Daň z prodeje nemovitosti?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Modeer 21. 3. 2021 14:19

Hezké odpoledne, když prodávám byt, který jsi si koupila před cca 15ti lety, musím z toho platit nějakou daň? Jinak trvalé bydliště jsem tam neměla......děkuji
Modeer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 21. 3. 2021 15:23

a) Pokud byt nebyl "v podnikání", tak daň z příjmů se neplatí.
b) Nepodává se ani hlášení o osvobozených příjmech.
c) Daň z převodu (nabytí) nemovitých věcí již je zrušena.
d) Daň z nemovitých věcí se platí ještě za rok prodeje nemovitosti, v následujícím roce je třeba do konce ledna podat nové daňové přiznání na zbývající nemovitosti a nebo se od daně z nemovitostí odhlásit.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Modeer 21. 3. 2021 22:31

Ahoj Rope, bytem v podnikání myslíš co přesně?
Několik let jsem podnikala jako OSVČ (vedlejší činnost cca 2015-2018). Musela jsem si založit IČO. Při zakládání jsem musela uvést adresu sídla, což byla adresu toho bytu, který jsem prodala. Nijak jinak jsem ten byt ale pro podnikání nevyužívala, nebyla tam žádná provozovna, nic. Prostě jsem tam bydlela a vyráběla rukodělné výrobky a ty pak prodávala přes Internet. Odpisy z tohoto bytu jsem neodepisovala, odhad jsem si udělat nenechala, žádné náklady na byt jsem v danové evidenci neuváděla, tam jsem uváděla jen nákup materiálu a výdaje z materiálu apod... V roce 2018 jsem pak oprávnění úplně zrušila, protože jsem byla ve ztrátě.
Od října 2019, kdy už jsem mělo IČO tedy dávno zrušené, jsem pak byt pronajímala podle paragrafu 9, a řádně příjmy danila. Další rok jsem do nákladů zahrnula i odpisy na tento byt (nechala jsem si udělat odhad). To si ale myslim by nemělo s obchodním majetkem co dělat, už jsem nebyla podnikatel, ale radši to zde zminuju, protože nikdy nevim, jestli to nějak neovlivní situaci. děkuju ti moc za radu!
Naposledy upravil Modeer dne 22. 3. 2021 09:19, celkově upraveno 3
Modeer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 3. 2021 21:55

byt v podnikání = zařazen v obchodním majetku (a případně odepisován). Což není tvůj případ.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků