Dlouhodobé držení dividendových titulů

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zadirr 6. 10. 2009 23:27

Máme nějaké volné peníze a přemýšlím co s nimi. Na fotovoltaickou elektrárnu nemáme vhodnou střechu, stavět ji na louce je byrokraticky komplikované. Ale chtěl bych něco takového, tzn. něco do čeho naliju peníze a pak se o to 20 let nemusím starat. Jako jedna z možností se mi jeví dividendové akcie.

Se spekulováním s akciema mám dost špatné zkušenosti, ale tentokrát si to představuju tak, že nakoupím balík akcií a třicet let na to nesáhnu a budu jenom brát dividendy, takže mi bude více-méně jedno, jak se bude během těch třiceti let pohybovat kurz.

Nemáte někdo statistiku, jak vyplácely české firmy dividendy za poslední řekněme 10 let? Letos vypadala dost dobře Telefonica (ale tu Ruprecht v jinym vlákně dost škaredě pomluvil), Phillip Morris (prý tradičně, ale starší čísla jsem nenašel), trochu hůř procentuálně vypadal ČEZ, ale ten zas má nerozdělený zisk 120 miliard takže se dá čekat že v dalších letech bude nadělovat (zvlášť jestli vyhraje Pablbek, tak chudáka ČEZíka asi dost podojí, ale když už se to má stát, tak proč nebýt u toho, ne?). Unipetrol loni vyplácel 17,65Kč na akcii, což taky nebylo vůbec špatné, ale letos ještě nic?

Nějaké další tipy?

Chtěl bych vidět nějakou historii, abych přemluvil drahou polovičku, že to nebyla letos jenom náhoda a že to má smysl a nejsou to vyhozené peníze.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 7. 10. 2009 06:54

Zadirr:
S tímto přístupem to jsou vyhozené peníze.

Neexistuje akcie bez rizika a představa, že někam naliješ peníze a 30 let budeš brát dividendy je naivní.
1. Akcii si musíš dobře vybrat podle údajů o hospodaření firmy a tvého vlastního odhadu, jak se bude firmě dařit business.
2. I sebelépe vybraná akcie je založená na rozhodování manažerů a vlastníků a co dnes vypadalo jako super generátor na peníze, může zítra zkrachovat.
3. Proto musíš akcie průběžně sledovat a pokud vycítíš, že se něco mění a s firmou to jde z kopce, měl bys vystoupit a najít jiný titul.

Příklady:
Kdysi miláček SPADu ČRadiokomunikace, firmu se super businessem, vlastníka podílu v T-Mobilu, koupil nový vlastník a polo-legálně okradl minoritáře. Kdo si koupil ČRa za 2000 kvůli dividendám, při vyvlastnění dostal 440 Kč plus cca 380 Kč na divi.
ERSTE - před třemi lety jasnej dividendovej titul, před rokem jasnej kandidát na sh*t roku, u kterého se neví, kolik odepíše toxických aktiv a jestli ještě bude vůbec tvořit zisk
Phillip Moris - jasně, patnáct let vyplácí divi, ale postupně se snižujou. A je tu riziko, že výrobu cigaret přesune americký vlastník na Ukrajinu a v Kutné hoře výrobu postupně utlumí. Jaké pak budou dividendy?


A platí to i pro ČEZ nebo jakýkoliv jiný titul ve SPADu. I ČEZ může pozítří dostat nový management, kamarádíčky politiků, zakázka na dostavbu temelína je super prostředí pro politickou korupci, může se za pár let ukázat, že z investic do elektráren si mastí kapsu politici a ne akcionáři a dividendy nebudou. Když budeš jen 20 let sedět a nesledovat dění, tak je to špatná strategie.

Stačí jeden takový zásek v portfoliu, kdy ti firma zkrachuje nebo přestane vyplácet dividendy (a to znamená, že kurz akcie poklesne o desítky procent) a může ti to vymazat dividendy za celých 20 let. Aby se to nestalo, musel bys mít velmi široké portfolio titulů, ale to nemůžeš realizovat jen na české burze. Musíš jít do zahraničí, ale tam podstupuješ nezanedbatelné kurzové riziko.

Pokud by ti kurzové riziko nevadilo, tak bych možná doporučil spíš než tvorbu vlastního portfolia akcií nějaký fond. Nelíbí-li se ti náš typ fondů, tak v Americe si můžeš koupit vybrat ETF fondy, které nemají aktivní správu, ale podle předem jasně definovaných pravidel investují do různých skupin akcií. Např. jsou fondy, které nakupují akcie tak, aby měly v portfoliu celý index SP500, Russel2000, DJIA, nebo nějaké výběrové indexy jako např. banky, farmačky, biotechnologie, energetiku, těžaře apod. Tyhle fondy pak z akcií které drží dostávají dividendy a vyplácí je následně držitelům akcií fondu.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků