Státní proti-inflační dluhopisy i / i+0,5%

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 14. 5. 2022 10:52

Asi tak. To, že se něco prodává na burze za nějakou cenu ještě neznamená, že se danému zdroji v daný moment vyplácí (viz občas záporná cena ele z FVE). Prostě jsou období, kdy zdroje jedou ve ztrátě, jindy v zisku, důležitá je celková dlouhodobá ekonomika provozu.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod vlkoslav 14. 5. 2022 12:49

Podle mě je problém v tom, že "dobrodinci z Brusele", aby dokázali protlačit svůj politický program OZE, a vůbec to nějak účetně "fungovalo", vytvořili systém, který nutí výrobce nejkvalitnější a nejspolehlivější elektrické energie prodat ji dlouho dopředu za "pakatel" a na jejich úkor dotovat dodavatele nespolehlivé nekvalitní "občasné" energie a spekulanty. Zničili trh s energií a způsobili, že má smysl investovat jen tam, kde jsou dotace.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 5. 2022 13:57

Názor výše mám za konspirační teorii. Tento systém tu jistě běžel už řadu let před začátkem energetické krize, takže nemůže být cestou k prosazení green dealu. Krom toho se o green dealu víc mluví, než koná. V realu se zatím nijak silně nerealizuje.
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 500 Kč, účet NEO od Expobank (500 Kč) či MALL Pay, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 14. 5. 2022 14:42

Novák z ČEZu to na podzim ve videu vysvětloval, že je pro ně nejvýhodnější prodávat dopředu určitě procento ve stejném schématu, protože cenu nikdo neodhadne a oni potřebují mít zajištěný dlouhonohý odbyt. Takže žádná konspirace, ale zdůvodněný ergonomický rozhodnutí. Já bych taky byl radši, kdyby nic předem prodaného teď neměli a přidali vše za aktuální ceny.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod peliculiar 14. 5. 2022 18:40

Opravdu Martin Novák z ČEZu na podzim ve videu vysvětloval, že "dobrodinci z Brusele" k protlačení svého politického programu OZE, vytvořili systém, který nutí výrobce nejkvalitnější a nejspolehlivější elektrické energie prodat ji dlouho dopředu za "pakatel" a na jejich úkor dotovat dodavatele nespolehlivé nekvalitní "občasné" energie a spekulanty ... ?

Jenže ten systém prodeje tu byl mnohem dřív než masivní podpora pro OZE (green deal). Něco tady nehraje ...
Kdo má zájem o Twisto a chce bonus 500 Kč, účet NEO od Expobank (500 Kč) či MALL Pay, mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 14. 5. 2022 19:13

xls píše:Já bych taky byl radši, kdyby nic předem prodaného teď neměli a přidali vše za aktuální ceny.
To zvýšení cen mometálně obchodovaných produktů je samo o sobě dost užitečné – především motivuje celý svět k přemýšlení, jak dovézt energii do Evropy, a to dost předem na to, aby se to dalo zorganizovat a daly se případně udělat zásoby, a sekundárně rozkládá to riziko a náklady v čase (podle toho, jak má který klient fixaci apod.) Ty ceny reflektují nejistotu a hledají někoho, kdo ji dokáže buď vyřešit nebo nést, a všichni ti spekulanti a obchodníci arbitrážující různé formy energie a různá místa fyzického dodání se snaží tu nejistotu předpovědět a/nebo vyřešit.

Alternativa v systému bez zajištění by možná o nějakou dobu déle prodávala elektřinu za relativně levno (protože marginální cena produkce nezohledňuje odpisy), ale s rizikem, že najednou by se něco stalo (ať už cokoli, a i kdyby se o tom rok předtím mluvilo), a najednou elektřina není, energetické úspory nejsou, alternativní zdroje nejsou, plány nejsou, nic nefunguje a je pozdě to řešit. Samozřejmě v extrému zničení všech elektráren v Evropě zkrátka řešení nemá, ale menší (a obzvlášť ty daleko častější, neválečné) problémy by místo předpovídání a vyhlazení vedly k okamžitým těžko řešitelným problémům.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlkoslav 15. 5. 2022 01:05

https://energy.ec.europa.eu/topics/renewable-energy/renewable-energy-directive-targets-and-rules/renewable-energy-directive_en#timeline-for-renewable-energy-in-the-eu
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/77/ES ze dne 27. září 2001 o podpoře elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie na vnitřním trhu s elektřinou
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/54/ES ze dne 26. června 2003 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod outlier 15. 5. 2022 12:35

Dnes na Seznam Zprávy:

Podle informací SZ Byznys měl být prezident Zeman negativní reakcí na Michlovo jmenování „zaskočen“, což by svědčilo o tom, že ho jeho okolí udržuje v informačním vakuu.


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-cash-only-inflace-domacnostem-odepsala-300-miliard-co-na-to-nova-cnb-202178

Tak třeba nakonec těm zbylým jestřábím radním mandát prodlouží.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod VVNP 16. 5. 2022 01:43

fc70 píše:Pokud se nezaplatí odpisy, účetní zachycení takového provozu je (správně) ztráta.

Pochopení téhle situace je zásadní pro jakoukoli debatu o cenách energie a burzách.

Ano, ale zdroj budete provozovat, pokud jsou výnosy vyšší než variabilní náklady, tedy dochází alespoň k nějaké úhradě fixních nákladů.

Jinak všechno je to o riziku. Proto se výroba prodává dopředu.

Není to o tom, že je nějaká burza a tam se elektřina prodává / nakupuje. Fungují také bilaterální obchody. A pokud nějakou elekřinu chcete prodat v zahraničí, tak nejdřív musíte mít přenosovou kapacitu (na hranicich obchodních zón).

O kvalitě elektřiny nebo elektráren je to také poněkud složitější. Jaderné elektrárny jedou v základním zatížení. Ostatní elektrárny (např. vodní, plynové) mohou dodávat speciální služby (podpůrné služby, nově služby výkonové rovnováhy), které jsou (měly by být) draze oceněny. To se může vyplatit více než jenom vyrábět elektřinu pro dodávku velkoodběratelům.

Celé je to výrazně složitější a laik to nemá šanci vstřebat z výkřiků v článcích na netu.
VVNP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlkoslav 16. 5. 2022 08:59

[Výkřik]
Mňo. Je to úžasně složité. Tak složité, že ani komanči (by) si s tím nedovedli poradit. Politicky tlačené a hrubě dotované občasné zdroje energie vyžadují "speciální služby" které by v jiném společenském zřízení vůbec nemusely být draze pořizovány. Co mi to jenom připomíná? :hm
[/Výkřik]
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 16. 5. 2022 10:05

Se vzpamatuj, tyhle služby existovaly a draze se pořizovaly i za komančů.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod VVNP 16. 5. 2022 12:05

Za komančů tady vůbec nebyl trh. Podpůrné služby byly potřeba vždy a síť se dimenzuje na kritérium N-1, tj. výpadek kteréhokoliv (největšího) prvku v síti.
A tak je to správné.
Ale ano, pokud by někdo chtěl zničit dlouze budovaný a efektivní trh, je možné energetiku znárodnit.
VVNP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlkoslav 16. 5. 2022 14:14

Vzpamatujte se sami. Pokud je mi známo, tak v energetice nyní žádný trh není. Jen dotační a regulační džungle/poušť. Aby bylo možné postavit (potenciálně) nejlevnější a nejlepší atomovou elektrárnu, provádí se neuvěřitelné opičárny se státními garancemi a mnohdy ani to nestačí. Nejlevnější a nejdostupnější energie jsme si sami zakázali.
vlkoslav
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikocz 16. 5. 2022 14:32

Hoši diskutujte o tom ve vlákně o Čezu nebo jinde, tohle je vlákno o inflaci, je to pak hrozně nepřehledné tu něco najít.
mikocz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 16. 5. 2022 17:12

9:01 Česká výrobní inflace (PPI) v dubnu meziročně +26,6 %, tržní odhad +25,5 % (Reuters)

Jako to je hodně přísný. Bude zajímavý sledovat, kolik z toho budou výrobci nuceni promítnout do CPI.
saabik
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků