Nejlepší broker na ETF

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ivo.stork 30. 11. 2021 13:01

Zatím co vím jedinný český broker, který umožnuje kupovat frakce ETF je Patria.
- poplatek - 0.8% z obchodu
- poplatek za měnovou konverzi 1.5%
- frakce a celé akcie jsou napsané na nakupujícího
- Patria dle legislativy Vám ručí do max. 20 000 EUR
ivo.stork
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stileth 1. 12. 2021 02:44

@Gryp a kolik tam chces mesicne davat, ze se bojis smeny pres Revolut a blokace uctu?
Pokud chces zustat v CR, tak si zaloz cizomenovy ucet v Monete, je zdarma vcetne karty.
Penize smenis u nich v online smenarne a potom zdarma pres Paypal kartou posles na XTB kde mas pripsano do par sekund.
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 2. 12. 2021 00:44

Stileth píše:@Gryp a kolik tam chces mesicne davat, ze se bojis smeny pres Revolut a blokace uctu?

Přesně ... :-)

Stileth píše:Pokud chces zustat v CR, tak si zaloz cizomenovy ucet v Monete, je zdarma vcetne karty.
Penize smenis u nich v online smenarne a potom zdarma pres Paypal kartou posles na XTB kde mas pripsano do par sekund.

Ta výhodnost směny deviz u bank se překotně mění, takže by mě nepřekvapilo, kdyby směna u Monety byla méně výhodná, než kdyby u XTB zaplatil 0,5% poplatek. V tomto směru je Revolut nebo devizovky jako třeba zmíněný Roklen fx větší "jistota".
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gryp 2. 12. 2021 10:34

Děkuju za dobře míněné rady.

Já tomu Revolutu prostě moc nevěřím. To že vůbec musím přemýšlet, kolik tam pošlu peněz, aby mě nezablokovali? Kde mám jistotu, že se nerozhodnou blokovat i menší částky? Plus jak jsem psal, už jsem o Revolutu četl příliš negativního na to, abych tomu věřil. Možná že je to z objektivního hlediska blbost, ale já pracuju se svým subjektivním hlediskem. :)

Z například 10 000,- je 0,5% "jen" 50 korun. Samozřejmě je na každém kolik práce si dá na tom, aby podobou sumu ušetřil. Občas mě až udivuje jaké korunové položky zde někteří řeší. Když si založím účet (vlastně dva) u Monety a účet u Paypalu, tak na tom ušetřím kolik? Určitě ne celých 0,5% (50 korun). Navíc v tomhle případě nemám tu výhodnost jistou i do budoucna. To samé ten Roklen, ten si účtuje nějakých 0,2% (záleží na množství prostředků při směně, já vím)? Tak kolik nakonec ušetřím? 0,3% (30 korun)?

Podle někoho možná takhle vyhazuju peníze oknem. Na druhou stranu čas taky něco stojí a ten já tím trávit nechci. Taky nechci zakládat x účtů. Takže záleží kolik kdo investuje a jak moc mu vadí zaplatit něco málo (někdo by možná řekl hodně) na poplatcích navíc.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 12. 2021 15:44

Když pošleš na XTB peníze přes paypal kreditkou a zatím je necháš na spořáku, ušetříš cca 0,2 - 0,3 %. :D Což je zajímavé zjištění, to se potom nevyplatí ani Moneta, ani devizovky.
Otázkou je, je na XTB možné převést CP z korunového na eurový účet?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 2. 12. 2021 18:16

Ps: jakto? Paypal umoznuje platit kartama bez poplatku? Drive po me chtel paypal 4% kdyz jsem do paypslu “dobijel” kartou, z ceho by paypal vydelaval?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 2. 12. 2021 19:54

Platit přes paypal kartou zdarma jde posledních 14 let, co jsem ho začal používat. Tady nejde o nějaké dobití paypalu, ale ale "průtokovou platbu", jako se platí na ebay.
Poplatek platí obchodník (XTB), ne kupující.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod mimous 13. 12. 2021 10:58

Jak moc velké riziko u Degira je to půjčování cenných papírů pro shortování, respektive ta situace, kdy by se podělal jak ten plánovaný obchod, tak by došlo i k pádu Degira?

Mělo by třeba z dlouhodobého hlediska smysl, prodat část portfolia a nakoupit znovu například u FIO, kde by to pak už na daném objemu nebylo tak hrozné s poplatky? (za předpokladu prodeje po splnění časového testu).

Od FIO mě právě odrazuje ten poplatek 9.95E za nákup na německé burze, což u nějakých pravidelných 2500-5000 měsíčně bude docela znát. Ve chvíli, kdy bych měl na Degiru třeba 250k Kč, tak už by tam bylo jen to riziko mezi vypořádáním prodeje a nového nákupu.

Degiro mi přijde jako nejlepší varianta pro průběžné nákupy (ETF ze seznamu s nákupy zdarma, než to s nějakou změnou podmínek zruší), ale dlouhodobě si nejsem úplně jistý, zda by to byla dobrá volba, držet tam nějaké větší množství peněz v investicích, než je těch cca 20kE, na které se vztahují pojištění.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 12. 2021 13:17

Mimo problemu s 3 letym casovym testem kvuli danim tam jiny problem nevidim. Muzes to tak udelat :-) Ale prodal nych jen starsi 3 let, abych nemusel resit DP. S tvymi castkami se na castku pojisteni dostanes treba az za 10 let, takze to je predcasne nyni resit.

tmx643 píše:Platit přes paypal kartou zdarma jde posledních 14 let, co jsem ho začal používat. Tady nejde o nějaké dobití paypalu, ale ale "průtokovou platbu", jako se platí na ebay.
Poplatek platí obchodník (XTB), ne kupující.


Ano a cinsky soudruh po me chtel priplatek +4% ze to po nem chce paypal jako poplatek za inkaso z karty, tak z ceho by tech 14 let asi tak degiro takhle vysoky ficka platil?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gryp 15. 12. 2021 23:21

Tak jsem si konečně založil účet u XTB, zároveň jsem si založil účet u Monety (to mi mimochodem trvalo celkem 8 dní a tři telefonáty a ani z5ně si nemyslím, že by na mé straně byla jakákoli chyba, málem jsem to vzdal, ale to je na jinou diskuzi). U té Monety jsem to původně nechtěl, ale nakonec díky jejich spořicímu účtu jsem si řekl, že si s tím dám tu práci. Založení XTB účtu je bez problému i přidání dalších účtů je jednoduché a člověk může vybrat měnu (CZK/USD/EUR).

Já si založil jeden CZK a jeden EUR. U Monety jsem vyzkoušel tu jejich směnárnu, tam to vychází cca 0,4% (Jak kdy, plus je otázka odkud člověk vlastně vezme ten středový kurz. Vtipné je, že ten kurz to ukazuje na vyžádání a je k dispozici jen asi na půl minuty, pak se to musí nakliknout znovu. Nicméně i během té půlminuty se mění…). Poslal jsem do XTB na ty dva účty stejnou částku v CZK a v EURech (přes tu Monetu). Obojí prakticky ve stejnou chvíli odpoledne. Ráno jsem měl v XTB CZK, EURa až odpoledne. Nakoupil jsem na obou účtech ETF. Kurz v XTB odpovídá tomu, co tam píšou. A výsledek? Nakonec mi zůstalo o pár drobných více na tom CZK účtu , protože EURa šli za ten den trochu dolů.

Za mě teda směna jinde má cenu možná tak přes ten Revolut (pokud tomu člověk věří), nebo fakt velké částky. Ale zase to samozřejmě záleží na vkusu každého investora.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 16. 12. 2021 00:02

Takže sis zalozil dva loginy nebo jak to maji a budeš konvertovat měnu u poláků za 0,5% (ke kursu forex nebo ke středu)?

Nepises co je to velka a co tva castka.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gryp 16. 12. 2021 10:19

Je to pod jedním loginem. Každý účet má své číslo. Účty přepneš dvěma kliky. Není to pak zas tak výrazné (číslo účtu je celkem nevýrazně napsané v rohu), takže pokud by někdo měl dva účty ve stejné měně, tak by si na to měl dávat extra pozor. Založení účtu je v profilu také pár kliků. Každý účet má jiné platební údaje (CZK vs EUR úplně jiné, jinak variabilní symbol = číslo XTB účtu).

Myslím, že moje částka není úplně relevantní. Co je dostatečně velká částka je zase na každém. Kolik musím mít, aby mi to stálo za těch max 50kč na 10k? Pokud bych bral v úvahu třeba ten https://www.roklen.cz/roklenfx/cenik/
tak pro mě by to stálo za úvahu asi nad těch 5k euro. Jinak mi přišlo, že to u toho Roklenu vychází víc, než mají v ceníku když zkusím tu měnovou kalkulačku co mají na úvodní stránce.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xixao31 31. 1. 2022 16:08

Zdravím Vás,

mám pravidelné investice do ETF v Patrii. Chtěl bych se zeptat, jestli neporadíte jak levně posílat dolary na účet. Momentálně to posílám v korunách, ale konverze je docela drahá, řekl bych. A posílat to třeba z Fia za 200,- se mě taky nechce. Další banky jsou na tom podobně.. Tak bych to chtěl vyřešit jinak, jestli to půjde. U euráčů bych zkusil sepa platbu, jestli to tedy půjde zadat na účet v tuzemsku.

díky,
xixao31
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DoubleSix 31. 1. 2022 16:15

EUR na Patrii dostaneš jako SEPA, ale stojí to 1€
USD je problém. Je možné je na sběrný účet vložit na pobočce ČSOB, to tě bude stát 125Kč.

-- 31. 1. 2022 16:18 --

Možná by ty USD šlo směnit u Roklenu, který má účet v ČSOB a tam pak vnitrobankovním převodem ty USD dostat na sběrný účet Patrie.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luke811 31. 1. 2022 22:40

Vklad do Patrie z uctu vedeneho u CSOB je vzdycky zadarmo, takze nejlip posilat z vlastniho uctu u CSOB. Ja u nich mam pravidelnou investici do nekolika ETF v EUR, vymenim na revolutu, poslu na svuj ucet (v ramci premium konta je zadarmo), preposlu do Patrie (poplatek 0.2 EUR za odchozi platbu).
USD by melo jit resit uplne stejne, akorat je slozitejsi to rozumne dostat na ten vlastni CSOB ucet… pokud mluvime o par tisicovkach pravidelne investice, tak asi jedine vymenit nekde ve smenarne a vlozit si na pokladne.
luke811
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků