advokátní úschova

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Roman1989 13. 7. 2020 14:20

Ahoj,
prodávám teď byt a kupující mi složí kupní cenu do úschovny u advokáta.
Chtěl bych se zeptat, v případě zpronevěry (na kterou se nevztahuje pojištění odpovědnosti advokáta), kdo má pak za advokátem pohledávku? Já jako prodávající, nebo kupující co u něho složil kupní cenu.
A kdo dostane/komu zůstane byt v případě zpronevěry?

Příklad:
já prodávám byt kupujícímu za 100kč. Kupující je složí u advokáta v úschově, poté se terpve dá vklad na katastr, že se mění majitel bytu. Po pár dnech je byt v katastru přepsaný na nového majitele - kupujícího. Advokát mi má tedy dle smlouvy do 5 dnů vyplatit kupní částku na můj účet. On to ale neudělá, protože peníze sbalil a zmizel někde. Jak dál? Nemám peníze ani byt. Takže pohledávku mám já za advokátem, nebo se dá vzít byt zpět, protože mi nedošly peníze a smůlu má tak kupující, který je musí po advokátovi vymáhat a já jsem ok (=byt mi zůstal).

Vím, že ta šance je 0,00001%, ale po případu advokáta Vlasáka se bojím
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kroni ... _krimi_hro

dík všem :-)
Roman
Roman1989
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 7. 2020 15:26

Chtěj bankovní úschovu, nebo u notáře.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Roman1989 13. 7. 2020 15:37

no notář je ten stejný problém. Zase není pojištěn na zpronevěru a je to taky fyzická osoba co může utéct. Akorát, že jich je méně v ČR, tak to není tak časté jak u právníků.
Nakonec se asi dohodneme na té bance. Prý v ČSOB za 7500 kč a náklady asi podělíme.

Každopádně má otázka trvá :-)

Zajímalo by mě to, kdo pak přijde zkrátka při zpronevěře. Kupující nebo prodávající?
Zajímá mě to i do budoucna, kdybych něco třeba sám kupoval, protože u advokáta je to flexibilnější (když jsou ve hře různá zástavní práva, atd.), tak ať vím :-)

Mimochodem viděl jsem tě u metra Pražského povstání na přechodu, asi před 3 týdnama :-)
Roman1989
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ninaa 13. 7. 2020 18:25

Nemovitost bude toho, na koho je zapsána v katastru.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 13. 7. 2020 19:13

bankovní je vždy nejjistější a poradí si se všema podmínkama.. cenově vychází nejlíp KB... jinak Raiffka a ČSOB taky samo umí ale cenově vyšla nejlíp KB
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Bond2 14. 7. 2020 07:39

Roman1989 píše:no notář je ten stejný problém. Zase není pojištěn na zpronevěru a je to taky fyzická osoba co může utéct. Akorát, že jich je méně v ČR, tak to není tak časté jak u právníků.
:-)

Nesmysl, u notáře to je na rozdíl od advokáta bezpečné..
https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/de ... emovitosti
https://www.porovnej24.cz/clanky/notarska-uschova
Bond2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 14. 7. 2020 11:49

Pokud notář zpronevěří, pak je výsledek stejný jako u advokátní úschovy, stát ani profesní pojišťovna v případě zpronevěry nic nehradí. Stát odpovídá za škodu pouze v případě, že byla způsobena nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem notáře. Za zpronevěru notáře stát neodpovídá!
Kvalitní článek:
https://www.havic.cz/blog/bankovni-nota ... ni-uschova

A co se týká bankovní úschovy, nejlepší je KB, vím, že známí to před 2 roky prověřovali u více bank, velkých i malých.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 14. 7. 2020 12:15

KB, jedna schuzka prodávající + kupující, podminky byly v kupní smlouvě, do tydne smlouva k podpisu.. Všichni jsme podepsali, poplatek cca 4800kc.. Vse fer a v pořádku..
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 21. 7. 2020 14:54

Ninaa píše:Pokud notář zpronevěří, pak je výsledek stejný jako u advokátní úschovy, stát ani profesní pojišťovna v případě zpronevěry nic nehradí. Stát odpovídá za škodu pouze v případě, že byla způsobena nesprávným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem notáře. Za zpronevěru notáře stát neodpovídá!
Kvalitní článek:
https://www.havic.cz/blog/bankovni-nota ... ni-uschova

A co se týká bankovní úschovy, nejlepší je KB, vím, že známí to před 2 roky prověřovali u více bank, velkých i malých.

To je pravda. Ale nepamatuji si zproneveru notare, ty snad ano? Notarska uschova, kdyz si od nej nechas napsat smlouvu, je za hubicku, delal jsem to nekolikrat, jeden den domluvil s prodavajicim, a nasledujici den u notare sepsal a zaplatil a odchazel s klicema. Jelikoz mela tehdy vetsina notaru ucet u UCB, je k tomu potrebny ucet tamtez :-)

Prece jen i prodavajici je s notarem v pohode. A jeste zaplati 50% nakladu. Nejtezsi je sehnat vstricneho notare (ktery je schopen misto obeda sepsat tu smlouvu, abys nemusel cekat jak pise vyse).

A pochybuju, ze by to takhle probehlo s bankovni uschovou. Takhle notar rekl prodejci: mam penize dejte klice... a vyrizeno. Samozrejme musi byt smluvne zajisteno, ze to ten den nebo druhy den rano odnese notar na KN, kdyby nekoho prejelo auto, byl by docela problem.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod CZ4R 16. 8. 2020 20:00

Nevím o jak velkou kupní cenu se jedná, ale v případě zpronevěry je pro advokáta asi tím největším trestem vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Jinak k dotazu - záleží na tom, jak je ve smlouvě upraven okamžik úhrady kupní ceny. Jestli složením do úschovy je splněna povinnost kupujícího uhradit kupní cenu, bude mít kupující v případě zpronevěry pohledávku za prodávajícím na převod bytu/vrácení kupní ceny.
CZ4R
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audiobullys 20. 8. 2020 23:21

Notář taky jednou zproneveril. Rozdíl oproti advokátům byl v tom, že ostatní notáři se na to složili a zaplatili ty zproneverene peníze klientovi.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 21. 8. 2020 01:18

Kolik to bylo?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod LXIDCX 21. 8. 2020 13:02

aaischa píše:bankovní je vždy nejjistější a poradí si se všema podmínkama.. cenově vychází nejlíp KB... jinak Raiffka a ČSOB taky samo umí ale cenově vyšla nejlíp KB

Já bych jenom upřesnil, že tato varianta je nejjistější jenom pro kupujícího, má totiž 100% jistotu, že bude mít buď byt nebo peníze. Pro prodávajícího už to tak úplně neplatí.
LXIDCX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 1. 9. 2020 01:18

audiobullys píše:Notář taky jednou zproneveril. Rozdíl oproti advokátům byl v tom, že ostatní notáři se na to složili a zaplatili ty zproneverene peníze klientovi.

Muzes uvest odkaz na zdroj ?
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér