Globální ekonomika - kam jde?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 09:38

Sám jsem pesimista. Nevěřím, že krize končí. Banky zdravé ani zdaleka nejsou, ekonomiky se drží jen díky masívním rozpočtovým deficitům...
Před námi je další kolo krize.

Zajímaly by mě názory dalších zde diskutujících.
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 22. 4. 2010 09:46

Mohu vedet, jak se ta krize projevuje jmenovite u tebe konkretne?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod 4honza 22. 4. 2010 10:22

"Aktuální" krize končí, nicméně je jasné, že je zaděláno na další velké problémy, je těžké odhadnout kde se projeví.

1. Spousta toxických aktiv se ještě válí v hospodařeních některých bank
2. Úvěrová bubliny, které způsobily mohutnou expanzi a následně napomohly krizi, se léčí další monetární expanzí, zatím ale banky peníze drží a moc nepůjčují. Jenže se bude muset šlapat i na brzdy.
3. Globální nerovnováha mezi producenty zboží (Asie) a konzumenty (Evropa, USA) stále trvá, ne-li narůstá.
4. Čína řešila krizi obrovskou úvěrovou bublinou, aby vyhnala svůj růst i v době krize, také bude muset splasknout.
5. Vyspělým státům dále narostly dluhy, které nebude mít kdo platit díky stárnutí populace.
6. Oživení trhu práce zatím téměř žádné, v USA jsou to víceméně jen místa vytvořené vládou.
7. Státy budou muset zvyšovat daně, aby byly schopny utáhnout i současné dluhy, další úprk k daňovým rájům.

Požár uhašen, příčiny nikoliv. Nedostatky se časem projeví, stačí jedna další zpráva podobná Lehman Brothers a důvěra, která hraje v ekonomice hodně důležitou roli, je zpátky na hodnotách před rokem.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod konstruktiwa 22. 4. 2010 10:26

Soucasny system je dlouhodobe neudrzitelny.
konstruktiwa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 10:39

Je to neudržitelné, analýzu jsem sepsal v půce března. Mám ji tady:
http://www.pro-investory.cz/investice_aktualni_analyza/

Podle mě je nutná systémová změna, bez ní to nepůjde.
Čína - nakoupil jsem put opce na čínský akciový trh, tahle bublina také praskne.
Další kolo začne letos, nepozději přísší rok. Černá labuť však může připétnout odkudkoliv kdykoliv.

Co se týče projevů u mě - je to znát.
Protože jsem se podepsal pravým jménem, nebudu rozvádět detaily.
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 22. 4. 2010 10:59

Tak se preloguj a napis to :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Jack111 22. 4. 2010 11:04

Krize skončila. Za pár let přijde nová. A pak další a zase. Vždy se z toho dostaneme.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 11:08

S474N píše:Tak se preloguj a napis to :mrgreen:

To nepomůže, mám tady link na článek a jsem tak identifikovatelný.
Psát to nebudu.

Pokud bychom nadefinovali, že stará krize skončila, tak do 12-18 měsíců tu máme krizi novou. Horší.
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 22. 4. 2010 12:02

Jack111 píše:Krize skončila. Za pár let přijde nová. A pak další a zase. Vždy se z toho dostaneme.

Za pár let? Když se podívám na dlohuvý kolotoč v Řecku, bojím se, že už začíná teď. Rozpočtový deficit zemí EU stoupl vloni na 6,8 procenta HDP, takže se dá říci, že země EU by se dnes do EU nedostaly :-D Nejhorší je, jak z toho ven. Krize skončila jen za cenu toho, že se ukázalo, že stávající systém nakládání s penězi a dluhy je neudržitelný a teď co s tím? Řekové nebudou chtít si snížit platy, jít do důchodu později a důchodci si na své důchody nebudou chtít sáhnout nikde v EU.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 13:21

Kolotoč se nezastavil. Jen se hraje o čas, na jak dlouho se podaří oddálit další vlnu problémů.
Nebo přiletí "černá labuť" a bude vymalováno ;-)
http://www.oinvesticich.cz/cerna-labut/
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 22. 4. 2010 14:58

Ruprecht: A co kdyby se ukázal fakt, že Řecko je jen "průzkumník"?
Jsou státy, které jsou na tom hůř než Řecko, jen jsou větší a jejich dluhy zatím "kryje" jiný věřitel, který nemá zájem na snižování ratingu svého dlužníka, jak to je u Řecka. Obchodníci s CDS se již před týdny odklonili od Řecka k úplně jinému státu - Francii. Ta je zdaleka nejvíc zainteresovaná v problémech jižní Evropy. Jen se to zatím veřejně neventiluje.
reference entity.gif
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 15:16

Řecko "průzkumník" je. Ladí se na něm postupy eurozóny. Má výhodu relativní malosti. Kdo bude další? Kandidátů je víc.

Dále se tu rýsuje kandidát mimo eurozónu. Je jím Velká Británie. Bude sledovat tam povolební dění. Jestli se nepodaří sestavit relativně rychle vládu se silným mandátem, může mít problém. Libra pak může jít k paritě s eurem, v extrémním případě k paritě s dolarem.
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 22. 4. 2010 15:25

Jan Dvořák: A proto plánuji v brzké době investici do akcií zajímavých řeckých firem. Tickery mám vybrány, plánuji je zveřejnit u Tebe v rubrice fórum.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 22. 4. 2010 15:42

Ruprecht001 píše:Za pár let? Když se podívám na dlohuvý kolotoč v Řecku, bojím se, že už začíná teď.

Tak důvody začínají vždy o něco dřív. Nicméně já jsem v tomto celkem optimista. Další větší krizi nečekám dříve než v roce 2012. Do té doby maximálně pár drobných zaváhání.

Ruprecht001 píše:Rozpočtový deficit zemí EU stoupl vloni na 6,8 procenta HDP, takže se dá říci, že země EU by se dnes do EU nedostaly :-D Nejhorší je, jak z toho ven. Krize skončila jen za cenu toho, že se ukázalo, že stávající systém nakládání s penězi a dluhy je neudržitelný a teď co s tím? Řekové nebudou chtít si snížit platy, jít do důchodu později a důchodci si na své důchody nebudou chtít sáhnout nikde v EU.

Nejlepší cesta je inflace. Tím se dluhy vymažou a jede se dál. Ono ani krach státu není žádná tragédie. Dneska člověk zvedne kotvy a odejde k sousedům. Žádný problém. To by muselo postihnout najednou všechny státy a to se nestane.
Dokonce ani pro ty, co odejít z nějakého důvodu nemohou, krach státu není tragédie. Takovému člověku je celkem jedno, jak to vypadá jinde. Pokud nepřijde o práci, nemusí to ani nijak zaznamenat (ostatně jako s poslední krizí. To je krize tam krize sem, ale většina lidí to vůbec nepocítila).
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 22. 4. 2010 16:18

Inflace by byla cesta, problém je v její nutné velikosti. 10% inflace nic neřeší. To akorát pokryje úroyk a nárůst dluhu díky dalšímu deficitu rozpočtu.
Aby měla inflace aspoň nějaký efekt, musela by za dnešních podmínek být aspoň 20% po dobu 5-10 let, spíše těch 10.

Krach státu by dopad měl - banky držící dluhopisy by rázem musely odpesat velké množství peněz, neplnily by kapitálovou přiměřenost, hrozila by jim insolvence. Ztráty by utrpěly penzijní forny, stavební spořitelny, pojišťovny...
Jan Dvořák
Diskutér

Další stránka