Spoření, investování nebo?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 13. 9. 2011 20:38

Splést si spoření s IŽP s úrokem "až" by byl opravdu tragický omyl. Zase typický příklad jak se zaručeně napakovat a veškerá rizika hodit na klienta.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nufan 13. 9. 2011 22:21

Ano, klient ten se napakuje..
Nufan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 14. 9. 2011 09:21

Schválně jsem se na web podíval. Následující věta z webu mi úplně stačí, abych se produktu vyhnul co největším obloukem.

"Emitentem podkladových aktiv je SGA Société Générale Acceptance N.V., která je členem přední evropské bankovní skupiny Société Générale"

Dát dnes peníze na 5-6 let do NELIKVIDNÍHO produktu stojícího na derivátech vydaných SocGen - ani náhodou.

Množství zpráv o tom, že likvidita SocGen není taková, jak se vedení snaží namluvit, je opravdu znepokojující. Podívejte se třeba sem: http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/09 ... p-defence/
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod arnie222 14. 9. 2011 09:40

.. osobne si myslim ze najlepsie sporenie resp. investovanie .. je investovanie do vlastneho vzdelania a vlastneho podnikania .. vsetko ostatne je len marketing a tlak na psychiku ludi, ktori su strateni a potrebuju pomocnu ruku .. (a to pomocnu ruku najdes vo forme roznych sporeni, terminakov, uverov a kadecoho mozneho kde v konecnom dosledku ziskava len financna institucia a ta druha strana dostava drobky) .. je len na tebe ci chces byt uspesny sam alebo chces aby si bol uspesny vdaka niekomu inemu ..

ps: je to len moj nazor a moja zivotna filozofia .. cize respektujem ze niekto funguje inak, akurat mam nato nazor vyssie napisany ;)
arnie222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 14. 9. 2011 10:51

Jasný, že investovat do vlastního vzdělání a podnikání to chce na prvním místě. Pak ale třeba nastane moment, že se do obou oblastí vložilo až-až, do domácnosti už taky není co, prostě peněz jak želez a je potřeba někam ty přebytečný nacpat a hlavně o ně nepřijít.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 9. 2011 11:26

arnie222 píše:.. osobne si myslim ze najlepsie sporenie resp. investovanie .. je investovanie do vlastneho vzdelania a vlastneho podnikania ..terminakov

To bude tezko nekdo rozporovat. Jenze hlavne u toho vzdelani jsou dulezitejsi jine veci, nez penize. Kdyz na to nemam (hlavu, vuli), tak mi sebevic penez nepomuze (pokud nejde jen o papir). A kdyz na to mam, tak ty penize se vzdycky nejak sezenou. Nebude to treba tak komfortni (studium pri zamestnani, napr.), ale myslim, ze alespon u nas je jen malo prilezitosti ke vzdelani, kde je jedinou prekazkou nedostatek financi.
No a kdyz ma nekdo ty finance a nema tu hlavu, tak jsou bankovni produkty docela zajimavou volboou. Sice na nich nezbohatne, ale ani nezchudne, coz se o rade investicnich prilezitostech rict neda :)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Nufan 14. 9. 2011 12:38

Jan Dvořák píše:Schválně jsem se na web podíval. Následující věta z webu mi úplně stačí, abych se produktu vyhnul co největším obloukem.

"Emitentem podkladových aktiv je SGA Société Générale Acceptance N.V., která je členem přední evropské bankovní skupiny Société Générale"

Dát dnes peníze na 5-6 let do NELIKVIDNÍHO produktu stojícího na derivátech vydaných SocGen - ani náhodou.

Množství zpráv o tom, že likvidita SocGen není taková, jak se vedení snaží namluvit, je opravdu znepokojující. Podívejte se třeba sem: http://ftalphaville.ft.com/blog/2011/09 ... p-defence/

Tak přesně pro tyhle odborníky jako vy se pro novou verzi Royal V. zvolila JPMorgan Chase. Koukáte na Royal IV. z jara.

Jinak by mě velmi zajímalo, co je ve vašem pojetí slovo NELIKVIDNÍ :o) Opravdu.

Jinak ohledně expozice SG vůči Řecku se toho napsalo hodně, tak zkuste i další články, kde přijdete na to že i když Řecko náhodou padne, tak to SG ustojí sama bez státní pomoci (která je mimochodem zrovna u ní předem jistá). O tom není žádná. Že jí to poškozuje rating je pravda, ale to se klienta nijak nedotýká, protože on není na její výkon vázán. No a pokud má někdo rád ty katastrofické bankrotářské názory, tak nový Royal V. reflektuje situaci a je s jinou bankou, která není v žádných-ani malých problémech a její rating i stoupající zisk je zárukou.
Nufan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kalamancharo 14. 9. 2011 12:43

Tak jsem se na tenhle mě dosud neznámý produkt podíval a nejsem z toho moc moudrý. To si těch 60% na 6 let (snad se teď nepletu) vycucali z prstu, nebo za to ručí ... ?
kalamancharo

Odeslat příspěvekod arnie222 14. 9. 2011 12:50

@xls: prostě peněz jak želez a je potřeba někam ty přebytečný nacpat a hlavně o ně nepřijít.

ked si precitas prvy prispevok, zistis ze dotazovatel ma stovky max tisicky ;) takze riesim realny problem ..

PatrikChrz suhlasim, to je o tej pomocnej ruke .. je uz len na cloveku na ktorej strane chce byt a nato som chcel poukazat dotazovatelovi, ze je aj ina alternativa ;) takze suhlas ;)
arnie222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nufan 14. 9. 2011 13:21

kalamancharo píše:Tak jsem se na tenhle mě dosud neznámý produkt podíval a nejsem z toho moc moudrý. To si těch 60% na 6 let (snad se teď nepletu) vycucali z prstu, nebo za to ručí ... ?

Jen ať nedochází k nedorozuměním. Na té stránce jsou poslední 4 verze, které již nejsou v prodeji. Royal V. bude otevřen 17.10. a ukončen bude dle stávajího zájmu asi v řádu dvou dnů, protože zájem je značný a čtyřka vydržela 5 dnů a byla 3x přeplněna.

Nejsem si jistý, že vám rozumím, ale garance je na vklad. Že Vám bude vráceno minimálně to co do toho vložíte, i kdyby se finanční trhy bortily a výnosy se nepřipsaly. A i když se poslední dva roky trhy oklepávají, tak nastavení je tak výhodné, že Royal I má na kontě za dva roky už těch slibovaných 2x12,5% a Royal II. taktéž 2x12,5% Jinak jsou dvě metody připisování výnosu. Všechno je tam popsané nebo to mám vysvětlit zde?
Nufan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Dvořák 14. 9. 2011 13:32

Nelikvidní - jak rychle mohou klienti své peníze z Royal IV (nebo v budoucnu Royal V) dostat zpět? Jak rychle dostnou odkupné? Za den? Dva? Do týdne? Do dvou týdnů? V informačním letáku sjem to nenašel (a předpokládám, že u "V" to bude podobné)
Více je už pro mě v dnešní době nelikvidní (před pěti lety jsem měl tuto hranici výrazně dále).

Proč jsem se díval na Royal IV? protože na stránkách http://www.aviva-royal.cz/ jsem nenašel informace o Royal V. Pod popisem produktu jsou totiž jenom Royal I-IV.

Pokud sy myslíte, že banka držící největší portoflio derivátů na světě je bezpečná, OK.

C o se týče SocGen - rating sice neovlivňuje produkty, ale ukazuje na finanční stabilitu banky "schované" za produkty.

Že se v posledních 2 letech akciové trhy oklepávakí neznamená, že v tom budou pokračovat. Osobně vsázím na opak. Různé analýzy oceňují SP500 kolem 950 bodů. O pesimistických raději ani nemluvím.

Navíc Aviva se vyvazuje z odpovědnosti, když píše, že výplata je vázána na řádné plnění ze straby SocGen. (Royal IV)
Naposledy upravil Jan Dvořák dne 14. 9. 2011 13:42, celkově upraveno 1
Jan Dvořák
Diskutér

Odeslat příspěvekod kalamancharo 14. 9. 2011 13:40

Dobrý, vyřešeno - já si to stejně zakládat nebudu, jde mi jen o objevení něčeho zatím mě neznámého :)
kalamancharo

Odeslat příspěvekod Nufan 14. 9. 2011 19:17

Jan Dvořák píše:Nelikvidní - jak rychle mohou klienti své peníze z Royal IV (nebo v budoucnu Royal V) dostat zpět? Jak rychle dostnou odkupné? Za den? Dva? Do týdne? Do dvou týdnů? V informačním letáku sjem to nenašel (a předpokládám, že u "V" to bude podobné)
Více je už pro mě v dnešní době nelikvidní (před pěti lety jsem měl tuto hranici výrazně dále).

Proč jsem se díval na Royal IV? protože na stránkách http://www.aviva-royal.cz/ jsem nenašel informace o Royal V. Pod popisem produktu jsou totiž jenom Royal I-IV.

Pokud sy myslíte, že banka držící největší portoflio derivátů na světě je bezpečná, OK.

C o se týče SocGen - rating sice neovlivňuje produkty, ale ukazuje na finanční stabilitu banky "schované" za produkty.

Že se v posledních 2 letech akciové trhy oklepávakí neznamená, že v tom budou pokračovat. Osobně vsázím na opak. Různé analýzy oceňují SP500 kolem 950 bodů. O pesimistických raději ani nemluvím.

Navíc Aviva se vyvazuje z odpovědnosti, když píše, že výplata je vázána na řádné plnění ze straby SocGen. (Royal IV)

Odkup bude okamžitě vykonán v den doručení klientovy žádosti o něj. Dále už jde o převod peněz a administraci, kde klient nenese už žádná rizika z poklesu, protože odkup byl vykonán. Standartní doba z praxe, kdy bude mít peníze na účtě je 2 týdny. Jinak je to všechno v podmínkách. Obecnější dotazy jsou zde http://www.aviva-royal.cz/main/faq4

Royal V. tam být nemůže, protože startuje až 17.10.

Klient má v letáku i všude jasně uvedeno, že jde o spolupráci AVIVA a té či oné banky. Nic se neschovává.

Oklepávání jsem myslel spíše negativně. Ne, že se z krize oklepávají, ale že stále kolísají a přesto se těmto produktům daří. Jdev této době o unikátní výnos s minimálním rizikem.

Ohledně plnění tomu tak je u všech produktů, kdy je emitentem někdo jiný - ten nese odpovědnost. Jinak SG i dle současných názorů odborníků má na to aby ustála případný bankrot Řecka nehledě na to, že ji Franci nikdy nenchá padnout a to rozvíjíme katastrofické scénáře. Přesně i pro toto malé riziko z pohledu klienta je pro novou edici vybrána jiná banka.
Nufan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 14. 9. 2011 22:49

bozinku, to jsou zase blaboly.

samozrejme, ze se jedna o klasickej strukturovanej dluhopis. ke vsemu na 6 let. to uz je extrem. vetsinou emitenti davaji v pripade principal protected 3-5 let, v pripade non principal protected 0,5-5 let. floor je nastavenej dost vysoko, v dnesnich podminkach a volatilite je pravdepodobnost prorazeni bariery vysoka, tedy opce jsou dost levny, tedy vynos muze byt potencialne tak jak se uvadi napriklad v RIV. samozrejme, ze vybrali JP Morgan z toho duvodu, ze dokazal nacenit lepsi podminky, nez SocGen. a takovy recicky o upisovacim obdobi v ramci dnu, tomu muze verit snad jen blazen nebo lhar. snad jedine, pokud bude malej objem hedgingu. ovsem zadnej emitent nechce hedgovat nizsi objem nez milion USD. Standard byva nejakych 50-300 milionu CZK.

Znam produkt, kterej na zacatku roku pri upisu sliboval na 5-letym horizontu az 125% zhodnoceni, s funkci snowball. takze me nejakych 10% rocne neohromi. Konkurence ma nabidku podobnou s max 10%/rok, ale jen na 3 roky, navazano na komodity. lepsi nez 6 let.

kazdopadne nebylo bouchacem na uvodu receno, ze ten 10% rocni vynos zavisi na podminkach, konkretne akciovych titulech. 20 titulu? to uz je pekne vysoka pravdepodobnost prorazeni hranice. urcite to budou negativne korelovany akcie a dividendovy tituly. boooze, jak nekdo muze byt tak naivni. a uz vubec neberu v uvahu spojitost s IZP. AT ZIJOU BOUCHACI! to se zase nekdo napakuje, to budou provize! argumentovat mi nekdo takovym zpusobem jako tady nufan, tak ho vyrazim ze dveri, nebo z firmy. v tom lepsim pripade a pokud budu mit dobrou naladu... :D

ps. ted jsem se podival na tech 20 akcii, a jen jsem se zasmal :mrgreen:

-- 14. 9. 2011 23:20 --

Nufan píše:Z mého pohledu je hlavní jak chceš mít ty peníze dostupné.

Pokud co nejrychleji, tak spořící účty nejsou špatná volba.

Pokud to nemusí být okamžitě dostupné a chceš investovat, tak podílové fondy.
V případě, že to má být tvoje dlouhodobá rezerva na kterou třeba krom případu nějaké nouze nebudeš chtít sahat, tak bych doporučil zkusit zajištěný fond nebo podobný produkt.

Když přihřeju polívčičku toho v čem dělám, tak ti mohu něco doporučit z těch fondů nebo třeba i tu dlouhodobější věc na 6 let s 10% výnosem ročně, kdy máš vložené peníze garantovány (nikdy nepůjdeš do mínusu, můžeš jen vydělat).

samozrejme velkej omyl. do minusu jit muzes:
1) pokud prodas produkt pred splatnosti a indikativni cena dluhopisu bude pod svym nominalem. to, ze indikativni cena bude obcas jistojiste v prubehu trvani produktu v minusu neni pochyb.
2) porizovaci cena dluhopisu byva nizsi, nez cena dluhopisu pri upisu. jednoduse receno, investor zacina vetsinou pod nominalni hodnotou, a v pripade, ze se teoreticky rozhodne prodat produkt v prvni obchodni den, jeho ztrata je v jednotkach procent. to je totiz zisk emitenta. byva 1-4 %.
3) v pripade, ze emitent zkrachuje, a pripadny garantor taky (vetsinou se jedna o tu samou entitu), tak ostrouhas podobne jako drzitele dluhopisu Lehman Brothers.

-- 14. 9. 2011 23:29 --

Nufan píše:
S474N píše:A tech 10% je cisteho? Tzn. ocistene o ruzne management fees apod?

Ano, kromě samozřejmosti kterou je státní daň z výnosu, která platí i pro spořící účty AXA, ZUNO, ING a v jejich úrokových sazbách se běžně neuvádí.

S klidným svědomím říkám, že v ČR není v tomhle ohledu konkurence. Česká pojišťovna měla na jaře po naší akci svůj Výnos+ se 4% ročně a inzerovala to jako historicky nejvyšší výnos atp...

to je jednoduchy. nejednalo se v pripade pojistovny o strukturovanej dluhopis, jednalo se o uplne jinej princip. proto nelze srovnavat. a co se tyka konkurence, v prubehu tohoto roku bych ti vyjmenoval 5 lepsich nabidek nez je ta tvoje. ovsem to je dost subjektivni, protoze nikdy nevis dopredu, kolik na konci dostanes. kazdopadne konkurence nacenuje i lepe.
kdyz uz bych chtel srovnavat s Ceskou pojistovnou, tak bych napriklad mohl argumentovat nabidkou PPF banky na smenku krytou dcerinnou firmou PPF, ktera vynese 5% za rok. nevyhoda je vyssi porizovaci hodnota.
saabik
Diskutér

Předchozí stránka