy na podzim mi zbyde splatit už asi jen kolem 100 tisíc Kč při sazbě 2,95 % p.a., což budu mít rozloženo asi na další 3-4 roky) - ale krátce poté tuším změnil podmínky a půjčují už jen, pokud si u nich někdo spoří aspoň půl roku (a nyní to může být zase jinak, moc to nesleduji)...

Anebo jednodušší cesta je Úvěr od Buřinky, což je technicky taky překlenovák, ale chová se jak spotřebitelský úvěr, tam by měla být sazba 5,45 % p.a. (dle stránek mají nyní i nějakou kampaň, ale ta platí jen pro úvěry až nad 400 tisíc Kč), takže je otázkou jestli bys nakonec nesehnal levnější spotřebitelský úvěr (nemusí to být hned, stačilo by něco kolem 6,9 % p.a., co bys mohl posléze refinancovat třeba do Zuna, kde bys měl dostat pak těch 4,9 % p.a. - což typicky s úvěrem u stavebka (ať už překlenovacího nebo řádného) nelze (refinancovat ho).

Akorát u spotřebitelského úvěru může být problém s požadovanou délkou splácení 9 let, to není právě obvyklá délka splatnosti u těchto produktů. Na druhé straně některé banky mají v nabídce i spotřebitelské úvěry na bydlení (třeba ČSOB něco takového měla), kde můžou poskytnout délku splatnosti až na 10 let.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 26. 6. 2016 21:10

Stavebko
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 6. 2016 22:17

Akontaci bytu na úvěr, který nevím, jak splatím, a zbytek na hypotéku? Hodně štěstí...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 26. 6. 2016 22:45

No každopádně ty prachy sežeňte rychle, protože ČNB nesmyslně omezí od dubna 2017 i hypotéky 80%-90% LTV!

btw: Spokojí se stavební spořitelna se zástavním právem ve 2. pořadí?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod Slaisik 27. 6. 2016 06:03

Jak se počítají celkové náklady - co jsem si nechal udělat kalkulaci u ČMSS, tak jsem dostal na částku 140.000Kč a splácení 19let. Prvních 10let plastbu 1108Kč (úrok 6,8%) a pak zbytek cca.9let platbu 950Kč (úrok 4,5%). Což mi ale vyjde částka cc.242000Kč tzn. že bych přeplatil tento úvěr o více jak 100.000Kč??
Slaisik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 27. 6. 2016 06:12

vladimir.svorba píše:Stavebko

Jasně, stavebko s překlenovacím úvěrem na 10 let a úrokem 6,8% :oboze .
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 27. 6. 2016 06:27

Slaisik píše:Jak se počítají celkové náklady - co jsem si nechal udělat kalkulaci u ČMSS, tak jsem dostal na částku 140.000Kč a splácení 19let. Prvních 10let plastbu 1108Kč (úrok 6,8%) a pak zbytek cca.9let platbu 950Kč (úrok 4,5%). Což mi ale vyjde částka cc.242000Kč tzn. že bych přeplatil tento úvěr o více jak 100.000Kč??

Pr.el si dělej z plastelíny, co myslíš, že kolik bys měl celkem přeplatit za 19 let???

-- 27. 6. 2016 07:34 --

Btw. nezajištěný překlenovák u stavebních spořitelen běží v režimu klasického spotřebního úvěru, takže jsi měl dostat předsmluvní informace, kde je vše uvedeno, tedy i včetně vypočítaného RPSN (což bude odpovídat asi tak plusmínus 6,5 %)...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 27. 6. 2016 06:38

Tomáš Marný píše:
vladimir.svorba píše:Stavebko

Jasně, stavebko s překlenovacím úvěrem na 10 let a úrokem 6,8% :oboze .

Pokud nemáte dostatečnou znalost v oboru, pak je mi jasné, že tomu nebudete nikdy rozumět.
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 27. 6. 2016 06:47

Chápu, že nemáte radost z toho, když někdo umí počítat a kazí kšefty...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 27. 6. 2016 08:25

Podobný překlenovací úvěr od stavební spořitelny vyjde s čistou úrokovou sazbou mezi 6-7% (podle stavební spořitelny a podle bonity, viz http://www.stavebky.cz/pu/ ).
Jak už tady zaznělo, takový překlenovací úvěr bude v režimu spotřebitelského úvěru, takže se na něj bude vztahovat aktuální zákon o spotřebitelském úvěru který řeší možnost předčasné splátky, povinnost poskytnout předem informace apod.

Klasický spotřebitelský úvěr bude o něco dražší a asi tam bude problém s dobou splatnosti (splatnost 9 let je na spotřebitelský úvěr celkem hodně). Výhodou bude méně papírování (u stavební spořitelny je potřeba více dokládat použití).

Předem si ale rozmyslete, jak budete financovat zbytek. Je potřeba naplánovat a spočítat i další kroky, abyste se pak nedostal do nepříjemné situace!
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 27. 6. 2016 09:02

Tomáš Marný píše:Chápu, že nemáte radost z toho, když někdo umí počítat a kazí kšefty...

Psát si tady můžete, co chcete, ale někdy by opravdu chtělo aspoň trochu přemýšlet, než něco napíšete.
Možná vám pomůže příspěvek od Swisst.
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 27. 6. 2016 10:00

Abych věděl, že brát si úvěr na 140 000 Kč na 19 let (ano, na 19, ne na 9, jak píše swisst) je naprostá idiocie (v případě, že je v tom meziúvěr na 10 let je to idiocie dvojnásobná), na to nemusím přemýšlet vůbec. Pokud má někdo tak nízký příjem, že tuto částku potřebuje půjčit na 19 let, měl by přemýšlet o něčem jiném, než pořízení vlastního bytu.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 6. 2016 10:18

Musím souhlasit s Tomáš Marný. Půjčovat si 140 tisíc pomocí překlenovacího úvěru ze stavebka na úrok srovnatelný se spotřebním úvěrem, je naprostá kravina. Nemá to jedinou výhodu.
A celkem by mě zajímalo, co měl Slaisik na mysli tou akontací, protože vážně nechápu, jak někdo může myslet na vlastní bydlení, když si splátky úvěru musí plánovat tak, aby splátka byla cca tisícovka měsíčně.
radecekh
Diskutér

Další stránka