Stavební spoření, fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tscar 30. 7. 2011 18:25

Zdar. Chci se zeptat, co si myslíte o současné nabídce stavebního spoření? Které vám připadá nejlepší? Mám 150 000 a ty peníze nebudu potřebovat minimálně 5 let. Přemýšlím o Modré pyramidě.
Chci se ve světě financí podívat i o trochu dále, takže bych s dalšími cca 50 000 začal trochu něco jiného. Asi bych zkusil fondy. Jak se díváte na fondy dluhopisové x garantované? Mě ty garantované lákají více. Z pohledu laika. Takhle bych uložil 30 000 z těch 50 000.
Zbylých 20 000 (10% mých peněz) bych investoval do akciových fondů a nebo možná zatnu zuby a zkusím ty peníze investovat do akcií na burze sám.
Má vůbec cenu investovat do několika typově stejných fondů najednou, nebo jsou fondy sami o sobě už dostatečně pestré?
Jaký je váš názor na tuhle investiční strategii? Je to zatím dost hrubý polotovar. Ocením radu.
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 30. 7. 2011 18:45

A proc bys chtel vsechny prachy nalit do stavebka? Do stavebka se naleva pouze takova cast, ktera je "minimalni" z hlediska ziskani "maximalni" vyteznosti. Osobne bych to hodil na sporak a zbytek postupne preleval na stavebko (at uz jedno na sebe nebo i vic na rodinne prislusniky). Nicmene s tim stavebkem nic neuspechej, protoze ted nikdo nevi, jak to s nim vubec bude.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 30. 7. 2011 19:31

Stavebko už je passé, do roka nebo do dvou let bude určeno jen pro stavební účely a to i pro současné smlouvy. Zakládat nyní novou smlouvu na stavebko na 6 let jen pro spořící účely je zbytečné, leda že byste dopředu nepočítali se státním příspěvkem a spoléhali se jen na úročení vkladů. Ale lepší úročení lze sehnat jinde a s kratší vázací dobou, v současné době např. ten vkladový účet u ZUNO Bank na půl roku s úrokem 3,5 % p.a.
ultima__ratio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tscar 30. 7. 2011 19:41

Ok, takže stavebko odsunu trochu do pozadí. Jak je to s investičníma společnostma? Můžete mi nějakou (ne)doporučit?
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 30. 7. 2011 19:49

Já bych je nazval podvodníci. Riskují investice s cizími penězi a žádná záruka zisku není, slibovat zisky ovšem umí. To už můžeš investovat raději sám. V době stagnujících ekonomik to nemá stejně smysl, raději spořit na spořících účtech, riziko takřka žádné i když zisk nepokryje inflaci.
ultima__ratio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tscar 30. 7. 2011 20:39

Koukám na ty fondy u čsob (kde mám účet ... aspoň dokud mi neudělaj novou občanku) a asi to s nima opravdu vzdám ... lítá jim to tam strašně a většinou dolů .. ani ty garantovaný se většinou nevyplatěj víc jak spořící účet .... zkusim to sám.
Prozatím založím účet u Fio a spořící účet u ING ...
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 7. 2011 20:51

Nejenom ČSOB fondy jsou na tom špatně. ING fondy taky nic moc.
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=1 ... icseen#new
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tscar 30. 7. 2011 21:24

Hmm ... to je radost.
Moc tomu nerozumím, tak se prostě (pravděpodobně blbě) zeptám. Kdy očekáváte, že se ekonomika vzpamatuje a bude dobrej čas začít investoval? Nebo lépe. Na čem to tak nějak primárně závisí?
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kalamancharo 30. 7. 2011 21:36

Zapomněl jsem si křišťálovou kouli u prarodičů :)
kalamancharo

Odeslat příspěvekod Tscar 30. 7. 2011 21:45

Jo ... takovou odpověď jsem čekal ... asi je i jediná, který bych věřil ...
Jen jsem doufal aspoň v nějakej zajímavej názor....
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 31. 7. 2011 04:49

Tscar píše:Kdy očekáváte, že se ekonomika vzpamatuje a bude dobrej čas začít investoval?

Až se ekonomika vzpamatuje, tak už akcie levné nebudou.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod akcius 31. 7. 2011 19:10

Zdravím,
tak pokud nemáš strach z jistého rizika, tak bych zkusil se 150 tisíci obchodovat akcie na české burze přes Fio..já jsem před 3 lety začínal s 80 tisíci (a postupně jsem přihazoval)..samozřejmně je potřeba o tom něco nastudovat , a začít na demu..osahat si, jak to běhá, naučit se nepanikařit při poklesech..ale, není to pro každého..jiná možnost je to nainvestovat do akcií s výhledem slušného ( = dvojciferného ) zhodnocení během 1-2 let..s tím bych i poradil (zdarma a bez záruky)..ale pokud máš strach z rizika, tak samozřejmě spořák za minimální úrok apon 4%..a ještě je jedna možnost : dát to na stavebko hned všechno, ale jen tam, kde dosáhneš hned na úvěr třeba 700 000,- koupit byt 2+1 a pronajímat ho..nájem ti bude splácet úvěr a třeba za 10 let můžeš byt prodat..protože inflace bude narůstat..a jak říkala moje prababička : dluh ti nikdo nesebere.(měla na mysli ten nejrozumnější, tj. na bydlení)
chce to dát na papír, pouvažovat, propočítat..víc neporadím...vlastně ješte jednu zkušenost :vždy je nejlépe mít peníze sám pod kontrolou, tzn. hlavně žádné fondy u bank, IŽP, apod...to jsou největší zlodějny.
akcius
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 31. 7. 2011 19:46

akcius píše:... vždy je nejlépe mít peníze sám pod kontrolou, tzn. hlavně žádné fondy u bank, IŽP, apod...to jsou největší zlodějny.

Do kamene tesat. :tleskani
ultima__ratio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tscar 31. 7. 2011 20:48

to akcius:
Fondy mě zaujaly, protože jsem si o tom přečetl knihu (nebo spíš větší příručku), ale ta zmíněná kniha je víc jak 5 let stará a dnešní realitě opravdu neodpovídá. Jsem rád, že jsem si to přečet, ale čím víc informací mám, tím víc jsem si jistej, že se k tomu nikdy ani nepříblížím. Peníze dám časem na stavebko a zatím zůstanou na inq kontě. Zaměřím se s max 5000 na ten RM systém přes Fio, jak píšeš. Pro začátek opravdu na víc nemám nervy. Demo účet jsem zkusil jen zběžně, ale není to nic pro mě. Nedokážu to brát tak vážně, jak bych chtěl.
Studovat už jsem začal.
Ale pokud by jsi mi byl ochoten poradit, byl bych moc rád. Napsal bych sem kontakt na mě (ať už mail nebo icq), ale nejsem si jistej, co na to pravidla fóra.
Jak jsi zhodnotil po těch 3 letech?
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akcius 31. 7. 2011 21:54

Já jsem z akcií vypadl už loni v březnu, tj asi po roce a půl..po počátečních kiksech jsem zakončil asi 17 % v plusu..ale byly to místy nervy a čekání třeba půl roku na vzestup..a to mne přestalo bavit..navíc ta BCPP je dost chudá na pořádné akcie..a amerika mne nikdy nelákala..a tak jsem přešel na Forex, tam to jinak lítá..právě loni v únoru začala u nás jako první v ČR nabízet Forex Patria Finance , (skupina ČSOB) , takže mi to vyhovuje i jako klientovi Poštovky, protože převody EUR ( moje zákl. měna pro obchody) online za 7 Kč..něco se vydělalo (nad 10% , byl jsem opatrný, protože Forex je rychlý, radši jsem bral i menší zisky, i když bych někdy vydělal víc, samozřejmně byly i ztráty na stoplossech, to k tomu patří. ).
Akcie na BCPP jsou spíše na investici, než obchodování (co se drží nad půl roku, už beru jako invest,protože už je to také osvobozeno od daně z příjmu- ale každý na to může mít jiný názor). Takže ty nejlepší jsou : ČEZ, Telefonica,Pegas, NWR, možná Fortuna..a to je tak všechno (podle mne). Je potřeba diverzifikovat, tzn. koupit od každého trochu, jen za část peněz, a při poklesu víc jak 5% něco .dokoupit..některé akcie nejsou vysoko, pamatuju, jak jsem v lednu 209 prodával TELE za 450,- a pak kupoval za 394,- v březnu, při dnu krize..a pak dokupoval v červnu za 415,- další..a pak za 444,- další..a vše jsem vyhodil počátkem září při divi-honu za 492 a 497..a třeba ČEZ jsem kupoval od 772- 804.. a tak dokola..myslím, že Tele a Čezík se stále dají koupit, navíc jsou to divi-akcie se solidním výnosem..ale potřeba si udělat fin. plán, tj. kolik chci celkem investovat, v jakých intervalech dokupovat, po jakém množství , atd..a dát si fin rezervu aspon 30%..a počítat s držením 1-2, možná 3 roky, ..pokud bude zisk nad 10-15 % dřív, alespon 1/2 realizovat..ale strategie může být různá.
Tak snad ti něco z mých zkušeností pomůže.

-- 31. 7. 2011 23:00 --

mimochodem, já držím svou fin. rezervu na Axa spořáku, je to lepší než ING a je k tomu dobrá debetka zdarma..sice tragický IB, ale jinak dobré,lukni se na web Axy.
akcius
Návštěvník

Další stránka