Je vhodné teď koupit dům? (specifický případ- krize?)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 3. 7. 2016 11:21

Budu kupovat starší rodinný dům, +- dobrá kondice, nevyžaduje žádnou rekonstrukci (a taky žádnou dělat nehodlám). Cca 1,5 milionu Kč, BEZ realitky a BEZ hypotéky. Peníze mám k dispozici. Vyhlédnutý mám dům v jihomoravském kraji (na jeho jihu), případně někde na pomezí jihomoravakého a zlínského kraje. Dům plánuju kupovat na cca 3-5 let, potom bych snad měl mít dost peněz na koupi lepšího domu, takže bych ten starý prodal (přinejhroším za 1,4 milionu) a koupil nový, lepší (cca za 2,5 mil).

Nechci rovnou kupovat ten lepší dům, protože na to zatím nemám peníze a část bych si musel pujcit hypotékou a to se mi nechce. Věřím že by do cca 3 let mohla přijít další globální finanční krize (jako v roce 2008 nebo i horší) a i z toho důvodu nechci hypotéku.

Dům je v lokalitě kde prodej trvá déle, i rok nebo dva skoro. Realitní trh je tam "pomalejší". Možností: A) je koupit ten dum za 1,5 milionu. B) jít do nájmu bytu dejme tomu za 6,5 tisíce kč (bez poplatků) a to možná i více na těch 3-5 let (dejme tomu ty 3) a platit nájem a šetřit na ten větší dům-. V bytě bych za nájem zaplatil za 3 roky cca 234 tisíc Kč...

Dům bych rád prodal za stejnou cenu ale Dejme tomu ale že budu muset za ty 3 roky slevit cca 100 000 kč (kvůli rychlosti prodeje, kvůli tomu že se trochu zhroší stav třeba atd.). To by mi stále dávalo cca 234-100= 134 tisíc které bych do toho domu mohl vrazit (na nutné menší rekonstruce) aby to cenově vyšlo jako pronájem bytu. V domě mám navíc vyšší životní standard.
Co si o tom myslíte?

A) Koupily byste dům ted za 1,5 milionu, za 3roky prodaly (prinejhorším za 1,4 mil) a koupily nový za cca 2,5 milionu?
B) Šli do nájmu bytu po 3 roky ?
C) Vzali hypotéku a rovnou šli do toho lepšího domu za cca 2,5 mil? (ale hypotéky se fakt bojím a ani nevím jestli bych ji dostal (jsem OSVČ, daně mám paušálem, zisk vykazující mám o dost nižší než ten reálný)

A nakonec a asi hlavně. Kdyby přišla nová krize finanční globální. Jak by to zahýbalo s cenama nemovitostí? Nahoru nebo dolů? Nerad bych ted koupil dům za 1,5 milionu a za 3 roky ho prodával za 1,3 nebo 1,2 milionu ne-li méně...

Mohli by jít dolů (lidé by neměly peníze na nákup nemovitostí ceny by šli dolů). Taky ale muzou vzrůst urokové sazby a hypotéky budou nedostupné a cena opět spadne. Rád bych dům prodal přinejhroším se ztrátou 100 000 kč. Je to reálné?
A kdyby přišla krize, není stejně lepší mít peníze vražené v nemovitosti, kterou mi nemuzou jen tak vzít namísto peněz na účtu...?
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noxik 3. 7. 2016 14:21

Ceny nemovitosti a uroky hypotek se mohou hybat vselijak, ale dodam ze dan z prevodu nemovitosti je 4% a snizovat se urcite nebude. Takze koupit a prodat mi prijde jako nejhorsi varianta. Pokud nechces riskovat, tak bych sel ted do najmu a potom rovnou do lepsiho domu, pokud chces, tak rovnou hypoteku na ten lepsi. Uroky jsou dneska nizko a pokud je sance, ze to za cca 5 let zaplatis komplet, tak by to nevyslo moc draho. Ja osobne bych sel asi do te hypo a zafixonal na 5 let s tim, ze to potom doplatim a mam klid.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 3. 7. 2016 16:39

Kupovat dům na 3 roky mi přijde jako totální blbost. Nejde jen o ty peníze, ale taky o tu energii, než to člověk alespoň trochu upraví k obrazu svému.
Z mého pohledu by vyhrála na plné čáře hypotéka. Jako druhá volba by byl ten nájem s tím, že bych se snažil urychlit tu koupi toho 2,5 milionového baráku.
Nějakou krizi bych neřešil. Jestliže jste schopen si ten chybějící milion vydělat za 3 roky, tak vám při tříleté fixaci může být ukradená jakákoliv krize.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 3. 7. 2016 18:10

Kupovat barák na 3 roky nedává smysl. (daň z nabytí, doba prodeje?)
Rovnou kupte normální barák.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Mrusnok 3. 7. 2016 18:58

Určitě šetřete na ten větší dům a neberte si hypotéku, to je totiž největší svinstvo, jak jsem se dozvěděl na tom foru. A když přijde ta "globální finanční krize" za 3 roky, tak ho koupíte ještě levněji. ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mmme 3. 7. 2016 19:52

Koupit na tak krátkou dobu dům nemá v obvyklých případech moc smysl. Starosti s koupí a pak prodejem, zabydlení, zvykání si, úprava domu...
Co se týče těch tři let k jinému domu: Za tu dobu se může stát cokoli v tvém osobním i pracovním životě! Nevsadil bych si že se uskuteční tvé plány. Tři roky jsou dlouhá doba. Líbí se mi že nechceš hypotéku. U toho zůstaň. Jinak hlasuju pro pronájem.
mmme
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne2 3. 7. 2016 20:36

Pronajem domu nebo bytu? Jestli jsi zvykly bydlet v samostatnem dome, tak do bytoveho domu ani nelez.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 3. 7. 2016 21:08

Osobne bych sel do lepsiho a ROZHODNE pres hypo a z nasetrenych penez bych si co nejvic nechal k dispozici.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 4. 7. 2016 11:06

Doufám, že se tady náležitě archivují příspěvky, abych mohl porovnat za 3 roky jaká je ta "globální finanční krize" a ty "události v soukromém a pracovním životě". ;-)
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod nody.nody 4. 7. 2016 11:28

No nevím přesně proč by se to nemělo vyplatit...
Dům (má i zahradu) cca 1,5 Milionu (v tom už je i dan z nabytí nemovitosti), bez realitky.
pronájem bytu by vyšel na 3 roky cca 6500 kč* 12měsíců *3roky= 234 000 Kč minimálně.

Dům plánuju prodat za 3 roky za +- stejnou cenu jako ho tedka kupuju. Ale dejme tomu že kvůli rychlosti a "+3 roky staří" slevím 100 000 Kč. Takže bych ho prodal za 1,4 milionu (včetně daně z nabytí nemovitosti) kterou bude za 3 roky už stejně platit kupující. Provize případné realitce mě nezajímá.. Pořád bych do něj mohl vrazit cca 134 000 kč (aby se to dostalo na uroven bytu). To je podle mě dostatečná "rezerva". Nehledě na to že dům poskytuje daleko větší životní standard než byt (zvlástě jak tu kdosi psal jsem doted vždy bydlel v rodiném domě, na byt a lidi "okolo" nejsem moc zvyklý a nemám o to zájem).

A to hlavní- žádné neakutní rekonstrukce dělat samozřejmě nebudu, nejsem blbý. Že se mi nelíbí "kachličky" v koupelně, nebo že koupelna nemá dostatečně novou vanu mě pochopitelně nezajímá :-). Dům jsem si 3 prošel, jednou i s inspektorem. A vše co je tam tak ponechám. Nebudu ani malovat- není proč.

Dům by se prodával asi tak rok, takže tak rok před plánovaným nákupem nové nemovitosti) bych ho musel začít nabízet aby se tak za rok prodal. Na sreality bych to řešil přes realitku, ostatní realit. servery jsou levné.

A to je optimistická varianta, je možné že za 3 roky se mi na nový dům dodatečná částka nepodaří našetřit, plány jsou plány realita jiná, takže než 3 roky bych to viděl spíše na 4 (ne-li na 5 ale to snad ne). A 4 roky pronájmu v bytě by mě přišli už na 312 000 Kč...

Takže když si to rozpočítáte fakt nevím proč by se to nemělo vyplatit...? Prinejhorším by to vyšlo stejně nebo lehce drážt (ale fakt jen lehce) a to za cenu vyšší životní uroven (hlavně klid) než bych měl v bytě...

-- 4. 7. 2016 12:40 --

A ještě dotaz- Kdybych si přece jen vzal hypotéku třeba na 30 let a fixaci bych dal na 5 let (s tím že za těch 5 let bych to vše zaplatil) a mezitím došlo k nějakým velkým ekonomickým problémum ve světe i v ČR:

1) Skutečně by banka respektovala to že mám fixaci na 5 let a nezvýšila by mi platby a s tím že "vzhledem ke změněným nečekaným podmínkám ve světové ekonomice" zvyšuje platbu? Tzn. je ta fixace na 5 let fakt platná nebo se může stát (a stalo se někdy?) že to banka nerespektuje?
2) Pokud by banka u které bych měl hypotéku krachla, co by se stalo s mým domem (kdybych normálně platil hypotéku podle plánu, neměl žádné zpoždění atd.) co by se stalo?
3) Co se stalo s lidmy v americe co měli hypotéky (na domy/byty) u bank které krachly v 2008 ? (V případě že lidé ty hypotéky normálně platily), ty hypotéky po padlých bankáých přebraly jiné banky?
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mmme 4. 7. 2016 11:52

V principu se mi zdáš rozhodnutý, takže tvůj dotaz pozbývá smyslu. Co ti v názorech jiných nevyhovuje, ignoruješ. Jak už jsem psal, za tři roky se může stát cokoli. Nejen v životě a v práci. Na baráku vyhoří elektrika, praskne voda, topení, kotel, přihodí se tisíc věcí... prostě je to dům a né nový. Tím tě neodrazuji. Naopak. Přeji tvým plánům úspěch!
mmme
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 4. 7. 2016 12:59

Těžko vám něco vysvětlovat. Nevěříte uzavřeným smlouvám, nevěříte zákonům tohoto státu. Hypotéku si určitě neberte. Kupte si ten malý dům za svoje peníze. Dejte si na střechu solární panely na ohřev vody a výrobu elektřiny. Na zahrádce pěstujte ovoce a zeleninu. Chovejte slepice na maso a vajíčka. A čekejte na příchod "globální finanční krize."
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod nody.nody 4. 7. 2016 13:25

Mrusnok: Njn... já si vás pamatuju už z jiných for tady, podle nicku, to nemá moc smysl se vyjadřovat :-)...

mmme: Díky, takže prostě shrnutě myslíte to že bude nějaký nečekaný výdaj na domě který mě uvrhne po těch 3-4 letech do ztráty (jako vyhořená elektřina atd.), ok tohle jste tím myslel. Tak já prostě počítám s tím že taková pravděpodobnost je nízká a "risknu to" :-), ale alespon vím co jste tím myslel.

Jinak může mi někdo odpovědět na ty mé 3 dotazy, díky.

A ještě přihodím 4. dotaz, v té době jsem to ještě nesledoval. Ale díky krizi v roce 2007-2008 v americe, o kolik tak procentně klesly v rámci roku, dvou po ní ceny "normal starších domů" na vesnici v dosahu okresních měst (tzn ne byty v praze atd.) Nevěděl by to někdo? Asi ne (moc specifický případ), tak alespon o kolik procent tak zhruba rok, dva po krizi v USA klesl obecně realitní trh v ČR? -20% ?
nody.nody
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mmme 4. 7. 2016 13:38

Fakt by stálo za to, kdyby jsi se sem za těch několik let, co realizuješ své plány, vrátil a popsal své nově nabité zkušenosti. Bylo by to velmi přínosné pro všechny.
mmme
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 4. 7. 2016 13:52

Souhlas. Bylo by to velmi přínostné. Napiště sem, jak jste dopadl. Já slibuju, že tady napíšu v prosinci 2018, jak jsem dopadl já. V té době mi bude končit fixace hypo, tak jsem zvědav kam mi vystřelí úroková sazba v té době očekávané "globální finanční krizi".
Mrusnok
Nadšenec

Další stránka