Spoluvlastnictví zděděného bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod peliculiar 13. 3. 2020 22:40

Ahoj, potřeboval bych se poradit.

Před rokem zemřel můj otec, dědici jsme já a má nevlastní sestra. Jsme v podstatě cizí lidé. Dědické řízení je čerstvě uzavřené a vzhledem k tomu, že nebylo možné se sestrou v průběhu dědického řízení dohodnout na vypořádání bytu, připadla nám každému ideální polovina. Já chci byt prodat a sestra chce setrvat ve spoluvlastnickém vztahu a byt i nadále pronajímat. Byt je dlouhodobě pronajímán ještě z doby, kdy byl můj otec naživu. Komunikace je mezi námi problematická a to je jeden z mnoha důvodů, proč s tím nechci mít jako spoluvlastník do budoucna žádné starosti. Mám tedy v plánu navrhnout mediaci a pokud se nedobereme k dohodě, tak si budu chtít zrušit spoluvlastnictví a dožadovat se vypořádání prostřednictvím soudu. Ideálně tak, že rozhodne že dostanu na starost byt prodat a polovinu utržené částky sestře vyplatím.

V tuto chvíli se snažím se vypořádat ostatní stránky dědictví (finanční aktiva), než dojde na řadu řešení otázka vypořádání bytu. Režijní náklady bytu (inkaso) se platí z běžného účtu po otci, v tuto chvíli na něm však zbývají prostředky pro zaplacení nákladů na jediný měsíc.

Z toho vyplývá, že si musíme se sestrou domluvit schůzku v bance a tuto věc vyřešit. Problém je, že nájemné z bytu inkasuje ona v plné výši v hotovosti a mně později dává polovinu. Nyní mi už dluží cca sedm nájmů.

Údajně má nějaký bankovní účet, ale roky k němu nemá přístup ... To se za necelý rok, co řešíme pozůstalost nezměnilo, alespoň co je mi známo.

Příští měsíc tedy režijní náklady na byt přejdou plně na naše bedra, protože na účtu otce už nebude dost peněz. Já se mezitím za pomocí právníka pokusím zajistit způsob narovnání vztahu s vyplácením mé poloviny nájmu.

Nyní je otázka, jak dobře zařídit, aby mi mou polovinu nájmu platila v nějaké přípustné době a zároveň od nás odcházely režijní náklady na byt, dokud nebudu vypořádán. Asi nepřekvapí, že se mi nechce platit inkaso za byt, když mi chybí nějakých sedm nájmů.

Je to tak složitý, že se nedá řešit jedno bez druhého. Vůbec netuším jak by se to dalo nějak smysluplně nastavit. Zda založit nový účet, tam by chodil nájem (pokud to vůbec bude možné, protože nájemníky jsou Ukrajinci, kteří možná dostávají peníze na ruku). Z toho nového účtu by se strhávaly náklady na byt (inkaso). Následně by se zůstatek dělil na polovinu a odcházel na můj účet, s tím že druhou polovinu by si sestra vybírala v hotovosti nebo si nechala posílat na svůj účet, pokud by se dokopala k tomu nějaký si zprovoznit.

Napadá někoho nějaké jiné / vhodné řešení pro takto složitou situaci?
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 14. 3. 2020 05:29

Můžeš prodat rovnou svoji ideální polovinu, akorát jí nejdříve prokazatelně nabídni za nějakou rozumnou (nižší než tržní) cenu druhému spoluvlastníku, dej mu v nabídce lhůtu na reakci s upozorněním, že když reagovat nebude, nevyužil svého předkupního práva a má smůlu, protože to za tu cenu nabídneš k prodeji. Koupí to nejspíš jedině nějaký investor ze nižší než tržní cenu, který už bude vědět, jak si poradit s druhým spoluvlastníkem. Ale bude to pro tebe jednodušší, rychlejší a možná i výhodnější, než se soudit několik let s nejistým výsledkem a platit prachy advokátům, kterým je ve výsledku jedno, jak spor dopadne, oni svoje peníze dostanou tak jako tak, čím déle spor potrvá, tím více na něm advokát vydělá.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 3. 2020 13:04

Děkuju za odpověď.

V rámci dědického řízení sestra dostala 1/2 roku, aby sehnala prostředky na odkup mé 1/2 bytu, za 1/2 ceny stanovené notářem v pozůstalosti. Na papíře to naneštěstí nikde není. Tato cena se pohybovala ve spodní hranici tržní ceny (dělal jsem si průzkum).

Prodávat polovinu mi nepřijde šťastné řešení. Že to skupují lidé, kteří pak mají prostředky jak nabít i druhé poloviny, na to jsem sestru už během dědického řízení upozorňoval. Navíc bych za tu polovinu nedostal stejnou cenu, jako při prodeji celého bytu. Ani tato úskalí na názoru sestry pro zatím nic nemění.

Jí vyhovuje mít stálý příjem z nájmu, což chápu ... Za tátova života bylo v bytě i několik nájemníků, kteří neplatili a podle všeho byli až po uši v dluzích. Na někom takovém si člověk nic nevezme. Není samozřejmostí mít spolehlivé nájemníky. Já chci klid a ne starosti při řešení věcí s bytem ve spoluvlastnictví.

Soudní rozhodnutí s nejistým výsledkem? Myslím že není složité vyvodit, že pokud mě sestra nemůže vyplatit, ale ani nechce byt prodávat, tak jediné správné řešení by mělo být byt prodat a rozdělit nabité peníze na půl. Asi nemám dostatečně bujnou představivost, aby mě napadlo jiné řešení. Rád se nechám vyvést z omylu / iluze / poučit.

Pro mě je nyní podstatné jak řešit a vyřešit nájemné a platby inkasa. Teprve po té budu řešit co a jak s mou částí bytu.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 14. 3. 2020 13:22

No mám takový dojem, že to nepůjde tak, jak to máš vymyšlené. Vím o pár majetkových vypořádání podílů na nemovitostech po rozvodu a vždy to soud prodal v dražbě velice rychle za nižší cenu než tržní, a ne že svěřil prodej nemovitosti jednomu ze spoluvlastníků proti vůli druhého, jak si to představuješ ty.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 14. 3. 2020 16:04

Já bych se do nějakého prodeje podílu za cenu, která bude diskontovat to, že jde jen o spoluvlastnický podíl, natlačit nenechal. Usiloval bych o dohodu o společném prodeji celé věci.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 14. 3. 2020 20:56

mrusnok: Problém je v tom, že s blbcem se nedohodneš. Já nabízel exmanželce vyrovnání z nějaké ceny, prý je to málo. Nabídl jsme o 200 tisíc víc, opět málo, prý si zjistila, že byt má cenu o 300 tisíc víc, než jsem nabízel. Naprosto nereálné, poslal jsem ji do Brusele (tenkrát vlastně ještě do pr-ele), takže výsledek soudní znalec, cena o 50 tisíc nižší, než byla první nabídka, akorát 7 tisíc navíc za posudek a půl roku v Bruseli...
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 3. 2020 21:04

Pro mě je nyní podstatné jak řešit a vyřešit nájemné a platby inkasa. Teprve po té budu řešit co a jak s mou částí bytu. <= K tomu primárně hledám rady, návrhy řešení. Zatím se dozvídám co může být až potom. :-)

@ Mrusnok: Souhlas, dohoda je preferovaná, ale za ten necelý rok, co to řešíme se sestra nenechala přesvědčit, ale ani mi nenabídla jiné řešení. Mě nikdo nemůže nutit setrvat ve spoluvlastnictví. Z toho důvodu bych před případným řešením u soudu ještě zkusil mediaci, pokud by na ní sestra přistoupila. Pokud by nepřistoupila, nejspíš by to mohlo být o důvod víc, proč by měl soud spíš rozhodnout podle mého přání (v můj prospěch?), resp. dát přednost mému návrhu řešení. Ona (resp. její strana) mi žádné uspokojivé řešení nenavrhuje / nenabízí, jen by chtěla inkasovat nájem ...

@ suram: Jsem si vědom soudních dražeb pod cenou, ale předpokládám, že to je až ta nejzazší (poslední) možnost, nebo se mýlím? Vím o tom, že je možné, aby jeden z vlastníků dostal od soudu nemovitost k prodeji a pak druhého vyplatil. Já apriori nestojím o byt, nehodlám se kvůli tomu zadlužit. Sestra chce byt, ale nechce a nebo se nemůže zadlužit, takže z toho vyvozuju, že jediné férové řešení je byt prodat. Nenapadá mě důvod, proč by měla být preferovaná možnost soudní dražby (pod tržní cenou) ...

Jak píše Pravý Tomáš Marný, naše situace je jiná. My se nepřeme o tržní cenu, ze které by jeden druhého měl vyplatit. Máme v pozůstalosti cenu bytu od notářky, která je spodní hranice tržní ceny. Sestra dostala půl roku, aby získala prostředky, aby mě z této částky vyplatila. Tuto nabídku nevyužila, resp. využít kvůli své situaci nemohla. Reálná tržní cena je nejspíš o víc než půl milionu výše (byt je v Praze), než byla cena uvedená v zápisu dědického řízení. Jde o to férově se vypořádat, což je něco jiného než když se spekuluje o ceně v případě, že chce jeden z ex-manželů toho druhého vyplatit.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 14. 3. 2020 23:13

Pravděpodobně žádá dražbu zákon, viz § 1147 občanského zákoníku.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 15. 3. 2020 12:16

Pro mě je nyní podstatné jak řešit a vyřešit nájemné a platby inkasa. Teprve po té budu řešit co a jak s mou částí bytu. <= K tomu primárně hledám rady, návrhy řešení. Zatím se dozvídám co může být až potom. ;-)

suram píše:Pravděpodobně žádá dražbu zákon, viz § 1147 občanského zákoníku.

Není-li rozdělení společné věci dobře možné, přikáže ji soud za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud prodej věci ve veřejné dražbě; v odůvodněném případě může soud rozhodnout, že věc bude dražena jen mezi spoluvlastníky.

To ale není naše situace. Sestra byt chce, jen si nemůže dovolit / nechce mě vyplatit. Já jsem v podstatě ve stejné situaci a proto jsem si vyhodnotil, že v takové situaci je nejlepší byt prodat a rozdělit si peníze. Jenže na to nechce přistoupit druhá strana a proto to podle všeho nejspíš směřuje k soudu, pokud se neobjeví nějaké jiné - lepší řešení.

Nepřijde mi logické, aby soud rozhodl, že dojde k soudní dražbě o které všichni vědí, že vede k prodeji pod cenou, tedy v podstatě k finančnímu poškození obou stran.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 15. 3. 2020 14:12

No řekl bych, že soudu nepřijde logické, že se nejste schopni dohonout a radši to necháte dospět k prodeji pod cenou.
Já nechápu jak to máte,že ségra inkasuje celý nájem (a ty se staráš o SIPO)? Spíš bych se staral ať seágra vratí bezdůvodné obohacení (jestli je pravda jak to podáváš.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 15. 3. 2020 16:12

Naprostý souhlas. Zkrátka ona (její strana) by chtěla mít byt jako pasivní příjem. To by se líbilo i mně, jenže díky tomu, že jsme oba vlastníky ideální poloviny z toho plynou také povinnosti, které je o mnoho složitější řešit, protože se musíme shodnout. To je jasné nejspíš každému, kdo to tu čte. Za těchto okolností je pro mě přijatelnější byt prodat a dostat peníze, než se otravovat s řešením provozních věcí se sestrou, která ani nemá internet a email.

Nájemníci se dozvěděli o smrti otce a věděli že má dceru, tu zkontaktovali a výběr nájemného v hotovosti přešel na ni. Šel tak nějak mimo dědické řízení. Já mám příjmení po matce, takže o mé existenci ani nevěděli. Jsem pracovně vytížený, sestra údajně nemá roky stabilní zaměstnání ... Je to složitý, a já bych to rád vyřešil jednou pro vždy, namísto kontinuálních starostí a potřeby se dohodnout. V tuto chvíli jsem vydán na milost a nemilost sestry. Zatím jsem dostal šest podílů z nájmu, ale na dalších sedm čekám, až se uráčí mi je předat. Platby za režijní náklady (inkaso / SIPO) odcházely z běžného účtu po otci i během dědického řízení a pokud je mi známo, tak k němu neměl nikdo přístup. Nyní po konci dědického řízení je na účtu dost prostředků pro zaplacení nákladů na jeden měsíc. Tím pádem to musí nějak přejít na nás.

Několikrát jsem tu opakoval, že primárně mi jde o narovnání situace, tj. vyplácení mého podílu z nájmu bez několikaměsíčních prodlení. Také je potřeba nést náklady, které dosud odcházely z tátova účtu. Nejsem si úplně jist jak postupovat, abych docílil nějakého přijatelného kompromisu. Proto to zkouším zde, zda by měl někdo nějaký vhodný návrh / nápad.

PS: Teď se mi povedlo najít ...
Právní předpisy vymezují tři způsoby vypořádání spoluvlastnictví (v následujícím pořadí), a to:

1) rozdělení společné věci
2) přikázání společné věci za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům
3) prodej společné věci ve veřejné dražbě a rozdělení výtěžku mezi spoluvlastníky
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod suram 15. 3. 2020 19:38

Si ale konečně uvědom, že na tebe zbývá jen ta dražba, když byt nejde rozdělit a ani jeden nemůže toho druhého vyplatit. Přikázání věci jednomu za náhradu je prostě vyplacení jednoho tím druhým spoluvlastníkem.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 15. 3. 2020 20:55

Tak já znám jiný případ: staří manželé brzy po sobě zemřeli a v bytě 58m2 zůstal bydlet jejich syn, byl svobodný, cca kolem 50let, přišel o práci, a do nové už nikdy nenastoupil. Měl zřejmě i nějaký psychický problém, ale byl mírný, nikdy nebyl agresivní. Ten byt zdědil on a nevlastní bratr z prvního manželství paní.
Pán bez práce a pak i bez rodičů s důchodem, zůstal v bytě bydlet sám. Nic neplatil, protože na to neměl - zřejmě bral pouze základní sociální dávky-pokud si je tedy vůbec vyřídil a chodil dokládat papíry....
Do bytu začal tahat harampádí z popelnic, postupně mu ustřihli telefon, plyn a elektřinu. Celý ten byt komplet zarovnal vším, co venku našel, v bytě byla jen jedna uzounká ulička a smetiště. Náklady za byt (voda, popelnice-i když pravda, on do ní nic nedával, pouze vybíral :-), pojištění byt.domu atd.) musel cálovat ten druhý sourozenec, který v bytě nebydlel, ale měl práci a normálně fungoval.
Takto to fungovalo možná 8 let. Ten druhý cáloval, protože nechtěl dopustit zatížení bytu exekucí za neplacení a protože byt byl na zajímavé pražské lokalitě. Určitě se snažil ho z bytu dostat, ale podrobnosti neznám, soudy se vlečou, obzvlášť když žalovaná strana je totálně nekontaktní. A když vám tam v bytě na smetišti někdo bydlí s trvalým bydlištěm a je zapsaný jako spoluvlastník, tak to určitě je komplikované i s tím rozsudkem v ruce, pokud nechcete byt prodat jako smetiště i s nevlastním sourozencem za hubičku.
Skončilo to až úmrtím toho popelnicového sběrače, co v bytě bydlel - jednou byl cítit na chodbě divný pach, takže sousedi zavolali policii a po otevření ho našli mrtvého, zřejmě zemřel na neléčené diabetes. Takže se to rozřešilo až smrtí, samozřejmě vyklízení, desinfekce a vymalování bytu taky něco stálo. Teprve pak to mohl ten zbývající vlastník prodat. To ty máš přece jen lepší výchozí pozici.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audiobullys 16. 3. 2020 01:49

Spoluvlastnictví můžeš zrušit u soudu, stačí poslat nevl. sestře doporučený dopis s didejkou že prodáváš za tolik a tolik. Pošli to tak 3x a dej to k soudu, je tam způsob znalec od soudu určí cenu obvyklou. A za tu prikaze na tvůj návrh odkoupení od sestry.
Pokud se zvolí prodej v dražbě za 2/3 tak holt sestra ostrouha ale prostě kdo chce kam, pomozme mu tam.

Rozhodně bych neplatil sipo, fond oprav a energie, když vybírá nájem ať si to platí že svého. Navíc pokud někdo vypne ele, plyn, mozna i vodu tak nájemníci rychle odejdou a sestra bude mít kulový.


Začal bych být tvrdý v tom prodeji a zmínil že třeba se dojdeš zeptat na FÚ jestli ten příjem z pronájmu uvádí v daňovým přiznání. Podle toho jak ji popisuješ tak asi ne, rozumnej člověk to přizná a nedělá kraviny s neoprávněným obohacení- pulka je tvoje, tady by stačil dopis k vydání tě částky a normálně to po 8 dnech poslat na soud Epr.

Mám několik nemovitosti v podílu a vždycky mě fascinuje jednání lidi, vždycky chtěj moc a nakonec vostrouhaj a berou prostě moji navrženou částku. Ale taky jsem byl na skoleni ve vyjednávání. Bez toho bych byl pěkně mekej a bral při prodeji jedinému kupci jeho navrženou částku.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod CZ4R 21. 3. 2020 09:58

Nakládání se společnou věcí

Obecně je situace taková, že pokud každý máte podíl 1/2, tak s věcí nemůžete podle vlastní vůle, pokud se oba nedohodnete (nikdo z vás nemá většinu). Ne nadarmo se říká, že vlastnictví 50%-50% je ten nejhorší způsob (spolu)vlastnictví. Zároveň platí, že vlastnictví zavazuje (v rozsahu vašeho spoluvlastnictví).

k odvodům a nákladům

veškeré příjmy a výdaje mají být rozděleny rovným dílem mezi vás - tzn. pokud sestra vybírá celý nájem, bezdůvodně se obohacuje o Váš podíl.

K setrvání ve spoluvlastnictví

Nikdo nemůže být nucen k setrvání ve spoluvlastnictví. Můžete se domáhat vypořádání - soud bude zkoumat, zda může někdo z Vás byt nabýt do výlučného vlastnictví (pokud bude mít zájem/peníze), pokud to nebude možné nebo nikdo z vás nebude mít zájem, vypořádá společnou věc tak, že nařídí dražbu a výtěžek dražby (po odečtení nákladů) rozdělí mezi vás rovným dílem.
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 11:26

libol píše:No řekl bych, že soudu nepřijde logické, že se nejste schopni dohonout a radši to necháte dospět k prodeji pod cenou.
Já nechápu jak to máte,že ségra inkasuje celý nájem (a ty se staráš o SIPO)? Spíš bych se staral ať seágra vratí bezdůvodné obohacení (jestli je pravda jak to podáváš.


Pod jakou cenou? Pokud se drazi 1/1, je to bez najemnika, tak se dnes vetsinou vydrazi i silne nad trzni cenou.

On to neresil, protoze se naklady hradily z uctu otce a to byla ta chyba :-) Sestra byla chytrejsi a chtela si co nejdele podrzet prijem z najmu, urcite vedela, ze se byt nakonec proda.

Nemam pravdu?

-- 14. 6. 2020 12:32 --

audiobullys píše:Mám několik nemovitosti v podílu a vždycky mě fascinuje jednání lidi, vždycky chtěj moc a nakonec vostrouhaj a berou prostě moji navrženou částku. Ale taky jsem byl na skoleni ve vyjednávání. Bez toho bych byl pěkně mekej a bral při prodeji jedinému kupci jeho navrženou částku.


A proc by to nezkusili?

Ty prodavas nebo kupujes?
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 6. 2020 13:30

Předně všem děkuju za názory a postřehy.

Ne, všechno je mnohem pomalejší a komplikovanější. Dědické řízení skončilo teprve koncem února. Nevlastní sestra mi nyní dluží 60K na nájemném. Takže už to probírám s právníkem a budeme postupovat společně jak v případě zrušení spoluvlastnictví, tak i v případě podílu z nájemného, které mi náleží. Dražba je poslední možnost. Mám ověřeno, že lze opravdu v podobném případě navrhnout prodej o který bych se postaral.

vpe píše:Navrhovat muzes cokoliv, ale soudce si kreje zadek a asi nerozhodne v tvuj prospech, navrhne drazbu imho. Soudce neni zadny hodny dedecek a mysli predevsim na svoje kreslo a to, aby mu to nikdo nemohl napadnout.

To je mi docela jasný, ale načetl jsem toho v průběhu času kvanta. S právníkem je to na začátku - zatím jsme jen vyměňovali emaily. Samozřejmě to chci provést tak, abych(om) byli co nejméně finančně poškození. Pokud by soud nařídil dražbu, bylo by to rozhodnutí v neprospěch mě i mé nevlastní sestry.

Do té patové situace mě dostala nevlastní sestra, protože s ní není žádná dohoda možná. Vyplatit mě nedokáže, spoluvlastnictví jsem nechtěl a navíc díky nynějšímu dluhu na nájemném je zjevné, že to ale opravdu není schůdná cesta.

Tu situaci jsem nezavinil, vycházím z toho, že jsem v právu. Sestra navíc má od konce osmdesátých byt po našem děděčkovi. To jsem se dozvěděl až po smrti otce. Je to legální, ale tím pádem holý zadek nemá, ten byt může využívat podle svého. Místo toho omezuje i má práva na polovinu zděděného bytu.

Copak mám jinou možnost jak se bránit?

vpe píše:Vyzvals segru o to, aby vydala bezduvodne obohaceni (1/2 prijmu z najmu od doby, kdy ti nalezi uzitky) a pohrozils dle par. 142a osr (predzalobni vyzva)?

Předžalobní výzva se nyní připravuje.

vpe píše:Az pak bych resil advokata, ktery te akorat stahne o prachy, bez ohledu na vysledek. Stejne si posle svou vyzvu, aby si ji mohl nauctovat... lepsi je se dohodnout za pomoci vasila a leona :-)

Předžalobní výzvu si nepřipravím sám. :-) Právníka mám na základě doporučení známé mé přítelkyně, která už pro ní nějaké právní věci řešila. V té právní kanceláři je něco jako spoluvlastník či jednatel, takže snad mohu mít plnou důvěru.

Máš-li na mysli výhružky násilím, tak koncem května mi sestra měla předat další nájemné (kolik nikdy nevím dopředu) a než se cokoliv stalo, vstoupil do toho její "přítel" (s kriminální minulostí) a vyhrožoval mi násilím. Takže tím pádem předání skončilo nezdarem. Celý vývoj jsem situace si poznamenával, jako podklad pro právníka.

vpe píše:Hlavne abys mel jak dokazat, ze vubec nejake prijmy z najmu mela, kdyz inkasuje cash a ne bankou... Ona to pak, po 3 letech zapre :-) a ty zaplatis advokata a naklady za byt zaplatite napul...
Vzhledem k tomu, že mi šest polovin nájemného dala a dalších deset mi dluží, tak je to jasné. Mám u sebe původní nájemní smlouvu a dokud jsou v bytě nájemníci tak mohou dosvědčit, že jí platí nájemné.

audiobullys píše:Spoluvlastnictví můžeš zrušit u soudu, stačí poslat nevl. sestře doporučený dopis s didejkou že prodáváš za tolik a tolik. Pošli to tak 3x a dej to k soudu, je tam způsob znalec od soudu určí cenu obvyklou. A za tu prikaze na tvůj návrh odkoupení od sestry.
Já přeci nemůžu prodávat byt s nájemníky bez jejího vědomí. Stejně tak mě nezajímá cena obvyklá od znalce, protože bude stopro nižší než cena tržní.

audiobullys píše:Pokud se zvolí prodej v dražbě za 2/3 tak holt sestra ostrouha ale prostě kdo chce kam, pomozme mu tam.
Jistě, ale já udělám všechno pro to, aby to sem nedospělo. Není to v zájmu mém ani nevlastní sestry, takže pochybuju, že mohou rozhodnout právě takto, když o toto řešení nikdo nebude stát.

audiobullys píše:Rozhodně bych neplatil sipo, fond oprav a energie, když vybírá nájem ať si to platí že svého. Navíc pokud někdo vypne ele, plyn, mozna i vodu tak nájemníci rychle odejdou a sestra bude mít kulový.
To je hezký, ale tím bych nedostál svým povinnostem vyplývajících z vlastnictví poloviny bytu. Pokud nájemníci odejdou, tak to poškodí nejen ji, ale i mě. Stále mám šanci svůj podíl získat zpět, například tím, že by soud nařídil abych inkasoval nájem kompletně dokud se naše příjmy z nájemného nevyrovnají.

audiobullys píše:Začal bych být tvrdý v tom prodeji a zmínil že třeba se dojdeš zeptat na FÚ jestli ten příjem z pronájmu uvádí v daňovým přiznání. Podle toho jak ji popisuješ tak asi ne, rozumnej člověk to přizná a nedělá kraviny s neoprávněným obohacení - pulka je tvoje, tady by stačil dopis k vydání tě částky a normálně to po 8 dnech poslat na soud Epr.
Ano, i na to se mě ptal právník. Pokud bych nebyl tvrdý ve smyslu Vasila s Leonem, tak asi jiné řešení než mediace a pak soud není. Ona má jediný zájem - dostávat pasivní příjem a nic víc neřešit. Nejspíš si vůbec neuvědomuje, že se obohacuje na můj úkor. Oni si prostě myslí, že na mě udělají "bu, bu, bu", já to tak nechám a vše bude v suchu.

CZ4R píše:Zároveň platí, že vlastnictví zavazuje (v rozsahu vašeho spoluvlastnictví). Veškeré příjmy a výdaje mají být rozděleny rovným dílem mezi vás.
Přesně tak.

CZ4R píše:Nikdo nemůže být nucen k setrvání ve spoluvlastnictví. Můžete se domáhat vypořádání - soud bude zkoumat, zda může někdo z Vás byt nabýt do výlučného vlastnictví (pokud bude mít zájem/peníze), pokud to nebude možné nebo nikdo z vás nebude mít zájem, vypořádá společnou věc tak, že nařídí dražbu a výtěžek dražby (po odečtení nákladů) rozdělí mezi vás rovným dílem.

Zájem by jistě byl, ale ani jedna strana na to nemá dost prostředků. Řešení formou dražby by poškodilo nás oba, takže mám za to, že návrh na odprodej na realitním trhu a rozdělení utržené částky nemůže být soudem automaticky vyloučen.
Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:03, celkově upraveno 1
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 14:03

Výzvu bys mohl dat sám. Jeste pred tom, nez do toho zacnes tahat advokaty, bude ti to davano za vinu, uvidis. V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.

Možná to moc hrotíš, podle zápisků - je přece normální, že plátce dostane kvitanci a příjemce peníze. Proč by příjemce peněz měl dostat i kvitanci, k čemu by mu byla?

“Řešení formou dražby by poškodilo nás oba”
- jak jsi na to prisel? Tys dlouho nebyl na drazbe, co? Skoro vsechny i exekucni drazby jsou normalne inzerovany na sreality a jsou casto za trzni ceny.

Vyslednou Cenu v drazbe snizuje leda tak:
1) neumozneni prohlidky a absence foto
2) drazba podilu a ne 100%
3) najemni smlouva nebo vecne bremeno

To, ze se zacina u nedobrovolnych drazeb na 2/3 neznamena, ze se neksonci na 1,5 nasobku trzni ceny :-))
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 6. 2020 14:09

vpe píše:Výzvu bys mohl dat sám. Jeste pred tom, nez do toho zacnes tahat advokaty, bude ti to davano za vinu :-)
To je úplná blbost. Vždyť s ní není žádná domluva. Vezmi si, že přes rok už sestra ví, že s ní nechci sestrvat ve spoluvlastnictví. S žádným řešením nepřišla s výjimkou toho, že si vzala půl roku na sehnání prostředků, aby mě mohla vyplatit. Podle mě bylo od začátku jasné, že to neklapne, ale získala tím další čas, kdy mohla inkasovat nájem, tedy zachovat status-quo déle. Výše je napsáno dost dobrých důvodů proč, jen hlupák by v tom chtěl setrvat.

vpe píše:Možná to moc hrotíš, podle zápisků - je přece normální, že plátce dostane kvitanci a příjemce peníze. Proč by příjemce peněz měl dostat i kvitanci, k čemu?
Třeba protože by mohla tvrdit, že mi dala veškeré podíly na nájemném. Jak jinak můžu dokázat, že jsem dostal jen menší část?

vpe píše:“Řešení formou dražby by poškodilo nás oba”
- jak jsi na to prisel? Tys dlouho nebyl na drazbe, co?
Já jsem na dražbě nebyl nikdy. Možná je to naivní, ale prostě si myslím, že na trhu se byt v Praze prodá za víc, než v soudní dražbě o které se dozví jen omezené množství lidí.
Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:11, celkově upraveno 1
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 14:10

V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.

Proboha tak kdyz jsi podepsal placnu 50.000 tak jak by mohla tvrdit, ze ti zaplatila 100.000 ?

Napis ji tu vyzvu takto:


Vyzyvam k zaplaceni dluzne castky XXXXX, ktera byla splatna do YYYYY z titulu inkasa najemneho na byte, ktery spoluvlastnim, a to na muj ucet cislo: ZZZZ, nejpozdeji do 7 dnu od doruceni teto vyzvy. V opacnem pripade se Meho naroku budu domahat pravni cestou spolu se zakonnym urokem z prodleni a vzniknou Vam dalsi naklady na pravni zastoupeni.

Datum:

Podpis:


A staci emailem anebo do ruky se svedkem anebo postou na dodejku.
Naposledy upravil vpe dne 14. 6. 2020 14:14, celkově upraveno 1
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 6. 2020 14:13

vpe píše:V teto fazi, kdyz ti na tu advokatni vyzvu zaplati, tak advokata jsi zaplatil ze sveho.
Neříkám že ne, ale jakým právem může zadržovat deset polovin z nájmu, který náleží mě a platí se předem?
OK a jak jí k tomu mám donutit, když tahám za kratší konec? Tady zjevně nic jiného než právo nepomůže. Je snad zřejmé, že v tom neumím chodit ... A všechny výzvy k zaplacení od prosince 2019, kdy jsem dostal podíl naposledy nepadly na úrodnou půdu.

vpe píše:Proboha tak kdyz jsi podepsal placnu 50.000 tak jak by mohla tvrdit, ze ti zaplatila 100.000 ?
Přeci tak, že existenci těch potvrzení popře (a klidně je třeba spálí). Jelikož nemám svou kopii, tak je to tvrzení proti tvrzení.
Naposledy upravil peliculiar dne 14. 6. 2020 14:18, celkově upraveno 1
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 14:17

Doplnil jsem ti vyzvu, co jsi ji mel dorucit.

Jestli na to potrebujes advokata, tak mi povez, ty mas specialni skolu?

Jakych potvrzeni? Proboha ona ti da penize a dostane od tebe potvrzeni - kvitanci. Ty mas penize, ktere jsi potvrdil, ona ma potvrzeni. Co jeste chces?

Pokud chces vedet, co jsi podepsal, no tak si to vyfot mobilem. To jen pro pripad, ze by chtela to potvrzeni zfalsovat, neco na nej dopsat apod.

-- 14. 6. 2020 15:21 --

“ A všechny výzvy k zaplacení od prosince 2019, kdy jsem dostal podíl naposledy nepadly na úrodnou půdu.”

Ve vyzve musis uvest castku, ucel, splatnost nejmene 7 dnu, nejlepe i ucet k placeni a musis prokazat, ze vyzva byla dorucena.

Pokud jsi to splnil, muzes rovnou podat navrh na vydani platebniho rozkazu + naklady.

Jinak ber na vedomi, ze vyse popsane je pro advokata nejsnazsi cesta vydelku (penize v podstate za nic, oni tohle velmi radi delaji).

-- 14. 6. 2020 15:25 --

Na druhou stranu, ze si delas narok na 1/2 taky neni fer, ona chodi najem vybirat a stara se o najemce, takze nebud chamtivy a neco ji za to nech, treba 55% najmu.

Dalsi vec je, jak vis, ze najemce plati? Je COVID a odklad, takze klidne to na tebe zahrajou, ze nic nedostala a mas smolika.
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 6. 2020 14:26

vpe píše:Doplnil jsem ti vyzvu, co jsi ji mel dorucit.
Děkuju.

vpe píše:Jestli na to potrebujes advokata, tak mi povez, ty mas specialni skolu?
Asi fakt mám speciální školu, když ti přijde, že je to tak snadné. I kdyby zaplatila dluh na nájemném, tak problém se tím neřeší. Jakou mám záruku, že by se to neopakovalo dokud by se nevyřešilo vyrávnání v rámci zrušení spoluvlastnictví? Já myslím že jsem toho napsal dost abych věděl, že je naivní očekávat, že tím by všechny problémy skončily.

vpe píše:Jakych potvrzeni? Proboha ona ti da penize a dostane od tebe potvrzeni - kvitanci. Ty mas penize, ktere jsi potvrdil, ona ma potvrzeni. Co jeste chces?
Jak můžu dokázat, že jsem nedostal vše, ale jen část, když nemám své potvrzení? Kdyby mi to poslala na účet, bylo by to jasné. Že jsem párkrát v životě vkládal hotovost do banky nic nepotvrzuje. Navíc to nebylo přesně ve výši obdržené části nájemného.

vpe píše:Pokud chces vedet, co jsi podepsal, no tak si to vyfot mobilem. To jen pro pripad, ze by chtela to potvrzeni zfalsovat, neco na nej dopsat apod.
Po bitvě je každý generálem ...
Přebíral jsem to na místě, kde je ten její přítel s kriminální minulostí. To ti na pohodě a racionálním uvažování moc nepřidá. Navíc v té době jsem netušil, že tu bude ten problém s placením. Potřebuju dlouhodobé řešení - tedy takové, že s ní nebudu mít společného nic krom zesnulého otce.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 14:31

Ona ti da prikladne 50.000 Kc a ty jsi ji podepsal stvrzenku na 50.000 Kc - tak kde je problem? A kdyz chodi na schuzky s pritelem tak ty taky chod ve dvou.

Pokud se nedohodnete vy dva, date nakrmit justici, s tim se smir.
Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?
vpe
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 6. 2020 14:40

vpe píše:Ona ti da prikladne 50.000 Kc a ty jsi ji podepsal stvrzenku na 50.000 Kc - tak kde je problem? A kdyz chodi na schuzky s pritelem tak ty taky chod ve dvou.
Přeci v tom, že dnes mi dluží 60K a naposledy jsem od ní viděl peníze v prosinci. Dohodnout schůzku stojí mnoho úsilí a já jinak o žádné schůzky nestojím. Převodem na účet by to bylo tak snadné, nebýt toho, že to odmítá. Podle tebe je zjevně strašně jednoduché ji donutit platit převodem.

Vasil s Leonem to jistí, až na to, že to je arzenál toho jejího, ne můj.

Já nemám žádnou potřebu ji škodit, nebo poškozovat. Chci jen co mi náleží a mít klid.

vpe píše:Pokud se nedohodnete vy dva, date nakrmit justici, s tim se smir.
Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?
S tím jsem smířen už nějakou dobu, jak je z toho co jsem napsal zřejmé, dohoda bez zapojení právního systému není možná.

Neznáš mě a hlavně neznáš mou nevlastní sestru. Respektuju, že mé tvrzení že se s ní nedá dohodnout lze brát i s určitou rezervou. Nicméně ty nejsi v mé situaci a nemáš mé zkušenosti s jednáním s ní. Neumím v tom chodit, nevím co a jak a proto jsem to zkusil konzultovat zde.

Přítelkyně mi řekla, že nejlepší je se tu nevypisovat a řešit to po svém s právníkem. Asi má pravdu, vzhledem k těm odpovědím. Škoda, zpět už to nevezmu.

vpe píše:Mrkni se jeste na muj predesly prispevek o tom, co kdyz najem nevybira?
Pokud by nedostávala nájem, určitě by se mi "pochlubila". Ona často otravovala kvůli úplným blbostem.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 300 Kč, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod redhaven 14. 6. 2020 17:51

"Po přízni řízni !"

Jen bych se obecně neuchyloval k nějakým velkým podrazům i když tady to spíše vypadá na podraz z protistrany.

Mohlo by se totiž stát, že protistraně rupnou nervy zcela a vyřeší to jaksi definitivně, tak že bud nebude co vyplácet nebo komu vyplácet. Ono těch křivd je obecně ve společnosti za těch 30 let demokratúry už přehršel a lidem už pak v rodině stačí i poslední kapka. :D
redhaven
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 18:19

Proc by se ti chlubila? Ja na jejim miste, bych se rozhodne nechlubil, pokud je jen trochu chytrejsi jak ty, domluvi se s najemci, ze nic neinkasuje a po prvni vyzve od advokata ti to sdeli, tim padem nemuzes vymahat vubec nic a jen ti prijde faktura od tveho advokata :-) A ze neotravuje muze byt dano zmenou strategie - mlceti zlato, mrtvy brouk. Kdo vi? Tvrdil jsi neco o neprilis solventnich najemnicich a ti jiste vyuziji moznost neplatit.

A jak budes ty a tvuj advokat prokazovat, ze vybira najem? Nez dojde na soud, vymeni najemniky nebo tam bude sama bydlet a ty se budes roky soudit :tleskani

Leona jsem myslel jako kukacku, tak na to zapomen, protoze zjevne vubec nevis jak se to dela, kdyz si navic, o otce se nezajimaje prijdes a chces po ni 50%, kdyz ona se o nej a o byt a o najemce zjevne stara (vybira najem), tak hadam, ze asi z tohoto duvodu asi to take nemusi byt zrovna fer jak to muze vnimat ona - ale to je jen domnenka...

Drzim palce, aby tr neoskubal jeste tvuj advokat :-)) Pokud je ferovy, rekne ti, at se domluvite sami, protoze takovehle kausy se mohou resit 5 let :-) A to same ti rekne i soudce na prvnim stani. Oba maji pravdu.

-- 14. 6. 2020 19:37 --

Ale jednoreseni bych mel, s ohledem na to, ze prodej bytu nyni nemusi byt vubec dobrou volbou: pronajempomkonci najemni smlouvy, tu si koukej nastudovat, sverit treti osobe, je jich spousta, nechaji si sice 30%, ale spravedlive to rozdeli mezi vas oba.
vpe
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků