AKCIE Čezu - koupit či nekoupit

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Zdibrid 9. 12. 2012 21:56

MarekVach píše:kdyby se daň z dividend zrušila

To byl pouze trik, jak naoko zjemnit snahu o prodloužení časového testu na držení akcií.
Zdibrid
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 9. 12. 2012 22:55

"To byl pouze trik, jak naoko zjemnit snahu o prodloužení časového testu na držení akcií."

Tomu nerozumím, jak to myslíte?
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod bbrother 9. 12. 2012 23:07

MarekVach píše:Tomu nerozumím, jak to myslíte?

Sice se od 2015 zruší daň z dividend, ale zároveň se prodlužuje časový test z 6 měsíců na 3 roky. A také pokud se zruší superhrubá mzda, bude zvýšena sazba daně z příjmu z 15 % na 19 %, což se bude týkat i zisku z akcií prodaných za kratší dobu než 3 roky od nákupu.

Prodloužený časový test se ale bude týkat pouze akcií nakoupených po vstupu zákona do platnosti.
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarekVach 9. 12. 2012 23:38

"Sice se od 2015 zruší daň z dividend, ale zároveň se prodlužuje časový test z 6 měsíců na 3 roky. A také pokud se zruší superhrubá mzda, bude zvýšena sazba daně z příjmu z 15 % na 19 %, což se bude týkat i zisku z akcií prodaných za kratší dobu než 3 roky od nákupu.

Prodloužený časový test se ale bude týkat pouze akcií nakoupených po vstupu zákona do platnosti."

Takže ta daň z dividend se ruší až v roce 2015? Já o tom poslouchám už někdy od roku 2010, že tento rok se to odkládá, ale určitě už ten další to tak bude :-)
Čili ta novela bude nahrávat dlouhodobému držení akcií pro dividendu a půjde tvrdě proti spekulacím.

Ještě bych se chtěl zeptat, jak by to bylo v případě, kdybych těch akcií v roce 2015 koupil třeba více druhů, dejme tomu 5 druhů, na 3 bych vydělal a na 2 bych prodělal... Dají se ztráty do daňového přiznání odečíst oproti ziskům nebo by to šlo podle toho horšího scénáře, že zdaním zisky ze 3 ziskových akcií stylem (současná_cena - pořizovací_cena) a z těch 2 ztrátových akcií nedostanu zpět nic a jenom přijdu o peníze díky oslabení? To je dle mě dost zásadní věc. Děkuji za vysvětlení
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 10. 12. 2012 06:06

MarekVach píše:Ještě bych se chtěl zeptat, jak by to bylo v případě, kdybych těch akcií v roce 2015 koupil třeba více druhů, dejme tomu 5 druhů, na 3 bych vydělal a na 2 bych prodělal... Dají se ztráty do daňového přiznání odečíst oproti ziskům nebo by to šlo podle toho horšího scénáře, že zdaním zisky ze 3 ziskových akcií stylem (současná_cena - pořizovací_cena) a z těch 2 ztrátových akcií nedostanu zpět nic a jenom přijdu o peníze díky oslabení? To je dle mě dost zásadní věc. Děkuji za vysvětlení

Ne. Zdaníte pouze ziskové obchody, ztráty zůstávají vaše a nemůžete je započítat proti ziskům. To platí i platit bude.

-- 10. 12. 2012 05:15 --

Viktorius píše:otázka zdanění US akcií mě taky odrazuje.
Nevíte náhodou, jak se vyvíjí odsouhlasení zrušení daně z dividend? Kdyby to dopadlo, nebylo by to pro držitele CZ akcií vůbec špatné...

Otázka zdanění US akcií je jasná. Tamní daň je 15 % stejně jako u nás a máme podepsánu dohodu o zamezení dvojího zdanění.
Horší je ale, že našemu finančáku musíte dokázat, že jste zaplatili daň už v USA. Takové FIO vám za 390 korun (a ještě možná bez DPH) za jednu emisi dá potvrzení. Pokud vyděláte hodně, zaplatíte a je to bez problémů. Pokud vyděláte pár drobných, je poplatek větší, než váš výdělek. A v tom případě máte dvě možnosti. Buď finančáku nepřiznáte příjem a pokud na vás náhodou přijdou, zaplatíte si holt to potvrzení, které finančáku dodáte. Jelikož na dani nic dlužit nebudete, nedostanete ani žádnou pokutu. A nebo budete srab a dividendu zdaníte pro jistotu ještě jednou u nás a budete mít jistotu, že neproděláte.

Než zruší daň z dividend, tak u nás žádné akcie vyplácející dividendy nebudou a nebo možná už u nás ani nebude žádná burza. :-)
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 10. 12. 2012 09:20

"Ne. Zdaníte pouze ziskové obchody, ztráty zůstávají vaše a nemůžete je započítat proti ziskům. To platí i platit bude."

Opravdu je to tak? To mi tedy vrtá hlavou, jak je nějakým způsobem vůbec možné být ziskový na spekulacích s akciemi jakéhokoliv druhu... Platí to i pro forex? Protože to aby byl spekulant ziskový, musel by být ziskový v cca 54 případech ze 100, nikoliv pouze v 50,1 a to ještě ani nepočítám další poplatky pro brokera apod. Takže tedy obchody stylu nakoupím v 9:00 ráno ČEZ za 652 Kč a odpoledne v 15:00 jej prodám za 658 Kč s tím, že takhle vydělám jen na těsné nadpoloviční většíně ziskových obchodů jsou vyloženě sebevražda, je to tak?

-- 10. 12. 2012 08:44 --

http://hn.ihned.cz/c1-47914260-jak-zdan ... ych-papiru

Zde na této stránce se píše, že se ztráty oproti ziskům započíst dají...
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 10. 12. 2012 10:49

radecekh píše:Ne. Zdaníte pouze ziskové obchody, ztráty zůstávají vaše a nemůžete je započítat proti ziskům. To platí i platit bude.

Ale ale. Můžete uvést číslo zákona, paragraf a písmeno, kde se tak píše?
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod jaromir 10. 12. 2012 12:33

Standardní praxí je to, že se u spekulantů odečítají ztrátové obchody, jinak by ani nebylo možné dosáhnout zisku... (leda u systémů s obrovskými RRR, ale i tak).

Podle mě je to prostě blbost. Ztrátové obchody se zákonitě odečítají od ziskových, protože "the edge" alias výhoda je malá, a kdyby tomu tak nebylo, tak by opravdu spekulanti u nás neexistovali.

Nevím, kde na takovou "pitomost", s prominutím, Radeček přišel...

Akorát se kdysi řešilo, že záleží, jaký paragraf v daňovém přiznání člověk použije, že u jednoho tyhle "odečty" ztrátových obchodů možné jsou a u jiného ne.

Jo, a i kdyby to možné nebylo (což je opravdu ...), tak hurá offshore (a český stát příjde o příjem).
jaromir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 10. 12. 2012 19:00

jaromir píše:Nevím, kde na takovou "pitomost", s prominutím, Radeček přišel...

Akorát se kdysi řešilo, že záleží, jaký paragraf v daňovém přiznání člověk použije, že u jednoho tyhle "odečty" ztrátových obchodů možné jsou a u jiného ne.

Přišel na to tak, že si to přečetl na internetu. :-) Ale nyní po vašich výtkách si nastudoval Zákon o daních z příjmů a pokusil se ho pochopit. A dospěl k názoru, že jednak záleží na tom, podle jakého paragrafu se zdaňuje (obecně, jestli se to daní jako podnikání nebo jako ostatní příjmy) a jednak to stejně nepochopil. :-)

Pokud by platilo to, co říkáte vy, pak by to znamenalo, že mohu optimalizovat zisk. V současné době mám 4 akcie s výnosem (-11 %, -16 %, +27 %, +40 %) a žádnou z nich nedržím déle než 6 měsíců. Rozhodnu se prodat tu +40 % (které mám bohužel nejméně). Vykáži zisk, který bych měl zdanit. Ale já prodám i akcii s -16 % (které mám bohužel nejvíce) a okamžitě ji znovu koupím (protože si myslím, že poroste). Tím vyrobím ztrátový obchod, který mi srazí daňovou povinnost na nulu (za cenu poplatku za prodej a opětovný nákup).
Takhle je to tedy podle vás?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod bbrother 10. 12. 2012 19:48

radecekh píše:Takhle je to tedy podle vás?

Ano, přesně tak. Jednoduše od součtu příjmů obchodů uzavřených prodejem před testem 6 měsíců v daném roce odečteš součet nákladů na koupi těchto akcií a pokud jsi v plusu, tak platíš daň.

radecekh píše:Ale já prodám i akcii s -16 % (které mám bohužel nejvíce) a okamžitě ji znovu koupím

Prodejem jsi obchod uzavřel a nová koupě už s předchozím obchodem nemá nic společného, vznikl jí nový dosud neuzavřený obchod.
bbrother
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 10. 12. 2012 21:16

to je taky duvod nekterych prodeju ztratovych pozic koncem kalendarniho roku...
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 21. 2. 2013 10:24

Nakupovat se má, když je panika, proto ruším SÚ a jdu na to, očekávám propad až k 500 a během něj hodlám nabírat průběžně.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 21. 2. 2013 14:01

Taky už začínám uvažovat o nákupu. Škoda, že jsem prošvihnul těch 545 Kč, pod 550 Kč jsem odhodlanej nakoupit
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 21. 2. 2013 23:01

proc zrovna pod 550?
jinak jak jsem koukal, za tu nizkou cenu probehl prakticky jen jeden obchod, a zrejme nejakej limitni. takze bys stejne nic nestihnul:).
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 27. 2. 2013 14:13

Raymond James snižuje cílovou cenu pro akcie ČEZ na 473 Kč z 579 Kč.
http://www.ipoint.cz/zpravy/34418507665 ... na-473-kc/

Jakou má reputaci tento "analytik" v investičních vodách a je někde bližší výklad, na základě čeho k tomu dospěl?
tom brava
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka