Stavební spoření, fondy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Alcatraz 1. 8. 2011 10:15

- obchodovani a investice se nelisi podle delky drzeni, ale podle toho, jestli kupujes akcii nebo cast podniku (mezi tim je zatracenej rozdil).
- fondum se vyhni, akorat berou poplatky za nic, ted to vidis. Jestli myslis ze az se to zlepsi, ze dostanes vic - mozna, ale porad si budou brat poplatky za nic. I moje hloupe portfolio, do ktereho nedelam moc zasahu si vede o dost lepe nez prumerny akciovy fond, protoze ti "odbornici" (ne)delaji prakticky to same, jen si strhavaji poplatky. Bud si zaloz vlastni fond a vybirej poplatky, nebo se jim pokud mozno vyhni.
- dluhopisove fondy jsou tak posledni, ktere maji smysl jako fondy (pokud maji poplatek nizsi nez 0.4%), ale kupovat ted dluhopisy je jako koupit si granat s vytazenou pojistkou - muze splnit ucel, ale spis si vic ublizis sam.
- zajistene fodny jsou pasticka na lidi, co veri, ze kdyz po 5 letech dostanou zpet vklad, tak neprodelali - coz je sice obvykly, o to vetsi omyl. Zajistene fondy jsou dobre k tomu, ze kdyby nahodou vydelal, vezme si to fond. Kdyz bude prodelavat, vezmou si alespon poplatky
- na akcie pro zacatecniky bych vybral asi FIO. Jestli se "bojis", vem si nejakej fond a rozloz to uplne stejne jako on. Budes mit jeho zisky, ale bez 2% poplatku. To je ta nejblbejsi strategie. A stejne blba, ale v dlouhem horizontu nadprumerna strategie je nacpat penize do 3 titulu s nejvyssi dividendovym vynosem a na konci roku prodat tu nejnizsi a koupit zase tu nejvyssi
- jinak sporici ucty/TV a jestli veris ze tato a pristi socanska vlada je/bude inteligentni, tak si zaloz to stavebko
Alcatraz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tscar 1. 8. 2011 13:26

Díky, zní to zajímavě. Ten systém s tím dividendovým výnosem od Alcartraze asi použiju, i když ne uplně takhle "slepě".
Mohli byste mi trochu přiblížit rozdíl mezi forexem a fio? Zejm. co se týče možností a poplatků.

-- 1. 8. 2011 14:39 --

to akcius:
S tou axou mi to docela vrtá hlavou ... asi to ing přehodnotim.
Tak se chci zeptat. Asi máš zkušenosti s běžným účtem u fio. Co si myslíš o něm?
Tscar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Adule 1. 8. 2011 22:29

mne se vic teda libi brokerjet, nez fio, posilaji vypisy uctu, prehledy o akciich a poplatky taky snizili na uroven Fia, jedine, co je blbe, vklad penez, ktery jde nejprve pres Ceskou sporitelnu, takze trva o den dele
Brokerjet ma i lepsi simulator, neskonci to pocase a navic pokud budes nakupovat i jine nez ceske akcie, tak si muzes zvolit z mnohem vice burz...taky jsem zacinala kdysi na Fiu
dalsi vyhodou je, ze si narozdil od Fia neuctujou poplatky za uskladneni CP (zatim to na klienta neprenesli, ale stat se to muze)
take je nutne propocitat, za jak velkou castku nakoupis akcie vzhledem k poplatku (nakupni a prodejni poplatek by nemel byt vic nez 1%, tj. u zahranicnich akcii nakupuj aspon za 1000 EUR)
Adule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod akcius 2. 8. 2011 21:43

běžný účet u Fio už nemám, rušil jsem ho už loni, ještě když Fio byla družstevní záložna, protože jsem ho měl zřízen jen pro obchodování přes Fio Broker..můj hlavní účet je v Poštovní Spořitelně - Online účet vše zdarma.Pro obchodování přes Patrii nejlepší, protože jsou také skupina ČSOB...
jinak Forex je obchodování s měnami, koho to zajímá, mrkněte na patria-forex.cz , je tam vše vysvětleno. Rozdíl v poplatcích je, že u akciií se platí (kolem 0,5 %) z kazdého nákupu, nebo prodeje, u Forexu je systém spreadů - (tzn. rozpětí nahoru a dolu od aktuální tržní ceny), které se liší v různou dobu - Forex běží od 22.00 v neděli večer (trh otvírá Bank of New Zealand) do 23.00 v pátek večer..aspon tak je obchodní doba na Patrii..občas se to mění..jinak de fakto kurzy se můžou měnit i mimo obchodní dobu, jen nelze toho využít= obchodovat.
Ale hlavní rozdíl je v tom, že na Forexu je páka třeba 1:50 (Patria) , tzn. že pro nákup tzv. minilotu (10 000 USD) stačí zajištění 200 USD..a je to mnohokrát rychlejší , než akcie na burze, žádné čekání 1/2 roku na pohyb kurzu o pár procent nehrozí..a proto jsem na Forexu.

-- 2. 8. 2011 22:53 --

Alcatraz : dividendové akcie se neprodávají na konci roku, ale při tzv. divi-honu, tj.pár dní, nebo poslední den před výplatou dividendy , kdy je o ně největší zájem..ale neplatí to vždy, samozřejmně.
akcius
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alcatraz 3. 8. 2011 01:43

bez znalosti konkretni akcie je uplne jedno kdy ji prodas. Prodavat pred/po rozhodnem dni je cista spekulace, ktera jednou vydela jindy prodela. Krom toho je to strategie uznavana pro zahranicni akcie, ktere narozdil od tech ceskych nemaji nesmyslne vyplatu rocne, ale ctvrtletne, takze rozhodny den nepusobi na kurzu prakticky zadne zmeny.

Je jen na historickych datech overeno, ze i takhle rizene portfolio ma docela vysokou sanci na uspech a ze drobni investori zdaleka nejvic penez ztraci na poplatcich za obchody ve snaze vydelat vic. Kdyby na to nehrabali, vydelaji vic, i kdyby tomu nemeli rozumet. Jak sem psal, je to urceny bud do zacatku, nebo kdyz uz nekdo nevi co s tim a nechce se tomu venovat. Jinak neni mozne investovat bez znalosti podniku, hospodarskych vysledku, vyrovnich zprav apod.

P.S. nejvic akcii se protoci koncem roku, kdy se danove optimalizuje, vsechny uznatelne ztraty se preroluji na neutral, nakupuje se jiny investicni majetek, atd.
Alcatraz
Mírně pokročilý

Předchozí stránka