Investování do podílových fondů - kde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod _pr_ 14. 10. 2018 20:12

jednadva

jednadva píše:_pr_
_pr_ píše:Tak to by se snad dalo tedy říct, že takováto teoretická hodnota (v tomto př. 0,61) je vlastně ideální hodnota, ke které se snažím přiblížit, ale vždy budu někde nad ní, protože ten poměr jak poskládat jednotlivá etf prostě přesně trefit nedokážu.

Ne, tím jsem vám jen demonstroval, že tracking error celého ptf není obecně roven váženému průměru tracking errorů komponentních ETF relativně k jejich benchmarkům: i kdyby všechna 3 vaše ETF měla svůj tracking error roven nule, neznamená to vždy nulový tracking error celého ptf. Takže takhle se to počítat nedá. Ten vzorec je špatně a srovnání tím pádem o ničem nevypovídá.
_pr_ píše:Teď už jsme teda v celkem drobných nuancích, ale když už se o tom bavíme:

Výraz "zmírnění rizika pro MSCI World" nedává vůbec žádný smysl. Nějak jste to popletl. Riziko emitenta = counterparty risk. Geografické rozmístění s tím nemá co dělat.
_pr_ píše:1.1 BTW, proč by měl být vlastně LCUW špatně likvidní?

Protože burza. :) Likvidita 10x horší než EUNL.


Díky za odpovědi. Nejsem z oboru (ani vzdáleně), tak asi někdy pletu pojmy s dojmy, tak díky za trpělivost.

Ale nedá mi to - ten všezahrnující SPDR (ve smyslu: =EUNL+ZPRS+IS3N), jako pojistka pro riziko emitenta některého z EUNL+ZPRS+IS3N, na tom tedy žádný kladný bod (záporné jste už asi naznačil - TER; pouze 1200 akcií v etf) nespatřujete? (Myslím ve srovnání s Vámi navrženým např. LCUW+XDWD+ZPRS+IS3N či EUNL+LCUW+XDWD+ZPRS+IS3N).
A nakonec - ad kurzové riziko - vzhledem k dříve řečenému, že investice do takového ptf nese kurzové riziko vůči všem měnám z ptf (zjednodušeně). Existuje nějaká metrika či způsob, který by se snažil toto kvantifikovat, či alespoň data zpětně vůči CZK (a teď pardon, netuším, jak takový požadavek je nebo není realistický :-) ) ?
ještě jednou díky za debatu - je to zajímavé téma!
_pr_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 10. 2018 21:34

_pr_
_pr_ píše:Ale nedá mi to - ten všezahrnující SPDR (ve smyslu: =EUNL+ZPRS+IS3N), jako pojistka pro riziko emitenta některého z EUNL+ZPRS+IS3N, na tom tedy žádný kladný bod (záporné jste už asi naznačil - TER; pouze 1200 akcií v etf) nespatřujete?

Já bych si ho nekoupil. Pokud bych měl strach z problémů na straně emitenta ETF, tak bych peníze rozložil na víc ETF v části, která je alokovaná do MSCI World. Tak jak jsem to popsal: dvojici nebo trojici z disponibilních ETF na MSCI World. Je to ta nejlevnější a nejčistší varianta. Svoje akcie mám v EUNL+XDWD+ZPRS+IS3N. Pokud se LCUW s TER 0,12 % ročně ukáže být v pořádku (bez nějakých skrytých zádrhelů typu nějaká vyšší lucemburská daň než irská apod.), tak si možná pořídím i LCUW.

_pr_ píše:A nakonec - ad kurzové riziko

Zkuste Vanguard. Něco bude určitě na papers.ssrn.com. Přečtěte si o reálném měnovém kurzu a PPP (paritě kupní síly). Autority (z USA) v zásadě doporučují nezajišťovat akcie, ale zajišťovat méně volatilní investice (dluhopisy).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod volnicko 15. 10. 2018 11:25

Svoje akcie mám v EUNL+XDWD+ZPRS+IS3N.


Dobry den,
muzete prosim napsat, v jakem pomeru orientacne?
Dekuji.
volnicko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 10. 2018 11:42

volnicko,

Přibližně takhle (psal jsem si to naposledy asi letos v dubnu):

EUNL 30 %
XDWD 38 %
ZPRS 17 %
IS3N 15 %

Mám 2 brokery. U každého něco. Tak jak přišly peníze, tak jsem koupil ETF. Ty váhy asi nejsou přesně tržní. Časem se to zrebalancuje. Až doběhne nějaké stavebko nebo tak.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayz 19. 10. 2018 00:58

Děkuji za zajímavou diskusi. Rád bych se ale ještě vrátil k tomu, jakou měnu zvolit pro nákup.

Oblíbený EUNL resp. SWDA má jako base currency USD a cca 60% podkladových aktiv drží na US trhu. Logicky mě to tedy svádí k preferenci nákupu v USD. Je skutečně jedno v jaké měně ho nakoupím - USD nebo EUR?

V jiných zemích EU, kde mají EUR toto řešit nemusí. Ale co pro Čechy, kteří mají příjem v CZK a je jim tedy v zásadě jedno, jestli je budu muset směnit na EUR nebo USD?
jayz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 19. 10. 2018 02:58

jayz píše:Oblíbený EUNL resp. SWDA má jako base currency USD a cca 60% podkladových aktiv drží na US trhu. Logicky mě to tedy svádí k preferenci nákupu v USD. Je skutečně jedno v jaké měně ho nakoupím - USD nebo EUR?

Už to bylo vysvětleno. Z hlediska měnového rizika je jedno, ve které měně je fond denominován. Podstatné je, v jaké měně má nakoupená aktiva. Např. když si koupíte ETF na indické akcie v USD, není pro vás důležitý kurz USD/CZK, ale kurz INR/CZK.

Záleží na volbě brokera a burzy, kde chcete nakupovat. V Evropě se většinou obchoduje v EUR. Např. přes FIO koupíte EUNL na XETRA, přes Degiro zdarma na Euronext Amsterdam, oboje v EUR. Seznam burz, kde se dá EUNL koupit je tady.
mlsal
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 10. 2018 09:05

A pro úplnost, to ETF normálně nedostane hotovost aby za ni koupilo akcie; dostane (z převážné části) rovnou akcie od authorized participants, kteří pak ty podíly ETF obchodují na burzách. Takže záleží na likviditě/spreadu toho ETF (jak levně můžu koupit podíl na ETF na burze), ale na měně obchodu vůbec ne.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod volnicko 19. 10. 2018 11:42

Já to spíš řeším na úrovni levné dostupnosti valut.
Pro mě je zajímavější nákup za EUR. Používám brokera od FIO, kam si pošlu EUR z Revolut. 20 Kč za příchozí platbu. Směňovat přímo eura přímo ve FIO je dost drahé.
volnicko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gekkon 19. 10. 2018 12:00

Jak se posilaji EUR z Revolutu na ucet brokera, ktery vyzaduje vyplneni variabilniho symbolu platby? Neni to problem? VS je jako ID zakaznika.
gekkon
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 10. 2018 12:23

Ve Fio je to normální účet s číslem.

Jinak směnu měn jde řešit přes devizovky, např., RoklenFX; naprostá většina má účty ve Fio, takže je to rychle a bez poplatku, kurzově to, myslím, vypadá s Revolutem docela srovnatelně, a je to o řád jednodušší než nepředvídatelné limity a poplatky při překročení limitu a kdovíco.

-- 19. 10. 2018 13:26 --

gekkon píše:Jak se posilaji EUR z Revolutu na ucet brokera, ktery vyzaduje vyplneni variabilniho symbolu platby? Neni to problem? VS je jako ID zakaznika.
… a jestli to byl dotaz, jak to udělat na nějakého konkrétního brokera jiného než Fio, standard je https://www.cnb.cz/miranda2/export/site ... t_styk.pdf . Jestli tedy jde v Revolutu zadat aspoň ten obecný řádek informací pro příjemce.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod gekkon 19. 10. 2018 13:05

Diky za odpoved. Jedna se o Patrii.. u Revolutu zadny takovy radek nevidim.
gekkon
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 19. 10. 2018 14:46

Prvně si uložíš ten účet (klasicky jen IBAN a BIC). Až pak budeš na tento účet posílat platbu, tak už budeš mít i možnost dopsat VS.
Patria má fakt hrozný kurz CZK/EUR, ale bacha, za vklad Eur z jiného účtu než ČSOB si účtují poplatek 180 Kč.
Kolem.jdouci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jayz 21. 10. 2018 18:37

Díky za vysvětlení. Našel jsem zajímavý článek, kde to jde trochu více do hloubky, zájemci si mohou počíst zde:
https://www.bogleheads.org/wiki/Non-US_ ... currencies

Když se na to podívám trochu jinak, tak dnešní výběr měny pro nákup konkrétního ETF ovlivní pouze to, jakou měnu získám při prodeji. Takže se to celé mění na rozhodnutí, jestli za těch 20-30 let bude lepší dostat EUR nebo USD. Co si myslíte o tomhle?
jayz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 24. 10. 2018 20:59

Fio banka představila nabídku vlastních podílových fondů => PŘÍLEŽITOST KE SROVNÁNÍ (platí od zítřka)

Fio nyní nabízí vlastní podílové fondy. Investovat do nich mohou zkušení ale i začínající investoři, a to již od 300 korun měsíčně. Za nákup podílových fondů se u Fio neplatí vstupní poplatky. Zdarma je také zřízení a vedení investičního účtu, stejně jako používání aplikace e-Broker, přes kterou lze investiční fondy nakupovat a prodávat. Pro podílové fondy byl zřízen i nový web http://www.fiofondy.cz Banka podílové fondy nabízí prostřednictvím své dceřiné Fio investiční společnosti. Její klienti mohou fondy nakupovat přes aplikaci e-Broker od čtvrtka 25.10. Ti, kteří ještě nemají obchodní účet si ho mohou nyní nově založit online ve Fio Internetbankingu. Fio slibuje v budoucnu i možnost investování do podílových fondů přímo přes internetové bankovnictví.

https://www.e15.cz/finexpert/investujem ... du-1352749
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 24. 10. 2018 21:20

2,2% náklady (a TER ještě větší), „fond domácího trhu“ bude „nejméně 60%“ investovat do akcií. Jako globální fond to doporučit nejde vůbec. Ten domácí je nějaká konkurence NN Czech Equity – dobře, trhu to snad trochu prospěje, ale důvod fond koupit to není.
fc70
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků