Stavební spoření - AKCE (před koncem roku)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Persbrandt 30. 10. 2019 21:35

Jak jsem psal v druhem vlaknu, tak ja hledam tarif pouze na sporeni, s maximalizaci stat. prispevku, pokud mozno take s max. urokem, cili neco s minimalni moznou cilovou castkou.
Jsem taky vahavy strelec, chci se co nejmin vazat a rad bych mel unikovku, kdybych to potreboval cele predcasne zrusit. Takze dodatecnou vyhodou je pro mne i tarif, kde bude min. nebo zadny poplatek za predcasne ukonceni (je mi jasne, ze stat. prispevek ziskam az po 6 letech), i kdyz je dost mala pravdepodobnost, ze bych to vyuzil

Kdyz teda idealni cilova castka je pro mne nekde kolem tech 135OOO kc (snad si to pamatuju spravne), coz by melo odpovidat rocni ulozce tech 20000kc, tak o co vsechno prijdu, kdyz bych se rozhodl pro tu akci v RSTS, kde je ale jak to vidim povinna vyssi cilova castka, tedy 200000 kc? Pokud dodrzim dobu sporeni 6 let, tak je to asi jedno, ze, protoze pak to muzu ukoncit bez poplatku a nevadi, ze zdaleka nedosporim tech 200000 Kc? Je to tak, nebo by mi mohl vzniknout kvuli tomu nizsimu nez "ocekavanemu" sporeni nejaky problem?
Ale kdybych totez potreboval predcasne ukoncit, tak jak to chapu, je to hodne nevyhodny, protoze by mi nauctovali pokutu 1% z te cilovky 200000 Kc, tedy celych 2000. Uvazuju spravne?


No kdyz jsem se dival do toho srovnani tarifu zde: https://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni-sporici-tarify, tak pro sporici ucely je tam nyni jako druha nejvyhodnejsi sporitelna uvedena Wuestenrot, ktera vychazi jenom uplne malinkato hur nez RSTS (rozdil cca 60 kc), uzavreni smlouvy je tam taky defacto zdarma, a jestli to spravne chapu, tak cilovou castku si muzu zvolit libovolne (vyhoda) a dalsi vyhoda pro mne je, ze po 2 letech nabizeji moznost predcasne ukoncit sporeni bez sankce. Lze to snad sjednat do konce 11/2019. Nevim teda, jestli se to u nich nahodou nemusi uzavrit pouze pres nejakeho zprostredkovatele (aby to bylo zdarma), radsi bych to uzaviral normalne s urednikem v kamenne oficialni pobocce, nez se nechat zpracovavat nejakym obchodakem, ale je to kazdopadne zajimava nabidka.

Nevite,jestli i nejaka dalsi SS podobne nabizi predcasne ukonceni smlouvy aspon po nejake dobe bez sankce? Nebo jestli nejaka umoznuje uzavrit smlouvu de facto zdarma a nesvazuje cloveka vysokou cilovou castkou, cili si tam clovek muze nastavit tu cilovku treba i tech cca 135000 kc? Samozrejme by bylo idealni, kdyby se celkovy vynos sporeni u takove SS po 6 letech aspon blizil tem dvema zminenym.

A kdyby vam nezalezelo na te moznosti predcasneho ukonceni zdarma a meli jste se rozhodnout mezi tou akci RSTS a Wuestenrotem, tak cemu byste dali prednost? Rozdil 60 kc je zde zanedbatelny, RB jako banka aspon u mne nema uplne nejlepsi povest, ale nevim jak je to u RSTS, jaka rozlisovaci kriteria by zde jeste prichazela v uvahu? Nevite treba, ktera z tech sporitelen poskytuje lepsi, pohodlnejsi prehled o sporeni v internetbankingu, pokud vubec? Nebo jeste nejake jine kriterium, treba ktera spis dodrzi po celych 6 let deklarovanou vysi uroku z vkladu?
Ve svem dosahu bych mel pobocky obou sporitelen.
Diky za rady

-- 30. 10. 2019 22:45 --

e.osobne píše:No jen aby urok po 6 letech nesnizili zpetne, jak je u stavebnich sporitelen zvykem, kdyz po sesti letech navrhuji klientovi zmenu smlouvy. Me to ted zrovna RSTS vnucuje, mam urok 2% p.a. Dokonce vyhrozuje, ze prijdu o statni podporu, kdyz nezmenim smlouvu.


To skutecne ma jeste nekdo zkusenost, ze mu stav. sporitelna po dobehnuti 6 let zpetne snizila urok z vkladu? Maji na neco takoveho vubec pravo, muzou si to vubec dovolit?
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Persbrandt 31. 10. 2019 16:05

e.osobne: no nevim presne , co myslite tim "zmenis smlouvu"? Ze prejdete k jine SS nebo jenom uzavrete novou smlouvu u RSTS nebo oboje?
Mozna jsem natvrdly, ale chci se ujistit, abych tomu rozumel: Vy tvrdite, ze po 6-letem sporeni Vam RSTS odmitla vyplatit nasporenou sumu s puvodne slibenym ( a predpokladam, ze prubezne pripisovanym) urokem 2% a chce nasporenou sumu za 6 let prepocitat(snizit) s nizsim urokem, dejme tomu 1,5%?
Tak mi to vyznelo. Nebo vam jenom nechce ta 2% pripisovat v novem 6-letem cyklu po uzavreni nove smlouvy (to by ale bylo normalni) anebo konecne vam ta 2% nechce pripisovat na stavajici smlouve, ale pouze za obdobi po vyprseni vazaci lhuty 6 let?

Proste Vy jste chtel po 6 letech uplne odejit a vybrat penize a v ten okamzik Vam oni odmitli vyplatit jiz priznanou a pripsanou vysi uroku 2% (ktera je ale snad i uvedena ve smlouve, ne? )a trvaji na zpetnem snizeni? Nebo je to jinak? Diky za upresneni.

Jde mi o to, jestli kdyz ted uzavru u nich smlouvu, tak jestli muzu taky cekat, ze po uplynuti 6 let nebudou chtit vyplatit nyni slibeny urok 1,2%, pokud to podle nich v te dobe nebude odpovidat aktualnim trznim urokum. V tom pripade bych radsi sel jinam, jestli jsou jinde solidnejsi.

PS: A proc je podle Vas vyhodnejsi ctvrtletni uctovani poplatku nez rocni, jde hl. o vysi poplatku, ne? Mate na mysli neco jako, ze na zacatku sporeni, nebo naopak pri dobehnuti 6-lete lhuty, ze ostatni SS strhnou poplatek za cely rok, zatimco RSTS jen za dany kvartal? To znamena, ze pri sporeni jenom po cast daneho roku (napr. na zacatku) ty SS nepocitaji rocni poplatek jenom proporcne, ale rovnou naparej cely rok?
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod redhaven 31. 10. 2019 16:41

Tj. samozřejmě nesmysl, že by si dovolila SS zpětně pokrátit smuvně dané úroky stav. spoření, pokud se ovšem nejedná o nějaký smuvně daný úrokový bonus jako u čmss 0,6%, kde dojede klinetem k porušení nějaké klauzule smlouvy o tomto bonus úroku.
Prostým pokrácením úroku v průběhu 6-ti let spoření a to i zpětně by SS porušila zákon o stavebním spoření, který němenost úroku po dobu 6-ti let jasně garantuje jako protiváhu tomu, že má klient lokované své fin. prostředky na 6 let.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Persbrandt 31. 10. 2019 18:33

také jsem si myslel , ale v oblasti SS jsem uplny laik.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 11. 2019 11:05

Persbrandt píše:Nevite,jestli i nejaka dalsi SS podobne nabizi predcasne ukonceni smlouvy aspon po nejake dobe bez sankce? Nebo jestli nejaka umoznuje uzavrit smlouvu de facto zdarma a nesvazuje cloveka vysokou cilovou castkou, cili si tam clovek muze nastavit tu cilovku treba i tech cca 135000 kc? Samozrejme by bylo idealni, kdyby se celkovy vynos sporeni u takove SS po 6 letech aspon blizil tem dvema zminenym.


Tak hlavne prijdes o veskerou statni podporu, ne?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 6. 11. 2019 11:19

Persbrandt píše:také jsem si myslel , ale v oblasti SS jsem uplny laik.

Prostuduj si web stavebky.cz, je tam vysvětlené snad úplně vše. Máš tam aktuální srovnání, vysvětlenou metodiku podle které srovnávájí, všechny termíny vysvětlené, jsou tam kalkulátory atd.
Pak už budeš poučeným laikem, který se bude velmi dobře orientovat v nabídkách staveb.spořitelen.
https://www.stavebky.cz/stavebni-sporeni-sporeni/
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 11. 11. 2019 11:02

Nikde to tu nevidím, ale v listopadu dává ČSOB (ČMSS) kromě odpuštění poplatku do výše 1500 Kč ještě navíc 1000 Kč. Čímž se vykompenzuje ta nutnost spořit pravidelně / dopředu pro získání úrokového bonusu. A dle všeho na rozdíl od rsts a w lze založit plně online bez nutnosti kurýra či poradce.

https://www.csob.cz/portal/lide/sporeni ... ni-sporeni
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 11. 12. 2019 16:05

Rychlý přehled https://www.novinky.cz/finance/clanek/s ... u-40306361

...navíc klienti dostanou plyšovou včelku,“ doplnila mluvčí Lenka Molnárová. 8-D 8-D 8-D
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod treborit 11. 12. 2019 18:55

vcelka je pro decka od 3let :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod Persbrandt 12. 12. 2019 21:42

Nevite nekdo o tom, ze by nejaka staveb. sporitelna nabizela jeste do konce roku uzavreni smlouvy za takovych podminek, ze klient bude mit moznost kdykoli nebo treba napr. po 2 letech zrusit staveb. sporeni bez sankce a vybrat nasporene penize (tedy takovy nezavazny sporak s moznosti vyuzit navic statni podporu). Samozrejme idealne s co nejnizsim nebo nulovym poplatkem za uzavreni smlouvy...
Krome teda Wustenrotu, ten tuto vyhodu ma, ale od konce mesice 11/19, kdy skoncila jejic hakce, uz nenabizi uzavreni smlouvy pro dospelaky ve veku 25 - 55 let zdarma.
A ted koukam, SSČS to asi taky nabízí, ale ta ma zase urok jen 1%, a taky se nejdee uplne vyhnout poplatku za uzavreni smlouvy.
JEste nejaka jina moznost? Diky
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Persbrandt 13. 12. 2019 03:35

Jo a neporadili byste jeste , na jakou cilovku to stav. sporeni zalozit, kdyz chci vylozene jen sporit s maximalizaci stat. podpory? Obvykle se uvadi ta minimalni castka 135 000 kc, ale ruzne jsem zaslechl, taky asi od obch. zastupcu, ze je lepsi tu CČ dat o neco vyssi, aby clovek nepresporil, protoze pak hrozi sankce.

Jedna obchodacka pri predbezne kalkulaci tu cilovku dokonce pocitala i vcetne potencialniho 7. vkladu a 7. stat. podpory (za predpokladu, ze bych SS zridil a poslal prvni vklad ted na konci roku). Tu 7. stat. podporu pry stat ten posledni rok posila driv nez normalne, takze pry kdybych v 7. roce vlozil 20000 kc uz hned na zacatku roku, tak stat. podporu dostanu uz v temze roce v lete (zatimco normalne ji stat posila az nasledujici rok cca v dubnu). To ale nevim jestli nekecala, kazdopadne s tou 7. SP ji ta vhodna cilovka vysla cca na 160 000 kc.

Jinak ve vetsine kalkulacek na webu se pocita jenom s temi 6 podporami, tak jsem to poslouchal trochu neduverive, ze by byly nejake spec. podminky pro 7. posledni podporu.
Spis budu ale pocitat jen s 6 vklady a tedy 6 podporami, stejne se asi po 6 letech budu ohlizet po nejake jine nabidce, protoze oni uz budou moci zmenit a vubec kdovi co bude.
Ale nechci si davat zbytecne vysokou CČ, protoze se od toho jednak odviji vyssi poplatek za uzavreni smlouvy (pokud nechytnu akci uzavreni zdarma) a taky prip. vyssi sankce pri predcasnem ukonceni smlouvy, clovek nikdy nevi, co muze nastat.

Takze mi jde o to, jakou rezervu si k te minimalni smysluplne cilovce pripadne mam dat, abych tu cilovku neprekrocil a nebyly s tim problemy, neuctovali mi sankce atd. Jestli si treba mam dat 140 000 kc nebo 145 000 kc.
Jako zeptam se jeste na pobocce, ale obchodnici muzou mit casto jine zajmy nez klient...

Neresil jste nekdo podobnou uvahu, jakou si nastavit minimalni "bezpecnou" cilovku, jak jste to vyresili? kdyztak diky
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suram 13. 12. 2019 03:53

200000 Kč, to je rozumné minimum.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Persbrandt 13. 12. 2019 05:32

suram: no pokud mne sporitelna donuti na 200 000 kc, nebo to s jinou CČ bude vyrazne mene vyhodne, tak si dam 200 000, ale jinak si dam nizsi CČ, kdyz to chci jen na sporeni...
at si zbytecne nezvysuju pripadne poplatky napr. za predcasnou vypoved v pripade nouze.
(neslysel jsem o tom, ze by se CČ dala v prubehu sporeni dodatecne zdarma snizit, aby se tim snizil pripadny poplatek za predcasne zruseni sporeni a vyber penez)
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlrs 13. 12. 2019 07:56

pokud uvazujes o predcasnem zruseni SS, tak ho ani nezakladej ;-) - reseni nejakeho poplatku je tedy bezpredmetne
200k je fajn minimum - mam tak postaveny všechny smlouvy - jde o to, ze vlozis 20000kc 7x v prosinci a budes na 6 letech a mesici + počkáš do ledna a vlozis to znova pro podporu i toho roku a druhy den jim to vypovis tzn 20000 vlozis 8x během 74 mesicu - to mas 160000 + pripadne uroky a statni podpora - zalezi, jak moc se chces drbat s tim, ze nebudes vkládat celych 20000, ale napočítáš si uroky+statni podporu - poplatek za vedeni a posles jen castku, co to doplni presne na tech 20000/rok -> mi tohle prijde jako ztrata casu - takze z tohoto pohledu beru 200k jako nejlepší cilovou castku :-).
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 13. 12. 2019 08:49

U té 8 podpory za 6 let spoření, při uzavření smlouvy v prosinci ( 8-P ) lze vložit i po podání výpovědi, která je 3 měsíční, účet se uzavírá až v okamžiku výplaty prostředků, tedy při podání výpovědi v říjnu a výplatě ke konci ledna, resp. 1.2., vložit 20000 ještě počátkem roku, 7 státní podpora pak přijde na jaře a 8 za rok na jaře. Jediná nevýhoda tohoto postupu je, že za ten 8 rok nelze uzavřít new stavebko se státní podporou :-). Pro tento postup 8 za 6 je CČ 200000 ideální, neb se daj vychytat v prosinci akce, kdy jde založit bez poplatku a je dostatečně vysoká, aby člověk nepřespořil 8-)
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků