Zoufalství - Patrová budova v těsné blízkosti našeho pozemku

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ondrasheq 11. 4. 2021 10:46

Ahoj,
obracím se na Vás se situaci, se kterou si nevíme vůbec rady a kvůli které jsem se už téměř rok pořádně nevyspal.
Bydlíme v městské zástavbě, řadovém domě, pozemky jsou tu vcelku malé a zástavba dost zahuštěná. Soused vloni začal stavět na svém pozemku budovu, údajně provozovnu kadeřnictví a to na místě původních malých hospodářských budov. Sousedovi jsme poskytli podpis se souhlasem, protože proč ne, ať tam stojí něco pěkného a funkčního.

Stavebníci zde nejdřív postavili přízemí a pak začala budova růst do výšky. O tom, že budova má být patrová nám nebylo řečeno a ani ve snu by nás toto nenapadlo. Budova se navíc dalším drobným přístavkem téměř přilepila na náš pozemek - zde je snad ani ne 1 metr průchod.

Jak to momentálně vypadá je nejlépe patrné z fotky:
https://imgway.cz/v/Moj.jpg

Foceno z našeho střešního okna, střecha vlevo je naše, náš malý pozemek ohraničen zdí s krbem v rohu. Jedná se o "vnitroblok", který není vidět z ulice.

Přišli jsme o prakticky všechno soukromí na dvorku, stavba náš pozemek stíní (je směrem od nás přesně na jih) a zároveň máme obavy z částečného znehodnocení naší stavby, kterou hodláme v horizontu několika málo let prodat.

V prosinci jsem kontaktoval místní stavební úřad. Podle všeho na stavbu nemají povolení, od prosince jim údajně byl vysloven jakýsi příkaz zastavit práce na stavbě, kterého nedbají. Vím, že u nich na kontrole paní ze stavebního úřadu nedávno byla a dostali pokáráno na všech frontách. Ze situace to vypadá, že opatření stavebního úřadu a pravidla jsou jim jedno a pokračují s dokončováním stavby.

Víme, že mohou dostat pokutu, dostat přikázáno stavbu/patro strhnout, ale co my bychom teď měli dělat? Mám obavy, že jen vyčkávat, že to za nás vyřeší (= nařídí strhnout patro) městský stavební úřad je při jejich celkové proaktivitě asi naivní.
Kontaktovat krajský stavební úřad, najít nějakého právníka a řešit to u soudu?

Děkujeme moc za jakoukoliv věcnou radu,
Ondřej
ISO 12800 - blog o fotografování
https://iso12800.cz/
ondrasheq
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Cave 12. 4. 2021 20:36

to je na reportáž pro Černé ovce :-)
Nick Cave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DrumSession 12. 4. 2021 23:50

ondrasheq píše:Víme, že mohou dostat pokutu, dostat přikázáno stavbu/patro strhnout, ale co my bychom teď měli dělat? Mám obavy, že jen vyčkávat, že to za nás vyřeší (= nařídí strhnout patro) městský stavební úřad je při jejich celkové proaktivitě asi naivní. Úředník úřaduje a dokud se někdo neozve, vše je ok.
Ondřej

No nechat si to narůst před očima. Ber to tak, že jsi MEGA naivní...

ondrasheq píše:mohou dostat pokutu, dostat přikázáno stavbu/patro strhnout...
...ale nemusí, když už to stojí.
• Hrajou to, že nakonec dostanou nějakou (malou) pokutu a budou mít postaveno. Je to tvůj boj, musíš se postarat sám nebo s podobně postiženým sousedem. Musíš to změnit ty a musíš po tom soustavně, tvrdě šlapat. Rovonou počítej s tím, že se sousedem budeš mít dost špatný vztah a na dlouho.

Std. postup je projekt-souhlas-st.povolení-stavba-kolaudace. Co z toho nyní chybí?
Naposledy upravil DrumSession dne 13. 4. 2021 18:45, celkově upraveno 1
:-) :love: 8-P PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
_________ Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát
_________ (1st smajlící EVER v podpisu !! Co wopičácíí ?)
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pravý Tomáš Marný 13. 4. 2021 08:39

Se obávám, že se budeš muset spolehnout akorát tak na Boží mlýny... V případě tohoto objektu na ně došlo :-D.
https://mapy.cz/s/nodafozuru

Majitelka onoho baráku si cca před 25 léty postavila onen barák na poli v místě, kde bylo ochranné pásmo objektu radiokomunikací a územní plán zde počítal s lehkou průmyslovou výrobou. O ochranném pásmu věděla od začátku, měla soudní příkaz nepokračovat ve stavbě, pak existovalo i rozhodnutí o odstranění stavby. Prohlásila, že jí žádné zákony nebudou přikazovat, co smí dělat se svým pozemkem. A protože její partner byl velké zvíře v sektě "Otravovat a buzerovat", barák zůstal stát. Akorát že už není na samotě na okraji pole, ale je skutečně obklopen průmyslovými stavbami :-D.
Pravý Tomáš Marný
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků