Výběr dynamického fondu pro penzijní spoření

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod h0nzis 25. 10. 2022 08:47

Ahoj!

Můj zaměstnavatel mi nabízí příspěvek ve výši 5 % mzdy do vybraného fondu doplňkového penzijního spoření. Vím, že dávat do těchto fondů vlastní peníze se kvůli vysokým poplatkům v dlouhodobém horizontu spíše nevyplatí, viz např. skvělý článek od skejwina. Nicméně tohle jsou "peníze zadarmo", které bych jinak nedostal.

Určitě chci vybrat nějaký dynamický fond vzhledem k investičnímu horizontu 25 až 30 let. Dokázal by někdo nějaký z nich doporučit? Samozřejmě plánuju nabídku osobně projít, ale třeba máte nějaké tipy? Líbilo by se mi, kdyby byl fond co nejméně aktivně řízený a ideálně sledoval nějaký široký index jako MSCI. Bohužel jsem zatím spíš viděl věci jako podobná váha na ČEZ jako na celé SP500...
h0nzis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod peliculiar 25. 10. 2022 21:13

Dobrá otázka, taky by mě zajímala nějaká doporučení. V ne úplně vzdálené době mě čeká přesun (části) penzijka do nějakého dynamického fondu. Jinak "penzijní fondy" podle struktury fóra patří do sekce "Pojištění", takže by mě nepřekvapilo, kdyby toto vlákno moderátor přesunul právě tam.

PS: Podle historických zhodnocení si nevedou špatně Conseq, ČSOB, Uniqa (dříve AXA) a za zmínku by asi měl stát i fond Rentea od Partners. Ale všichni víme, že historická výnosnost není nikdy zárukou výnosů budoucích.
Penzijní společnosti své investiční strategie v čase mění, takže "babo raď ???" ... :-)
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 26. 10. 2022 04:19

  • Rozmysli si, jestli chceš „dynamický“ fond (správce dle svého uvážení, zlé jazyky by řekly ničím nepodložené spekulace, alokuje mezi akcie/dluhopisy/hotovost, klidně desítky procet do hotovosti) nebo „akciový“ (správce musí většinu alokovat opravdu do akcií). Pokud máš mimo 3. pilíř nějaké další portfolio a chceš nějak konzistentně řídit celkovou alokaci, potřebuješ fondy s konkrétní třídou aktiv, ne neřiditelnou věc závisející na cizím rozhodnutí. Čistě akciový fond to výrazně zúží, jestli si dobře pamatuji, jen KB a Rentea (a to druhé je s ESG vlivem) – ale nemám aktuální přehled.
  • Pokud máš jinde větší portfolio, je na zvážení mít v tom drahém 3. pilíři spíš dluhopisy, a akcie mít místo toho v levňoučkém ETF, protože se snadno najde levné ETF na akcie (když člověk oželí měnové zajištění, nebo s věcmi jako Portu o něco dráž i se zajištěním), ale najít levný dluhopisový fond zajištěný do koruny je daleko větší problém – ale v 3. pilíři obojí stojí stejně, takže cenový rozdíl je ve prospěch alokace dluhopisů ve 3. pilíři a akcií mimo něj.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 10. 2022 09:09

Mám určité obavy, že ani fond, který je označený jako „akciový“ nebude dostatečnou zárukou, většina majetku bude alokovaná do aktiv akcií - zmíněna byla tady třeba penzijní společnost Rentea, nicméně podle měsiční správy má cca. 60 % v akciích, zbytek jsou depozita: https://www.rentea.cz/userfiles/mesicni ... 786309.pdf, Conseq alokuje u svého akciového fondu do akcií 90 %: https://www.conseq.cz/getmedia/89002978 ... x?ext=.pdf, pro srovnání má třeba Allianz v „dynamickém“ účastickém fondu alokováno cca. 80 % v akciích: https://www.allianz.cz/content/dam/onem ... ecnost.pdf

Podle mě významné rozdíly, co se týče alokace mezi ETF a konkrétní tituly nebude, podle letmého pohledu na výšeuvedené fondy mi vychází, že nejméně 40 % majetku mají fondy právě v ETF (ač v případě Consequ mám určité obavy z toho, že nejméně 3 ETFka jsou na Emerging Markets, plus další na Čínu, což vypadá asi až na 15 % portfolia, což mi přijde jako až příliš velké váhové zastoupení).

Myšlenka mít své „hlavní“ portfolio tvořené ETF a využívat penzijní připojištění jen jako dlohopisovou složku portfolia se mi jeví použitelně.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 30. 10. 2022 02:52

A ktery levny penzijko ma teda prevazne dluhopisovou slozku.
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxiro 4. 11. 2022 15:15

Kdybych v dnešní době vybíral dynamický fond penzijního připojištění mezi mé favority by patřil Conseq. Jejich dynamický fond je v porovnání s ostatními dynamickým fondy je nejdynamičtější.

Já doufám, že v dohledné době stát umožní vznik tzv. účtu dlouhodobých investic s rozumě natavenými parametry. Na současných fondech penzijního připojištění se mi nelíbí jejich výkonnostní fíčko. U dynamických fondů je ten poplatek 15% ze zhodnocení v daném roce, u ostatních fondů je 10%. Takhle vysoké fíčko by bylo ospravedlnitelné, pokud by fond v dlouhodobém průměru dokázal udělat aspoň 12-15% p.a. Pro majitele těchto fondů to je slušná rýžovačka v dobách růstu trhů.

Sám mám taky penzijko, ale hlavně kvůli tomu, že mi do něj přispívá zaměstnavatel. Nebýt toho, směřoval bych to málo, co tam posílám, do jiných investičních nástrojů.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 4. 11. 2022 19:16

Možná od 1. ledna 2024, jen se tomu už nebude říkat ÚDI, ale IPÚ (Investiční penzijní účet) :mrgreen:
https://www.kurzy.cz/zpravy/668636-novy ... a-2024-by/

Plánované parametry by měly zůstat stejné...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod ripper6 2. 12. 2022 19:24

xxiro píše:Sám mám taky penzijko, ale hlavně kvůli tomu, že mi do něj přispívá zaměstnavatel. Nebýt toho, směřoval bych to málo, co tam posílám, do jiných investičních nástrojů.

Ja tomu hlavne moc neverim. Jak mam prehled kam ty penize jdou a co s tim ten penzijni fond dela?
Nastavil jsem tam 100% dynamicke u Generali a nechal to osudu.
Firma me tam bude davat cca 1500czk.
Ja to ale dopadne za 10 let, nemam tuseni, ale neverim tomu ze tam bude vejvar, snad tam bude alespon na nove kamna :-l
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod peliculiar 4. 12. 2022 13:09

Já jsem se nedávno díval na složení akciových (dynamických) penzijních fondů od Uniqa (dříve AXA), ČSOB a Rentea. Jejich složení je víceméně totožné s tím, že ve všech hrají větší roli deriváty oproti indexovému investování s tím, že to řídí nějaký portfolio manažer. To pro mě bylo velkým zklamáním vzhledem k tomu, že ve srovnání s indexy akciová DPS značně zaostávají.

Taky asi záleží na tom, zda přispívá zaměstnavatel - v případě toho příspěvku má smysl uvažovat o tom mít DPS dluhopisové? Nevím, asi jde o to aby se ty peníze od zaměstnavatele zhodnotily co nejlépe.

Krom toho mám problém s tím, že u akcií tak nějak chápu, že se vyplatí nakupovat, když jsou dole. U dluhopisů to tak zjevné není, viz když jsem četl diskusi "investice do dluhopisů" a zjistil jsem, že s výjimkou státních proti-inflačních dluhopisů fungování dluhopisů obecně, vývoj cen na trhu i jejich zhodnocení v podstatě nechápu. :-(
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 4. 1. 2023 12:37

Zde je kdyžtak aktuální přehled výsledků jednotlivých fondů https://www.mesec.cz/clanky/penzijni-fo ... reni-2022/
Milos
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků