Konec souběhu 80% hypotéky a 20% ze stavebního spoření

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod JosephD 29. 8. 2018 15:04

Zdravím,

od 1.9.2018 už nebude u většiny tuzemských bank nadále možné si sjednat 80% hypotéku a zbylých 20% financovat pomocí stavebního spoření. Jdou tím na ruku ČNB, které se tato praxe dlouhodobě nelíbí. Je to novinka (a ověřená!), nikde se ale o tom nepíše - všude klid a ticho po pěšině. Kdo tedy nezahájí žádost do tohoto pátku (31.8.2018), ten bude od září nemile překvapen.

Jen by mě zajímalo, odkud pak mají lidé těch 20 (vlastně 24% spolu s daní) financovat? Půjčí si od Providentu? Hypo je v drtivé většině případů levnější než nájem placený někomu do kapsy, hlavně se člověk nemovitostí zajišťuje na své stáří. ČNB je opravdu nepřítel lidu číslo 1 :/ Ale chápu - je tu spousta majitelů bytů, kteří marně shánějí nájemníky za přemrštěné nájemné a byty zejí prázdnotou. Tak se holt musí zalobovat u ČNB...
Josef Murcek, externí redaktor webu Zing.cz (dříve Doupe.cz, Hrej.cz a časopis LEVEL)
JosephD
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 8. 2018 15:43

ČNB není nepřítel lidu číslo 1, ale instituce, která chrání hloupé lidi, kteří bez koruny v kapse se klidně zavážou k několikamilionovému dluhu a nechápou, že pokud na to splácení hypotéky nebudou mít, tak nejenže přijdou o tu nemovitost a o všechno, co dosud zaplatili, ale pravděpodobně jim ještě dluhy zbydou, protože tu jejich nemovitost banka prodá za každou cenu a zbylý dluh jim nechá na krku. A oni skončí pod mostem bez šance se z toho někdy vyhrabat.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod nnnokiaE52 29. 8. 2018 16:34

Měli to udělat už dávno. Bankám jde jen o zisk.
nnnokiaE52
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 29. 8. 2018 20:33

To platí spíš až od 1 října a za druhý financování stavebkem zakázali již dávno, bankam je to nařízení jedno, dokonce dlabou na nějaký omezení produkce max 15 procent obchodu s ltv nad 90, 85 ,, 80 procent.
Nyní je hlavní problematika dsti a dti mířená na poměr příjmu kdluhu , případně vyse splátek k příjmu . Což je hlavně cíleno na investory s příjmy 100 k a úvěry max 40k splátky , že jim nepujcej na další investiční být.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod mimous 7. 10. 2018 16:55

Ono to není 20 %, ale víc, protože pokud nejde o novostavbu, tak to banka skoro nikdy neocení na 100 % prodejní ceny, ale tak 10-15 dolu bez problému.

Btw. Podle mě je tahle část dost vražedná. To omezení max. částky vůči ročním příjmům a max. splátky vůči čistému příjmu - dluhům mi přijde mnohem smysluplnější. Ale vytáhnou z lidí veškeré prachy, které by jinak šly použít jako polštář pro chvíle, kdy se nedaří...?
Občas se možná blbě ptám, ale jsem prostě takový.
Rád se snažím pomáhat, radit a stojím si za svým názorem, když si jsem jistý, že mám pravdu.
..............
Xbox One X
mimous
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků