Fio e-Broker

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 5. 2. 2023 09:17

To si nemyslím. Když jim člověk napíše, že nemá vzdělání ani zkušenosti, tak ho to na sofistikovanější produkty nepustí tím spíš.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 5. 2. 2023 09:47

minarjo: To by ale bylo zcela proti účelu dotazníku. Zákonným účelem (jak ho chápu) není vyřadit "profesionály", ale prokázat, že na to mám schopnosti, jsem obeznámen s riziky a nepropadnu se díky obchodování do chudoby (resp. potvrdím, že obchodník splnil svoji povinnost a vše mi vysvětlil). Navíc v tomto režimu je z hlediska výnosů obchodníka úplně jedno, co jsem - mají poplatek z obchodu a objemu. Ano, při velkém objemu procentuálně nižší (což by mohlo odpovídat té "profesionalitě"), ovšem oni tak mají nastaven ceník. :) Naopak bych u "profesionála" očekával, že bude obchodovat častěji, což znamená větší výnos.

Ano, napadlo mě, že bych u otázek na obeznámení s instrumenty místo "dostatečně obeznámen, dokumenty obchodníka četl, ale všechno jsem už věděl" zatrhnul "obeznámen obchodníkem ...". Možná to pro zajímavost vyzkouším až budu mít náladu.

-- 5. 2. 2023 09:57 --

Tak to nic nezměnilo. Nevím, leda zatrhnout, že mám zkušenosti s deriváty, futures, opcemi ... ale už jsem ten dotazník změnil ve dvou dnech asi 10x, což je podezřelé. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 5. 2. 2023 10:02

Maximálně je myslím možné to za týden vyplnit asi 5x. Teda bylo.

Jinak jsem to víc nezkoumal, ale možná pod deriváty spadají i některé ETF, aspoň u Degira to tak vypadalo.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 5. 2. 2023 12:08

Jo, asi jsem to nadsadil, asi to bylo jen 5x. ETF mi to po změně předtím už schválilo (v zásadě jako jediné).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 5. 2. 2023 13:47

Mně Degiro schválilo ETF taky, ale při pokusu o nákup některých to řvalo, že na to nemám oprávnění a musel jsem vyplnit další dotazník na zvýšení oprávnění. Aby se v tom prase vyznalo.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fc70 5. 2. 2023 14:17

To záleží na podrobnostech: ETF na akcie, ETF na komodity, a 3x leveraged short ETF by mělo o dost jiné grády.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod tulum 9. 3. 2023 12:20

Dotaz na zkušenější.
Jak je to prosím v případě nákupu CZ dluhopisů (např. Rohlík, Moneta apod.) ?
Přes FIO webovou kalkulačku je pěkně nastíněn poplatek 0,10% přes RMS burzu.
Leč mi to přijde až podezřele levné.
Je prosím zapotřebí si ještě něco pohlídat nebo s něčím nákladově (např. i do budoucna) počítat?
tulum
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wikingos 9. 3. 2023 14:25

Dobrý den měl bych dotaz co znamená : Refundable US FED Tax Reclassified By Issuer ? Mám u Fia společnost AGNC a minulí rok mě přišlo to samé v březnu ,ale jen jeden řádek ,tak jsem tomu nevěnoval pozornost ,včera se mě objevilo ve vývoji pozice 12 řádku ,jsou to nějaké vratky USD ? A co to pro mě znamená ,děkuji za info
wikingos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod minarjo 9. 3. 2023 18:24

Jde o daňovou vratku daně z dividend (odborně je to "reklasifikace daní"). Typické u společností typu REIT jako tvé AGNC, ale třeba i BDC společností atd. Zkrátka v USA se u nich neodvádí daň z dividend z celé dividendy, ale z její části ve výsledcích ročního účetnictví označené jako vratka kapitálu apod. není daň odvedena, přesněji je tedy takto vrácena. V ČR ti to ale daňově nepomůže, zde takové úlevy nemáme, tedy v českém daňovém přiznání se tímto zmenší americká sražená daň (už nebude 15% z hrubé dividendy, ale méně), tím se zmenší i její zápočet v ČR a tedy o rozdíl vzroste česká daň.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod DrholecR 9. 3. 2023 23:58

tulum píše:Dotaz na zkušenější.
Jak je to prosím v případě nákupu CZ dluhopisů (např. Rohlík, Moneta apod.) ?
Přes FIO webovou kalkulačku je pěkně nastíněn poplatek 0,10% přes RMS burzu.
Leč mi to přijde až podezřele levné.
Je prosím zapotřebí si ještě něco pohlídat nebo s něčím nákladově (např. i do budoucna) počítat?


Platí se opravdu jenom tento poplatek při nákupu. Dluhopisy ale kupujete už na burze, takže za tržní cenu. Proto už se nebere nominální (emisní) hodnota, ale platí se aktuální cena dluhopisu. Např. u dluhopisu MONETY tedy není 100 Kč, ale nyní 103,5 Kč za kus.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meme1255 14. 3. 2023 11:45

Jak to prosim je s dividendami KB u Master účtu? Je to jako u ČEZ, kdy se vyřídí automaticky a připíši se, nebo ne? Díky.
meme1255
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 3. 2023 13:13

U VŠECH dividend (českých i zahraničních), když máš u Fio Master účet, je to plně automaticky připsané na Obchodní účet eBrokera, není třeba nic dělat.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 4. 5. 2023 14:47

Zdravím. Nevíte někdo, jak je to s výplatou dividendy Monety, když mám účet e-broker. Musím posílat někde nějakou žádost s číslem účtu, nebo se mi dividenda připíše rovnou na obchodní účet e-brokera?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 4. 5. 2023 15:22

Přistane Ti na obchodní účet (tedy předpokládám, že i v případě Master účtu). Pokud ji budeš letos brát poprvé, je třeba do Komerčky (která divi vyplácí) doručit prohlášení o daňovém domicilu (najdeš s instrukcemi na webu Monety u oznámení o výplatě divi). Pokud to neuděláš před výplatním termínem, přijde Ti divi zdaněná nějakou vyšší sazbou (?35 %?) a pak se budeš muset dožadovat doplatku.

Edit: Ta potřeba prohlášení o domicilu je možná vázána na celkovou výši dividendy přesahující určitou hranici. (Vše se člověk dočte v instrukcích na webu. Já jí mám poměrně hodně, prohlášení mám odevzdáno z loňska, takže si to už nepamatuju.) Ještě odkaz: https://investors.moneta.cz/dividenda
Naposledy upravil drkarel dne 4. 5. 2023 16:05, celkově upraveno 2
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod hyper9 4. 5. 2023 15:44

Díky moc za užitečné info.

Týká se tento postup všech českých akcií? (s tím že výplatní banka může být jiná)
Například já letos poprvé koupil Philip Morris...
hyper9
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků