Jak začít s investováním?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ondrasz 23. 7. 2008 22:15

Pro Patrika ad 18.7. v 8:13. Hrozně by mě zajímalo jaké jsi to tam položil otázky na tom semináři multilevelu, že jsi musel být veřejně vyveden :lol: Asi jsi se trefil do jejich slabého místa :tleskani , jinak si nedovedu vysvětlit tu jejich reakci ;-)
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 24. 7. 2008 12:08

To je tajné, on nám to neřekne. Také bych na takový seminář rád přišel.
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 7. 2008 15:10

Ondrasz: všechno to začalo úplně nevinně. Samozřejmě první záběr na promítací plátno, kde bylo krásné BMW, které budou všichni jistě brzy mít 8-) , no a pak začal s Kiyosakim :-! a to neměl dělat :grr: , na toho jsem alergickej :grr: :grr: Takže jsem tak "nastínil" jestli ví, že on ty peníze vůbec nevydělal způsobem, jaký uvádí (vydělal je psaním knih a ne investováním, to mu napoprvé nevyšlo a totálně zbankrotoval; když se ale jeho knížky staly úspěšné a on vydělal velké jmění, tak mu teprve začaly investice vycházet) a to viditelně znejistěl, protože na tom měl postavenou celou řeč :D , jak budou všichni brzo vydělávat jako Kiyosaki.
Další věc, kde jsem se chytli bylo zboření mýtu, že životní pojištění je ta nejlepší investice na světě (bavili jsme se o technické úrokové míře) a ještě nějaké další věci, už je to nějakou dobu, takže si ta to úplně přesně nevzpomenu.

Lidi jsou nepoučitelní. Vzpomněl jsem si na nějakou reportáž na Nově, kde mluvili "napálení" lidé z podobného semináře. Byl tak taky takový "jednodušší" mladík, který říkal, že mu slibovali, že z něj bude manažer, bude mít pod sebou lidi, které bude řídit - podle toho jak se vyjadřoval by nebyl schopen řídit ani děti v mateřské školce. :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 24. 7. 2008 21:40

Patriku tak to musel být pro toho řečníka co tam měl tu řeč docela trapas, když jsi mu rozbil celý jeho připravený někalikahodinový proslov během pár minut :-D :tleskani Njn, musí si holt příště lépe vybírat koho si tam pozvou ;-) Apropo, jak jsi se tam vůbec dostal? Předpokládám, že na pozvání nějakého bývalého spolužáka, který chtěl z Tebe udělat do půl roku miliardáře :lol:
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 25. 7. 2008 01:18

Patrik: jaký máš názor na Larryho Williamse?
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 7. 2008 06:23

Ondrasz: skoros to uhodl, bylo to na pozvání kolegy z bývalé práce. On mi vůbec neřekl o co jde, řekl mi, že jde o nějaký finanční seminář, čekal jsem něco jako má ING, ČSOB, FIO a pod. Takže čekal jsem, že to bude určitým způsobem "tendenčně podbarvené", ale i tak, že se tam dozvím nějaké zajímavé info; ony totiž informace nejsou nikdy na škodu i když jsou třeba jednostranné, pokud jich má člověk dostatek. Jenže tohle byl nábor nových "zaměstnanců" a za něco přes hodinu, co jsem tam vydržel, nepadla žádná zajímavá informace - kromě oněch obecných keců jak všichni, co tam přišli, budou děsně bohatí a jak produkty, které firma prodává jsou úžasné a že se vlastně prodávají samy.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 7. 2008 06:52

xmms: Obchodování na kapitálových trzích není zrovna můj koníček a komoditní trhy už vůbec ne. Tolik času (a ani chuti) abych se tomu pořádně věnoval nemám a zastávám názor, že kdo tomu opravdu nerozumí a nechce se tomu opravdu 100 % věnovat, nemá tam vůbec lézt. Knihy od něj jsem nečetl, ale podle info, které jsem četl o něm, tak ty peníze opravdu vydělal obchodováním a ne psaním knížek. Otázkou je, na kolik dnes platí metody které použil kdysi, když jsou navíc veřejně známé.

Už je to dlouho co jsem uvažoval aspoň o investování do nějakých fondů, fakt jsem studoval veškeré možné dostupné informace a dospěl jsem k závěru, že průměrné dlouhodobé zhodnocení fondů není o moc vyšší než v té době nabízené (pojištěné) spořící účty a že jde o (enormně) vysoké riziko za malý zisk a tak jsem to nechal těm, kdo:
a) tomu opravdu rozumí a baví je to
b) těm, kteří si myslí, že tomu rozumí a nechají se oškubat těmi, co tomu opravdu rozumí - každý se musí nějak živit :-)

Schválně, kolik kdo dokáže jmenovat fondů, které dlouhodobě (tedy aspoň 15 let dozadu) mají zisk (po odečtení poplatků) aspoň 8 % (při složeném úročení tedy koeficient 3,17 (1,08^15 = 3,17216911))?

Známej dal v roce 2000 půl milionu do Pioneeru. Když jsem se s ním bavil naposledy (asi před rokem), tak měl zůstatek něco přes tři sta tisíc a pochybuji, že se někdy dožije toho, aby byl aspoň "na svým". A přitom, kdyby to dal i jen na blbejch 3,5 % měl by dneska 658 404.518 (500 000 * (1.03500^8) = 658 404.518).

Úroky ze spořících a termínovaných účtů se dnes pohybují mezi 3,5 až 5,5 %, a dříve to bylo i přes 15 % (a nejen zkrachovalé záložny, ale třeba i Komerční banka), takže mi požadavek 8 % přijde jako opravdu minimální odměna za riziko.

Je ještě jedna možnost - brát investování jako koníčka. Někdo prostě měsíčně dva tisíce prokouří, někdo propije, tak nevidím nic špatného na tom, když je někdo proinvestuje, ale nesmí za těmi čísly vidět opravdové peníze, pak mu je to schopno zničit celý život.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 25. 7. 2008 06:58

PatrikChrz: To je právě o té diverzifikaci. Už staří Židé měli pravidlo 3 hromádek. Když vrazíš vše do fondů, máš z toho bolehlav, když tam vrazíš jen kus, je dost pravděpodobné, že co tratíš na jedné straně, získáš na druhé. To Kyiosakiho tlačení a maximalizace jednoho směru je dobré tak pro ty, co už mají dost a jsou ochotni riskovat a je to s nimi jako s lékaři: Na jejich úspěchy svítí slunce a jsou všem na odiv, jejich neúspěchy leží pod zemí a stěžovat si nemohou.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 7. 2008 11:48

xmms píše:...jeké konkrétní druhy informací máš na mysli, pokud nejde o informace na principu "Zneužívání informací v obchodním styku"? Můžeš být konkrétnější? ...


Co třeba tohle:
V bankovní branži, kde je konto klienta vnímáno jako nedotknutelné, čelí ČSOB žalobě, že údaje z bankovních účtů svých konkurentů využívala několik let proti nim a k vlastnímu prospěchu.
http://ekonomika.idnes.cz/csob-rusi-uct ... nomika_zra

xmms píše:Nebo je zcela běžné, že s neveřejnými informacemi se všude obchoduje?

Banky nemají potřebu obchodovat s neveřejnými informacemi, ony mají tyto informace přímo "z první ruky".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 27. 7. 2008 07:50

Náhodou jsem v TV archívu narazil na pořad Osobní finance (http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10 ... i-finance/). Osobně se mi líbil 1. a poslední díl :-) I když si myslím, že autoři až příliš přecenili možné výnosy a příliš kladli důraz na zajištění rizik, ale je vcelku logické, že pojištění se prodávat musí a inzerci by bez toho prodali asi těžko ;-)
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 13. 8. 2008 18:22

Patrik: zbohatnout je úplně jednoduché: stačí dostat zaručenou zprávu, že akcie klesnou (protože za chvíli někdo krachne), udělat krátkou pozici a pak jen počkat, až se prachy přihrnou.
Teď už jenom zbývá najít informační zdroj a vzhůru za mýma prachama! :twisted:
No že jsem to neudělal dřív, viďte. O:-)

To by mě zajímalo, jak se na cenách akcií nebo komodit odrážejí události jako jsou havárie a různá neštěstí, na kterých by se dalo vyddělat. :mrgreen:
Naposledy upravil xmms dne 13. 8. 2008 18:37, celkově upraveno 1
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 8. 2008 18:32

xmms: Můžeš mi vysvětlit onu "krátkou pozici" při propadu ceny akcie? Přiznám se, že jsem o tom slyšel, ale pořád nevím, jak to funguje.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xmms 13. 8. 2008 18:42

Ruprecht: četl jsi manuál na finančníkovi?
Obchoduješ s kontraktem na budoucí dodání, nikoliv s fyzickým zbožím.
V diskuzním fóru to tam také probírají pořád dokola.
http://www.financnik.cz/komodity/manual ... ujeme.html

Anebo třeba tady
http://www.komodity-online.cz/KOMODITNI ... ozice.html
Vždycky bude někdo lepší než ty. A krysám se nikdy nevyrovnáš. Nikdy!
xmms
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 13. 8. 2008 20:42

xmms: U akcii je to trochu jinak. Tak si akcii pujcis (broker ji sezene) a prodas. Casem musis koupit zpet a vratit.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 8. 2008 21:18

lemming píše:xmms: U akcii je to trochu jinak. Tak si akcii pujcis (broker ji sezene) a prodas. Casem musis koupit zpet a vratit.


Dík. Na to musíš mít nějakou dohodu s brokerem?
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků