Doporučení způsobu investování

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Pichys 24. 9. 2022 09:52

Zdravím. Doporučili byste spořit pro dítě (horizont 20 let) na některým z uvedených spořících účtech, nebo použít dětský účet na Portu, nebo rovnou založit účet u brokera (Degiro, 212) a kupovat postupně třeba ETF? Máte i lepší nápady? Díky za jakekoliv info. :-)
Pichys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 24. 9. 2022 10:31

Portu určitě ne (a hlavně nic přímo na dítě), to je lepší ten účet u brokera a ETF nebo akcie. Taky mám účet na Degiro, tam peníze, ale s nákupem mám trochu problém - americký trh bude pravděpodobně dál klesat, k tomu se přidal velmi silný kurz dolaru, takže nákup ETF na Ameriku mi nepřijde jako momentálně dobrý nápad. Spíš bych viděl českého brokera a koupit české akcie, které jsou hodně dole (KB, Erste, možná i ČEZ, případně Colt, PM).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod tomsln 24. 9. 2022 11:00

@Pichys Pokud zvládneš cenné papíry nakoupit sám, tak se Portu vyhni obloukem. Zbytečně by ses totiž připravil o část výnosů, které ti sebere Portu na poplatcích.

A co kupovat? Já jsem zastáncem US indexů, takže buďto práfláknutý SP500 a nebo NASDAQ100. xls má možná pravdu, ale třeba taky ne. Pokud tomu příliš nerozumíš, nesnaž se trh časovat, začni hned a prostě jen nakupuj za malou částku a v pravidelných intervalech. Ten dlouhý časový horizont se postará o zbytek.
tomsln
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mimous 24. 9. 2022 16:19

Za mě je právě u Portu výhoda toho, že investice můžou být vedeny na dítě. Tedy ho rodič "nevysaje" a zároveň, pokud by se investujícímu rodiči něco stalo, tak ta investice bude pořád vedena na to dítě.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 24. 9. 2022 16:40

ETF nekupovat! Krach drahých amerických akcií a ETF může končit koncem roku 2023, protože FED zvýší úrok na 4,5 % a americké státní i podnikové dluhopisy přinesou Američanům víc než 5 % bez rizika. Tedy budou stěhovat peníze z drahých akcií na dluhopisy.
Když se bojíš levných dividendových akcií s dividendovým výnosem nad 5 %: Allianz, Anglo American PLC, AT&T, BASF, BHP Group, BMW, BNP Paribas, British American Tobacco, Enbridge, Erste Bank, Fortescue Metals, Legal & General, Munich Re, Rio Tinto, Takeda Pharmaceutical,
tak počkej s nákupem toho hloupého ETF na rok 2024, kdy může být velký krach drahých amerických akcií u konce: Tesla, Visa, Microsoft, Coca Cola, Apple a jiné předražené akcie v krachu na 1/3 do konce 2023.
Přílohy
sp500-crash.jpg
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikocz 24. 9. 2022 17:58

Kup mu zlatou minci.
mikocz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 24. 9. 2022 18:17

Na horizontu 20 let a pravidelném investování (spoření) od nuly je aktuálně velmi silný dolar a i ten případný "velký krach" možné ignorovat.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod volnicko 24. 9. 2022 19:30

Za me siroky index u levneho brokera a pravidelne nakupy. Pokud to zvladnes, neni duvod volit portu. Akumulacni ETF at nic nemusis resit. Tedy pokud to nema byt tvuj konicek.
volnicko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 24. 9. 2022 19:41

Třeba s tím americkým trhem nemám pravdu, ale jsou to mé peníze, takže proti své intuici asi nepůjdu. Na dítě bych nic neuzavíral, nejde o to, že by to rodič vyluxoval, ale občas se životní situace mění, peníze se mohou hodit na něco lepšího a je blbé je mít zablokované. V mém případně např. rychlý prodej stavebních pozemků obcí cca za 300,- Kč (a po dostavění ještě část vraceli), nákup kanceláře, když mě vyhodili z původní (a po pár letech prodej za dvojnásobek) atd. Dítě bude mít větší prospěch z bohatých rodičů, kteří jsou schopni peníze efektivně rozmnožovat, než z chudých rodičů a nějakého investičního účtu.

V horizontu 20 let se to třeba srovná, ale po 15% pádu EUR vůči USD se mi nechce o těch 15 % hned na začátku přijít. Plus třeba dalších 10-20% předvídaný pokles. Ale zase - to je věc každého soudruha.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod saabik 24. 9. 2022 20:52

Co to je předvídaný pokles? Jak to myslíš?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tmx643 24. 9. 2022 21:11

Ano, české banky jsou nyní výhodně oceněné, ale pokud půjde o "spoření" třeba 2000 Kč měsíčně, tak jestli do roka propadne index o dalších 20 %, tak mě to na začátku moc nezajímá, těch "ztracených" několik stovek Kč, když tam po 20 letech bude 1,5 milionu, je zanedbatelné, naopak budeš za ten rok kupovat levněji.
Něco jiného je, když řešíš, kam dát nyní milion, to jsou určitě lepší investice než SXR8.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 24. 9. 2022 21:59

Předvídaný pokles: americký FED bude zvedat kvůli boji s inflací sazby, což má zchladit ekonomiku a bude mít za následek pravděpodobně i recesi a pokles burzy.

Po 20 letech bude mít 1,5 milionu reálnou hodnotu relativně zanedbatelnou (možná tak 2-3 metry čtvereční novostavby). To bych za záchranu nepovažoval.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Pichys 24. 9. 2022 22:54

Díky za názory. Takže je dobrý nápad si u brokera založit účet pro sebe, těch 20 let si tam investovat a až sám uznám za vhodné, přepošlu určitou část ze svého portfolia dítěti.
Pichys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 25. 9. 2022 14:17

To je myslím ideální. Časem to nemusí být jen u brokera (ono třeba ani jeden nebude stačit), jsou i jiné způsoby uložení peněz: pozemky, nemovitosti, státní dluhopisy, investice do vlastního podnikání... A občas je potřeba investiční strategii upravit podle aktuálních podmínek a potřeb.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Jenda_ 25. 9. 2022 23:55

Ladislav 1.: Už jsem ti tu několikrát vysvětloval, že je nesmysl uvádět grafy vývoje investic, u kterých očekáváme zisk "%p.a." s lineární osou a prokládat to přímkami, a ještě k tomu nezapočítávat dividendy, které bude tazatel reinvestovat (resp. si koupí akumulační ETF). Už to skoro vypadalo, že to pomohlo a jednou jsi tu už dal správný graf (na kterém ale jako na potvoru nebylo tak „hezky“ vidět to co se snažíš sdělit), a teď zase tohle.

Tazateli bych doporučil zamyslet se, kolik podobných předpovědí šlo v posledních pár letech říct (například kvůli 2. vlně covidu, kvůli "meme stocks" atd.) a kolik z nich se vyplnilo. Dále bych si doporučil udělat myšlenkový experiment, a naprosto upřímně si zodpovědět otázku, jestli když očekával pád a pak to v březnu 2020 opravdu o třetinu padlo, tak by hned šel nakupovat - protože většina lidí řekne „teď nakupovat nebudu když to spadlo, protože [nějaký rozumně znějící důvod, třeba že to spadne ještě mnohem víc]“. Takoví lidé pak nenakoupí ani když to roste („je to ATH, je to moc drahé“) ani když to spadne („je nestabilní situace, spadne to ještě víc“) a tak jejich počínání zjevně nedává smysl.

Obecně platí že cena ušlé příležitosti je větší než co dokáže kdokoli získat časováním trhu, takže prostě DCA (pravidelné měsíční investice dané částky) & chill.
Jenda_
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků