Hypotéka a věcné břemeno?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MarkFX 21. 4. 2021 07:48

Ve zkratce jde o tento problém: Jedná se o rodinný dům, který bych rád koupil od rodičů formou úvěru, abych mohl vyplatit dvě sestry. V rodině máme ale domluveno, aby do smlouvy bylo zavedeno i věcné břemeno na dožití (služebnost). Bohužel jak je známo, financovat nemovitost zatíženou věcným břemenem hypotékou nejde.

Je nějaká možnost vyřešit pro potřeby úvěru tento problém? Například nějaká nevypověditelná nájemní smlouva mezi mnou a rodiči?

Ještě malá poznámka - na financování jsem plánoval využít přednostně Státní fond na pořízení bydlení pro mladé do 40ti let, na rozdíl od klasické hypotéku u bankovní společnosti, to by ale na věci onoho problému nemělo mít vlit. U obou verzí financování nemůže být věcné břemeno.
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sudowodo 21. 4. 2021 11:01

Stejnou věc jsem také řešil a Komerční banka měla bohužel problém. Nakonec se to vyřešilo samo a do banky jsem šel s úmrtním listem. Chápu že to asi není chtěné řešení. Ale pokud má někdo konstruktivní zkušenost, rád si ji poslechnu.
sudowodo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarkFX 21. 4. 2021 11:19

Tipuju že podobný problém by mohli řešit dost lidí, tedy aspoň těch co nebydlí v paneláku, ale na vesnici.. I když možná i s "dědictvím" bytu v panelácích..
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 21. 4. 2021 11:29

My jsme to doma s bratrem a matkou poresili "na cestne slovo". Zalezi na vztazich a financni situaci, ale vzdycky je tam riziko.
Naposledy upravil ilja2001 dne 21. 4. 2021 11:31, celkově upraveno 1
ilja2001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jayD 21. 4. 2021 11:31

tady píšou, že to jde, ale je to individuální..a u České Spořitelny případně Hypoteční banky
https://www.brokertrust.cz/uverovani/ro ... k-bydleni/

Základ je, aby šel barák rozdělit na 2 "bytové jednotky". U ČS.
jayD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mimonik 22. 4. 2021 17:47

Nelze sluzebnost něčím podminit? Například, že zaniká v případě zesplatneni úvěru bankou či tak něco?
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarkFX 4. 5. 2021 09:28

Byli jsme u notářky.. A že prostě se podepíše Smluvní závazek kde se zavazuji že nechám rodiče "dožít" (klasika jako věcné břemeno) a v případě problémů jim zajistím náhradní bydlení, nebo prostě budu platit částku která by jim nějaké bydlení zajistila..

Takže jak jsem si myslel, taková "smlouva mezi námi" akorát bude úředně ověřená a měla by mít kdyžtak u soudu nějakou váhu.. Není to holt uplně jako věcné břemeno zapsané na katastru, ale aspon něco..
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 4. 5. 2021 12:24

Takže taková lepší varianta našeho "na čestné slovo". Zajímavé, že nám toto notářka tehdy při smlouvě o darování nenabídla. Přitom jsme o problému břemene před ní mluvili.
ilja2001
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků