Výhodnější hypotéky pro mladé do 36 let

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ewanka 30. 4. 2019 12:28

Ahoj všem. V poslední době se dost často mluví o tom, že má vláda schválit novelu zákona o ČNB mmj. o výhodnějších hypotékách pro mladé do 36 let. Jsme teď v situaci, kdy nad hypotékou dost reálně uvažujeme, a chci se zeptat, jestli mezi vámi není někdo, kdo do toho vidí víc? Zajímalo by mě hlavně, kdy to mají schvalovat a pokud by to schválili, kdy by to mohlo přijít v platnost? Jestli je to otázka měsíců nebo roků?
Děkuji, KN
ewanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 4. 2019 13:48

Prakticky jediným smyslupným zdrojem je knihovna připravované legislativy: https://apps.odok.cz/veklep, dokud se nějaký návrh neobjeví v ní, vše zůstává někde v rovině spekulací a případné úpravy legislativy lze očekávat v řádu měsíců či spíše let...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dandík 30. 4. 2019 17:57

Podrobněji třeba tady: https://www.penize.cz/hypoteky/405679-m ... h-pravidel . Jakmile to schválí, mělo by to začít platit brzo. Ale otázkou je, kdy to schválí :)
Dandík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod swisst 1. 5. 2019 11:08

Teoreticky se to dá stihnout do konce roku. Ale těžko říct, jak to dopadne.

Také je otázka, co od této změny očekáváte. Novela nebude mít přímý dopad na úrokové sazby. Hypotéky pro mladé nebudou VÝHODNĚJŠÍ, spíše jen DOSTUPNĚJŠÍ. Připravovaná změna by měla pouze snížit požadavky ČNB na výši příjmu pro mladé do 36 let. Zdůrazňuji požadavky ČNB, protože každá banka uplatňuje jak požadavky ČNB tak i požadavky vlastní, které někdy (zdaleka ne vždy) mohou být i přísnější. Takže nelze vyloučit, že i kdyby novela prošla, pro vás se nic nezmění.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 1. 5. 2019 21:22

A také čím vyšší LTV, tím horší sazba. Pokud by byly opravdu možné 100% hypotéky, sazba bude přes 4 % (klidně 4,5 %), pokud s LTV 80 budou třeba za dnešních 2,8 %. Takže to bude hodně drahé.
tmx643
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků