Portu

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Zedna1 6. 11. 2022 23:24

Leeroy Jenkins píše:...Pokud má někdo obavu o stabilitu bankovního systému, neřeší to ani garanční systém, kde jednoduše není tolik peněz, aby to kolaps větší banky pokrylo, to jen pro lidi, které se furt mantry pojištění drží. :-))...


Tohle je docela casty omyl mnoha lidi, co vicekrat slycham.

Nezalezi totiz na tom, kolik penez je ve fondu pojisteni vkladu. Stat proste ruci za prostredky lidi v bankach (do limitu pojisteni) a pokud by nebylo dost penez ve fondu pojisteni, pak by si stat potrebny zbytek penez na vyplatu vkladu pujcil.
Dulezita je tedy zaruka statu a ne zustatek ve fondu pojisteni.
Zedňa
Zedna1
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 2. 2023 05:48

....hlavně dokud máme vlastní měnu, tak si ji prostě natiskne
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 21. 2. 2023 09:55

To… přinejhorším… asi ano, ale to by ty úspory v případě pádu obrovské banky ochránilo jen nominálně, dost z toho by se asi brzo ztratilo ve vzniklé inflační vlně. Pravda, ta inflační vlna by postihla i ty, co v té konkrétní bance nic neměli…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod vit spinka 19. 3. 2023 23:29

Tohle bude delsi, po letech se vracim do CR, jak vidim, spousta veci mi mezitim unikla :-)

Koukam, ze ETFmatic prestal prijimat nove klienty. Vypadata to, ze tu svoji ideau "Investment as a Service" chce prodavat partnerum, nikoli primo retailu.
Ono vubec ty robo advisori nejak vymiraji, vsichni delaji vicemene to same a provoz te sluzby neni zadarmo.

Tim spise me prekvapuje, ze v CR jsou tri - Portu, Indigo, Fondee. Ktery zavre kram jako prvni? Nebojim se o vklad, ale mohlo by to mit danove dopady (nuceny prodej drive nez za 3 roky casoveho testu, napriklad).

Tusite nekdo, zda se Indigo pocita do kriterii pro CSOB Premiove bankovnictvi?

Zkouseli jste nekdo u Portu dlouhodobou fixaci pro snizeni poplatku?

Jak casto Portu rebalancuje, je to vubec dobry napad? Chapu to z hlediska rizeni rizika, ale ma to dopad na dane (zvl. protoze se prodava to co rostlo a kupuje to co kleslo)... i kdyz pravidlene investovani by melo pomoci (snad bude nakupovat ta ztratova ETFka a tim posune portofilio zpet k idealu).

Celkove se snazim investovat castku co by asi stacila i pro privatni bankovnictvi, ale vyznavam filozofii pasivnich ETFek, takze se mi nechce platit vysoke poplatky za mizerne fondy. Mozna zustanu u stavajicich primych nakupu pres Fio. Jenze...

Zvladnu sam si vybrat vhodne indexy do kterych chci investovat (i kdyz bych skoncil s jednodusi skladbou nez Portu/Indigo/Fondee), ale netusim, ktera ETF jsou vyhodna danove (jak dani reinvestovane dividendy, dedicka dan u US fondu, dan u dividend zahranicnich ETF atd.) Nakupy a rebalancovani je taky opruz (tusili jste, ze ve Fio je limit 60.000 EUR / pokyn na Xetra?). Ale porad nevim, jestli ta 0.6%-1% u Portu za to stoji.
vit spinka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 20. 3. 2023 08:58

Dle mého názoru je určitě lepší si nakoupit ETF sám (asi kvůli daním a dědění v EUR a akumulační se sídlem v Irsku), to by mělo bát jednoduché a bez problémů. Nemyslím si, že tento "amatérský" přístup by vám způsobil větší škodu než by byly zaplacené poplatky za uvedené platformy. Reklamní kecy těch platforem jsou sice hezké, ale je to jen marketing, ve skutečnosti hrozí dle mého názoru (kromě zmíněného problému, že to zabalí a na klienta se vykašlou, jako to udělal třeba BrokerJet spotřitelny) i to, že budou investovat "pokřiveně" na základě nějakých svých úvah typu "tady máme vyšší procento za zprostředkování".
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod M1d4s 23. 3. 2023 23:02

Jak je to s dividendou u CZ akcií v rámci strategie? Když budu mít např. 0,854 akcie ČEZ nebo 1,854 a divi bude 100 na akcii? Jak Portu postupuje?
M1d4s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _dank 24. 3. 2023 10:53

vit spinka píše:Zkouseli jste nekdo u Portu dlouhodobou fixaci pro snizeni poplatku?

Mám fixaci zapnutou. Jak tomu rozumím, není důvod nefixovat – když prodám před skončením fixace, doplatím odpuštěný poplatek zpětně jen za vybranou část

vit spinka píše:Jak casto Portu rebalancuje, je to vubec dobry napad? Chapu to z hlediska rizeni rizika, ale ma to dopad na dane (zvl. protoze se prodava to co rostlo a kupuje to co kleslo)... i kdyz pravidlene investovani by melo pomoci (snad bude nakupovat ta ztratova ETFka a tim posune portofilio zpet k idealu).

Podle mě to není dobrý nápad, hlavně kvůli složitým a vyšším daním, jak píšeš, a navíc rebalancování není dostupné v základním tarifu a zvedne ti poplatek po fixaci z 0,47 % na 0,71 % p.a.

vit spinka píše:Celkove se snazim investovat castku co by asi stacila i pro privatni bankovnictvi, ale vyznavam filozofii pasivnich ETFek, takze se mi nechce platit vysoke poplatky za mizerne fondy. Mozna zustanu u stavajicich primych nakupu pres Fio. Jenze...

Přemýšlím o tom stejně. Mám portu hlavně kvůli diverzifikaci mezi brokery (garanční fond kryje 20k u jednoho brokera). Řešíš tohle nějak? Co jsem zběžně koukal, pro vyšší částky jsou možnosti dost omezené
_dank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vit.spinka 27. 3. 2023 21:40

Diverzifikaci mezi brokery moc neresim. Mozna bych mel.

Investuji u brokera, ktery je zkostnately, nudny a regulovany v CR. Kde se nic prevratneho nedeje. Takze se vyhnu XTB nebo Degiro, kde neumi ceske zakony (dividendy), meni do ceho se da investovat nebo kde jde platit kartou (opravdu nejsem cilovka). Nebo kde nuti do Forexu ci derivatu.
Takze jsem skoncil u Fio, kde nakoupim ETF a kdyz se za rok podivam znova, nic se nezmenilo.

20k EUR pojisteni uz nic nezachrani. Ale stalo by za zvazeni vybrat takovych zkostnatelych brokeru vic (jeste Patria a nejaka dalsi banka?). Kdyby preci jenom byl problem, bude problem jen s casti investic.

PS: jeste jsem mel neco v zahranici, ETF koupene primo od emitenta (dcerinka burzy), evidovane na mem vlastnim majetkovem uctu. Ale pro cloveka v CR je tohle nepouzitelne. https://smartshares.co.nz/
vit.spinka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 28. 3. 2023 09:48

Nevím, jak to souvisí s Portu, ale Spořka má pražskou burzu přes George za 0,36 % nákup a 0,06 % ročně custody. Takže zhruba jako Patria.
Při vyšších částkách pak tím lze dosáhnout na Erste premier účet a poplatky si vzít zpět ve formě nějakých benefitů.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 28. 3. 2023 19:27

Rajfka přes aplikaci má nákup za 0,2% min.5€/5$. Správa ale bohužel za 0,3%.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 21. 5. 2023 21:42

https://www.portu.cz/blog/portu-slavi-5 ... d-spravou/ jen tak mezi řečí oznamuje zvýšení úročení investiční rezervy na 6,6 % od 1. června.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod aw101 22. 5. 2023 10:47

Budu si zakládat Portu, kvůli Investiční rezervě. Mají nějaký bonus za založení? Ten bonus 3 měsíce bez poplatku za správu se asi na rezervu nevztahuje že?
aw101
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wit.cz 22. 5. 2023 11:17

Vztahuje, a je to jediný bonus, který lze získat. Případně mám odkaz pod profilovým obrázkem.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milos 22. 5. 2023 11:20

Přesná pravidla toho programu "Pozvi přátele" pro získání 3 měsíců bez poplatků jsou kdyžtak zde https://www.portu.cz/documents/download ... Conditions Z nich je pak důležité například toto:

- Nový klient zainvestuje alespoň 1000 Kč na svém osobním účtu a nerealizuje výběr prostředků po dobu 6 měsíců od provedení prvního vkladu.
- V případě realizace výběru peněz dříve než po uplynutí 6 měsíců si Portu vyhrazuje nárok naúčtovat klientovi poplatky za správu zpětně za celé období, po které klient s Portu investoval.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod aw101 22. 5. 2023 13:35

Tak prý se to na investiční rezervu vztahuje. Ale blbý je podmínka nevýběru 6 měsíců. Když vložím třeba 100 000 Kč a za měsíc 2000 Kč vyberu, tak jsem porušil podmínky. Pořád ale 6.6% pa za 6 měsíční vklad je slušný.
aw101
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků