Enormní ceny domů - co se děje?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jurass17 9. 2. 2018 01:18

Řekněme, že si za 1 rok vydělám v práci 400000,- Kč. RD novostavba se sklepem a podkrovím stojí okolo 4000000,-

Budu tedy pracovat 10 let, abych si koupil standardní dům dnešní doby.

To mě vede k zamyšlení. Kdybych si před 200 lety někde na venkově u lesa stavěl dům na tu dobu moderní, tedy tehdejšího standardu, tzn. nějakou roubenku napůl zděnou, s kadibudkou a studnou, jak dlouho bych tento dům asi tak stavěl?

Narážím zde totiž na jistý relativismus, tehdy nebyla technika, kterou je možné zapřáhnout do výroby, tzn. ta roubenka byla standardem tehdejší doby, stejně jako je nějaký dům standardem dnešní doby. Proto není možné říct "ale tehda jsi tam těžko mohl mít záchod a sprchu, měls kadibudku a studnu" - ano měl, ale to byl prostě tehdejší standard.

Ať tak či tak, pochybuju, že bych tu roubenku stavěl 10 let!!! Tak jak je sakra možné, že dneska, s platem vyšším než má 90% pracujících v ČR (45000,- hrubého, 33000,- čistého), budu sakra pracovat na tom, abych měl dům, 10 let???

Podle teorie by přece měla dnešní ekonomika být efektivní. Tak jak je možné, že se i mě vyplatí dát výpověď v práci a stavět si dům holýma rukama?

Vemte si už jen to že 15% z ceny toho domu si bere marži firma. To dělá 600000,- . A dalších 400000,- počítám padne na platy dělníků. To je celkem 1000000,-! To budu vydělávat se svým platem, který je víc, než bere 90% lidí v ČR, 2.5 roku čistého času! To za poloviční dobu se ze mě stane tesař, zedník, dlaždič a udělám si to sám. (s trochou nadsázky)

Tak kde to žijem? Tady v ČR 50% lidí žije v postkomunistických, betonových králikárnách na sídlištích a tu kóji, protože jinak se to nedá nezvat, budou splácet až do důchodu! Člověk, co bere 45000,- si tak tak s odřenýma ušima pořídí normální dům! Tak co je to za bordel? Kam ta práce pořád mizí?

rok 2015, už to bude trochu míň než 90%, ale to je fuk...
Obrázek
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 9. 2. 2018 02:49

Sklep je dražší než nadzemní část, tak to bych se ani moc nedivil.
1. Náklady na RD bych počítal pro 2 vydělávající osoby (dříve se nějak poskládala i širší rodina), jinak jsi zapomněl na dph.
2. A jen na okraj, podobná částka (ale spíše vyšší) se projí, protopí, další běžná spotřeba, zkrátka probydlí...
(podívej se na obaly od věcí, co dáváš do popelnice a budeš mít jasno)
Zeptej se svého dědy, ten ti to nastíní asi nejlíp.

Kam ta práce pořád mizí? => Mnooo ještě to není komplet hotovo a mezitím toho kus sežere inflace. Proto je v současné době (")výhodnější(") se (rozumně) zadlužit než spořit, protože RD bude mít v CZ ve slušné lokalitě za 20 let vyšší hodnotu než dnes, což třeba v GB není jisté, tam budou rádi, když budou na svých, možná méně. Před cca 150 lety zažilo boom zemědělství, proto ve vesničkách vznikaly velké statky obvykle na náměstí. Pak traktor a další mechanizace nahradily koně, hospodaření zintenzivnělo (chem. hnojiva) a narušila dlouholetý lokální charakter zem. a tehdy 90% pracujících v zemědělství (základní obživa) se přesunulo za lepší či výnosnější obživou do měst, do řemesel, služeb a průmyslu. Dnes v zem. pracuje pod 10%. A práce má úplně jiný char. Pára a pak automobilismus nesmírně zvýšily mobilitu. Mobilní telefony a internet (+jejich kombinace) nesmírně zvýšily konektivitu a přístup k info. Jen to stříhání oveček zůstalo, vlastně se taky nesmírně zvýšilo. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak v CZ máme velikou kliku, zkus se podívat za hranice třeba na životní úroveň Brazílie, Afriky. Kdo nezná historii, nemůže porozumět přítomnosti ani budoucnosti. Ale kdo se neplácá v složitostech souvislostí? Neb ne vše je vždy jasné.

:-) 0:57 a 1:42 https://www.youtube.com/watch?v=0g7KawdsVSQ
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod avathar 9. 2. 2018 11:59

Před 200 rokama byla práce to nejlevnější. Dneska je slozená daňový kvóta okolo 75%
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod treborit 9. 2. 2018 14:01

Jak pise Avathar, musis nasobit penize 4x nebo cas delit 4x ..

Zas mas vseobjimajici stat, co se o tebe postara (no flame) :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod jurass17 9. 2. 2018 14:13

Je někde nějaký odbornější výpočet te složené daňové kvóty 75%? Protože když se podívám do novin, tak složenou daňovou kvótu pro ČR uvádí okolo 50%. Nicméně rozhodně více by odpovídalo 75%.
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod treborit 9. 2. 2018 14:32

Souhrne asi ne, ale je to soucet dani z platu, socialka, zdravotni, i za zamestnavatele, plus DPH, spotrebni dane, kolky, dane z chlastu, benzinu ... atd ..atd ... na zacatku je superhruba mzda a na konci 1/3-1/4 ....
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod octaviampi 10. 2. 2018 09:33

V minulosti se z platu primarne jedlo. Na nic jinyho nezbyvalo. Podobny uvahy si mohl dovolit malokdo. Mozna tak pri shaneni neceho, cim si v takove zime zatopit. Touhle dobou bys nejspis nekde dobyval parezy.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod jurass17 10. 2. 2018 14:23

Já nikde neporovnávám relativní štěstí lidí před 200 lety, zamýšlím se nad dobou postavení roubenky svépomocí. Dělám to proto, že těžko přepočítám, jak dlouho bych stavěl dnešní dům kompletně celý bez pomoci firem. Těžko si budu pálit cihly, odlévat železné tyče nebo míchat chemikálie kvůli tvorbě izolačních desek. Proto se vracím o 200 let zpátky do doby tehdejších nejprogresivnějších technologií a materiálů: sekyry, pillky, hoblíku, tesařských dlát, dřeva a kamení v blízkém okolí. Říkám, že za 2 roky práce bych to tehda měl vlastnoručně postavené, dále předpokládám, že díky technologickému pokroku, serializaci ve výrobě a modernímu ekonomickému systému by stavba domu dnešního standardu neměla trvat déle a ptám se, proč sakra trvá 5x déle i člověku, co je na tom ekonomicky líp, než 90% pracujících v ČR.
jurass17
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod octaviampi 10. 2. 2018 17:11

Protože motáš páté přes deváté. "Dnešní standard" není žádná porovnatelná veličina. Rychlost stavby je dnes samozřejmě i s ohledem na nesrovnatelně vyšší složitost taky vyšší. Cena nemovitostí s tím nemá nic společného. Není do čeho cpát peníze, tak se kupují nemovitosti. Zpravidla dnes prodává jen ten, kdo musí.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 19. 11. 2021 21:22

Jakou může mít dnes hodnotu pozemek, který měl v roce 1981 hodnotu kolem 1000 Kč? Jde o les a ornou půdu. O kolik procent se asitak zvedla cena takových pozemků za 40 let? Příbuzná má něco takového zdédit, dědiců je 18, tak nevíme, jestli to vůbec chtít.
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 19. 11. 2021 21:40

@ jurass17: Pocházím z dělnicko-rolnické rodiny, měřeno dnešními hledisky, byli prarodiče z obou stran velmi chudí. Děda z matčiny strany byl nepřítel lidu, byl kovář, v r. 1953 přišel o peníze, které měl našetřeny na novou střechu na kovárně. Nikdy nevstoupil do JZD, takže jeho důchod činil v 60. létech úžasných 100 Kčs. Živila ho babička, která ještě v důchodu pracovala v kravíně... Přesto bydleli ve svém domku na vesnici, sice nuzném, ale dnes se něco takového prodává cca za mega.

Prarodiče z otcovy strany, dělníci v závodech V.I. Lenina v Plzni, si v r. 1963 koupili z dělnických platů na důchod domek na okraji Brd...

Nějak mně z toho vychází, že místo cinkání klíči na náměstích jsme měli Jakeše a Štěpána bránit vlastními těly ;-).
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod evelista 20. 11. 2021 01:51

velikostne dobrej barak (2 patra) koupenej nekdy pred 50 lety z tak 25 celych platu, zkuste to dneska
evelista
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 20. 11. 2021 08:33

V tehdejsi kvalite a s ohledem na tehdeji nutnou svepomoc (a se zapojenim cele sirsi rodiny) uplne bez problemu.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 20. 11. 2021 08:38

Záleží, jaký má kdo plat.
https://www.drevostavitel.cz/projekt/horal
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod aaischa 21. 11. 2021 11:04

Tak to bych rád viděl nekde postavene na živo, jesli je to fakt kvalitní nebo spíš za 30let postavit znovu :-)
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků