Nedostatek nemovitostí?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aaischa 23. 2. 2019 23:11

Rád bych se zeptal proč je stále velmi nízká nabídka nemovitostí k prodeji,

Nemyslím Prahu a velká města, celkově na srealitach a jinde vůbec nic ne přibývá.. Je problém sehnat hypo a proto se lidé nemohou stěhovat jinam tedy ani prodat aktuální nemovitost atd? = začarovaný kruh

V mnoha menších městech není na prodej vůbec nic, či občas jeden domek, a to ještě úplná krizovka..
aaischa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smajlik2 24. 2. 2019 07:32

Ve většině bydlí majitelé a když ne, tak to pronajímají a mají v té nemovitosti relativně bezpečně uložené peníze a mají z toho nějaký příjem. Někdo taky může prázdnou nemovitost držet pro děti.
A taky se říká, že lepší je vyhořet než se stěhovat. To může být další důvod :-) Lidem se prostě nechce bydlení měnit.
smajlik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MiASX 24. 2. 2019 08:05

Cena nemovitosti roste, jejich nedostatek zapricini dalsi rust, takze se prodej nevyplati. Lepsi snad postavit novou.
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod redhaven 24. 2. 2019 08:06

Hlavní důvod tzv. "nedostatku" bytů a nemovitostí je v extrémní rozvodovosti či relativní výhodnosti žít papírově odděleně, berou se na to jakési vyšší soc. dotace, když rodina bydlí odděleně alespon papírově. Ale důvod číslo 1 pro "nedostatek" bytů a domů je extrémní více jak 50% rozvodovost. Rozvedená rodina samozřejmě potřebuje ne jeden byt či dům, ale min. dva, že. Život na dluh vtloukl systém do hlav většině občanů v průběhu posledních 30-ti let. Systém je založen na maximalizaci zisků finančních ústavů v rukou převážně Západních bank, které fakticky ovládají i ČNB, takže se všemožně prosazují hypotéky a dluhy všeobecně. I systém vymáhání dluhů pro nepodnikjaící občany je existenčně likvidační a na Západě neprosaditelný, extrémně výhodný pro banky a další ziskuchtivé subjekty.
Důvod číslo 2 pro nedostatek bytů a domů je ani ne poloviční výstavba nových bytů a domů ve srovnání s 50. až 80. léty 20. století.
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod aaischa 24. 2. 2019 11:34

díky za pohled na věc,
tak nějak mě to právě udivilo, když v cca 5-8let vzdálené minulosti bylo domů na prodej všade dost, v každý druhý vesnici se dalo něco aspoň průměrnýho sehnat, holt doba se mění O:-)
aaischa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 24. 2. 2019 12:48

Co se moc nikde nezminuje je, ze pocet obyvatel CR vzrostl za cca poslednich 10 let z 10,3 na 10,6 milionu. Kdyz budu brat prumerne 3 lidi na 1 byt/dum, znamena to ubytek 100 000 bytu v nabidce. A to jsou oficialni cisla, ta realna mohou byt podstatne horsi.
Navic prodavat nemovitost v dobe rychle rostoucich cen nedava smysl, takze neni nabidka. Ti se trh efektivne zabetonuje a vede k dalsim extremum.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 24. 2. 2019 14:57

Růst cen už ale s hypotečním omezením nemůže potkat poptávku, aspoň tak bych to logicky viděl ale nejspíš to tak asi nefunguje jak se zdá.

Dvougenerační bydlení se už taky moc nenosí tak fakt asi je víc bydlících jednotek po míň lidech
aaischa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 24. 2. 2019 15:23

3. důvod je maximalizace zisku přeprodáváním NEDANĚNÝCH krátkodobých "pronájmů" což se týká zejména Prahy, Brna, cizincům. V ostatních městech a obcích je to prakticy kšeftování s bídou a maximalizace zisku za každou cenu. Prodává se naleštěná bída, sociální byty v činžácích a panelácích, dávno za hranicí plánované životnosti při jejich výstavbě před desítkami let i více jak půlstoletím, to samé u polorozpadlých vybydlených domků, s neopravidtelnou vadou statiky, viditelných deformací krovů a střech. Není bez zajímvosti, že stejné typy činžáků a paneláků se v německu masově bourají, proč asi. Finančním ústavům se touha po maximalizaci zisků brzo vymstí, tyto reality "naleštěná bída" s další krizí razantně ztratí na hodnotě.
redhaven
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků