Státní dluhopisy 2009

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ondrasz 16. 6. 2009 21:35

saabik no samozřejmě, že to vím naprosto přesně jaká bude inflace... :D

Každopádně jak už předeslal 4honza, tak je jasné, že díky současné rozpočtové politice inflace klesat nebude a bude rozhodně vyšší než je dnes. Jestli myslíš, že na dluhopise nějak extrémně vyděláš, tak jsi docela velký idealista. ;-]
Ondrasz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 17. 6. 2009 19:24

tak ja neposuzuju nejaky mozny extremni zisky na dluhopise. ostatne od toho ani dluhopisy nejsou. podstatny je, ze nikdo nevi, jaka inflace bude. dokonce ani v americe. pokud z aktualni monetarni politiky odhadujes inflaci, hadas z kristalovy koule.

napriklad japonsko chysta mimojine obrovsky transe dluhopisu (eu pred tim varuje), chce je prodavat svym obcanum, ale uz temer 20 let tam maji stagflaci, temer nulovy sazby a zrejme to jen tak neskonci...

a co se tyka porovnani dluhopisu se sporicim uctem, doporucuju si procist MIFID + prislusny zakony ze sbirky.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 17. 6. 2009 22:03

saabik píše:a co se tyka porovnani dluhopisu se sporicim uctem, doporucuju si procist MIFID + prislusny zakony ze sbirky.

Takze zase nic konkretniho. Prosim citace tech predpisu. MIFID zadnou srovnavaci reklamu neresi.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 18. 6. 2009 05:55

a co takhle to zkusit najit sam? nemam na tohle cas. ver, nebo ne. nehodlam nekoho presvedcovat, nic z toho nemam:).
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 29. 10. 2009 12:11

Takže už začíná být jasněji jak budou státní dluhopisy vypadat:

Úrok: Fixní (aktuálně se počítá 5%)
Splatnost: 10 let
Úrok lze každoročně vyplácet na účet, či za něj nakoupit další státní dluhopisy.
Úrok se bude danit 15% a kromě toho se bude strhávat 10% na provoz celého systému.8-D

Takže to máme nakonec zhodnocení kolem 3,8% na 10 let.:oboze

A to se uvažuje, že pro nákup SD bude nutné mít účet u střediska cenných papírů, jehož založení asi nebude zdarma.

Čekal jsem, že SD budou mnohem konkurenceschopnější.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 29. 10. 2009 12:26

Kde jsi četl o strhávání 10%?
To ostatní jsem již četl také, ale o 10% tam bylo uvedeno, že budou stženy pouze v případě předčasného odkupu. (Nebudou obchodovatelné, a prodat se dají pouze státu)
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod filip893 29. 10. 2009 12:48

What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 29. 10. 2009 13:18

Tak takto vypadá výnos jinak. No uvidíme, jak to nakonec dopadne. Teď se tím nemá opravdu cenu více zabývat.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 29. 10. 2009 13:22

Mě to DOST děsí. Laik by se radoval, že 5% je super výnos, ale já v tom vidím, že 10 let na to nemohu sáhnout, abych neprodělal a navíc tenhle stát jde do pr... černé díry, takže se dá odvodit, že když bude "nucen" platit 5% ročně výnos z dluhopisů, tak inflace bude minimálně na této výši! aby tuto "ztrátu" pokryl.
V druhé řadě mě děsí české státní dluhopysy jako takové, protože se poslední roky vydávají se splatností 50 let, tj. nebudeme je splácet MY, ale naše DĚTI, takže mi to DOST připomíná heslo DLUHY SE PLATIT NEMUSÍ. :-(
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ondrasz 29. 10. 2009 13:37

Vzhledem k rostoucí inflaci, která až bůhvíkam vystoupá a k délce splatnosti působí nabízený úrok po zdanění vskutku komicky. :D
Ondrasz
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 10. 2009 13:40

Ruprecht001: však nemusí... http://www.finmag.cz/clanek/11866/o-financich-vulgarne/
OTÁZKA (Jaroslav Trnka)
Pane ministre, uplne trivialni dotaz: Jaky je dlouhodoby plan MF na splaceni statniho dluhu? Je cilem se dostat za par let do vyrovnaneho rozpoctu s tim, ze dluh bude konstantni, napr. 2 bilionech Kc ci je nejaka sance tento dluh aktivne splacet v horizontu napr.20 let? Dekuji.
ODPOVĚĎ (27.05.2009 13:11)
Česká republika už více než patnáct let nesplácí dluh. Splácíme pochopitelně prostřednictvím rozpočtu pouze úrokové náklady, na splátky jistin si dále půjčujeme. Celý tento proces probíhá prostřednictvím emise dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů, denominovaných většinou v korunách; část emisí je i v eurech. Fakticky můžeme začít splácet jistinu dluhu až z přebytkového rozpočtu. Bohužel tato situace je zejména v dané chvíli skoro v nedohlednu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 11. 11. 2009 06:19

Tak jsem se dnes pobavil při čtení HN

Předpokládaná sazba

4,5 %

Přibližný čistý výnos po zdanění a strhnutí poplatků za správu

3,5 %

Splatnost

10 let
s možností zpětného prodeje, ale s nižším výnosem

Cena jednoho dluhopisu

1 Kč

Minimální nákup

1000 Kč

Dluhopisy se začnou prodávat na jaře a budou ke koupi na poště nebo na internetuTeď má všechno v rukou parlament. Jakmile schválí nutné úpravy, jsme připraveni emisi dluhopisů spustit.

Dostaly mě hlavně ty pasáže, kde se uvádí jak silně bude zdaněn jak výnos, tak i samotný prodej :-D Takže suma sumárum velké procento bude jen na papíře a ve skutečnosti jen pár drobných. Nemohu si pomoci, ale přijde mi to jako vše v tomhle státě. Potěmkinova vesnice :-( Uvázat se na 10 let za "běžný" úrok na termínovaném vkladu (a to nemluvím o tuším 5% u J&T, záložen apod.), být penalizován za předčasný prodej, odrbán daněmi za úroky z takto vázaného vkladu a nakonec je tu vidina vyšší inflace v horizontu 5 let, tj. zvýšení úrokových sazeb... Prostě kašpárkov. Osobně raději vezmu 1% úroků v Německu s tím, že se do pár let koruna propadne, nebo se budu mrcasit na 2% na nějakém spořícím účtě, ale do těhle státních dluhopisů nejdu :-( a doufám, že se k tomu postaví další stejně (stejně to příští vláda jen projí) a ti co ne, ak ty lituji. Při 5% a bez daňové zátěže bych nad tím váhal a možná bych 100-200K diverzifikoval, tak jak je běžné v západních ekonomikách, při 7% bych váhal výrazně méně, ale při silně zdaněných 4,5% není co řešit :-/
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 11. 11. 2009 07:50

Ano - jak zahráním na vlasteneckou strunu odupad lidi :-(
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 11. 2009 09:02

V nějaké diskuzi na idnesu nebo ihnedu nebo něčem takovém jsem našel tenhle odkaz:

http://www.onvista.de/suche.html?TARGET ... ED_ID=NSIN

Nikdy mě nenapadlo přemýšlet nad tím že by se daly samostatně na burze kdykoliv koupit státní dluhopisy, samozřejmě znám dluhopisové podílové fondy, ale k fondům jsem dávno ztratil důvěru.

Tady podle toho co je na tom odkazu to vypadá, že se už teď dá nakoupit spousta dluhopisů (nejen českého státu) vydaných v různých letech s různou splatností a různým úrokem, a předpokládám že podle klasických pravidel, tzn. po 6 měsících držení je odprodej bez daně ze zisku.

Například tohle http://anleihen.onvista.de/snapshot.htm ... NT=3575182 má roční úrok 6,95%.

Chápu to správně? Má s tímhle někdo zkušenosti?
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dusan 11. 11. 2009 12:50

Mne prijde ten u rok u tak vysoce rizikove investice jako dost nizky. Za dalsiho pul roku uradovani stavajici vlady nevlady uz budeme mit zadelano na takovy prusvih, ze do statnich dluhopisu bych fakt nesel. Sanci na statni bankrot v horizontu pristich deseti let nevidim vubec jako malou.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka