Forex

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod lamir02 9. 1. 2011 22:21

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je pro obchodování na forexu potřeba živnostenský list? Když ne, tak jak jinak se (pravidelné) příjmy z forexu daní, podle jakého paragrafu?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 1. 2011 22:26

Nemusíš mít ŽL, ale velmi bych ho doporučoval, protože jinak budeš z úspěšných obchodů platit daň z příjmů, zatímco neúspěšné si nebudeš moct uplatnit jako náklad.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 1. 2011 22:38

Ne není potřeba. Daně můžeš řešit, až něco vyděláš.

V podstatě se jen zeptej na finančáku, jestli to chtějí danit podle § 8 nebo § 10 zákona o dani z příjmu a jak chtějí udělat výkaz toho příjmu :-)

Patrik: Jak jsi přišel na to, že neúspěšné obchody si nelze uplatnit jako FO? To podle mě lze, existuje na to i nějaký výklad, nelze tak pouze činit mezi dvěma daňovými obdobími.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 1. 2011 22:51

Podle mého názoru nemůžeš. Jelikož nejde o výdělečnou činnost není neúspěšný obchod nutným nákladem toho úspěšného.

Když budeš obchodovat s akciemi (a nesplníš časový test) tak je to stejné.
1) koupíš akcie firmy A za 100, prodáš za 200 - zisk 100, budeš zdaňovat
2) koupíš akcie firmy B za 100, prodáš za 50 - ztráta 50 - nemůžeš ale uplatnit jako náklad, protože to s nákupem akcií firmy A nesouvisí

Asi bude záležet i na posouzení FÚ. Možná by se k tomu měl vyjádřit nějaký daňový poradce, já bych si to jako náklad uplatňovat netroufl.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 1. 2011 23:10

Tady k tomu máš ten výklad, nechť ho někdo klidně rozcupuje :) Samotným nákladem je totiž cena derivátu při nákupu a příjmem jeho cena při prodeji.

http://archiv.vydelavej.cz/72-ZDANENI-derivatu.html
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod konstruktiwa 10. 1. 2011 12:48

lamir02: Pokud budes drzet menovy par dele jak 6 mesicu nic nedanis.
Anebo se zaregistruj pod falesnym jmenen na plus500 a mas klid.
konstruktiwa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sekáč 10. 1. 2011 18:17

Patrik: Jeden čas se ta tebou popsaná "hardcore" verze hodně diskutovala, protože v jedné novele ZDP vypadlo jedno slovíčko a smysl té věty pak vyzněl tak, jak píšeš. Pak to ale všechno utichlo, takže předpokládám, že jede všechno po staru a např. ztrátu z Čezu si mohu postavit proti zisku na KB. Fyzická osoba (bez ŽL) má navíc výhodu např. v tom, že se na ni vztahuje 6M test (divím se, že ještě nebyl zrušen) a troufnul bych si tvrdit, že při častějších nákupech/prodejích nemusí používat metodu FIFO, ale může je párovat tak, aby vyšla optimální daň.
Sekáč
Návštěvník

Odeslat příspěvekod libol 10. 1. 2011 20:03

Jo, je to tak - taky jsem se nechal nachytat a neuplatnil jsem. Někdo mne tady upozornil, že to není pravda - a fakt jsem si to dohledal, že mohu uplatňovat různé ztráty proti různým ziskům (ale kontrolu jsem ještě neměl).
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 1. 2011 20:09

Zajímalo by mě, jestli takhle někdo prošel kontrolou. Logicky bych to chápal takto:
Nákup akcií společnosti B není nutným nákladem transakce nákupu akcií společnosti A, proto nelze uplatnit jako náklad.

Jako nutný náklad bych to bral, pokud by šlo o podnikatelskou činnost, ale tam by byl třeba ŽL.

Víte o někom, kdo "přežil" kontrolu z FÚ a přitom si jako soukromá osoba uplatňoval náklady ztrátového obchodu?

Nehádám se, že to je dobře nebo špatně - nejsem žádný daňový poradce, takže připouštím, že je možný i "mírnější" výklad. Bez potvrzení nějakou autoritou bych si to ale netroufl.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod konstruktiwa 11. 1. 2011 20:12

Financni urady to neresi, maji toho tolik na praci, ze ani nemaji cas takoveto veci resit.
konstruktiwa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sekáč 11. 1. 2011 20:39

Patrik: Nesmíš koukat jenom na společnost A nebo na společnost B, tady se jedná o úhrnné příjmy/výdaje z cenných papírů, viz třebas http://www.csob.cz/cz/sme/infoservis/fi ... ?para=7164 .

Pozor na kreativitu některých úředníků FÚ... :mrgreen:
http://www.kurzy.cz/akcie-cr/nazory/A-P-T-90-PR-148155/
Sekáč
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 1. 2011 20:45

No právě z té kreativity mám obavy :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 12. 1. 2011 00:15

Patrik: No kreativita je jedna věc, ale při vyplňování DP prostě sečteš příjmy (prodeje) a výdaje (nákupy) a tím se to "samo" uplatní proti sobě. Tenhle postup mám konzultovaný s daňovým poradcem (resp. několika), takže by to mělo být OK. Horší jsou věci typu zápočet ztráty na derivátech proti zisku na akciích, to "spíš nejde".

P.S.: Na měnové páry se 6m test rozhodně nevztahuje :D
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod lamir02 12. 1. 2011 12:53

Ještě k té kreativitě- to jsem měl právě na mysli- jestli FÚ nebere intradenní obchodování (s měnovými páry, nebo komoditami) jako živnost, tedy činnost, která je provozována pravidelně a za účelem dosažení zisku?
A nevíte také co se daní? Jestli to co má člověk na platformě na účtu, nebo až to co je mu převedeno na bankovní účet v ČR?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 12. 1. 2011 13:57

FÚ to může být víceméně jedno, už proto, že živnost pro obchodování na Forexu neexistuje. Ale mohlo by to zajímat sociálku, zvlášť pokud si pojištění vůbec neplatíte (nejste zaměstnanec / podnikatel).

Co se týče danění - teoreticky je každý prodej příjem, každý nákup výdaj. Jenže při intradenním obchodování komodit je problém, že pak klidně vyjdou příjmy a výdaje v řádech desítek až stovek miliónů korun, takže kontrola z FÚ je prakticky jistá :D Takže se to různě šudlí... doporučuji si na tohle vzít daňového poradce.
lemming
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků