Generace X - Možnost splácení poplatku z investované částky

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Petr.vengl 11. 7. 2011 21:06

Dobrý den,
před několika měsíci jsem přes finančního poradce Partners uzavřel smlouvu o investování do Generace X - dynamické porfolio. Smlouva byla uzavřena na částku 2000 Kč měsíčně po dobu 42 let.

Tato investice mi byla doporučena jako zajištění na důchod, proto byla uzavřena na tak dlouhou dobu. Nic jsem nenamítal, protože mi finanční poradce řekl, že se kdykoliv vypovědět, takže je jedno, na jak dlouho je uzavřena.

Zásadním problémem je to, že smlouva je uzavřena tak, že poplatek se bude hradit s prvních vkladů v poměru 60 % poplatek 40% investice. Celkový poplatek činní 35 280 Kč. Znamená to, že budu přes dva roky posílat 60% na poplatky. Když jsem na tuto situaci ve výpisu přišel, chtěl jsem to změnit buď tak, že se bude poplatek odečítat z každé zainvestované částky (např. 3%). Případně se smlouva změní a uzavře se například na 5 let místo na 42. Tím se poplatek výrazně sníží a já se budu moci po pěti letech rozhodnout, zda pokračovat. Finanční poradce mi oznámil, že něco takového není možné.

Máte s tímto problémem někdo nějaké zkušenosti. Můj problém je ten, že momentálně nemám možnost volby a jsem držen pouze u tohoto porfolia a v případě ukončení smlouvy v budoucnu přijdu o část poplatku, který jsem uhradil. Přitom možnost volby, ukončení investice a přesunutí peněz jinam byl jeden z hlavních mých požadavků.

Máte někdo zkušenosti s podobnou situací? Dá se u generace X například snížit smlouva či něco podobného?

Děkuji za Vaše rady
Petr.vengl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 11. 7. 2011 21:27

Podívej se do obchodních podmínek a sazebníku poplatků:

http://www.axa.cz/Lide/Podilove-fondy/G ... /Dokumenty

Ale investiční program na 42 se mi moc nelíbí. Jestli máš pochybnosti už teď, tak to zruš ASAP.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod Petr.vengl 11. 7. 2011 21:39

http://www.axa.cz/Files/ca/ca1b5187-55c ... 625173.pdf
Článek 7
Změna investičního profilu a cílové sumy
Podílník může požádat Společnost o provedení změny Investičního profilu nebo cílové sumy
Programu, Společnost akceptuje žádost o změnu Investičního profilu a cílové sumy Programu
pouze tehdy, pokud již Podílník zcela uhradil každý mezi ním a Společností dříve dohodnutý
vstupní poplatek.
Nový Investiční profil uplatní Společnost nejdříve na tu investici, kterou Podílník zašle na účet
Upisovacího fondu po akceptaci takového dodatku Společností. Provedená změna nemá vliv na
předchozí investice Podílníka a na již uhrazené vstupní poplatky.
V případě změny Investičního profilu nelze sjednat jednorázovou platbu poplatku. Společnost
akceptuje pouze takové žádosti o navýšení cílové sumy, které navyšují cílovou sumu na maximálně
dvojnásobek hodnoty původní cílové sumy sjednané ve Smlouvě.

Tak zdá se, že to nelze. Pouze v případě uhrazení celého poplatku. To u mě nedává smysl.

-- 11. 7. 2011 22:43 --

filip893: Jinak je mi 21, takže ta investice je skutečně braná až na důchod a věřím, že na ty peníze z finančních důvodů nebudu muset sáhnout, ale samozřejmě jistě tohle člověk nemůže vědět nikdy. Proto jsem chtěl mít možnost kdykoliv vystoupit. Navíc nikdo neví, co se s tímto typem investování bude dít za 20 či 40 let, přesto se mi moc vystupovat nechce. Na poplatku jsem zaplatil již 8400 Kč a o tyto peníze nechci přijít.
Petr.vengl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 11. 7. 2011 21:52

Já ti nevím, ale v 21 myslet a spořit na důchod? Nejdříve se k němu budeš muset propracovat. Co bydlení, žena, děti?

Tohle také může skončit tím, že sice budeš spořit na důchod, zároveň ale budeš muset si ty samé peníze půjčit.

Jestli nechceš vystoupit jen kvůli již zaplacenému poplatku je opravdu na zvážení. Sice to pro tebe teď může být hodně peněz, ale v životě příjdeš o víc.
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod Petr.vengl 11. 7. 2011 21:58

Filip: Kromě Generace X mám uzavřenou smlouvu na investice do podílových fondů CONSEQ, kde jde o vyšší částku. Navíc si odkládám hotovost na spořící účet od AXY.

Ten CONSEQ je na kumulaci kapitálu a poté umoření hypotéky, takže to mám rozložené a ta generace X je jenom málo z toho co dávám na spořák a do CONSEQu.
Petr.vengl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 11. 7. 2011 22:03

No jestli příjde místní guru Patrik Chrz, ten ti o téhle kombinaci investování do akcií/podílových fondů a následné umořování hypotéky řekne svoje.
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod Petr.vengl 11. 7. 2011 22:07

filip893: Rada finančního poradce. Jsem v tomto amatér. Věděl jsem, že budu mít volné prostředky a nechtěl jsem aby zůstali na účtu. Zda je to, co jsem vybral v pořádku toť otázka spíš na vás.
Petr.vengl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 11. 7. 2011 22:17

hm, poradenstvi jinak. tady je kazda rada draha. mozna bys mohl napsat socanskymu namestkovi prouzovi, a sverit se se svym problemem. treba se k tomu postavej jinak, a navrhnou nejaky reseni.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod nadčlověk 12. 7. 2011 02:13

Chyba je u tebe, protože jsi nepochopil následující:

"Slogan společnosti Partners zní „Finanční poradenství jinak.“ Co to znamená? Poskytujeme nezávislé rady pro nakládání s vašimi rodinnými rozpočty a osobními financemi. Pomáháme vám se zorientovat v džungli finančních produktů a plánovaných reforem. Připravujeme vaše peněženky na všechny možné situace, které ve vašem životě mohou nastat. Jsme féroví, objektivní a profesionální.
V čele společnosti stojí takové osobnosti, jako jsou ekonom Pavel Kohout nebo bývalý náměstek ministra financí Tomáš Prouza."

Vážně nedokážu pochopit, jak můžeš vůbec pomyslet na to, že by ti zástupce Partners mohl vybrat něco špatnýho. Styď se. Tfuj. A omluv se mu.
nadčlověk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 7. 2011 05:11

filip893 píše:No jestli příjde místní guru Patrik Chrz, ten ti o téhle kombinaci investování do akcií/podílových fondů a následné umořování hypotéky řekne svoje.

Presne tak, ukazkova situace podojeni klienta. Na platby za prvni dva roky zapomen, ty skonci v kapse prodejce, s tim uz nic nenadelas.
Stejne tak - platit si hypoteku a ty same penize investovat? Zbytecne zvysovani rizika, na tohle spoustu lidi po zacatku krize tvrde dojelo a splaceni hypoteky se jim prodlouzilo o mnoho let.
I kdyz na tom krvave prodelas, doporucuji zminene produkty zrusit a splatit (i z casti) hypoteku, treba pri nejblizsim konci fixace. A hlavne nesypat podstatnou cast financi do 42 letych produktu!
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod petr s 12. 7. 2011 10:59

To je to co se mi taky na fondech životního cyklu nelíbí, že si člověk hned na začátku musí určit cílovou částku z které se hned platí poplatek. Jak člověk může na 30 let dopředu vědět jakou cílovou částku si určit, když se mu jeho životní potřeby můžou co chvíli měnit a očekávané zhodnocení může být daleko za očekávání. A tak ona výhodnost toho , že místo např. 4% se platí jen 2,5% je podle mne k ničemu, když se takhle člověk pěkně nakrátko uváže k takovémuto produktu.
Jinak platit si hypotéku a ty samé peníze investovat může na papíru i v různých finančních analýzách vypadat a vycházet pěkně, ale to riziko, že to tak nedopadne mi připadá větší než bych to sám postupoval a sám jsem to zavrhl, když mi to nabízeli.
Jinak to vypadá, že IŽP je již tak profláklé, že teď se vlastně nabízejí takovéto fondy a přitom to vychází podobně. Velké vstupní poplatky a pravděpodobně i provize.
petr s
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 12. 7. 2011 14:21

Pravda pravdoucí. Předčasná splátka vlastních závazků je nejjistější investice. Úplně nejvíc na tom člověk vydělat nemusí (mít hypotéku za 4+ % a termínovaný vklad za 5+ % není nereálný), ale v průměru je to investice s nadprůměrným výnosem, na který se různí slibovači nikdy nedostanou (ve skutečnosti, na papíře při slibování samozřejmě ano). Poslat jakýhokoli finančního finančního poradce rovnou do pryč je ta nejmenší chyba, kterou byste v životě mohli udělat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Viktorius 12. 7. 2011 20:11

Zrušit a smířit se se ztrátou.
Viktorius
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 12. 7. 2011 21:10

Petr.vengl píše:... Na poplatku jsem zaplatil již 8400 Kč a o tyto peníze nechci přijít.

Jestli ti to pořád ještě nedošlo, tak o ty už jsi přišel, takže o nich vůbec nemá smysl uvažovat. A každý další, co nasypeš do poplatků, o ty přicházíš taky. A ten zbytek, co "investuješ" se ti bude zhodnocovat s malým výnosem, nenulovým rizikem, a bídnou likviditou (aktuální dostupnost je 42 let...). IMO nejlepší je to zrušit a odepsat jako ztrátu.
Pokud si z toho vezmeš ponaučení, tak gratuluji, neb jsi jej dostal v mladém věku a poměrně levně. Mě nadšení namísto studia, důvěra místo přemýšlení, a podobně hloupé chyby stály řádově víc :mrgreen:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 12. 7. 2011 21:17

každá blbost, za kterou se zaplatí jenom penězi je dobrá...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Další stránka