Prvni investice: 25000kc

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod konstruktiwa 10. 2. 2011 17:04

stephank: Myslim ze bys mel vice diverzifikovat a investovat krome akcii take do komodit, nakoupit drahe kovy nebo kameny a take umeni a starozitnosti a do tvrdeho alkoholu ktery ma neomezenou zivotnost a nejake konzervy. Na nemovitosti je 25 000 malo, ale az budes mit vesti kapital tak treba kus pole nebo lesa.
konstruktiwa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 10. 2. 2011 17:16

mikicz píše:Slávek: a za jak dlouho a s jakým úsilím jsi z vstupních 25 tisíc schopen dělat 10-20 tisíc měsíčně?

poměrně snadno, za pár hodin. Jen to není legální a je tu dost velké riziko smrti, případně uvěznění na dost dlouhou dobu.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 10. 2. 2011 17:20

eLzyx: a tedy konkretne?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod eLzyx 10. 2. 2011 17:23

co já vím ... za míň jak 25t Kč koupíš třeba kvér a pak už záleží na fantazii každého.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 10. 2. 2011 17:28

eLzyx: no a kdyz uz ten kver mam, tak vlastne usetrim tech 25k jeste navic, ze jo? No neni to skvele :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Zdibrid 10. 2. 2011 17:49

A kolik Ti ten kvér už vynes? :-D
Zdibrid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 2. 2011 18:14

eLzyx: na to ti stačí i plynovka za 700, pokud při tom přepadení neplánuješ někoho smáznout :D

Zdibrid: pokud vím, používá ho zatím jenom sportovně, takže ho naopak stojí dlouhý prachy, místo aby vydělával
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod libol 10. 2. 2011 18:28

konstruktiwa píše:stephank: Myslim ze bys mel vice diverzifikovat a investovat krome akcii take do komodit, nakoupit drahe kovy nebo kameny a take umeni a starozitnosti a do tvrdeho alkoholu ktery ma neomezenou zivotnost a nejake konzervy.

Byla to ironie, nebo jsme se dostali do jiné měny, jiné sumy?
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 2. 2011 19:15

libol: taky mi to přijde, že nektěří to pochopili jako 25000 eur. Z toho se dá udělat 20000kč měsíčně mnohem líp.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Viktorius 11. 2. 2011 08:14

stephank píše:Dekuji vsem za nazory...dnes jsem si otevrel ucet u Fia...jeste bych mel otazku: mam zvolene defenzivni tituly(O2,Cez), ale chtel bych cast penez vlozit i do riskantnejsich akcii, kde by sice bylo vetsi riziko,ale take vetsi potencialni zisk...Co si myslite o Orcu?

Do Orca "nedělám", ale zkus se podívat nebo přímo směřovat dotazy na www.czechwealth.cz , odkaz "komunikace online", pak "české akcie" (musíš se registrovat) a tam jsou informace k jednotlivým akciím i názory jiných obchodníků.
Ono když nakoupíš kvalitní spol. za slušnou cenu, pak i ten kapitálový zisk z růstu ceny může být hodně zajímavý. Je to ale o trpělivosti, disciplíně a odvaze-počkat si na tu správnou cenu, krizi.
Do rizikovějších titulů bych ale rozhodně dal jen malou část investice.
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alcatraz 11. 2. 2011 09:52

stephank píše:Dekuji vsem za nazory...dnes jsem si otevrel ucet u Fia...jeste bych mel otazku: mam zvolene defenzivni tituly(O2,Cez), ale chtel bych cast penez vlozit i do riskantnejsich akcii, kde by sice bylo vetsi riziko,ale take vetsi potencialni zisk...Co si myslite o Orcu?

Nedělal bych to. Na burze je plno příležitostí, opravdu nemá cenu se za nima zbrkle hnát. Jestli začínáš, VŮBEC nepřemýšlej o rizikových investicích. Obchodování/spekulace mají svoje přísná pravidla, která začátečníci nechtějí dodržovat. ČEZ je dobrej do začátku. Máš dost málo peněz, tak nemá moc cenu je diverzifikovat, ale je dobrý se to na tom "naučit". Objektivně, Orco ten potenciál má. Ale stejných příležitostí bude dost i za rok a každej začátečník co do toho jde s "chci to zkusit" dělá brutální ale hlavně pořád ty samé chyby bez ohledu na pořád ty samé rady "zkus si nejdřív nanečisto" nebo "alespoň začni s něčím co se moc nehýbe". Jenže to je pro začátečníky nuda a .... atd. atd. Pořád dokola :) Takže moje rada zní: Orco si nevybírej. Vyber si 1 (max. 3) akcie a ty nakup a sleduj. Bude ti trvat nejmíň rok, než se naučíš alespoň vnímat co máš sledovat. A na defenzivních titulech neztratíš tak moc. A až budeš vědět dost (tzn. budeš mít dost disciplíny a nebudeš se pokoušet dělat tři obchody za den, abys "vydělal") tak sám poznáš, jak a do které akcie chceš zkusit jít. Ale je těžký se učit jezdit na kajaku rovnou v peřejích. Vem si raft a uživej si plavby.
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Viktorius 11. 2. 2011 19:55

Alcatraz:
Moc hezký a pravdivý příspěvek. Naprostý souhlas!
Viktorius
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stephank 12. 2. 2011 10:10

Zajimave myslenky, takze doporucujete spis tituly defenzivnejsi tituly. Me prave to Orco laka z duvodu budouciho rustu, ktery pravdepodobne nastane. Jake tituly doporucujete?
stephank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alcatraz 12. 2. 2011 13:43

Rozhodnutí musí být vždycky vaše. Začátky na burze nejsou o investicích a obchodech, ale o chybách. Ty chyby dělá každej, v tom není problém. Ale jestli je to skutečně pro vás to "nejlepší" se pozná podle toho, jak se k těm chybám zachováte. Po roce většina lidí zrekapituluje svůj mírný pokles portfolia a jsou tři možnosti:
1) buď si uvědomí, že se nedokáže smířit se ztrátou, skončí a peníze dá na termínovaný účet
2) řekne si za to může burza nebo smůla a buď dělají co doposud nebo zkusí jiný produkt, nejčastěji Forex, protože odtud odchází nejvíc zbohatlíků v nejkratším čase. Tam obvykle prodělá samozřejmě ještě víc a má vztek, že mu to nejde
3) přizná vlastní chyby, zhodnotí co udělal za poslední rok blbě a pokusí se jich vyvarovat

Celé je to o těch chybách. Znám lidi, co na burze jedou 3 roky a dělají pořád ty samé chyby a to především tu - DĚLAJÍ CO JIM ŘEKNOU JINÍ. Takže hlavně v sobě musíte najít schopnost odlišit, co je vaše rozhodnutí a co vám někdo poradil. Dát na rady znamená vzdát se zodpovědnosti. Můžete si přečíst analýzu, jak sektor/akcie poroste a pak na ní vsadit, ale nebude to vaše rozhodnutí, nebudete mu rozumět. Když vyděláte, bude to pro vás štěstí, když proděláte, bude to smůla. Ale největším problémem je, že se nepoučíte, protože ve skutečnosti nevíte, proč jste investoval právě do toho sektoru/akcie. A tak hledáte další rady, které vás zbaví jak zodpovdnosti za rozhodnutí tak možnosti se poučit. Když si něco vyberete sám, bude to možná blbě, ale budete vědět PROČ JSTE SI TO VYBRAL, co se vám na tom líbilo, co jste očekával a pak budete mít srovnání s tím PROČ se to nepovedlo. A to je podle mě to nejdůležitější.

Problém je, že je to "drahé" školení, ale statisticky nejlepší, protože ne každý je schopen poučit se alespoň z vlastních chyb (nebo ty chyby vůbec přiznat - spousta raději prodělečné akcie drží do ještě většího pádu místo aby přiznala ztrátu) a poučit se z cicích chyb... Proto jsem říkal, že bych Orco nedoporučoval (může to být dražší poučení než je nezbytně nutné a příležitost neuteče) ale MUSÍ to být váše rozhodnutí, abyste na konci roku měl dost podkladů pro to si říct: "no, chtěl jsem rychle vydělat, tak jsem to koupil... pak se ukázalo, že je tam nějak moc dluhů, na to jsem se na začatku zapomněl zeptat... taky to má divného ředitele, který se ukázal jako tunelář, na to se musím příště taky podívat... no... už tenkrát mě měl varovat nízký provozní zisk... příliš vysoké P/BV..." atd. Jestli vás bude burza fakt "bavit" (jako mě :) ) tak si takové shrnutí budete za rok dělat taky a to nejde udělat, když jediné co budete vědět je "koupil jsem to protože to mi řekli, že to je dobrá firma a bude růst". Hlavně si vybrat sám, analýzy, komentáře, doporučené ceny, všechno brát jen jako zdroj informací a pohledů, ne jako PRAVDU (a to samé prosím k tomuto příspěvku, je to jen pohled na věc, ne "návod jak to udělat dobře" tzv. svátý grál, který se někteří snaží najít). Svým způsobem se tu snažím právě o spíš o soupis chyb.

No ale abych to nenechal jen u teorie:
osobně z českých mám rád PEGAS NONWOVENS, jednoho ze dvou výrobců netkaných textilií (dámské vložky, dětské pleny, nemočniční materiál, prostěradla na jedno použití (takový ty masažní), apod. Zakázky mají na rok dopředu, cena je teď okolo 450Kč, ročně vydělají okolo 50Kč na akcii, z toho půlku vyplatí na divi a půlku si schovají. Problémem je to, že trh se už nerozšiřuje (ale ani neklesá, vyrábějí věci, které jsou potřeba prostě pořád) a EURO ve kterém nakupují materiál a zásoby (růst komodit znamená pokles zisku). Ale je hodně nudná, je to něco co člověk koupí a prostě drží.

ČEZ je tak slavný, že ho člověk nemusí skoro ani jmenovat. Stějně jako u realit o čezu se říká "elektřinu bude potřeba stále a může být jen dražší". Něco na tom bude. Riziko je podíl státu. Politici ne vždycky nutně dělají ekonomická rozhodnutí. A když jim přijde jako dobrý nápad, prodat temelín, aby zvýšily důchody, tak to udělají. Hrátky s povolenkami, se solárními elektrárnami, všechno ukazuje, že politici s cenou ČEZu manipuluji nejvíce. Ale jestli inklinujete k politice, můžete mít "výhodu"

VIG - pojišťovna. Povinné ručení, povinné zdravotní pojištění,... to všechno se docela dobře stará o to, že VIG má svoje taky jistý. Nějaká divi tam taky je. Navíc se na něm tvoří docela přehledné vlnky (v posledni době mezi 940-1000) s délkou měsíce až dvou. Na tom jsem si taky pár korun vydělal, ale není to zdroj poučení, spíš takové jistoty. VIG se dá prostě na tom svém dně koupit na neurčito a eventuálně na tom svém vrcholu zase prodat.

KB, ERSTE - no, jsou to banky, ty ukazují, že vydělají i na krizi, kterou samy způsobily. Nicmoc špatných aktiv nemají, rychle rostou, rychle klesají a mezi tím hodně vydělávají. Jejich cena se mění tak rychle, že mi příjdou jako nejlepším zdrojem zkušeností, ale bohužel i ztrát.

FORTUNA je nová, o té se ještě moc neví, KITD i když jsem technik tak je pro mě naprosto neviditelná, vůbec netuším co nebo jak dělá. O2 je takový pocit jistoty. Má mouchy a víc nejistot než ji lidé přikladají, ale mít peníze v O2 znamená psychický klid a to i v případě, že klesá, je to taková usměvavá akcie. ECM je proste papir, AAA/ORCO jsou loterie ve stylu "peníze bych jim nesvěřil ale třeba vyhraju" a CETV je pro spekulanty - mizerné vedení společnosti ve velmi nejistém sektoru za velmi nízké ceny při přijatelné likviditě.

Jste u FIA, poplatky 0.4% min.40Kč definují minimální velikost obchodu na 10000. Nevím ani jesti inklinujete spíš k investování nebo k obchodování (začínají všichni obvykle stejně, tedy "investice v řádech měsíců" než se to vytříbí). Takže s 25000 je "hraní" trochu těžké, protože nikdy byste neměl mít všechny peníze v akciích, nějaké to chce mít vždycky cash pro případné výhodné nákupy a taky je dobré mít možnost odprodat jen kousek, ale taky sem tak začínal. Konkrétní výběr akcií.. na to už vás dost neznám, abych odhadl jak budete mít tendenci sledovat burzu, nebo jak moc to chcete jen uložit a nevšímat si toho a jak to budete schopen dodržet :) Bohužel portfolio je pro každý profil už trochu jiné, tak zkuste vybrat. I random funguje, když si pak přiznáte, že jste prodělal 500 protože jste vybíral random. Ale prostě až pak uvidíte co je nutné sledovat. Začátky jsou prostě autoškola, kde se na internetu snažíte od instruktorů zjistit jak se řídí auto a pak prostě jednou do něj sednete a vyrazíte s instruktorem maximalne tak na telefonu. A přesně tak to vypadá :)

S mým profilem v začátcích, bych za 15k koupil O2 až bude na týdenním dně a pak bych sledoval ERSTE a ostatní s 10k přichystanýma na nějaký zbrklý "spekulativní nákup". To je zábavný začátek za přijatelný peníz (placená zábava s možností vyhrát). Hlavně si vybírejte sám, musíte vědět proč jste si to vybral, předem vědět co od toho čekáte a na konci porovnat svoje původní očekávání s tím co se stalo. Sázka na prosté štěstí nevydělává a sázka na cizí doporučení vás nic nenaučí.

Ježkovy oči to je dlouhý, to máte za to, že se ptáte :)
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stephank 12. 2. 2011 15:21

Wow, mockrat dekuji Alcatrazovi za vycerpavajici komentar (clanek). Jak jsem psal v uvodu, jsem student(konkretne ekonomicke geografie) a vydelal jsem si nejake penize, ktere v soucastnosti nepotrebuji. Vzhledem k tomu, ze jsem uz odmalicka touzil po obchodovani s akciemi, tak jsem se rozhodl, ze to zkusim uz ted. Myslim si, ze je lepsi zkusit ted, nez v dobe kdy budu mit uz urcite zavazky.

Domnivam se,ze muj obor je pro mne vyhodou, protoze me "nuti" zajimat se o okolni Svet, o deni ve spolecnosti,atd,..coz je pro nakup akcii dulezite. Snazim se cerpat informace z vicero zdroju a pak si je v hlave srovnat. S ohledem na muj nizky vek by se dalo rici, ze se ucim, a ze jsem na zacatku opravdoveho zivota, ve kterem uz mne nikdo nepovede za rucicku :) Proto se snazim vsechna doporuceni brat s rezervou a radsi si zjistuji proc mi byly doporuceny tyto nebo tamty akcie. Uvedomuji si, ze investuju moje penize a nemuzu spolehat jen na rady ostatnich,protoze i kdyz jsou mysleny dobre, tak porad nesu riziko za sve investice jen ja.Jsem opatrnej a do vetsich rizik se moc nepoustim. Neni nic lehciho nez utratit(ztratit) vydelane penize.

Na tvoji otazku jestli budu investovat nebo obchodovat odpovim nasledovne, budu investovat. Na obchodovani mam malo penez a take malo casu(nemuzu sledovat kurzy kazdy den, protoze bych nerad sidil skolu). Pokud vsechno pujde podle planu,tak nebudu penize potrebovat driv jak za 3 roky, takze nikam nespecham. Vsechna sva rozhodnuti v soucastnosti delam s ohledem na budoucnost. Nejde mi o zisk miliononovych castek(ale nezlobil bych se :D). Myslim si, ze je burza dobra zivotni zkusenost a skola. A kdyby mi v budoucnu vydelavala na peknou dovolenou,tak bych byl spokojeny. Ale ted je predemnou jeste poradny kus cesty a uceni.

Jeste jednou ti dekuji :)
stephank
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka