Stavební spoření - AKCE (před koncem roku)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tmx643 13. 12. 2019 09:42

Do 20000 Kč maxima pro státní podporu se počítá i státní podpora obdržená v daném roce? Čili reálně od 2. roku stačí posílat zhruba 18000 Kč ročně?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 13. 12. 2019 09:57

Ta státní podpora není tvůj vklad, úroky ano.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 13. 12. 2019 10:13

Jo, tak jsem to vždycky chápal. Jen jsem viděl, že mlrs psal "napočítáš si uroky+statni podporu - poplatek za vedeni a posles jen castku, co to doplni presne na tech 20000/rok", tak mě to zmátlo.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlrs 13. 12. 2019 10:41

hmm tak nevim - mozna si to pamatuju blbe - nebo nebylo to dřív jinak?
Kazdopadne ja to neresim, tak sorry za dezinformaci :-)
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod swisst 13. 12. 2019 13:25

Státná podpora se počítá z vkladů a úroků po zdanění, to vše se sníží o poplatky.
Státní podpora se nepočítá ze státní podpory.
Dále viz https://www.stavebky.cz/vyse-statni-pod ... b-vypoctu/

Tahle pravidla platí od začátku, neměnila se.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Persbrandt 14. 12. 2019 06:15

Tak jsem se dozvedel od pracovnika RSTS, ze pri pripadnem predcasnem ruseni stavebka a "nouzovem" vyberu nasporenych penez sporitelna muze klientovi jeste pred podanim vypovedi co nejvice snizit CČ temer na uroven vybirane castky = zustatku na uctu SS, takze by klient pak platil sankci 1% za predcasne zruseni jen z te snizene CČ. Napr. kdyby tam mel clovek nasporeno 48 000 kc (smlouvu by mel na CČ 200 000 kc) a potreboval by je najednou nutne vybrat, tak by mu mohli CČ snizit na 50000 kc a platil by sankci pouze 500 kc misto tech 2000 kc.
Pokud to tak skutecne je, tak asi neni opravdu duvod se branit te vyssi CČ 200 000 kc, i kdyz ji clovek po tech 6 letech treba zdaleka nedospori, bude tam aspon rezerva. Zvlaste kdyz sporitelna nabizi uzavreni smlouvy v akci zdarma.

Jen pro strycka prihodu, nevite nahodou treba ze zkusenosti, pri takovem predcasnem vyberu penez z SS, kdyz uz by na nej doslo, jak dlouho to tak trva od podani vypovedi nez se clovek k dostane k penezum? Ja jen jestli je to obvykle zalezitost na nekolik mesicu nebo jestli muze mit clovek penize uz za nekolik dni. Nevim, jestli tam neni treba jeste nejaky poplatek za expresni vyplatu penez ze stavebka.
Nejvic by mne zajimala praxe zrovna v ty RSTS...
diky
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 14. 12. 2019 07:41

Slibem nezarmoutíš
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 14. 12. 2019 08:02

A za snížení cílové částky si vezmou 2% ne?
Nejjednodušší řešení je vložit tam zbytek.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 14. 12. 2019 10:04

Záleží na VOPSS, některé neumožnují mimořádné vklady nad určitou % hladinu, ale jinak je okamžité dorovnání CČ mimořádným vkladem po 6-ti letech nejlepší řešení, protože dlouhodobě tam spořit za 1,2% a bez SP je šílenost.
ted jsem v historii svého účtu RSTS objevil na webu svoji starou smlouvu z 2003 ještě uzavřenou s HSTS, kde jsem dosáhl na 4% úrok + 50% úrokový bonus a 50% vrácení poplatku za uzavření, dohromady vyplacené úroky 35 000 Kč
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 14. 12. 2019 12:45

Tak přemýšlet o "nouzovém" výběru stavebka už při jeho zakládání je finanční sebevražda ... výpovědní lhůta je stejně 3 měsíce tak jako tak, navíc postih v podobě bakšiše za předčasný výběr a odebrání státní podpory ... Pokud by člověk o takové možnosti předčasné potřebě vložených prostředků uvažoval, asi nemá smysl vůbec stavebko zakládat a prostředky je lepší syslit nějakým likvidnějším způsobem, neb při platbě bakšiše za předčasný výběr a odebrání státní podpory vychází lépe jakýkoliv spořicí účet kolem 1 % p.a., možná i k 0,5 % p.a. a peníze jsou k ruce hned a bez sankcí ;-)
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 15. 12. 2019 02:20

suram, redhaven: nechtel jsem to uz dal vetvit, ale proc pisete o vlozeni mimoradneho vkladu pro dorovnani CČ, kdyz jsem psal, ze to chci jen pro ucely sporeni, ne uveru, a naopak jsem zjistoval v ramci rekneme "predbezne obezretnosti" podminky pro pripadny predcasny vyber SS. Tedy presne naopak, resil jsem situaci, kdybych ty penize z SS nahle nutne potreboval pouzit (dobre, treba bych pockal 3 mesice), nikoli situaci kdybych mel volne penize na to, abych jednorazove dorovnal CČ.
Ja prece nemusim tu CČ dospořit, abych si mohl bez sankce po 6 letech vybrat penize , jenom prave musim dodrzet vazaci dobu 6 let, aby nebyla sankce. Naopak nesmim CČ presporit, pak by me mohli upominat a nauctovat mi nejakou sankci. Aspon takove mam dosud informace ze vsech zdroju vcetne obchodaku , popr. zak. servisu SS. Klidne mne opravte. Ale nechapu, proc tedy resit jednorazove dorovnavani CČ, kdyz bych potreboval predcasne vybrat penize z SS?
Naopak jak zminovala ta pracovnice RSTS, oni jsou v takovem pripade schopni tu CČ naopak co nejvic snizit, a to pry zdarma.(napsala mi to mailem, nejen ustne).

Takze toto vubec neni moje situace, kterou bych potreboval resit, ale i kdybych vzal teoretickou situaci, ze bych napr. po 3 letech chtel definitivne skoncovat s tim SS a jednorazovym vkladem bych podle Vaseho postupu dorovnal CČ, tak stejne nasledne budu platit za predcasny vyber sankci 1% z CČ, tomu se vyhnu az po 6 letech od uzvareni smlouvy. Ja bych pro vyber penez proste naopak potreboval maximalne snizit CČ.

No mozna jsem jenom nepochopil, jak jste to mysleli.
Jednorazove dorovnani CČ jsem se domnival, ze se pouziva mozna v pripade, kdy chce nekdo rychleji dosahnout na uver z SS, ale to neresim.

-- 15. 12. 2019 03:03 --

Alfréd z hor píše:Tak přemýšlet o "nouzovém" výběru stavebka už při jeho zakládání je finanční sebevražda ... výpovědní lhůta je stejně 3 měsíce tak jako tak, navíc postih v podobě bakšiše za předčasný výběr a odebrání státní podpory ...


Jen bych doplnil, ja samozrejme nechci zakladat SS uz s umyslem predcasneho zruseni a vyberu, to by fakt nedavalo smysl. Pocitam s tim, ze dosporim 6 let, tu moznost predcasneho vyberu beru jako krajni a malo pravdepodobnou.
Nicmene se snazim dopredu ziskat co nejvice informaci o podminkach toho produktu pro pripad, kdyby tato situace prece jen nastala, jakkoli malo pravdepodobna je. Abych aspon vedel, co v takovem pripade muzu ocekavat. Rika se, ze je vzdycky dobry myslet na zadni kolecka. Tak proto jsem to zminoval.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 15. 12. 2019 05:16

Tvl. mladejvlazy
anonymni

Odeslat příspěvekod suram 15. 12. 2019 05:21

Nevěř jim, sníží ti třeba i zdarma cílovou částku a zároveň ti naúčtují třeba poplatek za změnu smlouvy nebo něco jiného. Lepší nic neměnit, je to vždy prodělečné.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 15. 12. 2019 10:29

Prostuduj si VOP a sazebník stavebních spořitelen, mezi kterými se rozhoduješ a vyber si podle svých potřeb. Nikdo jiný to za tebe neudělá.
Pokud pracovník/poradce vybrané SS ve své řeči(sdělení) použije slůvko "může", tak i když nejsi právník, tak ti musí být jasné, že to znamená "nemusí" a v praxi je to "co není ve VOP a v sazebníku, neexistuje".
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 15. 12. 2019 12:09

Myslím, že rada směřovala na to, že dosažením cílové částky stavební spoření končí. Pak tedy záleží, co která spořitelna provádí následně, ale mělo by dojít k výplatě naspořených peněz bez nějaké sankce. Samozřejmě se ztrátou státní podpory, jelikož by se nespořilo 6 let.
tmx643
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků