ČEZ

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Milos 13. 5. 2022 14:05

Lidi nesmí zapomínat, že když přecházeli s plynem na podzim (před topnou sezónou) k jinému dodavateli, tak jim ten předchozí dodavatel vracel peníze. A teď po topné sezóně u nového dodavatele proto musí počítat s tím, že budou většinou doplácet, jelikož zálohy neplatili celý rok, ale pouze pár měsíců.
Milos
Diskutér

Odeslat příspěvekod peliculiar 13. 5. 2022 17:03

@ fc70 & saabik: Já jsem ten poslední kdo by chtěl tahat konspirace z klobouku. Tvá odpověď je mi nesrozumitelná a laik si na toto téma nikde nepřečte nic, kde by to téma bylo srozumitelně vysvětleno.

Ano, je mi naprosto jasné, že cena není jen jedna, ale to nač jsem narážel tvrdí, že nakupujeme elektřinu tuším osmkrát dráž, než kdyby ČEZ prodával rovnou distributorům. Taky mi to zní podezřele, ale když tomu není věcná oponentura, tak nad tím můžu jen krčit rameny a doufat, že dříve či později na nějaké vysvětlení narazím (což se za tu dobu, co se toto šíří nestalo).

Závidím vám dostatečně oduševnělým, že tomu rozumíte ... naneštěstí tou arogancí ničemu nepomáháte ...

PS: Měl jsem za to, že když chce někdo něčemu porozumět a jde zároveň o "boření mýtů", pak je nejlepší mu poskytnout nějaké srozumitelné vysvětlení. Byl jsem naivní.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 500 Kč, účet NEO od Expobank (500 Kč) či MALL Pay, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 13. 5. 2022 17:32

To není otázka arogance, zkrátka je to složité a to tvrzení „není ani špatně“ protože nemluví o ničem, co opravdu existuje. (Při úplně nejpozitivnější snaze bych to tvrzení přeformuloval na „současné výrobní náklady ČEZu na elektřinu jsou nižší, než současné spotové ceny na burzách“, což je úplně bez významu, protože 1) ČEZ už dávno letošní elektřinu prodal a nemůže ji dodat kamkoli jinam, jež kam slíbil, a 2) to, co mají domácnosti a podniky za ceny v zafixovaných kontraktech, souvisí úplně minimálně až vůbec se spotovými cenami.)

Na fóru dost dobře nejde (a ostatně na to nejsem odborník) udělat půlhodinovou přednášku o mechanismu futures a (a o případných likviditních dopadech v neobvyklých situacích, jako letos u niklu), a o… a o…

Pro začátek si můžeš přečíst třeba https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ ... hed-cz.pdf , a pak jít do hloubky libovolného aspektu. Přinejmenším: segmenty podniku, strategie předprodejů ČEZu, mechanismy předprodejů, pojem závěrné elektrárny, emisní povolenky. A ze základů mikroekonomie marginalistické pojetí nabídky/poptávky a cen.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 13. 5. 2022 17:58

Ono to není jen ekonomie, ale hlavně technická stránka, aby soustava fungovala, viz např. https://www.ceps.cz/cs/kodex-ps .
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod mikocz 13. 5. 2022 18:30

Peliculiar má relevatní otázky - ČEZ vlastní nukleární elektrárny o instalovaném výkonu 4GW, což pokryje zhuba 40% spotřeby v Česku. Dlohodobé náklady na nukleární elektřinu můžou být kolem 30eur/MW. Současná cena na burze je mezi 200-250eury/MW. Proč tedy kupujeme elektřinu "osmkrát dráž"? Odpověď je dvojí:

1) Osmkrát dražší elektřinu všichni nekupujeme. Pořád to bude dobrá polovina lidí, kteří čerpají výhody téhle levné energie - mají zafixovanou cenu z minulosti. Samozřejmě postupně ubývají.

2) Politika. Ano, druhá odpověď je politika. Jak postupně ubývají lidi s fixací tak ČEZU roste a i dále poroste zisk. Časem se dostaneme se do situace, kdy opravdu všichni budou platit za elektřinu "osmkrát dráž" než ji ČEZ vyrobí, ale ČEZ ji zároveň "osmkrát dráž" prodá. Tzn. všechen rozdíl bude jeho zisk. A teď co s tím ziskem? Doplácíme na to, že ČEZ je takový zvláštní mix mezi státní a soukromou firmou. Pod záminkou toho, že tam jsou soukromí akcionáří, se zisk vyplatí ve formě dividendy a ztratí se ve státním rozpočtu, aby nedošlo k ohrožení téhle ziskovosti. Příklad toho, jak to lze dělat je ve Francii - tamní EDF musí prodat asi třetinu své produkce za náklady a zároveň stát zastropuje ceny elektřiny, tj. jde přímo proti ziskovosti EDF. Fajn, ale podívejte se na cenu akcií EDF...

Jestli jsem se vyjádřil aspoň trochu srozumitelně, tak je vidět, že celý problém a kritika systému je v tom, jak naložit se ziskem státní firmy. Protože ten levný Temelín a Dukovany jsou opravdu nás všech, ale zisk z nich jde momentálně soukromým vlastníkům akcií a pak jde někam do státního rozpočtu, kde by s ním vláda měla něco rozumného udělat...
mikocz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlkoslav 13. 5. 2022 19:06

Hlavně ten zisk z osminásobného rozdílu cen vůbec nepobírá ČEZ. A ještě dlouho nebude. Ten už za lacino prodal energii na roky dopředu. Vydělávájí na tom burzovní spekulanti, kterým tu cestičku vyšlapali dobrodinci z Brusele.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fc70 13. 5. 2022 19:55

mikocz píše:ČEZ vlastní nukleární elektrárny o instalovaném výkonu 4GW, což pokryje zhuba 40% spotřeby v Česku

Současná cena na burze je mezi 200-250eury/MW.
Téma: marginalistické pojetí nabídky/poptávky a cen.

Dlohodobé náklady na nukleární elektřinu můžou být kolem 30eur/MW.
To mají být jednotkové náklady na výrobu postavenou elektrárnou, nebo plné náklady včetně odpisů? Vypadá to jako to první, to druhé často uvádí hodnoty řádově kolem stovky €.

Dohromady tyhle dvě věci znamenají, že s výhledem na elektřinu za 30 € by nikdy žádná jaderná elektrárna nebyla.

Protože ten levný Temelín a Dukovany jsou opravdu nás všech, ale zisk z nich jde momentálně soukromým vlastníkům akcií
Když existují soukromí vlastníci akcií, tak ty elektrárny zkrátka nejsou „nás všech“. Stát podíl prodal, dostal peníze, udělal s penězi kdovíco. Teoretizování o tom, že by mohly být nás všech, je irrelevantní. A i kdyby byly plně vlastněné státem, v EU je (z dobrých důvodů) zakázané dávat veřejnou podporu poskytováním zboží/služeb za netržní ceny. (Netuším, jak v tomto kontextu fungují ty regulace v EDF.)

-- 13. 5. 2022 19:56 --

vlkoslav píše:Hlavně ten zisk z osminásobného rozdílu cen vůbec nepobírá ČEZ. A ještě dlouho nebude. Ten už za lacino prodal energii na roky dopředu. Vydělávájí na tom burzovní spekulanti, kterým tu cestičku vyšlapali dobrodinci z Brusele.
Houby… převážná část toho dřívějšího zajištění na straně výroby se projevila jako ekvivalentní zajištění na straně poptávky, a tedy to, že mnoha zákazníkům cena (ještě, nebo ještě tolik) nevzrostla.

Průměrný spekulant v zero-sum game prodělává.
Naposledy upravil fc70 dne 13. 5. 2022 22:13, celkově upraveno 2
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 5. 2022 19:55

Normální uživatel tohoto fóra zaplatil částku rovnající se spotřebě bez DPH v prosinci roku 2021 a tak nemá problém s nějakými nedoplatky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 13. 5. 2022 20:48

Souhlasím s tím, cos napsal, až na poslední bod. Na trhu s energiemi a tím myslím hlavně s elektřinou to určitě není "zero-sum game". Nebo možná je, ale vždy tam nakonec dosype stát nebo lidi, kteří měsíčně platí kolik se jim řekne. Je tam příliš mnoho neefektivit - dotace na obnovitelné zdroje, přiliš velké korporace a líne státní molochy, neflexibilní zajišťování malých a početných odběratelů... věř mi, tam to není zero-sum game.
mikocz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 13. 5. 2022 22:22

fc70 píše:Dohromady tyhle dvě věci znamenají, že s výhledem na elektřinu za 30 € by nikdy žádná jaderná elektrárna nebyla.
… takže by bylo totálně nespravedlivé až nesmyslné chtít, aby ji ČEZ za 30 € prodával.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikocz 13. 5. 2022 22:51

fc70 píše:
fc70 píše:Dohromady tyhle dvě věci znamenají, že s výhledem na elektřinu za 30 € by nikdy žádná jaderná elektrárna nebyla.
… takže by bylo totálně nespravedlivé až nesmyslné chtít, aby ji ČEZ za 30 € prodával.

Tak tady je problém v tom, že reálně se nukleární energie za tyhle ceny prodává, jde to poznat z křivek nabídky. Když před pár lety byly ceny elektřiny v rozmezí 30-40euro tak všechny nukleární elektrárny po Evropě jely naplno. Proč asi? Protože skutečné dlouhodobé celkové náklady na provoz včetně nákladů na ukončení nikdo nezná a ani neřeší, je prostě lepší prezentovat vyšší zisk teď a ty budoucí náklady už se nějak vyřeší... Ale už jsme hodně off-topic.
mikocz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 14. 5. 2022 07:15

Pokud se nezaplatí odpisy, účetní zachycení takového provozu je (správně) ztráta.

Pochopení téhle situace je zásadní pro jakoukoli debatu o cenách energie a burzách.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 14. 5. 2022 10:52

Asi tak. To, že se něco prodává na burze za nějakou cenu ještě neznamená, že se danému zdroji v daný moment vyplácí (viz občas záporná cena ele z FVE). Prostě jsou období, kdy zdroje jedou ve ztrátě, jindy v zisku, důležitá je celková dlouhodobá ekonomika provozu.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod vlkoslav 14. 5. 2022 12:49

Podle mě je problém v tom, že "dobrodinci z Brusele", aby dokázali protlačit svůj politický program OZE, a vůbec to nějak účetně "fungovalo", vytvořili systém, který nutí výrobce nejkvalitnější a nejspolehlivější elektrické energie prodat ji dlouho dopředu za "pakatel" a na jejich úkor dotovat dodavatele nespolehlivé nekvalitní "občasné" energie a spekulanty. Zničili trh s energií a způsobili, že má smysl investovat jen tam, kde jsou dotace.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 5. 2022 13:57

Názor výše mám za konspirační teorii. Tento systém tu jistě běžel už řadu let před začátkem energetické krize, takže nemůže být cestou k prosazení green dealu. Krom toho se o green dealu víc mluví, než koná. V realu se zatím nijak silně nerealizuje.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 500 Kč, účet NEO od Expobank (500 Kč) či MALL Pay, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků