Forex

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Sekáč 12. 1. 2011 21:19

Sociálka (ani zdr. pojišťovna) nemá až doposud vůbec žádnou šanci nějakým způsobem i velmi aktivního hráče na burze či forexu, i když je OBZP platící jen zdrávko 1080Kč/měs., přinutit platit vyšší pojistku. Stejně na tom je třebas majitel bytu, který jej pronajímá, ten má příjem vyloženě pravidelný, ale přesto se do výpočtu pojistek nepočítá. Jednou za čas někdo navrhne počítat zdrávko a socku i z těchto příjmů, ale pak to za nějakou dobu bez větší pozornosti médií zase utichne.
Sekáč
Návštěvník

Odeslat příspěvekod akcius 13. 1. 2011 00:15

Jenom připomenu, že příjem z prodeje akcií se zdanuje jako "příjmy z prodeje cenných papírů", kdežto u Forexu jde o "ostatní příjmy" a u nich se výdaje a zisky vzájemně nezapočítávají..
a zdravím Lemminga (doufám, že ses ještě "neuředil" k smrti, jak předpovídali "eksperti"...no, ber to jako pokus o vtip)..at se daří.

-- 13. 1. 2011 00:30 --

upřesním: správně má být :ztráty a zisky z jednotlivých "ostatních příjmů" nelze vzájemně započítat, nelze ani vykázat ztrátu..samozřejmně ziskové a ztrátové pozice na Forexu vzájemně započítat lze, to je jasné ..při vykázání zisku je potřeba u FÚ zjistit, jaký použít pro dané období kurz pro přepočet např. EUR na Kč, je vždy stanoven fixní na nějakou dobu.
akcius
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lamir02 19. 1. 2011 13:07

A nevíte jestli se daní jen co je na bankovním účtu v ČR? Nebo i to co je na platformě u brokera?

A jak to je když bych měl z obchodování jedné měny na forexu jen ztrátu, musí se dávat do daň. přiznání?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Slávek 21. 1. 2011 20:56

Jednou za rok mě broker vystaví celoroční zprávu a pokud je tam plus, tak to daním, pokud ne, tak ne, jinak jestli podnikáte nebo ne, stejně musíte platit socku i zdravko, ale z té socky vám nejdou roky na důchod, tak už jen z tohoto důvodu je lepší jet na ŽL, pokud tedy nemáte z burzy nějaké horentní příjmy.
Slávek
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lamir02 10. 2. 2011 14:32

lemming píše:FÚ to může být víceméně jedno, už proto, že živnost pro obchodování na Forexu neexistuje. Ale mohlo by to zajímat sociálku, zvlášť pokud si pojištění vůbec neplatíte (nejste zaměstnanec / podnikatel).

Co se týče danění - teoreticky je každý prodej příjem, každý nákup výdaj. Jenže při intradenním obchodování komodit je problém, že pak klidně vyjdou příjmy a výdaje v řádech desítek až stovek miliónů korun, takže kontrola z FÚ je prakticky jistá :D Takže se to různě šudlí... doporučuji si na tohle vzít daňového poradce.


Lemming: Zajímalo by mě právě jak při obchodování na forexu, konkrétně s měnami posuzovat příjem. Zejména co se týče finanční páky. Pomocí páky můžu nakupovat a i prodávat za prostředky které ani na účtu nemám... můžu tak vlastně danit příjem, který ani k dispozici nemám (je mi půjčen brokerem)?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lamir02 16. 2. 2011 22:51

lemming píše:FÚ to může být víceméně jedno, už proto, že živnost pro obchodování na Forexu neexistuje. Ale mohlo by to zajímat sociálku, zvlášť pokud si pojištění vůbec neplatíte (nejste zaměstnanec / podnikatel).

Co se týče danění - teoreticky je každý prodej příjem, každý nákup výdaj. Jenže při intradenním obchodování komodit je problém, že pak klidně vyjdou příjmy a výdaje v řádech desítek až stovek miliónů korun, takže kontrola z FÚ je prakticky jistá :D Takže se to různě šudlí... doporučuji si na tohle vzít daňového poradce.



Lemming: Zajímalo by mě právě jak při obchodování na forexu, konkrétně s měnami posuzovat příjem. Zejména co se týče finanční páky. Pomocí páky můžu nakupovat a i prodávat za prostředky které ani na účtu nemám... můžu tak vlastně danit příjem, který ani k dispozici nemám (je mi půjčen brokerem)?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alcatraz 17. 2. 2011 01:27

finanční páka nebude rozhodovat. Daní se zisk. Zisk/ztráta se počítá z uzavřených pozic (za několik byla otevřená, za několik uzavřená, rozdíl který vám přistane na kontě je zisk). U forexu a komodit (a dalších) není ani nic jako časový test. Úroky z pákových úvěrů si můžete dát do nákladů a snížít o ně daňový základ. Ale zdá se, že většina malých obchodníků má právě proto účet v zemi, která nebonzuje FÚ v ČR a ti větší mají společnost v daňovém ráji a obchodují na společnost. Danění obchodů/burzy je peklo a hlavně ani FÚ neví jak to mají dělat a každej si to vykládá trochu jinak.
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lamir02 17. 2. 2011 10:20

Alcatraz: Takze jako prijmy mam uvest zisky a jako vydaje ztraty?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alcatraz 17. 2. 2011 13:43

přiznám se, že protože se nejedná o pohyby na bankovním účtu (kde by se FÚ mohl ptát, za co je těch 200k a tak), tak to páruju proti sobě a rozdíl (hrubý zisk/ztrátu) uvádím jako příjem. Do výdajů píšu jen souvisejicí asynchronní poplatky (poplatky za vedení účtu, apod. které nejsou vázané na jednotlivé obchody). Takhle se mi to dobře počítá a daňovej základ mám dobře a náš FÚ je s tím spokojenej. Otevřené obchody (nerealizovaný zisk/ztrátu) vůbec neberu jako něco co se stalo. Tohle je u obchodů jednoduchý, jen to je hrozná drbačka. Ještěže mi broker dělá podklady, kde to je už navzájem spárovaný a vyhodnocený, tak to stačí vysbírat, rozdělit do škatulek podle typu a doplnit do kolonek. Takhle to funguje dobře u mě, ale měnovej forex nepoužívám.

U forexu teda nevím, jak na swap, protože úroky z držené měny se uvádějí v jiném paragrafu (§8) než příjmy s obchodování (§10). Tak netuším jak je to správně, protože tak jak chápu zákony (nic moc), tak bych řekl, že ztrátu, kterou platíte za úroky půjčené měny byste měl uvést jako náklad na obchod (stejné jako poplatek za úvěr), kdežto úroky z držené měny byste měl vždy uvést jako příjem podle §8. To by znamenalo, že se může stát, že budete obchodně v mínusu, ale daně z §8 přesto zaplatíte. Ale může to tak být. Na forexu můžete prodělat majlant a přesto budete platit daně z akcií, i když jste ve ztrátě a o dvojím zdanění zahraničních divi ani nemluvě.
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lamir02 18. 2. 2011 08:41

Alcatraz píše:Na forexu můžete prodělat majlant a přesto budete platit daně z akcií, i když jste ve ztrátě a o dvojím zdanění zahraničních divi ani nemluvě.


Jak to myslíte "na forexu můžete prodělat majlant a přesto budete platit daně z akcií"? Když mám na forexu ztrátu, tak je daňový základ 0 (protože ztrátu uplatnit nemůžu), nebo nn?
lamir02
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alcatraz 18. 2. 2011 10:20

ano tak. Nelze uplatnit ztrátu. A to ani proti jiným položkám z §10. Chtěl jsem říct to, že když na akciích prodělám 50000. Na měnovém Forexu vydělám 20000. Dostanu divi za ERSTE 15000. A na investičním certifikátu vydělám 5000. Tak základ daně bude 40000. Státu odvedu 15%-6000, prestože jsem defakto v mínusu.

-50000 za akcie => DZ 0,- (§10)
20000 FOREX => DZ 20000,- (§10)
5000 CERTIF. => DZ 5000,- (§10)
15000 ZAHR.DIVI => DZ 15000,- (§8) - i když už byla použita srážková daň v AT 25%, musí se uvést a zdanit znovu našimi 15% s tím, že pokud máte (což obvykle nemáte) potvrzení o zaplacené dani od rakouského správce daně, tak doložením tohoto potvrzení si můžete zaplacené daně odečíst. Ale u této částky se nevyplatí to potvrzení vyběhávat (není zadarmo), takže... divi z ERSTE správně podle zákona zdaníme ještě jednou.
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kora.trade 10. 8. 2011 12:08

Zdravím pánové,daně z komodit a forexu platit nemusíte pokud si zařídíte zahraniční společnost, mé naklady jsou 100 usd paušálně ročně, nebubu podporovat zlodějskou vládu plnou idiotů :!:
kora.trade
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 10. 8. 2011 14:47

A jak vyvádíte peníze z té firmy?
Jan Dvořák
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 8. 2011 15:40

Tak nejjednodušší asi bude nechat si k účtu v daňovém ráji vydat platební kartu a tou vše platit :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 10. 8. 2011 19:50

Přesně, zároveň to je ale největší chyba, co byste mohl udělat...
Jan Dvořák
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků