Jak začít s investováním?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 11. 2009 11:08

Nemy_bobes píše:Ten pláč nad tím, že na ředitele chtěj vysokoškoláky mi přide dost mimo.

vzhledem k tomu, co píšeš dále ... mi to ani dost mimo nepřipadá. Ten "ředitel" byl dost nadsazená funkce.
Nemy_bobes píše:Já jsem do firmy přijímal pouze vysokoškoláky i na mnohem nižší pozice než ředitel - vlastně kromě sekretářky jsme nebrali nikoho jiného než VŠ a ještě jsme to omezili na matfyz nebo ČVUT ;).
Ne že by VŠ byla zárukou toho, že ten člověk je chytřejší než středoškolák, ale byl to první filtr. Stejně tak jsme odmítali lidi z ekonomky, protože prostě matfyz a ČVUT jsou náročnější školy. Titul dokazuje, že člověk měl na to vystudovat vejšku, nic víc.
Jasně že existujou asi chytřejší a schopnější středoškoláci, ale jelikož neexistuje na pracovním trhu způsob, jak je odhalit během jednoho pracovního pohovoru, tak holt filtrem je předchozí praxe a škola.

A stejně funguje většina větších firem. Před mnoha lety v mém prvním zaměstnání mi personalistka vyprávěla, jak dělá výběr na lepší pozice. Měsíčně jí chodilo 800 životopisů, takže ty které neměly VŠ ani nečetla. Pak vyházela fakulty filozofie a sociálních věd a teprve u zbytku zkoumala, jakou měl člověk praxi. Jak jinak by to při tom počtu měla dělat?

a pak se nelze divit, že si spousta lidí titul zaplatí, protože nechtějí být házeni do koše a rádi by, kdyby si jejich životopis aspoň někdo přečetl. Znalosti získané na VŠ? K čemu? Stejně to v reálném bussinessu téměř nikdy nepoužiju a nikdo to ani nevyžaduje. Slouží to jen jako propustka do vyšší ligy - nic víc, nic míň. Stejnou propustku lze nahradit známými, úplatky, koupeným titulem ...
Jinak ... tomu, co děláte ve firmě, se dá říkat degradace hodnoty vysokoškolského titulu. Opravdu potřebujete třeba skladníka s VŠ? Se pak nemůžeme divit, že VŠ vzdělaní lidé jsou schopni dělat za dvě pětky měsíčně (to je podle mě hodně špatně). Já bych za to nevstal z postele. O středoškolácích se radši nebudu bavit ... jak někteří se sebou nechávají zametat. Se fakt nemůžeme divit, že ten náš stát jde do ******

Já jsem momentálně ve fázi rozhodování zda si "koupit" titul na soukromé VŠ, či se na to vyprdět a zkusit prorazit jako podnikatel. A nechci to dělat proto, abych měl víc peněz(těch mám relativně dost), ale spíš abych se posunul dál. Na současném místě krním - žádný osobní rozvoj, nic. Prostě si jedu sednout do práce, hodit nohy na stůl a čekat, kde se co potento - pak to vyřešit. Možná vás napadá otázka, tak proč nejdu na veřejnou VŠ, když se chci rozvinout? Byl jsem tam(2 roky ZČU, rok UJEP) a to co tam někteří vyučující předvádí - cpaní svých pravd a svých závěrů studentům, kteří by si rádi udělali vlastní názor a vlastní závěr ... naprosto nepřípustná diskuze, jen biflování a biflování ... o ničem.
Naposledy upravil eLzyx dne 21. 11. 2009 11:49, celkově upraveno 1
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 21. 11. 2009 11:48

Na skladníka nebude asi 800 životopisů měsíčně, takže jaká degradace?

Jasně že jde o propustku do lepší ligy úplně stejně jako propustkou na manažerskou funkci jsou předchozí "zkušenosti s vedením lidí". Když je nemáš a přihlásíš se z ulice, nikdo tě na manažera nevezme, ale jak je máš získat, když tě na manažera nevezmou?
Dřív mi to přišlo pošahané jako asi dnes tobě, ale když jsem zkusil nabírat lidi z ulice, tak jsem zjistil, že nemáš nejmenší šanci během pohovoru poznat, jaký ten člověk doopravdy je. Takže ti nezbývá než si stanovit síto, jak filtrovat. A síto do lepší ligy přes vysokou funguje. Prostě víš, že ten člověk měl na to vystudovat vysokou školu. Ten středoškolák na to měl možná taky, ale nemá v ruce důkaz. Takže proč riskovat a zjišťovat, jestli je schopný, když sítem propadne dost vysokoškoláků?

A naopak, to co se děje s kupováním titulů bohužel degraduje i tuhle jedinou pomůcku, kterou zaměstnavatelé při nabírání absolventů mají. I proto jsme my nenabírali ze soukromých VŠ, zemědělek, ekonomek apod. Prostě technika nebo matfyz. Jestli i tam dávali tituly, tak je to hloupé, ale pořád 90% studentů na matfyzu nebo technice musí projevit schopnost naučit se na zkoušku z matematické analýzy.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 11. 2009 12:08

Nemy_bobes píše:Na skladníka nebude asi 800 životopisů měsíčně, takže jaká degradace?

by jses divil, kolik lidí na severu čech by se o tuhle funkci popralo.
Nemy_bobes píše:Jasně že jde o propustku do lepší ligy úplně stejně jako propustkou na manažerskou funkci jsou předchozí "zkušenosti s vedením lidí".

vztáhnu to na sebe ... dělám takovýho odbornějšího "servisáka/školitele". Mám nad sebou šéfa. Ten by mě a ostatní kolegy měl vést, rozdělovat nám práci a řešit průšvihy, který my z titulu funkce nemůžeme řešit. Místo toho dře, bere všechnu práci na sebe a rozvoj produktu veškerej žádnej. Přesto já, jakožto nejposlednější tydýt ve firemní hierarchii, jsem schopen mírně ovlivňovat strategii firmy a to skrze programátory a obchoďáky, přestože pode mě logicky nespadají. Jen osobním přístupem. Rád bych vedl lidi, jsem si jist, že na to mám, ale ... nikdo mě k tomu nepustí, protože jsou tu přece jiní - zasloužilejší (rozuměj starší či služebně starší). A když se budu ucházet jinde o zaměstnání na pozici managera - jak se oni dozví, že "to" umím, když to při své současné pozici přece nemůžu uplatňovat, takže si vlastně vymýšlím, což je dostatečný důvod pro "hození do koše"
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 21. 11. 2009 13:17

eLzyx: Kde plánuješ si ten titul "koupit", za kolik a v jakém oboru? Od příštího roku bych měl mít časově volněji, tak bych možná byl pro kdejakou špatnost :-)
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod eLzyx 21. 11. 2009 13:21

BIVŠ - koupení titulu ... legální cesta. Tj. vykoupení časem, studiem a nějakou tou korunou :hm
Veřejné VŠ mi po předchozích zkušenostech přišly jako plýtvání mým drahocenným časem
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 23. 11. 2009 10:02

Take budu mit pristi vikend volno, tak premyslim, ze bych to splachl, ale abych nedopadl jako Hitler:
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=N-Kv_ir3j2o
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod elisju 24. 11. 2009 08:49

to je ale peprná diskuse po dlouhé době a hlavně se mi líbí jak přesně vše sedí!!!!!No dnešním třicátníkům a míň nepřeji vůbec špatnou budoucnost!!
Klidně můžou být všichni VŠ a už jen chybí "Náhradníci" (co běžel film s B.W. )
elisju
Návštěvník

Odeslat příspěvekod magican 9. 12. 2009 23:41

To eLzyx:

Hej chlape nežeň se tolik. Když ti to v současné firmě nevyhovuje, tak to zkus jinde.

Jinak co se týče vzdělání, musím bohužel souhlasit, že kvalita jde dolů. Kde jsou ty časy, kdy prof. Kučera z svých študáckých let měl na ČVUT 15 hodin matematiky týdně... to bych bral taky, ale už se tak neučí.
Myslím, že technické vzdělání obecně je dobrá investice. Je sice o drobet náročnější, ale kdo chce, ten studium dokáže ustát. Musí se jen chtít, tak to funguje i jinde. A hlavně studium tě musí bavit.
Psal jsi zde o strašáku nezaměstnanosti absolventů... co sleduju, tak valná většina kolegů z ročníku (5.) už někde pracuje, včetně mne.
magican
Návštěvník

Předchozí stránka