Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 9. 6. 2021 14:19

Tak ve srovnání s účtem je to rozhodně lepší řešení, nic se tím nezkazí, ale taky to nárůst majetku nevyřeší. Chce to asi mít tam nějaký základ a zbytek investovat do něčeho výnosnějšího.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod saabik 9. 6. 2021 20:59

Marek Lutonský píše:Přemýšlím, jestli do dluhopisů ještě něco přisypat. Čeká se vyšší inflace, nahoru půjdou i úrokové sazby u účtů, ale protiinflační dluhopis by možná mohla být optimální investice s nízkým rizikem. Jak to teď vidíte?

Jen taková jedna věcná. Dlouhodobá zkušenost je, že co zpravidla všichni čekají (nebo velká většina), se nestane.
Každopádně jako konzervativní investice to je bohužel docela solidní způsob uložení peněz. Zaplatí to ti ostatní.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doodle 14. 6. 2021 02:35

Ta podmínka 500k + 50% se vztahuje vždy jen na jednu emisi nebo všechny vlastněné dohromady? Pokud tedy mám 500k v prosincové emisi 2020, teď v prosinci 2021 zase nakoupím 500k, mohu na konci roku 2022 zažádat o splacení z obou emisí k jednomu datu, tedy milion dohromady?
V podmínkách se píše: Jeden vlastník dluhopisů může k jednomu datu předčasného splacení žádat o předčasné splacení 100 % jím vlastněných dluhopisů do počtu kusů 500000... Není mně jasné, jestli to "jím vlastněným" se vztahuje jen na konkrétní emisi a nebo na všechny mnou vlastněné emise. Podmínky jsou pro každou emisi zvlášť, tak bych tipoval tu první variantu.
Doodle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 14. 6. 2021 07:50

Vždycky se podmínky týkají každé jedné emise zvlášť.

Takže i kdyby měl člověk 12 emisí po půl melounu každá, tak je to do 1 roku schopen zrušit.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod DrholecR 18. 6. 2021 10:47

Dnes je poslední den úpisu v aktuálním upisovacím období. Termín úhrady potom nejpozději v pondělí 21. června.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 18. 6. 2021 12:44

V oznámení Ministerstva financí o výnosu Proti-inflačního státního dluhopisu České republiky, 2020–2026 III, CPI %
(ISIN: CZ0001005904) se píše ...
Výnos obdrží osoba, která je vlastníkem dluhopisů k datu: 1. 6. 2021
Datum reinvestice výnosu: 1. 7. 2021

Co to znamená? Výnos se bude reinvestovat a nebo bude vyplacen na zadaný účet pro výplatu, případně můžu si vybrat?
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filas81 18. 6. 2021 13:17

to jsem taky zvědavý, požádal jsem o výplatu celé emise, tak 2.7. se uvidí...
filas81
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 18. 6. 2021 13:45

peliculiar píše:V oznámení Ministerstva financí o výnosu Proti-inflačního státního dluhopisu České republiky, 2020–2026 III, CPI %
(ISIN: CZ0001005904) se píše ...
Výnos obdrží osoba, která je vlastníkem dluhopisů k datu: 1. 6. 2021
Datum reinvestice výnosu: 1. 7. 2021

Co to znamená? Výnos se bude reinvestovat a nebo bude vyplacen na zadaný účet pro výplatu, případně můžu si vybrat?
(Že je dobrý nápad si přečíst emisní podmínky / prospekt, než do něčeho investuješ, a) pokud dluhopisy držíš, bude se reinvestovat a nemůžeš si vybrat. A pokud si dobře pamatuji, pokud máš požádáno o předčasné splacení, úroky relevantní části myslím dostaneš vyplacené taky (a taky si nemůžeš vybrat).

To 1. 6. znamená, že pokud bys dluhopisy po tomto datu někomu převedl, stejně výnos dostaneš ty (a jestli jako reinvestici nebo vyplacené, pokud už ty dluhopisy nemáš, nevím).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod peliculiar 18. 6. 2021 14:01

fc70 píše:Že je dobrý nápad si přečíst emisní podmínky / prospekt, než do něčeho investuješ, a) pokud dluhopisy držíš, bude se reinvestovat a nemůžeš si vybrat.

Je to dobrý nápad. :-) Je fakt, že jsem ty elaboráty detailně nepročítal.

Zkrátka jsem se domníval, že mezi reinvestičními a proti-inflačními dluhopisy není rozdíl jen v nastavení zhodnocení, ale také v tom, že proti-inflační (možná) nereinvestuje, tedy může vyplácet výnos na účet. Pokud reinvestuje, vlastně mi to vyhovuje víc. Jsem ve fázi odsunu prostředků ze spořících účtů někam, kde se zhodnotí lépe.

Pokud jsem tvou interpretaci pochopil správně, tak výnos člověk získá až s (celým) výběrem, do té doby se zůstatek + úrok stále reinvestuje dokud nedojde k naplnění smluvních šesti let.

PS: Pokud se reinvestuje a nechá se to tam déle než rok, pak se bude uplatňovat složené úročení, ne?
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod taylor729 19. 6. 2021 01:27

Rop píše:Marek Lutonský: To sice ano, ale přes eIdentitu si účet založíš jen pokud máš eObčanku nebo fyzický token. Takže pro mě je to ještě pořád na 3,14ču.


Mam v mojeid nastaveny HW klíč (USB+NFC), ale v nastaveni mojeid je tam stejne jen uroven "znacna".
V napovede jsem nenasel jestli se to vztahuje jen na urcite HW klice nebo jak to je.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod A_Delarge 19. 6. 2021 09:34

peliculiar píše:Pokud jsem tvou interpretaci pochopil správně, tak výnos člověk získá až s (celým) výběrem, do té doby se zůstatek + úrok stále reinvestuje dokud nedojde k naplnění smluvních šesti let.


Při předčasném splacení se ti na účet vrátí i výnos, ale vždy proporčně k částce z celého úpisu, která se vrací. Tzn. zažádáš o předčasné splacení 10 % upsané částky, tak ti k tomu pošlou 10 % z výnosu. zbytek se reinvestuje.
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod A_Delarge 21. 6. 2021 09:18

Tak v dalším 12. úpisu není změna.

https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/pr ... -2021-1360
A_Delarge
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod redhaven 6. 7. 2021 09:42

Výnos z červencových dluhopisů je alespon o tu desetinu vyšší než z lednových. :D
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JordanT 6. 7. 2021 09:44

Už víme inflaci za červen?
Má být 13.7.
JordanT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod A_Delarge 6. 7. 2021 10:38

A_Delarge
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků